İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Şikayet Mesajı Gönderildi. Konu: Ergenekon Davasında 2.İddianame Açıklandı | 2. İddianame'nin Tam Metni

- - - - -

 • Bu konu kapalı Konu Kapalı
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Swantska

Swantska

  KD ™ Arkadaş

 • Üyeliği İptal Edildi
 • Pip*Pip*
 • 62 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Manisa-Trabzon


Swantska aşağıdaki mesajda kurallara aykırı bir durum olduğunu düşünüyor.
------------------------------------------------
Şikayet edilen mesajı içeren konu: Ergenekon Davasında 2.İddianame Açıklandı | 2. İddianame'nin Tam Metni
------------------------------------------------
Şikayetle İlgili 'Swantska' Kullanıcısının Yazdığı Not:

http://java%20script/;location.href=

Linke ulaşamıyorum. Düzeltmeniz ümidiyle..

İyi günler.
------------------------------------------------
Şikayet Edilen Mesajın Sahibi: Woodpecker
Şikayet Konusu Mesajın Metni:

2. İddianamenin tam metni için
tıklayın...


Ergenekon davasında ikinci iddianame açıklandı. İddianamede 'Yakamoz', 'Eldiven' gibi darbe planları yer alıyor.

Ergenekon davasında 21'i tutuklu 56 sanık hakkında hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianame, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 20 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak.

Açılan ikinci dava ile halen görülmekte olan davanın birleştirilmesi yönündeki savcılığın talebi, daha sonra değerlendirilecek. Mahkeme heyeti, tutuklu 19 sanığın bu hallerinin devamına karar verdi.

ERUYGUR, 1 NUMARALI SANIK
Şener Eruygur, 1 numaralı sanık olarak iddianamede yer alıyor.

Emekli Orgeneral Şener Eruygur, Ergenekon örgütünün üst düzey yöneticisi olmakla suçlanıyor.
Eruygur, darbe girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

Hurşit Tolon, iddianamede 2 numaralı sanık. Eruygur ve Tolon, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetelerine bomba atılmasından da sorumlu tutuluyor.

DARBE PLANLARI İDDİANEMEYE GİRDİ
'Yakamoz' adlı darbe planı ikinci iddianamede yer alıyor. Darbe girişimiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeniden düzenlenmesi planlanıyor.

'Eldiven' kod adlı darbe planına da iddianemede yer verildi.


İDDİANAME 5 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
2. İddianamenin ilk bölümünde, Ümraniye'de bir gecekondunun çatı katında bulunan patlayıcılar ile başlayan soruşturma ve ilk iddianame anlatılıyor.

56 sanığın ismi ve sevk maddelerinin yazıldığı giriş bölümünde, Emekli Orgeneraller Mehmet Şener Eruygur ve Ahmet Hurşit Tolon, silahlı örgütün üst düzey yöneticileri olmakla suçlanıyor.

Bu nedenle Eruygur ve Tolon, Danıştay baskını başta olmak üzere örgütün işlediğinin idda edilidiği bütün suçlardan sorumlu tutuluyorlar.

Ergenekon sürecinin anlatıldığı bölümde, Ümraniye'de bir gecekonduda bulunun el bombalarıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine el bombası atılması ile irtibat kurularak soruşturmanın genişletildiği belirtiliyor.

Ardından ilk iddianamenin özeti yapılıyor ve "Yapılan çalışmalar ile 'Ergenekon' isimli terör örgütüne ulaşılmıştır" deniliyor.

1999'DAN ÖNCE GİZLİ FAALİYET
Ele geçirilen dokümanlardan Ergenekon terör örgütünün 1999'dan öncesine dayanan gizli örgütlü faaliyet içerisinde bulunduğu belirtiliyor. Yönetici ve üyelerinin örgütü 'derin devlet' kabul edip, dışa karşı da bu şekilde gösterdikleri belirtiliyor.

Örgütün yakın amacının, ülkede yönetim zaafiyeti oluşturacak eylemler yaparak kargaşa yaratmak, nihai amacının da oluşacak kargaşa ortamında hukuk dışı bir müdahale ile yönetimi ele geçirmek olduğu idida ediliyor.

Bu bölümde devlete ait çok gizli belgelerin ele geçirildiği, kamuoyunun yakından tanıdığı kişilere suikast planlarının yapıldığı da yer alıyor.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Emekli Albay Fikri Karadağ, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk, eski rektör Kemal Alemdaroğlu örgüt yöneticisi olmakla suçlanıyor.

CAN ALICI BÖLÜM
İddianamenin ikinci bölümünde soruşturmanın sonraki aşamaları, üçüncü bölümünde ise örgütün işlediği suçlar topluca ve genel olarak anlatılıyor.

Asıl can alıcı kısım ise 4. bölümde yer alıyor. Bu bölümde Ergenekon örgütünün başka örgütler, sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşları ile ilişkileri anlatılıyor. Örgütün özellikle CHP'nin mevcut yapısının değiştirilmesi yönünde çalışmalar yaptığı öne sürülüyor.

Birinci iddianamenin özetinin ardından ikinci iddianame 6 dalga operasyon ile devam ediyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve Özel Harekat Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 48'i tutuklu 29'u tutuksuz 77 kişi hakkında soruşturmanın devam ettiği belirtiliyor.

GAZİ MAHALLESİ OLAYLARI
Üçüncü bölümde örgütün işlediği suçlar topluca ve genel olarak anlatılıyor.

Gazi Mahallesi olayları ile ilgili "tanık 9" olarak gösterilen Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım'ın anlatımıyla, Gazi Mahallesi olaylarının Osman Gürbüz tarafından gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

PKK VE HİZBULLAH İLE İLİŞKİLER
İddianamenin 4. bölümünde ise Ergenekon Terör Örgütü'nün PKK, Hizbullah, DHKP-C ve Hizbu't Tahrir örgütü ile ilişkileri anlatılıyor.

Bu bölümde, çoğunluğu cezaevinde bulunan terör örgütü üyesi gizli tanıkların ifadelerine yer veriliyor.

İlk iddianamede numaralandırılan gizli tanıklara bu kez "imdat" ve "kıskanç" gibi kod adlarının verildiği görülüyor.

Bu bölümde örgütün siyaset dünyasına yön verilmesi faaliyetleri başlığı altında yürütülen çalışmalara değiniliyor.

HEDEF CHP
Örgütün bazı parti ve parti mensuplarına karşı dez-enfermasyon çalışması yaptığı, hatta bazı siyasi parti kurullarında kargaşa yaratmayı amaçladığı öne sürülüyor.

Örgütün, kendileri gibi düşünmeyen siyasiler gerekirse suikast düzenlenlemeyi, CHP'nin mevcut yapısının mutlaka değiştirmeyi planladığından söz ediliyor.

MEDYA AYAĞI
Medya yapılanması başlığı altında ise medya kuruluşlarının kontrol altına alınması ve kendi medya kuruluşları oluşturulması anlatılıyor.

Ulusal medya grubu kurulması amaçlandığı belirtilen bu bölümde Türk Metal-İş Sendikası'nın Doğu Perinçek'in ve Tuncay Özkan'ın televizyonlarının da aralarında bulunduğu 4 kanalda ortak bildiriler yayılarak ortak hareket edilmesenin planlandığı belirtiliyor.

"ÖRGÜTÜN ADD İLE İLİŞKİSİ VAR"
Mevcut demokratik yönetimin değiştirilmesi başlığı altında ise örgütün amaçlarından birisinin darbe yaparak yönetime el koymak olduğu öne sürülüyor.

İddianamede "Örgütün ülkede darbe zemini oluşturmak için ciddi faaliyetlerde bulunduğu, birçok silahlı ve bombalı eylem gerçekleştirdiği, ülkede kaos ve anarşi ortamı oluşturmaya çalışarak ordunun darbe yapması için telkin, tavsiye ve teşviklerde bulunduğu anlaşılmıştır" deniliyor.

Örgütün Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ile ilişki içinde olduğu, bu kuruluşların hükümete karşı Cumhuriyet Mitingleri'ni organize ettiği de iddianamede yer alıyor.

ÖRNEK VE BALBAY'IN GÜNLÜKLERİ
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve gazeteci Mustafa Balbay'ın tuttuğu günlükler iddianemede yer buldu. İddianameye göre, Orgeneral Tolon'un Örnek'in tuttuğu günlüklerden haberi olduğu belirtiliyor.

DARBE PLANI İÇİNDEKİ GENERALLER
İddianamede sanık olmayan orgeneraller İbrahim Fırtına, Aytaç Yalman ve Özden Örnek darbe planları içinde yer alıyor.

DİNK CİNAYETİNİN ARKASINDAKİ İSİM
İtirafçı Alaattin Kanat'a göre Hrant Dink cinayetinin arkasında JİTEM ve Veli Küçük var.

BALBAY YENİ SOSYAL DEMOKRAT LİDER
CHP'nin yapısını değiştirerek oluşacak yeni bir sosyal demokrat hareketin başına Mustafa Balbay'ın getirilmesi planlandığı belirtiliyor.

MHP'NİN BAŞINA ÜMİT ÖZDAĞ
MHP'nin Genel Başkanlığı'na Ümit Özdağ getirilmek istendi.#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Link Düzenlenmiştir.Uyarınız için teşekkürler.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı