İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İslam'da Resim | Kuranı Kerim'de Resim - Heykel - Hadislerde Resim - Heykel - İslam Öncesi Resim - Resmin Haram Olanları Ve Caiz Görülen Resimler - İbadet Yerlerinde Resim - Resimli Eşya

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


İslam'da Resimİslam dini, müminlere helal ve haram işleri bildirmiştir. Resim ve heykel meselesindeki İslam dini hükümleri Kur'an ve hadislere dayandırılır.


Resmi ekleyen
Kuranı Kerim'de Resim, Heykel


Kuranı Kerim'de "Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytana ait pis işlerdir, artık bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz" emri vardır (Maide suresi: 90. ayet). Buradaki içki, kumar, dikili taşlar, fal okları kavramları hamr, meysir, ensab, ezlem'dir. Ayette geçen ensab kelimesinin içeriği olan fal okları, bazı İslam alimlerince şöyle yorumlanmıştır:

1. Putperest Arapların üzerlerinde kurban kesip ibadet ettikleri dikili taşlar.
2. İbadet için dikilmiş putlar.
3. Resim, tasvir.


Kuranı Kerim'deki bir başka ayet "Ona (Süleyman'a) kalelerden, timsallerden, büyük havuzlar gibi çanaklar ve sabit kazanlardan dilediğini yaparlardı" ayetidir (Sebe suresi: 13). Bu ayette geçen temasil kelimesi, suretler şeklinde açıklanmıştır.Hadislerde Resim, Heykel


İslam dininde ikinci kaynak olan hadis biliminde ise aşağıdaki hadislerle konu açıklanmaya çalışılmaktadır:

* Allah'ın yanında azabı en şiddetli olan insanlar tasvircilerdir (Müslim 6:369).

* Şu suretleri yapanlar kıyamet gününde azap görürler ve kendilerine yaptığınız suretlere can verin denilir (Müslim 6:368).

* Her musavvir cehennemdedir. Musavvirin, tasvir ettiği her surete kıyamet gününde Allah hayat verir de o canlı suret cehennemde kendini yapana azap eder. Eğer sanatına devam etmek zorunda isen ağaç resmi ve canlı olmayan vucut kısımlarının resmini yap (Müslim 6:370).

* Aişe naklediyor: "Muhammed evinde üzerinde haç bulunan bir şey bırakmazdı, onu bozar veya keserdi" (Buhari, Mezalim 31; Büyu 102).

* Ebu Hüreyre Rasulullah'tan naklediyor: "Aziz ve celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Benim yarattığım gibi yaratmaya savaşan kişiden daha zalim kim vardır? Haydi onlar yoktan bir zerre yaratsınlar yahut bir habbe meydana getirsinler veya bir arpa danesi yaratsınlar" (Müslim 6:372).

* Melekler, köpek ve tasvirlerin bulunduğu eve girmez (Müslim 6:358).

* Cebrail, Muhammed'in yanına girmek için izin istedi. O da girin buyurdu. Cebrail 'nasıl gireyim, evinde birtakım at ve insan şekillerinin üzerinde bulunduğu bir perde asılıdır. Ya bu resimlerin başlarını koparmalısınız yahut bu perdeyi indirip yere sermelisiniz' dedi (Buhari tecrid 6:416).

* Aişe'nin nakışlı örtüsü hakkında Peygamber şöyle buyurdu: "Onu benden uzaklaştır, onun resimleri namaz kılarken gözüme çarpıyor" (Buhari, Libas:91). Aişe naklediyor: "Muhammed bir seferden geldi. Benim şekilli perdemi yırttı, yüzünün rengi değişti ve: Ey Aişe, kıyamet gününde insanlar içinde en şiddetli azaplısı Allah'ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir, buyurdu. Biz o perdeyi kestik, ondan bir iki tane yastık yaptık" (Müslim 6:364-5; Buhari, Mezalim:132).

* İçinde suretler bulunan eve melekler girmez (Buhari, Libas 91).

* Aişe, Peygamber'in bir sefer dönüşü üzerinde suretler bulunan bir perdeyi hemen indirmesini söylediğini nakleder (Müslim 6:363, Ebu Davud Libas:45; Tirmizi Edeb:44).

* Kiliselerdeki tasvirler üzerine Peygamber şöyle buyurdu: Bunlar, aziz bir kimse öldüğü zaman hemen onun kabri üzerine bir mescit yaparlar ve o azizin bir resmini mescide korlar. Bunlar Allah yanında halkın en kötüleridir (Buhari, tecrid 4:479; Müslim 2:153).

* Bir yerde Peygamber, bir konuyu, elindeki değnekle kuma şekiller çizerek ashabına anlatmıştır (Buhari, Tecrid 12:180, 359).İslam Öncesi Resim


Musevilik oyma put yapmayı, suretleri ve bunlara tazimi, dikili taşları yasaklar (Tevrat, tesniye bölümü). Musa'nın emrinin dinlenilmemesi ve altın buzağı yaparak buna tapanlar Kuranı Kerim'de bildirilmektedir (Bakara, 52).

Hıristiyanlık, İsa, Meryem ve havarilerin, meleklerin resim ve heykellerini kiliselerde, ibadet yerlerinde doğal hale getirdi. 8. yüzyılda Hıristiyanlık içinde heykelleri kırma ve iconoclasm tepkisi meydana gelmiştir.

Doğu dinleri, Budizm, Çin ve Hint dinlerinde sayısız kutsal resim ve heykeli yapılmıştır.


Resmin Haram Olanları ve Caiz Görülen Resimler


İslam, doğuşundan itibaren putları kırmış, yıkmıştır. İslam peygamberi, Mekke'yi fethettiğinde Kabe içindeki bütün heykel ve resimleri temizlemiştir. Canlı varlıkların resimlerinin yapılması, suretler büyük günahtır. Canlı olmayan tabiat resimleri yapılmasına izin verilmiştir. İslam dininde suret işi, Allah'ın yaratıcılığını taklit ve puta teşvik temelinde yasaklanmıştır. Bu yüzden, üzerinde resim olan eşya, resimli kartpostal, resimli kâğıt caiz değildir. Oyuncaklar, bundan istisnadır. Tapınaklar içinde her türlü resim yasaktır. Hıristiyanlardaki tasvircilik ve Budizm'deki Buda heykelciliği İslam dininde yasaktır.

İslam dini tasvirde, heykelde, tazime ve tapınmaya götüren her işi yasaklamıştır. Mukaddes kişilerin resimlerinin çizilmesi, tasvir edilmesi kesin olarak yasaklanmıştır. İslam güzel ahlaktan ibaret olduğunu bildirmiş ve ahlaksız resimleri, açık saçık her türlü baskıyı, müstehcen basım ve yayını, müstehcen sinema ve filmleri haram kılmıştır.

Bununla birlikte, eğitim için çizgiyle anlatımı, fotoğrafçılıkta manzara çekimi, vesikalık fotoğraf, bilimsel ve idari işlerde kullanılan fotoğrafları serbest bırakan görüşler çoğunluktadır.


İbadet Yerlerinde Resim


İslam alimleri, mescitlerde ve camilerde tasvir ve yazıların bulunmasını caiz görmemişlerdir. Bu nedenle bütün camilerde, Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman, Ali hatlı levhalar ve ayet hatlarından başka bir tasvir bulunmaz. Halılar düz veya geometrik desenlidir. Yüzük ve para üzerindeki resimlerin ibadete engel olmadığı, üzerinde tasvir bulunan elbiseyle, baskılı tişörtle namaz kılmakta sakınca olmadığı belirtilmiştir.


Resimli Eşya


Tıp, edebiyat ve eğitim kitaplarında tasvir caizdir. İslam tarihinde Kuranı Kerim ve Peygamber'in hayatı resimli olarak basılmamış, minyatür sanatıyla tasvir yapılmış, ancak minyatürde bile İslam Peygamberi tasvir edilmemiştir. Hiçbir sinema filminde Peygamber rolü oynanmamıştır. İslam dünyasında sadece İran'da temsili resim gelişmiş, Ali tasviri, sembolik anlatımı yapılmıştır. Osmanlı sultanları 15. yüzyıldan sonra resimlerini yaptırmışlardır (Fatih, Yavuz, II. Selim, IV. Murad vd).

İslam paraları üzerinde çoğu zaman elhamdülillah, Allahüekber, bismillah, lailaheillallah ibareleri basılmış, resim konulmamıştır. İslam sanatı, bütün alanlarda estetik doktrinlere yer vermemiş, hüvelbaki (baki olan Allah'tır) ilkesince, tevhidi öne çıkarmıştır.


Konu Hale tarafından 10 Eylül 2015 Perşembe - 07:50 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
romsi

romsi

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 455 İleti
 • Gender:Male
 • Location:ABD
Vallahi gulmeye ihtiyacim vardi...bu yazi ilac gibi geldi...Hale Hn. sakin yanlis anlamayin,,,paylasmak icin koydugunuzdan eminim...sadece yazinin kendisi cok komik...kendimi bir anda ilkel caglarda buldum diyebilirim...

Piccasso, Salvador Dali, Leonardo Da Vinci, Ibrahim Calli, vs vs vs onlar adina uzuluyorum...Yaptiklari calismalar , yaziya gore ahirette onlar icin canavar gorevi yapacaklar....

Sanat ozgur beyinlerin calismalari ile ortaya cikar...Yani bana gore sanat calismalarinda Tanri bile baski uygulayamaz...Bir erkek vucudunun , bir kadin vucudunun NU sanati acisindan irdelenmesine Tanri bile karisamaz...

#3
Swantska

Swantska

  KD ™ Arkadaş

 • Üyeliği İptal Edildi
 • Pip*Pip*
 • 62 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Manisa-Trabzon

Piccasso, Salvador Dali, Leonardo Da Vinci, Ibrahim Calli, vs vs vs onlar adina uzuluyorum...Yaptiklari calismalar , yaziya gore ahirette onlar icin canavar gorevi yapacaklar....

Sanat ozgur beyinlerin calismalari ile ortaya cikar...Yani bana gore sanat calismalarinda Tanri bile baski uygulayamaz...Bir erkek vucudunun , bir kadin vucudunun NU sanati acisindan irdelenmesine Tanri bile karisamaz...


Yanlış düşünüyorsunuz bana kalırsa. Düşünceniz doğru olsa bile şu şekliyle 'bile' kelimelerini kullanmanızdaki alaycı tavır doğru düşüncenizi bile alıp götürüyor. ^_^

Kendi düşüncemi belirtmem gerekirse;

Din ve inanç öteden beri süregelen o hep 'dogma'lar , 'kat-î' kurallar bütünü olarak görülmemelidir. Ancak alıntı yaptığım tarzda bir mesaja verebileceğim cevap şu olabilir; 'Nasıl ki siz sanat çalışmalarına 'Tanrı bile karışamaz' diyorsanız hiç kusura bakmayın ama böyle bir konuya Tanrı bile karışamıyorsa sizin yorum yapmanız dahi gereksiz. Öyle ya Tanrı dahi yetkisizmiş, bi zahmet siz de yetkisiz oluverin. ^_^

Neyse biraz çizgiyi aştım sanırım ama birden alaycı bi yaklaşım görünce yazmadan edemedim. ^_^

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İslam’da Resim ve sanat konusunu açma fikrim yoktu aslında, bir üyemizin bana özel mesaj göndermesi üzerine konuyu açtım.

Araştırdım, fakat detaylı bir şeyler bulamadım, bulduklarım genelde bu doğrultuda idi, ben de bir derleme yapıp konuyu açtım.

Okuduklarım ve açtığım konu beni tatmin etmedi aslında, Sanat Tarihi eğitimi almış ve Kur’anı çok iyi bilen biri olarak okuduklarım beni üzdü.

Kur’an, ibadet etmek için yapılan putların yıkılması, taşlara tapma bunlardan medet umulmamasından bahseder, basit olarak yıkılma nedeni ise, Allah’tan başka hiçbir şeye inanmama, tapmama, medet ummamaktır, bu Kur’an da açıkça belirtilmiş, yaşananların ne olduğu anlatılmıştır.

Görülüyor ki yine biz insanların olanları farklı yorumlaması ve işine geldiği gibi davranmasıdır.

Bize akıl veren ve o aklı kullanmamızı isteyen Allah’tır.

Salvador Dali, Leonardo Da Vinci gibi dehaları da yaratan Allah’tan başkası olmadığına göre yine iş biz insanlara düşmekte, düşünme, anlama ve kafamızı kullanmak zorundayız.

Tanrı’nın karışması vardır bu işte, nedeni de o aklı bize veren zaten O’dur.
:hale:

#5
romsi

romsi

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 455 İleti
 • Gender:Male
 • Location:ABD
Tanri bile karisamaz diyorsa oyledir...sizde hayir karisir diyorsaniz oyledir..yani herkes farkli inancta olabilir demi...iste kacirdiginiz nokta burasi...Evet sanatida Kurani Kerim'e gore icra edelim olur mu....yada Incil'e gore...yada Tevrata gore...Burada kalkip birbirimize tanri var yada yok tartismasi mi yapacagiz..Meselenin ozu insan beyninin ozgur olmasidir..Simdi kalkip ben Islam kulturu ile yogrulmus bir beyinden, neden evrensel boyutlarda bir sanat calismasi yok desem ne diyeceksiniz..

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sevgili romsi herkes kendi inancını kendi doğrularına göre bilir ve yaşar, kimsede buna karışamaz. Herkesin aynı inanç içinde olması beklenemez, eğer öyle olsaydı tek tip insan tipi olarak ortalarda dolaşırdık.

Sanatı ne Kur'an a ne İncil'e ne de başka birşeye göre icra etmek kısıtlamadır, sanatın yaratıcılığını yani insanı kısıtlamaktır dediğiniz gibi.

Benim tespitim, insanların kendine göre yorumlamasıdır.

Tanrı'nın insana akıl vermesi ve akılını kullan demeside budur zaten.

Evrensel boyutta eserlerden ve sanatçılardan bahsedecek olursak, ben bu konuda sizin gibi düşünmüyorum. Bir Mimar Sinan'ı örnek vermek yetecektir diye düşünüyorum. Onun dehası ve yaratıcılığı sayesinde birçok mimari yapı görüyoruz, ki bu yapılar hala dimdik ayakta duruyorlar. Mimar Sinan'ın eserlerinde İslam Kültürünün izlerini görmemek mümkün değildir.

İslam sanata esinti kaynağı olmalıdır, kısıtlayıcı değil, bazı insanlar tarafından üretilmiş yasaklar getirmek sanatı baltalamaktır.


#7
romsi

romsi

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 455 İleti
 • Gender:Male
 • Location:ABD
Konumuz sanirim Resim sanati....Mimar Sinan farkli bir dal...Ayrica calisma alani insanlarin ahlakina-toplumsal yasam aliskanliklarina elestiri yoneltecek bir durumda da degildi...Mimar Sinan , mimar olarak kalkip eserlerine entarisi omuzundan dusen kadin figurleri koyabilirmiydi? Islami toplumlarda,Resim sanatina bakisin kaynagi nedir...Inanc sistemi degil midir?..Oyle oluncada nasil evrensel sanat calismalari ortaya konulabilir ki...Iste bunun icin dedim Islami kulturle yogrulmus bir beyin bu tur calismalari ortaya koyamaz...Cunku beyin ozgur degil..dusunmeye basladiginda, hep acaba bu dine uygun mu ...acaba dini kurumlar ne der...acaba toplumun tepkisi ne olur..vs vs vs...meselenin ozu bu...

#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Ne yazık ki, İslamiyet anlaşılmış değildir, halktan gizlenen birçok gerçeği vardır. Kur'an'ın Arap dünyasına gelmesi, dilinin Arapça olması, Arapçayı bilmeyenler tarafından okunup anlaşılamamasına, bilenlerinde yorumuna kalmıştır. Dinimiz bize öcü gibi gösterilmiş ve gösterilmeye devam edilmektedir.

Dini kurumlarda da bu işi bilen ve bilmeyen birçok kişi var, daha dinimizin temel özelliklerini bilmeyen kişilerin bu konularda yorum yapması da hiç tatminkar değildir, kaldıki dini kurumlara kalmadan, kulaktan dolma bilgilere sahip insanların sözde dini bilgileri ile dinimizi öğrenmeye çalışıyoruz, işte bu noktada dediklerinizin doğruluk payı ortaya çıkıyor sevgili romsi.

Evrensel boyutta baktımızda Mimar Sinan verilebilecek en güzel örnektir. Mimar Sinan örneğini verme nedenim ustanın yaptığı eserlerde İslamiyet etkisinin olmasıdır, Mimar Sinan'ın çalışmaları sadece mimarlık alanında da değildir.

Resim sanatı diye alt başlık yaptığımızda ise, oryantalizm resim sanatı ve minyatür sanatımızı örnek verebiliriz aslında. Her iki sanattada İslam'ın etkisi görülür, bu sanatlarda istediğiniz her türlü kompozisyonu her tür figürü bulabiliriz.
:hale:

#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı