İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bahçeye Bitkiden Duvar

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Esesli

Esesli

    KD ™ Kadim Dost

  • Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Gender:Male
  • Location:EsEsli
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Bahçeye Bitkiden Duvar

Resmi ekleyen

Her zaman doğal olanı tercih etmeli. Söz konusu çitleriniz olunca da bu durum değişmiyor… Yılın her döneminde çitleriniz yemyeşil olabilir. Çalı gruplarıyla bunu sağlamanız çok kolay.

Çit zamanı

- Çit yapacağınız yeri enine 50-60 santimetre derinliğinde kazın.
- Drenajı sağlamak için çakıl taşları serpiştirin.
- Organik maddece zengin toprak karışımını, kazılan çukurun içine serpin.
- Dikim yapacağınız bitkinin isteğine uygun gübreyi ekleyin
- Bitkinizi saksısından çıkarın ve köklerini elinizle açın. Böylece havalandırmış olacaksınız. Fakat bunu yaparken bitkiye zarar vermemeye özen gösterin.
- Bitkilerinizi, açtığınız çukura tek sıra halinde dikin.
- Aralarında eşit mesafe bırakmayı unutmayın. Bunun için küçük bir tahta parçasından yararlanabilirsiniz.
- Bitkilerin etrafını toprakla doldurun. Böylece bitkileriniz iyice sabitlenmiş olacak can suyunu vermeyi de ihmal etmeyin.

Bahçeye sınırlar oluşturarak, gizlilik ve aitlik duygusu kazandırırsınız. Büyük metrekareye sahip bahçede işiniz kolay. Geniş alanlarda sınırlarını dilediğiniz gibi çizebilirsiniz. Göze batmaz, aksine güvenlik hissini arttırır. Çünkü bu büyüklükteki bahçelerde sınırlar arka planda kalır. Küçük alanlardaysa işiniz biraz daha zor.

Bahçenin büyük bir kısmını kapladığı için gözü yorar, kalabalıklık hissini doğurur. Ama bunun da kolayı var: Yaratacağınız sınırları ahşap, taş duvar gibi sert malzeme yerine her dem yeşil bitkilerden oluşturabilirsiniz. Makasa gelen, dört mevsim yeşilliğini koruyan canlı sınırlar, çitler yaratarak bahçenize şekil verebilirsiniz. İbreli bitki grupları çit bitkileri için en idealidir. Kolaylıkla şekil verebilir, boyunu dilediğiniz oranda sabitleyebilirsiniz. Porsuk ağacı Taxus baccata, Cupressocyparis leylandii, Ligustrum ovalifolium, Pittossporum tobira gibi bitkiler, seçenekler arasında.

Önce Ne İstediğinize Karar Verin

Sınır çitlerde kullanacağınız çalıları seçerken, kolay budanabilme özelliğine dikkat etmelisiniz. İkinci olarak, çitinizin kısa mı yoksa uzun mu olacağına karar vermelisiniz. Yere yakın ve sevimli bir bitki grubu oluşturmaksa isteğiniz, budamaya daha çok ağırlık vermelisiniz. Buxus sempervirens bunların içinde en popüler olanıdır. Kanaatkardir, makasa rahat gelir. Sizi üzmeyeceğine emin olabilirsiniz. Tercihinizi, hanımeli türlerinden Lonicera nitidadan yana kullanırsanız, güzel çiçekleri ve sarı görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeker ama sık budama ister, unutmayın! Düzgün formlu bir çalıdır. Porsuk türlerinden Taxus baccataya da, sık dokusu sayesinde dilediğiniz formu rahatça verebilirsiniz.

Bahçede Farklılık Yaratın

“Ben klasik çit bitkilerinden farklı bir şey düşünemiyorum” diyorsanız eğer, sizin için de seçeneklerimiz var. Altın renkli taflana ne dersiniz? Kış aylarında da parlak görüntüsünü korur, sizi kendinden mahrum etmez. Berberis thunbergii atropurpurea nana tercih edecek olursanız, kırmızı görüntüsüyle farklı bir rengi bahçenize eklemiş olacaksınız. Dipten yapraklanan bu çalı türünün, gövdesindeki dikenlere dikkat etmeyi unutmayın. Canınız yanabilir, bizden söylemesi. Viburnum tinus, makasa gelen bir diğer çiçekli çalı türüdür.

Yılda bir kez budarsanız ve çiçeklerine dokunmazsanız, kış aylarında dallarını beyaz güzel çiçekleriyle donatacaktır. Çiçekli çalı gruplarından en gözde olanıysa kuşkusuz güldür. Hoş kokusu ve birbirinden güzel çiçekleriyle, bahçede ona yer açmamak elde değil. Onu sınır çitlerde kullanmak, bahçeye hareket kazandıracaktır. Demet güller kullanırsanız, kış aylarında, diğer güllerin aksine kötü görüntü elde etmezsiniz.
Güllerin çok çeşitli olduğunu hatırlatalım. Birçok türü kışın yapraklarıyla birlikte çiçeklerini de döker ve dikenli görüntüsüyle baş başa kalırsınız. Bodur gül çeşitleri, sık dalları sayesinde sık dikim istenilen görüntüyü bahçenize kazandırır. Kendiliğinden renk değiştiren çalı grupları da çitinize yakışacak. Alev ağacı, yeşilden kızaran yaprakları sayesinde, oldukça fazla tercih edilir.

Bahçe girişlerinde kullanabilirsiniz. Ilıman bir iklimde yaşıyorsanız bunun nimetlerinden yararlanmalısınız. Begonvili çit bitkisi olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz ? Dilerseniz mor-pembe çiçekli, yavru ağzı ya da beyaz renkte olan bitkinizle, yürüme yolunu süsleyebilirsiniz. Sarılıcı bir bitki olduğu için metal ya da ahşap bir sistemden yararlanabilirsiniz. Bir diğer önerimizse yasemin: Mis kokusuyla aklınızı başınızdan alacak.

Klasiklerden vazgeçemeyenler, sözümüz size…

Kanaatkar yapıları ve az bakım istemeleriyle, lavanta, lavandin ve biberiye, en garanti çit türleridir. Her dem yeşildirler, yaz dönemindeyse renkli çiçekleri sayesinde arıları kendilerine çekerler. Bu bitkilerin ömürleri 3-5 yıldır. Düzenli budama yapsanız bile bu süre sonunda odunlaşan köklerinin kötü görüntüsünü engelleyemezsiniz. Bunun için gerekli gördüğünüz bitkileri revize etmelisiniz.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı