İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kedigiller - Felidae | Bilimsel Sınıflandırma - Vücut Yapıları - Bıyıkları - Kulakları - Dil Ve Tat Alma Duygusu - Çene Yapıları Ve Dişler - Tırnaklar - Kuyruk - Beslenmeleri - Sosyal Davranışları Evrimleri - Coğrafi Yayılımları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 5 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kedigiller - Felidae


Resmi ekleyenİlk kedi fotoğraflarından biri (1880-1890)
Bilimsel Sınıflandırma


Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller) Fischer, 1817
Alt familyalar
- Felinae
- Pantherinae
- Acinonychinae
- Machairodontinae (nesli tükenmiş)

Resmi ekleyen


Sazlık kedisi
Kedigiller (Felidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familyadır.

Ortak özellikleri, görünüşleri ve davranışları ile familyanın en yaygın ve tanınmış mensubu olan ev kedisine benzemeleridir. Zarif vücutları, yumuşak tüyleri, kısa suratları ve çoğunlukla vücutlarına nazaran küçük bir kafatasları vardır. Kulakları dik ve sivri ya da yuvarlağımsıdır ve her yöne doğru çevrilebilir. En küçükleri 30 cm, en büyükleri ise 200 cm olur.


Vücut Yapısı


1. Gözler

Resmi ekleyen


Yaguarundi
Kedigillerin gözleri kafataslarına nazaran büyük olur. Gözlerini sağa ya da sola neredeyse hiç çeviremedikleri için, bakmak istedikleri yöne kafalarını çevirirler. Göz mercekleri, ışık miktarına göre değişir. Fazla ışıklı ortamlarda göz mercekleri çoğu kedigilde yandan incelir ve dik bir çizgi haline gelir, bazı türlerde ise küçük bir nokta hâlini alır. Karanlıkta göz mercekleri çok büyür. Kedigillerin gözlerinde Tapetum lucidum denilen bir tabaka vardır. Bu tabaka göz merceğinden geçen ışığı bir kere daha merceğe yansıtır ve böylece var olan ışık miktarını ikiye katlayarak geceleri çok rahat görmelerini sağlar. Ayrıca kedigillerin gözlerindeki görme reseptörlerinin sayısı insandakinin üç mislidir.

Kedigillerin gözlerine bakılarak keyif durumları anlaşılabilir. Eğer mercekler büyük ise kedi savunma pozisyonuna geçmiştir. Eğer mercekler çok küçükse, kedi saldırmaya hazırlanmakta demektir.


2. Bıyıkları
Resmi ekleyen


Jaguar
Hissetme kılları da denilen bıyıklar kedigillerin gece aktif olan hayvanlar olduğunu gösterir. Her bir vibrisin dibinde kan bolu bir kesecik vardır. Bu keseciğin çevresi çok hassas sinir uçlarıyla kaplıdır. Vibrissae sadece bıyık olarak hayvanın ağız bölgesinde değil, kaşlarında ve bacaklarında da bulunur. Hayvanın haraketiyle titreşime geçerler ve bu titreşimleri algılayan hayvan tamamen karanlık bir ortamda bulunsa bile çevresinin görüntüsünü kabaca canlandırabilir ve emin adımlarla hareket eder. Yeni doğmuş yavrularda bile tamamen gelişmiş olması, bu duyu organlarının kedigiller için ne kadar mühim olduğunu gösterir.


3. Kulakları


Kedigiller müthiş bir duyma kabiliyetine sahiptir. Duyabildikleri frekans 65.000 Hz'e kadar varabilir, bu da insandakinin yaklaşık üç mislidir. Kedigiller iki kulağını birbirinden bağımsız şekilde farklı yönlere doğru hareket ettirebilir. Böylece tamamen karanlık bir ortamda bile, avladığı hayvanın bulunduğu noktayı ayrıntılı bir şekilde belirleyip, isabetli bir sıçrama ile yakalayabilir. Kulaklarında büyüyen kıllar yabancı maddelerin kulaklarına kaçmasını önler.
Bir kedinin kulaklarını yatırmasından, kendini savunmaya hazırlandığı anlaşılır.


4. Dil ve Tat Alma DuygusuÇiğnemeden yuttukları için ağızlarına aldıkları şeylerin tadını ve yenilir ya da yenilemez olduğunu çok çabuk ayırt edebilmeleri gerekir. Zımpara gibi olan dillerindeki küçük dikenlerin uçları hayvanın kendisine doğru dönüktür. Bu dikenlerle tüylerini tararlar ve yedikleri hayvanın etini kemiğinden ayırırlar. Dilin ön kısmındaki dikenlerde bulunan tat alma dokusu ile ekşi, tuzlu ve acı tatları ayrıt edebilirler ama tatlı (yani şekerli) tadı hissetmezler. Su içerken dillerini kıvırarak kepçe olarak kullanırlar.


5. Çene Yapıları ve Dişleri

Resmi ekleyen


Kaplan

Kedigillerin ağızlarında otuz tane diş ve bir diastema vardır. Bu diastema, hayvan ağzını kapatırken altta ve üstte bulunan yan dişlerin birbirine değmeden yanyana durmalarını sağlar. Yan ve tutma dişleri avladıkları hayvanı tutabilmelerini sağlar. Koparma dişleri ile büyük et parçalarını koparıp çiğnemeden yutarlar.


6. Tırnaklar


Kedigiller ayak parmaklarının uçları ile yürür. Ön patilerinde beş ve arka patilerinde dört parmakları bulunur.

Çita, balıkçı kedi ve yassıbaş kedi haricinde bütün kedigiller tırnaklarını parmaklarından dışarı uzatıp tekrar geriye çekebilirler. Yürürken kendiliğinden çıkmamaları ve böylece boş yere, yıpranmamaları için tırnaklarını çıkarmak için özel kasları vardır. Tırnaklar kullanılmadıkları zaman, derinin içinde saklı şekilde durur. Böylece kedigiller hiç ses çıkarmadan kurbanlarına usulca yanaşabilirler.


7. Kuyruk


Kedigillerin hepsinin kuyrukları vardır. Dengelerini sağlamak ve kendi aralarında işaretlerle anlaşmak için kuyruk önemlidir. Bazı türlerde, örneğin vaşaklarda kuyruk çok kısadır.


Sosyal Davranışları


Çoğu kedigil yalnız yaşar ve sadece çiftleşmek için partner arar, çiftleştikten sonra ayrılır. Sadece aslanlar büyük gruplar oluşturur ve erkek çitalar küçük bir grup içinde yaşar.


Beslenmeleri


Çoğu yırtıcı hayvan omnivor (her şey yiyici) iken, kedigiller neredeyse sırf et ile beslenir yani tipik etoburdurlar. Kedigiller uzman avcıdır ve avlarına usulca yanaşıp aniden saldırırlar. Sadece çitalar çok hızlı koşabildikleri için (120 km/sa.) saklanmaya gerek duymazlar ve ulu orta avlarının peşinden koşmaya başlarlar. Serbest olarak doğada yaşayan kedigiller daima canlı olarak yakaladıkları taze et ile beslenirler. Kedigillerin leş yedikleri çok nadir görülmüştür.


Evrim Tarihleri

Resmi ekleyen


Kılıçdişli kaplan. En son buz çağının sonlarına kadar insanların korkulu rüyası olmuştur.Günümüz bilim adamlarının görüşlerine göre kedigillerin ilk ataları 50-60 milyon yıl evvel Eozön çağında, Viverridae familyasından koparak türemiştir. Bu kedigillerin ilk atalarının örneğin Aelurogale ve Eofelis cinslerine ait oldukları düşünülür. İlk kedigillerin ortaya çıkmasından sonra Nimravidae ortaya çıkmıştır ve böylece bu familya eski fikirlere göre kedigillerin ataları değil sadece kedigillerle akraba olan bir kardeş familyadır.

Kedigillere ait en eski kalıntılar Oligozän çağından kalmış 34 milyon yıllık fosillerdir. Bu fosillerde kedigillerin en eski atası olarak proailurus türü görünmektedir. Bu ev kedisi büyüklüğündeki kedi, tropik ormanlarda avlanmıştır.

Proailurus cinsinden iki büyük kol oluşmuştur; Kılıçdişli kediler (Machairodontinae) ve kediler (Felinae). 10.000 yıl evvel Homotherium ve Smilodon cinslerinin en son temsilcileri de ortadan kaybolmuştur.

Kedinin (Felis silvestris) 9 milyon yıl evvel ortaya çıktığı düşünülür. En eski kalıntıları Felis lunensis türü olarak Asya'da bulunmuştur.


Coğrafi Yayılımları


Kedigiller, Güney kutbunun haricinde dünyanın her kıtasında bulunur. Avustralya'da ve Okyanusya'da bulunan kedigiller insanlar tarafından götürülmüştür. Ayrıca 70. enlemin (paralelin) kuzeyinde de kedigiller bulunmaz.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Misirda_Kedi_Evcil_Kedilerin_Nasil_Ve_Ne_Zaman_O_t31942.html']Mısırda Kedi | Evcil Kedilerin Nasıl Ve Ne Zaman Ortaya Çıktığı Tam Olarak Bilinmiyor Ancak En Eski Kayıtlar, Evcil Kedilerin 5 Bin Yıldır Var Olduklarını ve Mısır'dan Geldiğini Gösteriyor - İlk kedi fotoğrafı... ' target='_blank'>Mısırda' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Misirda_Kedi_Evcil_Kedilerin_Nasil_Ve_Ne_Zaman_O_t31942.html']Mısırda Kedi | Evcil Kedilerin Nasıl Ve Ne Zaman Ortaya Çıktığı Tam Olarak Bilinmiyor Ancak En Eski Kayıtlar, Evcil Kedilerin 5 Bin Yıldır Var Olduklarını ve Mısır'dan Geldiğini Gösteriyor - İlk kedi fotoğrafı...


Dosya Ekle  kedi.jpg   49,65K   0 kere indirildi

Konu Hale tarafından 30 Ağustos 2015 Pazar - 08:19 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türkiye'nin Kedigilleri

Anadolu parsı , resimde görülen (1979) ve "Benekli" adı verilen Anadolu parsının hiçbir zaman insan parçalamadığını artık biliyoruz.
Resmi ekleyen

Anadolu'nun tarihinde birçok farklı kedigil türüne rastlamak mümkündür. Bunlardan bazıları son buz devrinin bitmesi ile, bazıları da Roma İmparatorluğu döneminde avlanarak tükenmiştir. Ama bu tarihi son 200 yıla kısıtladığımızda bile aslan, kaplan, leopar ve çita türleri ile karşılaşırız.
Anadolu'nun Batı, Orta, Güney ve Güneydoğu bölgelerinde yaşamış olduğu bilinen Asya aslanı en son 19. yüzyılın ikinci yarısında görülmüştür. Güneydoğu Anadolu'da yaşayan çita ise 19. yüzyıldan sonra bir daha görülmemiştir. Türkiye'nin en son Hazar kaplanı, 1970'te Hakkâri Uludere'de, en son Anadolu parsı da yine 1970'li yıllarda vurulmuştur.

Günümüzde Türkiye'de bildiğimiz ev kedisinin dışında, ev kedisi ile aynı türe ait olan yaban kedisi, Avrasya vaşağı, karakulak (ya da step vaşağı), sazlık kedisi (ya da bataklık vaşağı) kedigiller familyasını temsil eder. Ara sıra bir leopar gözlendiği rivayet edilse de, 1979 yılından itibaren hiçbiri güvenilir bir şekilde kanıtlanamamıştır. Anadolu parsı soyunun tamamen tükenmiş olduğu kabul edilse bile, İran'dan gelen bir Kuzey İran leoparı (Panthera pardus saxicolor) ya da Orta İran leoparına (Panthera pardus dathei) rastlamanın imkânsız olmadığını da unutmamak gerekir.
Resmi ekleyen

Sınıflandırma


Wilson & Reeder, 2005 yılında çıkan kitabına göre şu şekildedir:


* Cins Acinonyx
Çita (Acinonyx jubatus)

* Cins Caracal
Karakulak (Caracal caracal)

* Cins Catopuma
Borneo altın kedisi (Catopuma badia)
Asya altın kedisi (Catopuma temmincki)

* Cins Otocolobus
Pallas kedisi (Otocolobus manul)

* Cins Felis
Gri kedi (Felis bieti)
Sazlık kedisi (Felis chaus)
Benekli kedi (Felis margarita)
Kara ayaklı kedi (Felis nigripes)
Yaban kedisi (Felis silvestris)

* Cins Oncifelis
Pampa kedisi (Oncifelis colocolo); en modern sınıflandırmalarda Pampa kedisi üç ayrı türe bölünür:

- L. braccatus
- L. colocolo
-L. pajeros

Geoffroy kedisi (Oncifelis geoffroyi)
Şili orman kedisi (Oncifelis guigna)
And kedisi (Oreailurus jacobita)

* Cins Leopardus
Oselo (Leopardus pardalis)
Kaplan kedisi (Leopardus tigrinus)
Maymun kedi (Leopardus wiedii)

* Cins Leptailurus
Serval (Leptailurus serval)

* Cins Vaşak (Lynx)
Kanada vaşağı (Lynx canadensis)
Bayağı vaşak (Lynx lynx)
İber vaşağı (Lynx pardinus)
Doru vaşak veya Kızıl vaşak (Lynx rufus)

* Cins Pardofelis
Mermer kedisi (Pardofelis marmorata)

* Cins Prionailurus
Pars kedisi (Prionailurus bengalensis)
Iriomote kedisi (Prionailurus iriomotensis)
Yassıbaş kedi (Prionailurus planiceps)
Paslı kedi (Prionailurus rubiginosus)
Balıkçı kedi (Prionailurus viverrinus)

* Cins Profelis
Afrika altın kedisi (Profelis aurata)

* Cins Puma
Puma (Puma concolor)
Yaguarundi (Puma yaguarondi)

* Cins Neofelis
Bulutlu pars (Neofelis nebulosa)

* Cins Panthera
Aslan (hayvan) (Panthera leo)
Jaguar (Panthera onca)
Pars (Panthera pardus)
Kaplan (Panthera tigris)
Hazar kaplanı

* Cins Uncia
Kar parsı (Uncia uncia)

Geleneksel olarak kedigiller familyası daima üç alt familyaya bölünmüştür, ama bu eskimiş sınıflandırmanın mantıklı olmadığı görüşü gitgide yayılmaktadır. Moleküler genetik araştırmaların sonunda, modern bilimde böyle bir ayrım artık yapılmamaktadır.


Geleneksel (Eski) Sınıflandırma

Kedigiller geleneksel sınıflandırmada üç alt familyaya bölünmüştür:


Acinonychinae (Çitalar):
Sadece çita türünü içeren bir alt familya.

Pantherinae (Büyük kediler): Panthera cinsine ait olan aslan, kaplan, jaguar ve leopar. Ayrıca kar leoparı, bulutlu pars ve mermer kedisini içeren alt familya.

Felinae (Kediler): Kedigiller familyasının diğer bütün türlerini içeren alt familya.

Uzun zaman kabul gören bu sınıflandırmada örneğin Puma, kedilere ait (Felinae) sayılırken, mermer kedisi büyük kedilerden sayılmakta ve bu ayrım modern bilimde saçma olarak değerlendirilmektedir. Daha eski sınıflandırmalarda sadece Panthera cinsine ait türler büyük kediler olarak adlandırılırken, bütün diğer türler Felis cinsine ait sayılmıştır ve böylece familyanın içindeki ayrıntılı akrabalıklar hiçbir şekilde belirtilememiştir.

Genel olarak, kükreyebilen kedilerin büyük kediler olarak adlandırılması kabul edilir. Küçük kediler kükreyemez ama keyiften hırlar. Büyük kediler sadece nefes verirken hırlayabilir. Küçük kediler hem nefes verirken, hem de nefes alırken hırlayabilir.

Resmi ekleyen


Aynı dönem, Bir avcı fotoğrafı.#3
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Kediler Neden Yalanır?


Eskiler "Kedi yalanıyorsa yağmur yakındır" dese de kediler genel temizliklerini yapmak için düzenli olarak yalanırlar. Yalanma eylemi daha çok sabah kahvaltısından sonra başlar. Sabah yapılan temizlik genel temizliktir. Yani baştan tırnak ucuna kadar bir temizlik yapılır. Ama her yemek sonrasında ise özellikle yüz ve patiler yalanarak temizlenir.

Sokak gezilerinin sonucunda kirlenen kürk de yine yalanarak temizlenir. Kediler yalama işlemine dişlerini de katarlar ve kitreleşmiş tüy topakları tarak gibi kullanılan dişlerle yumuşatılıp sert bir fırçayı andıran dille açılarak düzeltilir.

Kedilerin tüy temizliklerini yapabilmeleri için öncelikle suya ihtiyaçları vardır. Zira temizliğin ana öğesi tükürüktür. Kedi tükürüğü kedi için antiseptik özellik taşır. Yaraların yalanması bir anlamda pansuman bir anlamda tedavidir. Ama operasyon yaralarının yalanması dikiş varsa sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple Elizabeth yakası ile yalanacak bölgeye ulaşmasının engellenmesi doğru olacaktır. Düzenli su alabilen kediler tüy temizliklerini rahatlıkla yapabilir. Ama özellikle sokak kedileri yeterince su içemedikleri için tüy temizliklerini gerektiği gibi yapamazlar. Özellikle mantar gibi deri hastalıklarının başlamasında da bu geciken temizliğin belli bir payı vardır.

Kediler için yalanma doğal bir eylem olsa da aşırı yalanma durumu dikkatle gözlemlenmelidir. Zira aşırı yalanma kedinizin bir sağlık sorunu olduğuna işaret eder. Muhtemelen de hypertiroid problemi olabilir. 10 yaşına kadar kedilerin % 30unda hypertiroid vakası görülmektedir. Bu durumda en kısa zamanda kedinizi bir veteriner hekimin kontrolüne götürmenizde fayda vardır.

Konu Hale tarafından 30 Ağustos 2015 Pazar - 08:16 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#4
muhteşemkadın

muhteşemkadın

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
Teşekkürler

Konu Hale tarafından 23 Şubat 2010 Salı - 07:50 tarih ve saatinde düzenlenmiştir


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Anadolu Parsı


• 17 Ocak 1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.


Resmi ekleyenLeopar (Panthera pardus) Anadolu parsı
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_17_Ocak_1974_Resmi_Olarak_Son_A_t74413.html']Tarihte Bugün: 17 Ocak | (1974) - Resmi Olarak Son Anadolu Parsı Öldürüldü' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_17_Ocak_1974_Resmi_Olarak_Son_A_t74413.html']Tarihte Bugün: 17 Ocak | (1974) - Resmi Olarak Son Anadolu Parsı Öldürüldü


http://www.kadimdostlar.com/Hayvanlar_Alemi_Evcil_Hayvanlar_ve_Bakimi_f55/Leopar_Panthera_pardus_Anadolu_parsi_Dagilim_v_t31382.html']Leopar (Panthera pardus) Anadolu parsı | Dağılım ve yaşam alanı, Fiziksel özellikleri' target='_blank'>Leopar' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Hayvanlar_Alemi_Evcil_Hayvanlar_ve_Bakimi_f55/Leopar_Panthera_pardus_Anadolu_parsi_Dagilim_v_t31382.html']Leopar (Panthera pardus) Anadolu parsı | Dağılım ve yaşam alanı, Fiziksel özellikleri

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı