İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

M-Öğrenme - M-Learning Ve Kavramlar | Açıköğretimde Mobil Öğrenme - İnternet Tabanlı Mobil Öğrenme Araçları

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


M-Öğrenme - M-Learning Ve Kavramlar
Tanımı


M-öğrenme, eğitim ihtiyaçlarını mobil araçlar yardımıyla karşılamayı düşünen bir uzaktan eğitim modelidir. İçeriğin PDA’ler, cep telefonları veya mp3 çalarlar vasıtasıyla sunulmasını hedefler. Böylece, öğrencilere, her an her yerde eğitim alma şansını sağlamasıyla birlikte çok faydalı olabilecek bir eğitim sunum modeli karşımıza çıkmıştır.

Mobil öğrenme, mobil bilişim ile e-öğrenme alanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan ve belirli bir yere bağlı olmadan e-öğrenme içeriğine erişebilme, dinamik olarak üretilen hizmetlerden yararlanma ve başkalarıyla iletişimde bulunmayı sağlayan bir öğrenme biçimidir. Mobil öğrenme geleneksel öğrenmeyi desteklemek amacıyla kullanılabildiği gibi(Wang et al., 2004), uzaktan öğrenme amacıyla da kullanılabilmektedir(Barbara et al., 2005). İlk defa 1983 yılında ortaya çıktığı zaman çok az sayıda insan cep telefonu almıştı. 1995 yılında Avrupa Birliği'nde her 100 kişiden 5'inde cep telefonu aboneliği vardı. Eurosat'a göre(2005) 2003 yılında genişlemiş 25 ülkelik AB'de her 100 kişiden 80'i cep telefonuna sahiptir. Cep telefonu kullanımı en hızlı da Afrika'da yayılmakta olan dünya çapında bir uygulamadır.

Cep telefonlarının standart özellikleri ses çağrıları ve (SMS) kısa mesaj hizmetidir. "Akıllı telefon" olarak adlandırılabilecek bu sistem, e-posta, resimli mesaj ve video gibi yeni olanaklara sahiptir.

Günümüzde birçok cep telefonunun internet tarayıcısı ve e-posta kapasitesine sahip olması ve giderek daha fazla bilgisayarın kablosuz kullanıma uygun olması, mobil teknoloji ve kişisel bilgisayarların dünyası arasındaki farkın giderek azalmasına neden olmaktadır.


Eğitimde Mobil Teknoloji


- M-öğrenme; cep telefonları, el bilgisayarları ve kişisel sayısal yardımcılar (PDA- Personal Digital Assistant) gibi mobil teknolojiler yardımı yoluyla öğrenmeyi ifade eder.

- SRI Uluslararası Araştırma Kuruluşu, 2003 yılında mobil teknoloji kullanan öğretmenlerin %90’ının, bunun öğrencilerin öğrenmesine olumlu yönde katkı sağladığını tespit ettiklerini ortaya koymuştur:

- M-öğrenme, öğrencilere verilen öğretimin kişiselleştirilmesi olanağını sunmaktadır. Örneğin, ABD’de bir okul “kâğıtsız bir sınıf” kurmuştur- ders vermek için teknolojiyi kullanmak ve ikinci dili İngilizce olanlar için ek yardım sağlamaktadır:

- M-öğrenmenin geleceği sadece teknolojinin gelişimine bağlı değildir,aynı zamanda el bilgisayarları gibi eğitim araçlarının gelişimine de bağlıdır.

- Kore mobil öğrenmenin öncülerinden biri olarak tanınır. 2004’den beri öğrenciler dersleri taşınabilir el bilgisayarlarına yükleyebilmektedir.

- Cep telefonları için oyunlar, teknoloji ilerledikçe artan bir biçimde popüler olmaya başlamıştır ve eğitim oyunlarının ve diğer tür gayri resmi öğrenmenin ortama daha uygun olacağı düşünülmektedir.


İnternet Tabanlı Mobil Öğrenme Araçları


1-Sunucular:Bu kısımda eğitim esnasında kullanılacak sunucular ve araçlar ele alınabilir.Bunlar veritabanı sunucusu, web sunucusu, wap sunucusu, sms sunucusu, e-posta sunucularından oluşmaktadır. Yukarıda adı geçen sunucuların kurulumu, ayarları, çalışacak programların oluşturulması, bir ekip kurularak gerçekleştirilebilir ve istenilen eğitim ortamı sağlanılabilir.

2-Mobil Telefonlar: Günümüzde ortalama 150 ytl ye wap uyumlu cep telefonları alınabilmekte ve bu telefonlarla gerekli ayarlamalar yapıldığında e-posta yoluyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak ekran boyların halen küçük olması, wap ulaşımı, sms vb. kullanımının oldukça pahalı olması birer sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

3-Cep Bilgisayarları(PDA): Günümüzde cep bilgisayarları teknolojik olarak kişisel bilgisayarlara yaklaşmış hatta onların yaptığı birçok işi yapabilir hale gelmiştir.Hatta bazı modeller hem bilgisayar hem de cep telefonu olarak kullanılabilmekte bu sayede her türlü ortamda bilgiye ulaşımı sağlamaktadır.Cep bilgisayarlarının mobil telefonlara göre daha büyük ekranlarının olması mobil öğrenme için bir avantaj olarak görülmektedir.Ancak kullanımı çok da yaygın değildir ve insanlar genelde dizüstü bilgisayarları satın alma eğilimindedirler.

4-Tablet Bilgisayarlar:Cep bilgisayarlarına göre daha ağırdır ama ekran boyutları göz önünde tutulduğunda cep bilgisayarlarına göre daha elverişli görünmektedir. Diz üstü bilgisayara göre daha hafiftir, şu anki tek dezavantajı yüksek fiyatı olarak görünmektedir.

5-Dizüstü Bilgisayarlar: Günümüzde dizüstü bilgisayarlar bir çok masaüstü bilgisayarından daha fazla özelliğe sahiptir. Taşınabilir olması ve takılan ekstra araçlar ile hemen hemen heryerde internete bağlanma kolaylığı sağlaması sayesinde mobil eğitim içinde kullanılırlığı tartışılmazdır. Ancak dizüstü bilgisayarların ağırlığı ve pil ömrü hala bir sorundur.

Bu açıklamalar çerçevesinde cep bilgisayarlarının internet tabanlı uzaktan eğitimde önemli bir rolünün olacağı düşünülmektedir. Aslında mobil eğitimin en önemli cihazlarından biri olan cep bilgisayarlarının yaygınlaşması ve bunlar için geliştirilecek öğrenme ortamlarının arttırılmasının internet tabanlı uzaktan eğitime destek olacağı düşünülmektedir.


Diğer Mobil Aygıtlar


-Video oynatıcıları(WMV)
-Araba stereo(WMA)
-Dijital medya alıcıları(WMA,WMV)
-Oyun konsolları(WMA ve WMV)


Tarihi


Şöyle bir sahneyi gözünüzün önüne getirmek istiyorum: “Anadolu’da bir köye gitmişsiniz, muhtemelen doğu Anadolu’da. Rotanızdaki bir tepeye tırmanırken biraz mola vermek istediniz. Yol kenarındaki çeşmeye eğilip buz gibi suyu içmeye ve kafilenin geri kalanını beklemeye başladınız. Tamamen doğanın kollarındasınız. Tam bu sırada, cebinize gelen bir kısa mesajla irkildiniz ve çantanızda bulunan akıllı telefonunuza gelen mesajı gördünüz. Gelen bu mesaj üzerine, işletme sınıfının günlük ders notlarını indirmeye başladınız.”

Daha acaba adını bilemediğimiz kaç çeşit öğrenme modeli var?

Teknolojinin bize sağladığı bir artı olsa gerek bu durum ve yirmi dokuz harfli dilimizde acaba bu kadar çok ve çeşitli modeller gelişebilecek mi? Bu hafta biraz mobil öğrenme üzerinde durmak istiyorum. Ne olduğu ve geleceği hakkında bir takım öngörüleri ve kendi fikirlerimi sunarak, tabii.

Mobil öğrenme, e-öğrenme’nin sürüm ikisi gibi düşünülebilir ama aslında uzaktan eğitim modelleri içinde sınıflandırmak ve e-öğrenme’ye verebileceği desteği düşünerek konuşmak çok daha doğru olacaktır. En azından şu birkaç yılda mobile öğrenme, asla bu piyasanın asıl kralı gözüyle bakılacak bir model değildir. Ancak, parlayabilecek bir yıldız olduğu da bir başka gerçek, öyleyse nedir bu m-öğrenme?

M-öğrenme, eğitim ihtiyaçlarını mobil araçlar yardımıyla karşılamayı düşünen bir uzaktan eğitim modelidir. İçeriğin PDA'ler, cep telefonları veya mp3 çalarlar vasıtasıyla sunulmasını hedefler. Böylece, öğrencilere, her an her yerde eğitim alma şansını sağlamasıyla birlikte çok faydalı olabilecek bir eğitim sunum modeli karşımıza çıkmıştır.

Öncelikle, m-öğrenme karşımıza çıkan en insani öğrenme sistemlerinden biridir. Bizler sosyal yaratıklar olarak yaşarız. Diğer insanlarla ve varlıklarla etkileşim içerisinde olmak isteriz. M-öğrenme, oldukça fazla bir oranda bu özelliğimizi kısıtlamadan yapıyor bunu bize. Klasik sistemde belli zamanlarda belirli bir yerde bulunmanız gerekmekteyken, e-öğrenme için istediğiniz zamanda belirli bir yerde olmanız gerekmekte. Ancak, m-öğrenme kullanıcıları, istedikleri zamanda istedikleri yere taşıyabildikleri araçlarıyla bilgiye ulaşabilirler. Benzer bir durumun, aslında ne e-öğrenme’de ne de klasik sınıf ortamında bulunmadığına dikkat edin.

M-öğrenme, pek çok açıdan avantajlı gözükse bile henüz emekleme aşamasında ilerliyor. İçeriği bazı durumlarda aynı sunum kalitesinde aktaramamak bunlardan bir tanesi olabilir. Bunun en önemli nedenleri plugin desteğinin henüz tam anlamıyla yaygınlaşamaması ve kullanılan araçların küçülen boyutları olarak sayılabilir.

Bu bahsettiğim durumun yanında birkaç önemli teknolojik sorun da m-öğrenme uygulamalarını yavaşlatmaktadır. Bunların ilki, mobil iletişim için kullanılan araçların kısa bağlantı süreleridir. Hepimizin de tahmin edeceği gibi mevcut araçlar ya altyapı yetersizliği ya araçların güç tasarrufu nendi ile sürekli aktif olarak ağ yapısına katılamamaktadır. Bu durum LMS yapısını kısmen bozmaktadır. Bu durumu şöyle düşünebilirsiniz, derste uzun süre gözlerini yuman bir öğretmen sınıfta bir eğitim aktivitesi gerçekleştirebilir ancak sınıfta neler olup bittiğini tam anlamıyla tartamaz, neyin ne kadar öğrenildiğini ölçemez. Bağlantısı kopan bir mobile araç, LMS’lerde buna benzer bir duruma yol açar.

Diğer bir problem ise içeriğin araç-bağımsız bir yolla sunulmasında yaşanan sorunlardır. Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte, bu sorun neredeyse çözülmek üzere gibi duruyor. Bilgi girişi için klavye benzeri bir etkili araç kullanamamak da bir başka m-öğrenme problemi olarak göze çarpıyor.

M-öğrenme kökeni uzaktan eğitim çalışmalarına dayanan, e-öğrenme'yi takiben ortaya çıkan, belirli bir alanda veya noktada durmayan, hareketli öğrencilerin ya da taşınabilir, mobil teknolojilerden (notebook, mobil telefonlar, PDA, DAP-IPod, WAP, GPRS, bluetooth) faydalanan öğrencilerin öğrenmeyi alış biçimi olarak tanımlanır. E-öğrenme, sınıftaki öğrenmeye alternatif bir öğrenme biçimidir. M-öğrenme taşınabilir araçlarla ve kablosuz teknoloji ile doğmuştur. M-öğrenme doğrultusunda yapılan eğitim sistemi ise 'Hareketli Çokluortam Egitim Sistemleri' yani geleceğin içinde bir çalışma alanı mGBL (mobile-game based learning, oyun tabanlı hareketli öğrenme) ise M-öğrenme'nin hayat bulduğu canlı kanlı bir proje. 1 Ocak 2005 yılı itibariyle başlayan ve Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı dahilin de desteklenen bir proje ve amacı m-öğrenme ve m-rehberlik (m-guidance) çalışmalarını destekleyen etkili oyunların dizayn edilip geliştirildiği bir platform geliştirmekdir. Öğrenmenin sadece sınıf ortamında olmadığını, yasam boyu süren kesintisiz bir süreç olduğunu düşünürsek eğer, m-öğrenme'nin bu sürece olan büyük katkısını daha iyi anlayabiliriz.


Gelişmeler


Teknolojisinin hızlı gelişimi eğitime olumlu yansımış ve eğitim ortamlarında değişmeler sağlamıştır.1980’li yıllardan sonra bilgisayar destekli eğitim ortamı ortaya çıkmıştır. 1994’lü bilgisayarlar arası kurulan internet ağının gelişmesi ile eğitim internet ortamına taşınmıştır. Internet destekli eğitimde hızla gelişmiş ve 2000’li yıllardan itibaren hayatımızın her yönünde karşımıza çıkan teknoloji E-öğrenme olarak isim değiştirmiştir. E- Öğrenmeyi kısaca elektronik ortam aracılığı ile yapılan öğretim denilebilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus e-eğitim değil e-öğrenme olmasıdır. Bundan önceki öğretim sistemlerinde bilgisayarlar, öğretmenlere eğitimin daha iyi, verimli olması için yarar sağlayan yardımcı eğitim aracı olarak kullanılıyordu. Internet teknolojisinin kullanımı ile destek/yardımcı olmanın yanı sıra öğrenen açısından daha da bireysel çalışmaya yönlendirmekteydi. Ama bilgisayarlar arasındaki kurulan müthiş ağda, veri iletiminin çok hızlı hale gelmesi ile kendi kendine öğrenme kavramı ve yaşam boyu öğrenme kavramları ortaya çıktı.

M-öğrenme kökeni uzaktan eğitim çalışmalarına dayanan, e-öğrenme'yi takiben ortaya çıkan, belirli bir alanda veya noktada durmayan, hareketli öğrencilerin ya da taşınabilir, mobil teknolojilerden (notebook, mobil telefonlar, PDA, DAP-IPod, WAP, GPRS, bluetooth) faydalanan öğrencilerin öğrenmeyi alış biçimi olarak tanımlanır. E-öğrenme, sınıftaki öğrenmeye alternatif bir öğrenme biçimidir. M-öğrenme taşınabilir araçlarla ve kablosuz teknoloji ile doğmuştur. M-öğrenme doğrultusunda yapılan eğitim sistemi ise 'Hareketli Çokluortam Egitim Sistemleri' yani geleceğin içinde bir çalışma alanı mGBL (mobile-game based learning, oyun tabanlı hareketli öğrenme) ise M-öğrenme'nin hayat bulduğu canlı kanlı bir proje. 1 Ocak 2005 yılı itibariyle başlayan ve Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı dahilin de desteklenen bir proje ve amacı m-öğrenme ve m-rehberlik (m-guidance) çalışmalarını destekleyen etkili oyunların dizayn edilip geliştirildiği bir platform geliştirmekdir. Öğrenmenin sadece sınıf ortamında olmadığını, yasam boyu süren kesintisiz bir süreç olduğunu düşünürsek eğer, m-öğrenme'nin bu sürece olan büyük katkısını daha iyi anlayabiliriz.
Açıköğretimde Mobil Öğrenme PDF DosyasıDosya Ekle  acikogretimde_mobil_ogrenme.pdf   396,51K   44 kere indirildi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı