İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Soyuz Programı | Sergey Korolyov Tarafından Sovyetlerin Ay Projesi Kapsamında Başlatılan İnsanlı Uzay Uçuşu Projesi - Tasarımı - Soyuz Uzay Aracı - Soyuz Roketi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Soyuz ProgramıSoyuz programı (Rusça: Союз, birlik) 1960'lı yılların başında Sovyetlerin Ay projesi kapsamında başlatılan insanlı uzay uçuşu projesi. Bu proje kapsamında Soyuz uzayaracı ve Soyuz roketi geliştirildi.

ABD'nin Ay'a daha önce ayak basması üzerine Sovyetlerin Ay projesi iptal edildi. Ancak bu görev için özel olarak geliştirilen Soyuz, kendisine başka uygulama alanları buldu. Özellikle uzay istasyonlarına mürettebat ve malzeme taşımakta kullanıldı.


Tasarım


Soyuz tasarımı, bir kısmı asla gerçekleşmeyen pek çok projeye temel oluşturdu. Başlangıçta Soyuz Sovyetler'in insanlı ay programı kapsamında Ay'a insan götürmek için tasarlanmıştı. Bunu ABD'nin Saturn V veya Sovyetler'in N1 roketleri gibi dev bir roket kullanmadan, dünya yörüngesine gönderilen modüllerin kenetlenerek bir uzayaracı oluşturması yoluyla yapacaktı. Bu ilk tasarımlar baş tasarımcı Sergey Korolyov ve onun tasarım bürosu tarafından yapıldı. Korolyov, Soyuz'un uçtuğunu göremeden vefat etti. Çeşitli askeri modeller tasarım sürecinde ön plana çıktı ancak asla gerçekleşmedi. Zond uzayaracı, Dünya ve Ay çevresinde sekiz şekli çizecek şekilde bir yörünge için geliştirilen bir diğer insanlı Soyuz türeviydi ancak asla bu görev için yeterli güvenilirlik seviyesine ulaşamadı, siyasi ihtiyaçlar da bunu zorlamadı. Son olarak Salyut ve Mir istasyonlarının ikmâli için geliştirilen Progress serisi insansız yük gemileri, otomatik seyir ve kenetlenme mekanizmaları içeriyordu, dünyaya dönüş için gerekli donanımları yoktu.


Resmi ekleyenSergey Korolyov
Bakınız, Sergey Korolyov


2006 yılında Soyuz türevleri hala Rusya'ya uzaya güvenle insan taşıma kabiliyeti sağlamaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu'na personel ve yük taşıyan başlıca araç, Soyuz'dur.
Resmi ekleyen


Soyuz TMA-7 Uluslararası Uzay İstasyonu'na yanaşıyor.Resmi ekleyen


Soyuz TMA-7 uzayda.Resmi ekleyen


Soyuz TMA-2 fırlatışı.
Bakınız, Uzay Araştırmaları - Astronotik

Vostok Programı | İlk İnsanlı Uzay Uçuşu - Sovyetler Birliği'nin İnsanlı Uzay Uçuş Programı – Vostok 1, 2, 3, 4, 5, 6 SSCB'de Uzay Çalışmaları..


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Soyuz UzayaracıSoyuz (Birlik) uzayaracı, Sergey Korolyov tarafından Sovyetler Birliği uzay programı için tasarlanan uzayaracı sınıfı.


1960'larda, Sovyetler'in Ay'a insan gönderme projesi için tasarlandı. Soyuz asla Ay'a insan göndermese de pek çok başka görevi başarıyla yerine getirdi ve Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra da 21. yy'da da Rusya tarafından kullanılmaya devam edildi. Yıllar süren kullanımı sonucunda Soyuz güvenilirliğini kanıtladı, ABD uzay mekiği'nin ard arda geçirdiği kaza ve arızalar sonrasında, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun başlıca mürettebat taşıma ve ikmâl aracı haline geldi. Soyuz, ayrıca Çin'in Shenzhou uzaygemisi'nin tasarımına da örnek oluşturdu. Shenzhou sayesinde Soyuz tasarımının en azından 21. yy ortalarına kadar kullanılmaya devam edeceği tahmin edilmektedir.


Tasarım


Soyuz uzayaracı üç bölümden oluşur: önden arkaya doğru; küresel bir yörünge modülü, küçük bir aerodinamik dönüş modülü, güneş panellerinin bağlı olduğu silindir şeklinde hizmet modülü. Bunlardan ilk ikisi yaşanabilir modüllerdir. Mümkün olduğunca fazla parçayı atmosfere giriş için kalkanlanmış olması gerekmeyen yörünge modülünde taşıması sayesinde Soyuz, Apollo uzayaracının komuta modülünden hem daha geniş hacme sahiptir, hem de daha hafiftir. Apollo Komuta Modülü altı metre küp yaşama alanına sahip ve 5.000 kg ağırlıkta iken, üç parçalı Soyuz, aynı sayıda mürettebata dokuz metre küp yaşama alanı, bir hava kilidi ile bir hizmet modülü içeriyordu ve sadece Apollo kapsülü kadar ağırdı.

Soyuz'un tasarım kıstaslarından biri, birim yüzeye düşen hacmi azami kılmaktı. Bu kıstası en iyi yerine getiren biçim küreydi. Ancak Ay'a gidiş için tasarlanan Soyuz'un dönüşte erişeceği hızı kesmek için yapılması gereken atmosfer frenlemesi için küre yeterli olmuyordu. Bu nedenle, dönüş modülü "gece lambası" şeklinde tasarlandı.
Resmi ekleyen


Uzayadamı Jeffrey Williams, Soyuz TMA kabininde. Fotoğraf uzayda, araç Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetli durumdayken çekilmiştir. Bazı düğmelerin önünde kazayla basılmalarını önleyici koruyucular bulunduğuna dikkat ediniz.Resmi ekleyen


Soyuz TMA-6 uzaygemisi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yanaşıyor.#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Soyuz RoketiSoyuz roketi, Uzay Yarışı yıllarında Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve 21. yy'da Rusya Federasyonu tarafından kullanılmaya devam edilen fırlatma aracı.

Sergey Korolyov'un tasarım bürosu OKB-1 tarafından eski Vostok roketleri temel alınarak geliştirildi ve 1966'da kullanıma sunuldu. Soyuz programının bir parçası olarak Soyuz uzayaraçlarını fırlatmakta kullanıldığı gibi, Progress ikmâl araçlarının Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmasını da sağlamaktadır. Uzay Mekiği'nin ard arda geçirdiği kazalar sonucunda güvenilmez olduğunun anlaşılması ve uzun süre hizmet dışı kalması nedeniyle, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun başlıca taşıma aracı haline gelmiştir.

Soyuz roketleri uzaya Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü ve Kuzeybatı Rusya'daki Plesetsk Uzay Üssü'nden fırlatılmaktadır. 2008'den itibaren Fransız Guyanası'ndaki Guyana Uzay Merkezi'nden de fırlatılmaya başlanacaktır.

Soyuz-U roketlerinin yakıtı kerosendir. Soyuz U2 roketleri ise bunun bir türevi olan Sintin yakıtı kullanır.

Resmi ekleyen


Soyuz TMA-3'ün fırlatılması.#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Soyuz ProgramıVladimir KomarovVladimir Mihailoviç Komarov, (d. 16 Mart 1927 Moskova – ö. 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyet kozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.Resmi ekleyen
Vladimir Komarov, anısına 1964 yılında basılan Sovyet pulu
1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna seçildi. Vostok 4 uçuşunda Pavel Popoviç'in yedeği oldu.


Resmi ekleyenSoyuz 1 enkazı
İlk uzay uçuşunu 1964'te Voskhod 1 ile yaptı. Soyuz 1 aracı ile yaptığı ikinci uzay görevi sırasında yere çakılarak öldü.
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Tarihi_isimler_Biyografileri_f18/Vladimir_Komarov_d_16_Mart_1927_ve_8211_o_24_t78611.html']Vladimir Komarov | Bir Uzay Uçuşunda Hayatını Kaybeden İlk İnsan Olan Sovyet Kozmonotu' target='_blank'>Vladimir' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Tarihi_isimler_Biyografileri_f18/Vladimir_Komarov_d_16_Mart_1927_ve_8211_o_24_t78611.html']Vladimir Komarov | Bir Uzay Uçuşunda Hayatını Kaybeden İlk İnsan Olan Sovyet Kozmonotu
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı