İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

10 Milyon Oy Tehlikede | Nüfus Cüzdanında T.C. Kimlik Numarası Olmayanlar Oy Kullanamayacak

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Yerel seçimlerde, nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası olmayan ve sayısı yaklaşık 10 milyon olduğu bildirilen vatandaşlar eğer nüfus cüzdanlarını değiştiremezse oy kullanamayacak.

Yerel seçimlerde seçmenlerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı belge ibraz etmesi zorunluluğu nedeniyle, nüfus cüzdanı değiştirme taleplerini karşılamak üzere nüfus müdürlükleri 30 Mart Pazartesi gününe kadar hafta sonları da açık tutulacak.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), seçimde seçmenlerden kimlik numarası taşıyan belge ibraz etmesini zorunlu kıldığını anımsattı.

YSK'nın bu kararı doğrultusunda nüfus cüzdanı değiştirme taleplerinin artabileceğini belirten Atalay, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın artan nüfus cüzdanı değiştirme taleplerinin karşılanmasına yönelik olarak nüfus müdürlüklerinde ihtiyacı karşılayacak sayıda nüfus cüzdanı bulundurulması ve Türkiye genelinde tüm nüfus müdürlüklerinin 30 Mart 2009 tarihine kadar cumartesi ve pazar günleri de hizmet verecek şekilde açık tutulacaktır.

Bu dönemde valilikler, il ve ilçelerindeki nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurarak mesai saatlerini iş durumuna göre hizmet sunumunda hiçbir aksamaya yol açmadan tüm talepleri karşılayacak şekilde yeniden düzenleyeceklerdir.”

ERDOĞAN'DAN GARİP YORUM
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün konuyla ilgili Yalova mitinginde konuyla ilgili yaptığı açıklama kafaları karıştır. Kimlik numarası üzerinden oyun oynandığını öne süren Erdoğan, "Oyuna gelmeyelim, tuzağı bozalım." dedi. Ancak Erdoğan, kimin nasıl bir oyun oynadığı konusunda neü bir açıklama yapmadı.

TC KİMLİK NO ZATEN ZORUNLU
Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi(MERNİS) projesi kapsamında, TC Kimlik Numarası bütün resmi kimliklerde TC Kimlik Numarası zorunlu hale getirilmiş, 29 Nisan 2006 tarihlinde yürürlüğe giren 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Kanunun yayımlandığı tarihten 2 yıl içinde kurumlar ve tüzel kişilerin mevzuatlarını bu kanun hükümlerine uygun hale getirmesi istenmişti.

BAŞBAKANLIK'IN GENELGESİ VAR
21 Ekim 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Başbakanlığın 2006/33 nolu genelgesinde de (kişilerin adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına yer verilir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında esas alınır) hükmü bulunmaktadır"

Genelgede bu hükmün 29 Nisan 2008 tarihinden itibaren sürecin tamamlanacağı hatırlatılarak, bu tarihten sonra artık her türlü belge ve işlemlerde TC Kimlik Numarası'nın kullanılmasının bir zorunluluk olduğu ifade edilmişti.


#2
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Kimlik krizine orta yol

YSK, yerel seçimlerde, TC kimlik numarası taşıyan mühürlü ve imzalı “nüfus kayıt örneğinin aslını” getiren yurttaşların, üzerinde TC kimlik numarası olmayan resmi belgeyle ibraz etmeleri halinde de oy kullanabileceklerine karar verdi. Belgenin alınmasının kolay olduğu belirtildi.

YSK: TC kimlik numarasını taşıyan onaylı nüfus kayıt örneği ile oy kullanılabilir

YSK Başkanı Aydın, siyasi parti temsilcilerinin ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada TC kimlik numarasının devre dışı bırakılmasının “mükerrer oy kullanımı”na yol açacağını ve YSK’nin “şaibe” tartışmalarında sorumluluk alamayacağını vurguladı. Ancak Aydın’ın, Cumhurbaşkanı Gül’le yaptığı görüşmenin ardından toplanan YSK, TC kimlik numarası taşıyan mühürlü ve imzalı “nüfus kayıt örneğinin aslını” getiren yurttaşların, üzerinde TC kimlik numarası olmayan resmi belgeyi de göstererek de oy kullanabileceklerine karar verdi.

TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcileri dün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın’ı ziyaret ederek oy kullanırken kimlik numarası bulunması zorunluluğunun yumuşatılmasını istedi. Aydın, seçimlerde olası şaibeyi önlemek ve “mükerrer oy kullanımı”nı engellemek için bu kararı aldıklarını belirtti. Daha sonra Çankaya Köşkü’ne çıkan Aydın’a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Türkiye’nin yurtdışında seçim yönünden sicili çok temiz. Bu yönden bir sakınca doğmasın, benim derdim, sıkıntım budur” dediği öğrenildi. Tartışmalar, akşam saatlerinde toplanan YSK’nin, yerel seçimlerde, TC kimlik numarası taşıyan mühürlü ve imzalı “nüfus kayıt örneğinin aslını” getiren yurttaşların, üzerinde TC kimlik numarası olmayan resmi belgeyide ibraz etmeleri halinde de oy kullanabileceklerine karar vermesiyle son buldu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, YSK Başkanı Aydın’ı ziyaret ederek oy kullanırken kimlik numarası bulunması zorunluluğunun yumuşatılmasını istedi. Aydın ise TC kimlik numarası devre dışı bırakıldığında “mükerrer oy kullanımı”na yol açılacağını kaydederek, YSK’nin “şaibe” tartışmalarında sorumluluk altında kalamayacağını ifade etti. Siyasi parti temsilcilerinin “Mükerrer oy kullanımı kimlik beyanıyla engellenebilir. Zaten seçmen kütüklerinde TC numarası var” görüşünü iletmesi üzerine Aydın, “Bu yaklaşım mükerrer oy tartışmasını ortadan kaldırmaz” yanıtını verdi. MHP’li Bal ve AKP’li Çetinkaya’nın “O halde parmak boyama sistemine geri dönelim” önerisine de Aydın, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Yasası’nda yapılan değişikliğe dikkat çekerek, “Parmak boyasını yasayla kaldırdınız. İtiraz olursa, bu uygulamayı neye dayandıracaksınız” diyerek karşı çıktı.

Aydın, Köşk’e çıktı

Aydın siyasi parti temsilcileriyle görüşmesinin ardından saat 15.30’da Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Gül ile 40 dakika görüştü. YSK’ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, görüşmenin içeriğine ilişkin soru üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Olayın hukuki boyutu nedir’ diye bilgi aldı. ‘TC kimlik numarasının yasal dayanağı nedir’ diye sordu. Anlattım. ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun kararlarına saygılıyım. Benim kuşkum Türkiye’nin yurtdışında seçim yönünden sicili çok temiz. Bu yönden bir sakınca doğmasın’ dedi” karşılığını verdi.

“TC kimlik numarası taşımayan resmi belgelerle oy kullanılamayacağına”
ilişkin YSK kararının eleştirilmesi üzerine toplanan kurul, TC kimlik numarası konusunda yaşanan sıkıntılara esneklik getirdi. YSK’den yapılan açıklamada, nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus kayıt örneğiyle oy kullanılabileceği belirtildi. Kimlik kartlarında vatandaşlık numarası olmayan yurttaşların, nüfus müdürlüklerinden alacağı mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örnekleriyle oy kullanabilecekleri kaydedildi. Bu durumda, TC kimlik numaralarının nüfus cüzdanlarına işletmek zorunluluğunun kalktığı belirtildi.

Nüfus müdürlüğünden alınan belgeler geçerli

Toplantı sonrası açıklama yapan Aydın, “Siyasiler de, nüfus müdürlükleri de bu belgenin verilmesinin kolay olduğunu söylediler” dedi. Aydın, “Yasa gereği belediye ve muhtarlıklardan verilen belgeleri biz kabul etmiyoruz. Geçmiş dönemde alınan bir belge varsa ve çok eski değilse kabul edilir diye düşünüyorum. Tabii mutlaka vatandaşın yanında fotoğraflı kimlik belgesi olacak” şeklinde konuştu.

Resmi ekleyen
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı