İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bir Seçim Yedi Öykü | Yerel Seçim Manzaralarından 7 İlginç Öykü Çıktı.

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Woodpecker

Woodpecker

    Ağaçkakan Woody

  • Yetkili
  • 5.957 İleti


Aydın İncirliova’da CHP’li kadın aday ölen eşinin koltuğunu kazandı. Hakkari’de ilahiyatçı DTP’li yüzde 79 oy ile Türkiye rekoru kırdı. Antalya’da henüz 4 aylık bir siyasetçi ipi göğüsledi. Şanlıurfa ve Sivas’ta vefa galip gelirken, Manisa’da sporcu aday yüzde 3 olan partisinin oyunu yüzde 38’e çıkarıp seçimi kazandı. Suyu bedava ekmeği 25 kuruş yapan başkan da yine ipi göğüsledi. 29 Mart’ın yedi ilginç öyküsü şöyle:


MANİSA’DA İKTİDARI DEVİREN ADAM
AKP, en büyük darbeyi TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın memleketi Manisa’da aldı. Üstelik bu ilin bir diğer milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, AKP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel başkan yardımcısı... MHP adayı Cengiz Ergün partisinin oyunu yüzde 3’ten yüzde 38’e çıkararak rekor kırdı. İnşaat mühendisi olan Cengiz Ergün, Manisaspor’un tarihinde ilk defa Süper Lig’e çıktığı sene Başkanlık görevini yaptı.

REKOR ONDA
Bu seçimlerde Türkiye rekorunu Hakkari’nin DTP’den Belediye Başkanı seçilen Fadıl Bedirhanoğlu yüzde 79 oy ile kırdı. 58 yaşındaki Bedirhanoğlu, Şırnak'ın Cizre ilçesi doğumlu. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisiydi. Bedirhani aşiretinin önemli bir ismi. Bu aşiret üyeleri arasında Paris’te Kürt Enstitüsü kurucusu olan, Mîr Celadet ve Kamuran Bedirhan kardeşler ile ilk Kürtçe gazete çıkaran Mithat Bedirhan da bulunuyor. DTP 2004’de Hakkari’de yüzde 61 oy almıştı.

VEFA TERCİHİ
Sivas’da seçimi BBP adayı Doğan Ürgüp yüzde 50 oyla kazandı. Geçen seçimde belediyeyi yine yüzde 50 oyla AKP almıştı. BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun beklenmedik ölümü memleketi Sivas’da da BBP adayını koltuğa taşıdı.

EŞİNİN KOLTUĞUNA GÖZYAŞLARIYLA OTURDU
Aydın’da bayan aday CHP milletvekili Özlem Çerçioğlu seçimi kazanırken, İncirova ilçesinde de bayan aday CHP’li Fadime Orbay ipi göğüsledi. Orbay’ın eşi CHP'li Yahya Ümit Orbay geçen seçimi kazanmış ancak bir yıl önce hayatını kaybetmişti.

Fadime Orbay eşinden boş kalan koltuğa aday oldu ve yüzde 32 oyla seçimi kazandı. Orbay seçimi kazandığı belli olunca Cumhuriyet meydanındaki kutlamalara merhum eşinin fotoğrafı elinde olduğu halde katıldı ve hıçkırıklara boğularak ağladı.

FAKIBABA ÖFKESİ
Şanlıurfa’da beş yıldır belediye başkanı olan Ahmet Fakıbaba AKP’li 7 milletvekilinin vetosu üzerine yeniden aday yapılmadı. Bağımsız aday oldu ve seçimi yüzde 44 oyla kazandı. Şanlıurfa’lı seçmen AKP’li 7 milletvekilinin ‘’Fakıbaba’nın yerine ceket koysak seçimi kazanır’’ sözüne tepki gösterip inadına oy verdi. Fakıbaba Adana’da Aytaç Durak ile birlikte AKP’ye darbe vuran isim oldu.

DÖRT AYLIK SİYASETÇİ
Antalya’da henüz dört ay önce siyasete giren bir isim olan Prof. Mustafa Akaydın AKP’yi koltuğundan etti. Akdeniz Üniversitesinde rektörlük seçimini ilk sırada kazanmasına rağmen Cumhurbaşkanı Gül tarafından aday gösterilmeyen Akaydın CHP adayı oldu ve yüzde 41 oyla AKP’li Menderes Türel’i geçti. Akaydın son beş yılda 28 kez Antalya’ya gelip açılışlar yapan Başbakan Erdoğan’ı da şaşırtan sonucun mimarı oldu.

BEDAVACI BAŞKAN

İzmir’in Dikili İlçesi Belediye Başkanı CHP’li Osman Özgüven yüzde 40 oyla yine seçimi kazandı.. Başkan Özgüven, ilçede 10 tona kadar su kullanan vatandaşlardan ücret almıyor. 25 kuruş fiyatla ekmek satıyor. Yılda 12 bin kişiye bakan ve muayene ücreti bir TL olan sağlık merkezi kurdu. Belediyeye ait 4 otobüs de yolculardan ücret almıyor. Başkan, Jeotermal enerji santrali kurarak 2 bin konutun ısınma maliyetini ayda 35 TL’ye düşürdü.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı