İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

81. Oscar Ödülleri - En İyi Özgün Senaryo Kategorisi Adayları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


81. Oscar Ödülleri - En İyi Özgün Senaryo Kategorisi Adayları


Courtney Hunt - Frozen River
Mike Leigh - Happy Go Lucky
Martin McDonagh - In Bruges
Dustin Lance Black - Milk
Andrew Stanton, Jim Reardon - Wall-E----------------------


Resmi ekleyen

Courtney Hunt - FROZEN RIVER

Kocası tarafından terk edilen Ray, iki oğlu ile birlikte Noel'den hemen önce Kanada sınırındaki küçük bir kasabaya yerleşir. Kendisine yeni bir hayat kurması için gerekli parayı bu kasabada sıradan işlerle kazanması zordur. Bu nedenle Ray, kasabada tanıştığı ve kendisi gibi anne olan yerli Lila ile sınır kaçakçılığı yapmaya karar verir. Bunun için iki kadın, iki ülke sınırında bulunan ve kış aylarında donan St. Lawrence'ı kullanırlar. Ancak sadece doğal engellerle değil, kendilerini adalete teslim etmek isteyen bir polisle de mücadele etmek zorundalardır.

Melissa Leo, filmdeki performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülü için Oscar'a aday gösterildi.

Aynı zamanda filmin yönetmeni de olan Courtney Hunt'ın yazdığı senaryo, geçtiğimiz yıl
Satellite Awards ve Independent Spirit Awards'da en iyi senaryo ödülünü aldı.

Courtney Hunt ilk kez senaryo dalında Oscar'a aday gösteriliyor.


---------------


Resmi ekleyen

Dustin Lance Black - MILK

Filmin senaryosu ABD'nin eşcinsel olduğunu açıklayan ilk politikacısı ve bir eşcinsel hakları savunucusu olan Harvey Milk'in gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. New York doğumlu Harvey Milk, 1970'lerde San Fransisco'ya gelir ve politikaya atılır. Milk aktif bir eşcinsel hakları savunucusu da olur. Eyelet Meclisi seçimlerine adaylığını koyan Milk, üçüncüsünde bunu başarır ve bu alanda, seçimini açıklamış ilk eçcinsel olur. Filmde, New York'taki yıllarına dair flashback'lerle birlikte Harvey Milk'in mücadelesi anlatılıyor.

Politikacının hayatını ele alan The Times of Harvey Milk adlı belgesel, 1984 yılında Oscar kazanmıştı.

Senarist Dustin Lance Black ilk kez Oscar'a aday gösteriliyor.

Toplam 8 dalda Oscar'a aday gösterilen film, daha önce senaryo dalında BAFTA, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü (CFCA), ABD Güneydoğu Film Eleştirmenleri Birliği, ABD Yazarlar Derneği Ödülü, Independent Spirit Awards ve Satellite Awards'da ödül aldı.

---------------


Resmi ekleyen

Mike Leigh - HAPPY-GO-LUCKY

Herkesin Poppy adıyla çağırdığı Pauline Cross, çevresindekiler tarafından neşesi ve iyimserliği ile tanınan, otuzlu yaşlarında bir okul öğretmenidir. Kuzey Londra'daki sıradan hayatı, bisikletinin çalınması ile değişir. Poppy yeni bir bisiklet almak yerine otomobil kullanmayı öğrenmeye karar verir. Sürücülük derslerini veren Scott, Poopy'nin tersine öfke kontrolünde başarılı olamayan, kafası komplo teorileriyle dolu, kadın düşmanı biridir. Zamanla, Poppy'nin iyimser karakteri Scott'ı etkiler ve onun karşılıksız da olsa Poppy'ye karşı ilgi duymasına neden olur.

Senarist Mike Leigh daha önce Vera Drake (2004), Topsy-Turvy (1999) ve Secrets & Lies (1996) ile üç kez seneryo dalında Oscar'a aday gösterilmişti. Vera Drake ve Secrets & Lies ayrıca Leigh'e yönetmen kategorisinde de Oscar adaylığı getirmişti. Ancak Leigh şimdiye kadar heykelciği kucaklayamadı.
Mike Leigh, aynı zamanda Happy-Go-Lucky'nin yönetmeni ancak bu dalda Oscar'a aday gösterilmedi.
Happy-Go-Lucky'nin seneryosu, 2008 yılında Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği'nin dağıttığı LAFCA ödülleri'nde en iyi seneryo seçildi.


-----------------


Resmi ekleyen

Martin McDonagh - IN BRUGES

Ken ve Ray İrlandalı iki kiralık katildir. Ray'in ilk işinde işler sarpa sarmış ve bir çocuğu öldürmüştür. Bu nedenle ikiliye Belçika'nın Bruges kentinde saklanmaları ve patronları Hanry'den haber beklemeleri söylenir. Belçika'da zaman Ray suçluluk düşüncesiyle geçerken, Ken yavaş yavaş ortama uyum sağlar. En sonunda patron Hanry'den Ken'e beklenen telefon gelir; Ray yanlışlıkla da olsa bir çöocuğu öldürmekten suçlu bulunmuştur ve Ken'in yeni görevi ortağını öldürmektir.

Martin McDonagh, ilk kez senaryo dalında Oscar'a aday gösteriliyor. McDonagh yönetmenliğini yaptığı Six Shooter adlı filmiyle 2005 yılında en iyi kısa film ödülünü almıştı.

In Bruges, senaryo dalında İngiliz Bağımsız Film Ödülü'nü kazandı, BAFTA ve Chicago Film Eleştirmenleri Birliği'nin ödülü olan CFCA için de aday gösterildi.


-------------------

Resmi ekleyen

Andrew Stanton, Jim Reardon - WALL-E

22. yüzyılın başlarında, dünya tek bir şirket tarafından yönetilmektedir ve geridönşümsüz atıklar nedeniyle çöple kaplanmıştır. Şirket, insanları kısa süreliğine AXIOM adlı dev bir uzay gemisine yerleştirmeye ve bu sürede de dünyanın WALL-E adı verilen robotlar tarafından temizlenmesine karar verir. Ancak temizlik düşünülenden çok daha uzun sürer. 700 yıl sonra dünyada tek bir WALL-E kalmıştır. Günlerini, programlandığı gibi insanlara ait ilginç eşyaları ve kendisi içinde artık işlevsiz kalmış diğer WALL-E'leden parçaları toplamakla geçirir. Her akşam 'Hello' Dolly' adlı müzikali izleyen WALL-E'nin tek beklediği birilerinin gelip kendisini bulmasıdır. Beklentisi karşılık bulur ve bir gün Dünya'ya uzay gemisinden son derece gelişmiş ve plazma silahı ile de donatılmış EVE adında bir robot bırakılır. İnsanlar dünyayı yeniden kolonize etmeden önce araştırma yapması için EVE'i görevlendirmişlerdir. EVE ile yakınlaşan WALL-E, EVE'i almaya gelen uzay gemisine de izinsiz olarak binmeyi başarır. Gemin AXIOM'a gitmektedir ve WALL-E'yi bekleyen daha çok şey vardır.

WALL-E toplam altı dalda Oscar'a aday gösterildi.

Senaryo ve öyküde imzası olan Andrew Stanton, daha önce de büyük ilgi gören Toy Story ve Finding Nemo'nun senaryolarını yazmış ve her ikisiyle de senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmişti. Stanton bu dalda Oscar alamasa da Finding Nemo ile en iyi animasyon Oscar'ını kucaklamayı başarmıştı.

Diğer senarist Jim Reardon ise ilk kez bu yıl Oscar'a aday gösteriliyor.
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Andrew Stanton, Jim Reardon - Wall-E

#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Bir animasyon için, en iyi senaryo ödülü almak epey zor bir iş olsa da, diğer filmleri izlememiş olsam da, adayım;

Andrew Stanton, Jim Reardon - Wall-E

#4
quarizmatic

quarizmatic

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 10 İleti
Andrew Stanton, Jim Reardon - WALL-E

#5
Ferhat

Ferhat

  F3RHAT.Com - Kişisel Blog

 • Yetkili
 • 1.142 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Mersin
 • Interests:Basketbol - Rap - Internet
Sallamasyon, herkes Wall-E demiş, vardık bildikleri. Wall-E diyorum :)

#6
don_corleone

don_corleone

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 362 İleti
 • Gender:Male
 • Interests:Tarih,futbol,finans...
Wall-E diyorum...
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı