İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ataol Behramoğlu (d. 13 Nisan 1942 - …) | Şair, Yazar, Çevirmen, Edebiyatçı

- - - - - Ataol Behramoğlu

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
zeynep

zeynep

  asena öldü yaşasın zeynep

 • Özel Dost
 • 861 İleti
 • Gender:Female


Ataol BEHRAMOĞLU


13 nisan 1942’de, azerbaycan kökenli bir ailenin çocuğu olarak babasının yedeksubaylığı sırasında çatalca’da doğdu. çocukluk ve ilkgençlik yılları, ziraat müdürü olan babasının görevi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli yörelerinde geçti. ilkokul üçüncü sınıfa kadar kars’ta öğrenim gördü. ilk, orta ve lise öğrenimini çankırı’da tamamladı. bir süre ankara hukuk fakültesi’ne devam etti, dil ve tarih-coğrafya fakültesi felsefe bölümü’nün derslerini izledi, aynı fakültenin rus dili ve edebiyatı bölümü’nü bitirdi (1966).

ilk şiir kitabı bir ermeni general 1965’te, kitaplaşan ilk çevirisi 'ivanov' (anton çehov) 1967’de basıldı. mihail yuryeviç lermontov’dan ilk şiir çevirilerini de bu dönemde yaptı. 60’lı yıllar toplumcu kuşağının manifestosu niteliğindeki şiirlerden bir gün mutlaka'yı 1965’te yayımladı. 1969’da ismet özel, özkan mert ve süreyya berfe ile birlikte 'ant' dergisinde birkaç sayı yayımlanan 'toplumcu genç şairler savaş açıyor' başlıklı oturumda yeni toplumcu şiir üstüne görüşlerini açıkladı. 1970’de yayımlanan ikinci şiir kitabı bir gün mutlaka, kuşağının öncü yapıtlarından biri olarak kabul edildi. 1970’de ismet özel ile yayımlamaya başladıkları 'halkın dostları' dergisi geniş yankı uyandırdı. aynı yıl, maksim gorki’den çevirdiği 'yaşanmış hikâyeler' yayımlandı.

1970 yılı sonbaharında dört yıl sürecek ilk yurtdışı yolculuğuna çıktı. 1972’ye kadar londra ve paris’te yaşadı. paris’te louis aragon ve pablo neruda ile tanıştı. aragon’un yönetimindeki 'les ettres françaises' de, abidin dino çevirisiyle, bir gün mutlaka'dan bir bölüm yayımlandı. paris’te 'theatre de liberté’nin kuruluş çalışmalarına katıldı (1971). ilk oyun 'legendes a avénir'

(geleceğe masallar) için bölümler yazdı. 1972 sonbaharında sovyet yazarlar birliği’nin çağrılısı olarak gittiği moskova’da yaklaşık iki yıl kalarak moskova devlet üniversitesi’nde stajyer olarak rus edebiyatı üzerine çalıştı. yurtdışında bulunduğu sırada, daha önceki dönemin ürünü çevirileri (puşkin, bütün hikâye ve romanları, 1972) ve yurtdışı dönemin ürünü şiirlerden oluşan üçüncü şiir kitabı yolculuk, özlem, cesaret ve kavga şiirleri (1974) türkiye’de yayımlandı.

1974’te ülkeye dönüşünden bir süre sonra muhsin ertuğrul yönetimindeki istanbul belediyesi şehir tiyatroları’nda dramaturg olarak çalışmaya başladı. 1975’te kardeşi nihat behram ile çıkardıkları edebiyat-kültür dergisi 'militan' (kimi sayıları beş bine ulaşan tirajıyla) büyük ilgi gördü. bu dönemde ne yağmur…ne şiirler… (1976), kuşatmada (1978), mustafa suphi destanı (1979), dörtlükler (1980) adlı kitapları yayımlandı.

1977’de bir atina gezisinde yannis ritsos ile tanıştı. 1978’de sofya’da dünya yazarları 1. kurultayı’na aziz nesin, yaşar kemal ve burhan arpad ile türkiye temsilcisi olarak katıldı. 1979’da türkiye yazarlar sendikası genel sekreteri oldu. aynı yıl, kızı barış doğdu. 'sanat emeği' dergisinin kurucu ve yazı kurulu üyeleri arasında yer aldı. 1980 darbesi sonrasında dramaturgluk görevinden ayrılmak zorunda kaldı. ne yağmur…ne şiirler…'in yeni basımının mahkemece toplatılması ve imhasına karar verildi. bir hafta selimiye’de göz hapsinde tutuldu. kitap daha sonra beraat etti. iyi bir yurttaş aranıyor başlığı altında topladığı şiirler türkiye’de siyasal kabare türünün ilk örneklerinden biri olarak birçok kez izleyiciye sunuldu (1981). aynı yıl yunanistan’da türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum adıyla yayımlanan kitabı, şiirlerinden yabancı bir dilde ilk seçmelerdi. kitap kısa sürede birkaç kez basıldı. dünya şairlerinden rusça, ingilizce, fransızcadan yaptığı çevirileri 'kardeş türküler' adlı bir kitapta topladı (1981). son yüzyıl büyük türk şiiri antolojisi'nin ilk çalışmalarına başladı.

1982 mart ayında barış derneği kurucu ve yöneticisi olarak tutuklandı. maltepe askeri cezaevi ve sağmalcılar cezaevi’nde on ay tutuklu kaldı. cezaevinde bulunduğu sırada, asya-afrika yazarlar birliği 1981 lotus ödülü’nü kazandı. şiirlerinden seçmeler tek ciltte yayımlanarak birçok kez yeni basım yaptı (1983). lermontov’dan şiir çevirileri kitaplaştı (hançer, 1983). 1983 kasım ayında, devam eden duruşmaların, katılmadığı son oturumunda 8 yıl hapis cezasına mahkûm edildi.

1984 başlarında ülkeden gizlice ayrılmak zorunda kalarak fransa’ya gitti. bir süre sonra ailesini de – pasaport verilmediği için – yine gizlice ülke dışına çıkardı. 1989 haziran ayına kadar sürecek bu ikinci yurtdışı döneminde paris sorbonne üniversitesi centre de poetique comparée bölümü çalışmalarına katıldı. 1986’da paris’te fransızca türk edebiyatı dergisi 'anka'yı kurdu ve yönetti. türk edebiyatı özel sayıları olarak yayımlanan derginin yayını halen sürmektedir. bu yıllarda avustralya’dan finlandiya’ya birçok ülkede katıldığı toplantılarda konuşmalar yaptı, şiirlerini okudu. şiirlerinden macarcaya yapılan bir seçmeler 1988’de budapeşte’de europa yayınevince yayımlandı. almanya’da (daha sonra türkiye’de) kızıma mektuplar (1985), türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum (1985) adlı şiir kitapları ve mustafa suphi destanı'nın yeni bir basımı yayımlandı. destan, sürgündeki 'halk oyuncuları' topluluğunca stockholm, paris, berlin, amsterdam gibi birçok avrupa kentinde sahnelendi (1987-1988). 1989 avignon tiyatro festivali’nde ilk türkçe oyun olarak sunuldu.
yurtdışında bulunduğu sırada türkiye’de 'son yüzyıl büyük türk şiiri antolojisi'; 'dünya şiiri antolojisi' (özdemir ince ile birlikte); 'çağdaş rus şiiri antolojisi'; 'çehov-bütün oyunları' (1. cilt), şiir üstüne yazıları 'yaşayan bir şiir' (1986); şiir kitapları eski nisan, bebeklerin ulusu yok yayımlandıktan ve hakkındaki davaların yargıtay aşamasında beraatle sonuçlanması üzerine haziran 1989’da ülkesine döndü. birkaç yıl simavi yayınları’nda editör, pendik belediyesi’nde kültür danışmanı olarak çalıştı.

90’lı yıllarda yazdığı şiirleri, sevgilimsin (1993); çeşitli dönemlerin ürünü yazıları, 'iki ateş arasında' (1989), 'nâzım’a bir güz çelengi' (1989), 'mekanik gözyaşları' (1990), 'şiirin dili-ana dil' (1997) adlı kitaplarda yayımlandı. aziz nesin ile ilgili anılarını 'aziz nesin’li fotoğraflar' (1995); gezi yazılarını 'başka gökler altında' (1996) adlı kitaplarda topladı. vera tulyakova’nın anılarından ve nâzım hikmet’in şiirlerinden oluşturduğu 'mutlu ol nâzım', dilek türker’in oyunculuğuyla türkiye’nin birçok yöresinde ve almanya’da birçok kez sahnelendi. belgesel bir oyun çalışması olan 'lozan', devlet tiyatrosu’nca antalya (1992,1993) ve istanbul’da (1993) oynandı. 1995’te türkiye yazarlar sendikası genel başkanı seçildi. 1995’te ismet özel ile mektupları 'genç bir şairden genç bir şaire mektuplar' adıyla kitaplaştırıldı. pen yazarlar derneği 2002 yılı dünya şiir günü büyük ödülünü aldı.

adam yayınevi’nce üç cilt olarak yayımlanan toplu şiirleri üst üste yeni basımlar yapmakta olup, cumhuriyet gazetesinde 'cumartesi yazıları' başlığıyla köşe yazılarını sürdürmekte, istanbul üniversitesi rus dili ve edebiyatı bölümü'nde doçent olarak görev yapmakta ve alkım yayınları'nın editörlüğünü yürütmektedir. son şiirleri, aşk iki kişiliktir (2000) ile yeni aşka gazel (2002) kitaplarında yer almaktadır.

kaynak: onur behramoğluKonu Hale tarafından 04 Mart 2016 Cuma - 10:02 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Ataol Behramoğlu
Resmi ekleyen
Anne, gezindiğin bağ, baba yaslandığın dağdır. Ömrünün en güzel çağı annen ve babanla olandır.Ataol Behramoğlu#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

 

Ataol BehramoğluAtaol Behramoğlu (d. 13 Nisan 1942, İstanbul), şair, yazar, çevirmen, edebiyatçı.

 

 

Ataol_Behramo%C4%9Flu.jpg


Ataol Behramoğlu, 2010Hayatı


İlk şiirleri "Ataol Gürus" takma adıyla Yeni Çankırı, Yeşil Ilgaz, Çağrı gibi yerel gazete ve dergilerde yayınlandı. Yükseköğrenimi sırasında Yapraklar, Dost, Evrim, Ataç gibi dergilerde çıkan şiirleriyle dikkat çekti. Bu dönemin şiirlerini biraraya getiren ilk şiir kitabı "Bir Ermeni General" 1965'te Ankara'da Toplum Yayınevi'nce basıldı. Gençlik dönemi şiirlerinde Orhan Veli, Attilâ İlhan ve İkinci Yeni şiirinin ortak özellikleri etkin. Gerçek şiir kimliği 1965-1971 arasında Papirüs, Şiir Sanatı, Yeni Gerçek, Yeni Dergi ve Halkın Dostları'nda çıkan şiirleriyle oluştu. Bu şiirlerde toplumcu, etkin bir edebiyat anlayışının örnekleri yer aldı.

Uzun yıllar siyasi nedenlerle Fransa'da ikamet etti. Şiirleri bütün büyük dillere çevrildi. Toplumcu gerçekçi şiir ilkelelerine yöneldi, şiirini yeni biçim ve tema arayışlarıyla besledi. Çevirileriyle de dikkat çekti. Edebiyat ve kültür üzerine yazdıkları, antoloji ve diğer çalışmalarıyla kuşağının önde gelen yazarları arasına girdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden sonra şimdi profesör olarak Beykent Üniversitesi öğretim kadrosu içinde yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi'nde de öğretim üyeliği yapmaktadır.


Ataol Behramoğlu Eserleri


Şiirleri


• Bir Ermeni General (1965)
• Bir Gün Mutlaka (1970)
• Yolculuk Özlem Cesaret ve Kavga Şiirleri (1974)
• Ne Yağmur... Ne Şiirler... (1976)
• Kuşatmada (1978)
• Mustafa Suphi Destanı (1979)
• Dörtlükler (1983)
• İyi Bir Yurttaş Aranıyor (1983) (Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından oyunlaştırılmıştır.)
• Türkiye Üzgün Yurdum, Güzel Yurdum (1985)
• Kızıma Mektuplar (1985)
• Şiirler 1959-1982 (1983)
• Eski Nisan (1987)
• Bebeklerin Ulusu Yok(1988)
• Bir Gün Mutlaka-Toplu Şiirler I(1991)
• Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var-Toplu Şiirler II (1991)
• Kızıma Mektuplar- Toplu Şiirler III(1992)
• Sevgilimsin (1993)
• Aşk İki Kişiliktir(1999)
• Yeni Aşka Gazel(2002)
• İki Ağıt(2007)
• Beyaz İpek Gibi Yağdı Kar (2008)
• Okyanusla İlk Karşılaşma(2008)
• Hayata Uzun Veda(2008)


Deneme-İnceleme


• Yaşayan Bir Şiir (1986),eklerle yeni basım 2007
• Şiirin Dili-Anadil (1995),eklerle yeni basım 2007
• Utanıyorum (1996)
• Mekanik Gözyaşları (1997)
• Nazım’a Bir Güz Çelengi (1997),eklerle yeni basım: Nazım Hikmet-Tabu ve Efsane(2008)
• İki Ateş Arasında (1998)
• Kimliğim İnsan(1999)
• Başka Bir Açı(2000)
• Gerçeklik Duygusunun Kaybolması(2001)
• Rus Edebiyatı Yazıları (2001)
• Rus Edebiyatında Puşkin Gerçekçiliği(2001)
• Kendin Olmak ya da Olmamak(2003)
• Yeni Ortaçağın Saldırısı (2004)
• Biriciktir Aşk(2005)
• Rus Edebiyatının Öğrettiği(2008)
• Sivil Darbe(2009)
• Benim Prens Adalarım(2010)


Anı


• Aziz Nesinli Anılar (2008)


Gezi


• Başka Gökler Altında (1996),eklerle yeni basım 2010
• Yurdu Teninde Duymak(2008)


Oyun


• Lozan(1993)


Mektup


• Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar(İ.Özel'le mektupları,1995)
• Şiirin Kanadında Mektuplar(M.Demirtaş'la mektupları,1997)


Çocuk


• Yiğitler Yiğiti ve Uçan At Masalı(şiir-masal)
• Dünya Halk Masalları(çeviri-uyarlama)
• Düşler Kuruyorum (kitapta bölüm)
• M.Zoşçenko-Lastik Papuçlar(çeviri)


Antoloji


• Büyük Türk Şiiri Antolojisi (2 cilt,1987, eklerle yeni basım
• Dünya Şiiri Antolojisi ( 4 cilt,1997 Ataol Behramoğlu-Özdemir İnce)
• Çağdaş Bulgar Şiiri Antolojisi(1983,Özdemir İnce-Ataol Behramoğlu, eklerle yeni basım 2008)
• Çağdaş Rus Şiiri Antolojisi(eklerle yeni basım, 2008)
• Uçur Diye, Ey Aşk(Tematik Aşk Şiirleri,2007)


Çeviri


• Anton Çehov-Büyük Oyunlar(İvanov-Orman Cini-Vanya Dayı-Martı-Üç Kızkardeş-Vişne Bahçesi)
• Aleksandr Puşkin-Bütün Öyküler,Bütün Romanlar
• Aleksandr Puşkin-Seviyordum Sizi(şiirler)
• Maksim Gorki-Yaşanmış Hikâyeler
• İvan Turgenev-Arefe
• Mihail Lermontov-Hançer(şiirler)
• Jose Marti-Göklerde Eriyip Gitmek İsterdim(şiirler)
• E.Babayev-Nâzım Hikmet
• V.Tulyakova-Nâzımla Son Söyleşimiz
• A.Fevralski-Nâzım'dan Anılar
• S.Viladimirov,D.Moldvaski-Mayakovski
• A.M.Şamsuddinov-Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı Tarihi
• Fyodor Dostoyevski-Puşkin Üzerine Söylev


Konu Hale tarafından 04 Mart 2016 Cuma - 10:03 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı