İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Nilüferlerin Dansı...Kaç Çiçek Su Yüzeyinde Nilüferler Kadar Nazlı Salınabilir?

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Esesli

Esesli

    KD ™ Kadim Dost

  • Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Gender:Male
  • Location:EsEsli
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Nilüferlerin dansı...Kaç çiçek su yüzeyinde nilüferler kadar nazlı salınabilir? Onlara kavuşmak için biraz zamana ihtiyacınız olsa da, yerlerini şimdiden hazırlayın.

Resmi ekleyen


Göletler ve süs havuzları bahçenin dinlendirici öğelerindendir. Empresyonist ressam Monet’nin tablolarını düşünün. Pastel tonlarında, nilüfer çiçekleriyle dolu gölet resimleri, çoğumuzun hafızalarında yer etmiştir. Böylesine doğal bir manzarayı siz de yaratabilirsiniz. Bunun için baharın ilk günlerinden çalışmaya başlamalısınız. Sizin için üç farklı tipte nilüfer havuzu tasarladık. Hatta içlerinden birinde yüzme şansınız bile var. Çevrelerini süsleyebilmeniz için farklı bitkiler de önerdik. Unutmayın ki, su, tüm canlılar için vazgeçilmezdir. Üstelik çok da dinlendiricidir. Onun sesiyle kendinizi doğanın kucağında hissedebilir, aynı zamanda bahçenize görsel bir güzellik de katabilirsiniz. Haydi, iş başına…

İşe başlarken
Bahçede gölet ya da süs havuzlarınızı konumlandırırken, belli ayrıntıları dikkate almalısınız. İlk önce içinde bitki yetiştirmek isteyip, istemediğinize karar verin. Yapının yakınına dikeceğiniz bitki gruplarıyla, çok daha zengin bir görüntü elde edebilirsiniz. İkinci aşamada, havuzunuzun büyüklüğü ve şekline karar vermelisiniz. Hareketli su oyunlarını, fıskiyelerle elde edebilirsiniz. Ama unutmayın; tüm bu ayrıntılar, maliyeti arttırır. İsteklerinize karar verdikten sonra, bahçenizde güneş alan ve eğimin elverişli olduğu bir alana ihtiyacınız var. Burası, havuz ya da gölet için en ideal yer. Durgun suyun kötü bir görüntüye neden olup, böceklenme yapabileceğini unutmayın. Bunun için devridaim yapan bir motor sistemine ihtiyacınız var. Sistem kutusunu, bitkilerle gizleyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Resmi ekleyen
Bu işlemleri yaparken, planlı bir şekilde ilerlemeli, profesyonellerden yardım almalısınız. Küçük ölçekli havuzları, hazır olarak büyük yapı marketlerden temin etmeniz mümkün.

Kendinizi dinleyin
Bahçenizde düz hatlardan hoşlanıyorsanız, kare ya da dikdörtgen süs havuzlarını öneriyoruz. Amacınız gölet yapmaksa, içinde bitki yetiştirmelisiniz. Tasarımı belirlerken, evinizin ve bahçenizin genel mimarisine uygun olmasına özen gösterin. Önemli olan bütünlük oluşturabilmeniz. Sonraki aşamada nilüferler geliyor. Saksı içindeki nilüferleri, dikkatlice yerleştirmelisiniz. Gölet yapımında yalıtım çok önemlidir. Filtrasyon sistemine de dikkat etmeyi unutmayın. Bu sistem, göletin büyüklüğüne göre değişir. Teknik detaylar için yardım almalısınız. Taş heykellerle, alana hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ama ilk sırayı, bitkilerle yaratacağınız tasarıma verin. Soğanlı bitkiler, farklı tasarımlarıyla su yanına çok yakışır. Süsenler uzun boyları ve renkli çiçekleriyle dikkat çekicidir. Beyaz çiçekli Heracleum da kullanabilirsiniz. Ilıman iklimlerde yetişen bu bitki, 1–3 metreye kadar boy yapabilir. Nemli toprak sever. Bitkileri sıralarken, pastel tonların uyumunu dikkate alın. Sarı, pembe, mor ve baharın en saf rengi beyaz çiçekli bitkileri kullanmaya özen gösterin. Aralarına, her dem yeşil Juniperus gibi yayılıcı bitkileri de ekleyebilirsiniz. Farklı yaprak formuyla eğrelti otlarını kullanmayı da unutmayın.

Ne büyük keyif…
Yaz aylarının belki de en keyifli yanıdır yüzmek. Güneş kendini gösterdiği anda, deniz ya da havuz kenarına koşulur. Peki hiç gölette yüzdünüz mü? Kenarlarında nilüferlerin ve çeşitli bitkilerin yaşayabildiği ve yanlarından kulaç atarak geçebileceğiniz, müthiş bir önerimiz var. Nasıl olur demeyin. Biyolojik havuz sistemleri sayesinde, bahçenize doğal yollarla temizlenebilen havuzlar yaptırabilirsiniz. Gölet görünümündeki bu havuzların kenarlarına, su bitkileri de yerleştirebilirsiniz. Bu göletlerin en büyük özelliği, klorsuz olmaları ve suyun bitkiler tarafından temizlenebilmesi. Şimdi gelelim kenarlarda yetişebilecek bitki alternatiflerine: Sarı çiçekli Hamamelis, hoş kokulu bir bitkidir. Ama siz yine de en güzel yeri nilüferlere ayırın. Dikimleri için bahar sonunu bekleyin. Delikli, sepet biçiminde saksılara koyarak havuza bırakabilirsiniz. Doğrudan güneş altında çok daha fazla çiçeklenirler. Kuruyan yapraklarını ve solan çiçeklerini temizlemeyi unutmayın. Böylece göletin suyu temiz kalır. Çevrelerine oturma grubu da yerleştirebilirsiniz. Malzeme olarak doğal ürünlerden faydalanın. Tik, hasır ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğanın sunduğu tüm güzellikleri kullanın.Huzurun sesi
Baharın gelişini müjdeleyen renk renk çiçeklerin büyüsüne kapılabilirsiniz artık. Bahçeye adımınızı attığınız anda, yüzünüzü aydınlatacak sürprizler hazırlayın kendinize. Şimdi sizin için farklı bir önerimiz var: Su alanına hareket kazandırabileceğiniz küçük şelaleler. Göreceksiniz şırıl şırıl sesleriyle sizi büyüleyecekler. Bu ses huzurun sesi olacak. Her zaman olduğu gibi yine doğallıktan vazgeçmemenizi öneriyoruz. Göletin ya da havuzun çevresini doğal taşlarla süsleyebilirsiniz. Ve tabii bir diğer nokta da, yapım aşaması. Drenaj ve yalıtıma büyük önem vermeniz gerekiyor. Daha sonra sıra geliyor bitkilere... Pembe-mor Alliumlar, süsenler, unutma beni çiçekleri, baharın sonlarına doğru açan karanfillerle, göletin çevresi renk renk olacak. Söz konusu renk olunca, erengüllere kim hayır diyebilir? Sıvı çiçek gübresi kullanarak, bitkilerinizin uzun süre çiçekli kalmalarını sağlayabilirsiniz. Solan çiçekleri de zaman kaybetmeden temizleyin. Yenilere ve gençlere fırsat vermek gerekir unutmayın.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı