İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Graffiti Sanatı Nedir? | Duvar Yazıları Ve Resimler Yoluyla Kendini İfade Eden Görsel Uygulama - Graffiti Tarihi - Gelişimi - Graffiticilerin Sloganları

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Graffiti Sanatı

Graffiti, en temel anlamıyla, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel uygulamadır. Grafik sözcüğü kökeninden türetilmiştir.

Graffiti, kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, graffitiyi vandalizm olarak değerlendirmektedir.

Resmi ekleyen

Brezilya'dan bir graffiti

Tarihçesi

Tarihsel olarak graffiti'nin oldukça eski bir geçmişe, mağara duvarlarına çizilen şekiller nedenilye ilkçağ, 4. yüzyıl dönemlerine dayandığı, Pompei'deki duvar yazılarının graffiti sayıldığı söylenebilir.

Eski Mısır döneminde insanların geçtikleri yerlerdeki duvar ve kayalara bıraktıkları çeşitli şekil ve yazılardan oluşan mesajlar, graffitinin ilk adımları sayılsa da, gününmüzddeki anlamıyla graffitinin ana çıkış noktası 1940'lı II. Dünya Savaşı günlerine denk gelmektedir. Almanya'yı Doğu ve Batı şeklinde ikiye bölen Berlin Duvarı'nın her iki yanı protest kişilerce boyanarak, yazı ve sloganlarla bezendi. 1960'lı yıllarda ABD'nde politik grupların görüşlerini duyurmak için bu yöntemi tercih etmesi, gençlerden oluşan sokak çetelerinin, kendi denetimleri altındaki alanları belirlemek için duvar yazılarını kullanmasına yol açtı. Ardından bağımsız bireyler graffitiyi geliştirdi. Sosyal içerikli iletiler dışında, bireysel seçimleri de yansıtmaya başlayan graffitiler giderek renklendi. 1970'lere gelinirken, bu görsel uygulama, şehir duvarlarından metro duvarlarına geçerken, New York'tan ABD'nin hemen hemen tümüne yayıldı.

Gelişimi

Dünyanın çeşitli ülkelerinde başta duvarlar olmak üzere uygun olan hemen hemen her zemin; graffitiler için uygun yer oluşturuyor, sprey boya, fırça gibi çeşitli araçlar devreye girerek, neredeyse beğeni yarışması haline dönüştürüldü.Graffitinin genel olarak illegal (yasadışı) bir uygulama olması, bu konuda yasa eksiklikleri, tarihsel eserler, özel konutlar dahil, herhangi birçok yerin rastgele boyanarak graffiti zemini kabul edilip uygulama yapılması, graffitiye bakış açısının ağırlıklı vandalizm olarak kabul edilmesinde rol oynamış, uygulayanlar hakkında yasal işlemler yapılmıştır. Özellikle hip-hop kültürünün yaygınlaşmasıyla modern ve asıl şu anki graffiti ortaya çıkmıştır.

Graffitinin bugüne gelmesine kadar geçen süreçte, bu konuda Hugo Martinez, Bozo Texino, Taki 183 gibi isimlerin ünlenmesine yol açtı. Graffiti yapanların çok büyük bir çoğunluğu kimliklerini gizlemekte ve papo 184, junior 161, cay 161, stitch 171, barbara 62, TAKI 183 gibi takma isimler kullanmaktadırlar. Örnek olarak TAKI 183, 1969 - 1974 yılları arasında Washington ve Manhattan'da metro istasyonlarında büyük ün yapmıştır.
Graffiti, kendi gelişimsel sürecini rekabet ortamının da teşvikiyle hızlı yaşamıştır. Bu gelişim sonucunda "tag" adı verilen graffiti yazarları imzalarına semboller, ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Bazıları sayısal simgeler, bazıları logo vb. şekiller kullanmıştır. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş, harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış, herkes kendi yazım tarzını belirlemiş ve kendine has renkleri kullanmış, hatta durum giderek kaligrafi sanatının bir yansımasına dönüşmüştür.

Graffiti uygulayıcıları, kendilerini sokak ressamı olarak tanımlarlarken, çoğu zaman işi gerektiren maliyetleri kendi ceplerinden ya da sosyal çevrelerini oluşturan dernek, örgüt vb. topluluklardan karşılarlar. "Graffiti" adıyla müzik grupları, albümler vb. oluşumlar gerçekleşmiştir. İran gibi baskıcı yönetim altındaki ülkelerde bile görülen sanat; genellikle barış yanlısı, savaş karşıtı bir eğilim çizmektedir. Günümüz graffitisi, hip hop kültürünün temel unsurlarından biri olmuş, kimliğini açıklamaktan çekinmeyen, bu konuda yasal dernekler, sinema filmleri, bilgisayar oyunları, web siteleri, grafik bilgisayar programları vb. oluşturanların temsilciliğinde, çeşitli iniş çıkışlarla varlığını sürdürürken, Türkiye'de de Samet Esen, Tunç Dindaş, Cihan Uyar ve İsmail Can Yalçın gibi isimler tarafından yapılmaktadır.

Tüm dünyada graffiti 1980 sonrası zirve yıllarını yaşamıştır. Bu süreçte ABD'nde toplumsal sorun haline geldiği bir dönem yaşandığında, spray boyalar, satıldığı yerlerde kilit altında tutulup, küçük yaştakilere satışı yapılmamıştır. 1980'li yıllaırn ikinci yarısının sonlarında düşüş eğilimi göstermişse de 1990'ların ortalarında yeniden yükselen bir grafik izler.

Graffiticilerin Sloganları

Graffiti suç değil o bir sanattır!
Elindeki sadece bir kutu sprey…
Biz Sokakların ressamlarıyız.
Yüreğin asi seslenişinin duvarlara yansıması...
Hayat Zor, Eğer Öyle Düşünüyorsan...
Graffiti is not a crime!

Resmi ekleyen

Günümüz graffitilerinden bir metro "çalışması" örneği

Resmi ekleyen

Washington'dan bir graffiti örneği

Resmi ekleyen

Bir graffiti "suç aleti", spray boya

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Graffiti Sohbeti - Ewos Röportajı

Graffiti kültürünün genç kuşaklarından Ewos'la yaptığımız kısa söyleşiyi üyelerimize sunuyoruz. Kendisini tanıyıp düşüncelerini alacağız. Bizim sorularımız ve Ewos'un cevapları neler yansıtacak, röportajda göreceğiz.

Resmi ekleyen

CrasHofCinneT
Ewos kendini tanıtır mısın bizlere?

Ewos

İlk olarak tüm Cnntrap ailesine teşekkür ederim. 18 yaşındayım, 2004 yılında Grafiti ile tanışmıştım. Çevremin etkisiyle kendimi duvarlarda ispatlamaya karar verdim ve devam ediyorum.

CrasHofCinneT
Kaç yılında ve nerede doğdun? Nerelerde nasıl bir yaşam sürdün? Ailen, okul hayatın, içinde bulunduğu çevre hakkında biraz bilgi verir misin?

Ewos
İstanbul doğumluyum, 1991 yılında doğdum. Şu an lise sonda okuyorum. Geçmişimde fazla bir şeyler yapmadım. Kendimi grafitiyle ispat ettiğimi düşünüyorum. Ailemin bakış açısının değişmesiyle arkadaş çevrem genişledi ve kendimi bu sanatın içinde, tam ortasında buldum. Artık her an her dakika, farkında olmasam da grafiti ile içi içe buluyorum .

CrasHofCinneT
Herkes graffiti yapabilir mi? Sana göre bu bir yetenek mi?

Ewos
Yetenek de işin içinde var tabii ki, ama çalışma ve bir süre sonra edindiğin tecrübeyle daha iyi olmaya başlıyorsun. Yani yetenek olmasa bile çalışma sonucunda en azından bir noktaya gelip kendini ispat edebilirsin.

CrasHofCinneT
Grafiti yapmaya nasıl başladın? Kendini keşfederek mi çevreden görerek mi?

Ewos
İlk başta tabii çevrede gördüm ve etkilendim. İnsanlar bunu yaptıklarında izliyordum. Sonra yaşıtlarımla takılmaya başladım, grafiti yapanlarla. Onlarla beraber yapmaya başladım kötü oluyordu başlarda, ama birbirimize hatalarımızı söyleyerek kendimizi bulduk ve zamanla hem arkadaşlıklarımız güçlendi hem de yaptığımız çalışmalar güzelleşti.

CrasHofCinneT
Bir grubun var mı?

Ewos
Şu anda grubum var. Çok etkin değiliz ama arkadaş olduğumuz için beraberiz. En kısa zamanda Uce Crew olarak etkinleşeceğiz.

CrasHofCinneT
Grubundan biraz bahseder misin?

Ewos
Grubumuz arkadaş çevremizdeki kişilerden (Dary, Crab, Zong ve ben Ewos) oluşmaktadır. 2007 yılında kurulmuştur. İlk olarak ben ve Crab vardık, sonra Dary ve Zong arkadaşlarımız da gruba katıldı. Yeni isimlerle aktif olacağız.

CrasHofCinneT
Yaptığın grafitiler çevreden nasıl tepki alıyor?

Ewos
Önceleri bizi anlamadıkları için çevremizden sert tepkiler gördük. Ama bir süre sonra kabullenip kötü bir şey olmadığını anlayınca bize yardımcı olanlar dahi çıktı. Birçok işimizi, tepkileri veren bu kişiler buldu.

Resmi ekleyen

CrasHofCinneT
İşlerinizden bahseder misiniz? Kazanç getiriyor mu? Nerelerde, kimlere, nasıl çalışıyorsunuz?

Ewos
Şu ana kadar elimize kazandık diyebileceğimiz kadar para geçmedi. Gelenleri de grafitiye harcadık tabii ki. Birçok iş, yakınlarımız ve hatırını kıramayacağımız kişiler tarafından geldi. İl olarak tabii böyle başladık, sonra o çalışmalarımızı görenler de yaptırmaya başladı. Bu şekilde devam ederek işlerimizi yapıyoruz, aslında daha çok grafiti için yapıyoruz.

CrasHofCinneT
Hip Hop kültürüyle ayrılmaz olduğunu düşünüyor musun? Türkçe Rap’le beraber grafiti kültürü ülkemizde nasıl ilerliyor sence?

Ewos
Tabii Hip Hop kültürünün çıkardığı bir sanat. Hip Hop ‘u dinliyorsun, ama sadece dinliyorsun. Yani başka bir tarzın olsa da bu sanatı yapabilirsin, çünkü duvarda ne olursan ol kendini ifade edebilirsin.

CrasHofCinneT
Kullandığın malzemeler nelerdir?

Ewos
Sprey, çeşitli Cap’lar (sprey başlıkları), marker ve yaptığımız çalışma freestyle değilse önceden hazırladığımız sketch (taslak) lazım.

CrasHofCinneT
Grafitilerini nereden takip edip bakabiliriz?

Ewos
Türkiye’de bazı tanınmış grafiti portalları var. Buralardan Türkiye’nin dört bir yanından eklenmiş grafitilere ulaşabilirsiniz. Buralarda bizim çalışmalarımız da bulunmaktadır. Ama myspace.com/ewosone’den ve cnntrap.net’ten takip edebilirsiniz.

CrasHofCinneT
Son olarak senin gibi yeni başlayan genç kuşağa önerilerin var mı? Onlara ne söylemek istersin?

Ewos
Öncelikle kâğıt üzerinde kendilerini geliştirip bir stil yakalamalarını. Bu stili bulduktan sonra duvarlara geçmeleri kendi açılarından daha iyi olur. Tabii bu arada yeni yapılan grafiti çalışmalarını takip edip bilen kişilere başvurmalıdırlar ve Cnntrap ailesine bana zaman ayırdıkları için teşekkür ederim.

CrasHofCinneT
Röportaj için teşekkür ederiz, çalışmalarında başarılar dileriz. Görüşmek üzere hoşça kal Ewos.

Ewos
Size de başarılar.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı