İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Terk Edilmiş Tapınaklar | Dönemlerinin En ihtişamlı Yapıları Olan Günümüzde Terk Edilmiş Olan Tapınaklar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Terk Edilmiş Tapınaklar


Resmi ekleyenBir dönemlerin en büyük, en ihtişamlı yapıları olan ve bugün günümüzde terk edilmiş yapıları olan tapınaklar...


Beng Mealea; Kamboçya


Resmi ekleyenKamboçya'nın Angkor şehrindeki Angkor Vat tapınağı eski şeklini koruyan ve bugüne kadar bozulmadan gelebilmiş en gizemli tapınaklardan biri.

Güneydoğu Asya'nın belki de en önemli turizm merkezi olan tapınak, Tanrı Vişnu'ya adanmış ve hala Kamboçyalıların hac yeri olduğundan dolayı gayet iyi durumda. 200 hektarlık alanı kaplayan bu yapıya 'kent tapınak' anlamına gelen Angkor Vat denilmiştir.

Bir kulenin çevresinde yer alan dikdörtgen biçiminde kozalak şeklindeki kuleleri, galerileri, yolları ve teraslarıyla, gerçek boyutunda yapılmış hayvan figürleri ve çevresinde açılmış 200 metre genişliğindeki hendeğiyle oldukça etkileyici bir tapınaktır. Kamboçya’nın bayrağında da bu tapınağın resmi bulunmaktadır


Ta Phrom; Kamboçya


Resmi ekleyen


Bir adı da 'gülümseyen insanlar ülkesi' olan Kamboçya, sihirli havasını Mekong ırmağının sularından, tropik ormanlarının bağrında gizlenen tapınaklarından ve acılarla dolu bir tarihten gülümseyerek gelen halkından alır. Bu gizemli ülkedeki en büyük tapınaklardan bir diğeri de Ta Phrom tapınağı. Ağaç kökleriyle sarılı olması nedeniyle tüyler ürperten bir görüntüye sahip.

İlk bakıldığında gizemli birtakım ruhların üzerinize geliyormuş hissi yarattığı bu yer, Kamboçya'nın görülmeye değer tapınaklarından biri.


Cham kalıntıları; Vietnam


Resmi ekleyenVietnam'ın tam ortasında yer alan 'Cham' kalıntıları eski Budist tapınaklarından kalan birtakım kalıntılardır. Bugün üzeri neredeyse tamamen otlarla ve sarmaşıklarla sarılmış bu tapınakların duvarları güçlü bir Hindu inancının varlığını yansıtıyor. Bu tapınaklar 1960 yılındaki savaşlarda ağır hasar aldı.


Nepal

Resmi ekleyen


Orta Asya'da Çin ile Hindistan arasında bağımsız bir ülkedir. Nepal halkını Hindistan'dan gelen Racputana asıllı Gurkal'larla, Güney Hindistan'dan gelen Bhutia'lar ve Nevar'lar oluşturur.

Ülke halkının yüzde 80 i Hindu'dur. Nepal kendini dünyanın tek Hindu krallığı olarak tanıtır. Mistik inanışların merkezi olarak bilinen bu bölgede, kafanızı çevirdiğiniz her yerde eski tapınaklar görürsünüz. Doğa'nın hakimiyeti altına aldığı bu tapınaklar insana gerçekten doğaüstü birtakım güçlerin varlığını hatırlatıyor.


Bali Adası


Resmi ekleyen


Bali Adası Endonezya'nın en bilinen adasıdır. Dini inançlarından dolayı da Hindu tapınaklarıyla ünlüdür. Endonezya'nın en yeşil adalarından biri olan bu adada bulunan tapınakların her duvarı yosunlar ve sarmaşıklarla kaplıdır. Tapınaklarda ayrıca tüylerinizi ürpertecek yontmalar ve dev figürler yer alır.


Doğu Afrika


Resmi ekleyenDoğu Afrika dünyanın en eski dinlerine ev sahipliği yapıyor. Bin yıl öncesinden kalma tapınaklar, camiler ve kiliselere Kenya, Tanzanya, Somali ve Eritre’de rastlayabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz Gedi Camisi yakın zamanda ortaya çıkartılmıştır. Birçok esere, doğanın dışında hiçbir el dokunmamıştır.


Orta Doğu


Resmi ekleyenOrta Doğu terk edilmiş birçok dini yapının evi. Fotoğrafta gördüğünüz Mısır’da bulunan cami gibi, birçok yapı kullanılamaz hale gelmiş. Bölgede bulunan önemli dini grupların çatışmaları sonucunda Golan Tepelerinde bulunan cami harap olmuş durumda.

Yapının tekrar eski görkemli haline döndürülme olasılığı olmadığı için maalesef tek başına çürümeye bırakılmış.


Kiliseler


Resmi ekleyenTerk edilmiş kiliselere, Amerika’nın özellikle kırsal bölgelerinde rastlayabilirsiniz. Minnesota’nın kırsal bölgesindeki bu kilise gibi birçok kilise, finansman ve dini lider yokluğu nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır.Hindistan’ın en iyi arkeolojik yeri


Resmi ekleyenYakın zamanda keşfedilen Talakadu tapınakları, yıllarca Bangalore şehri yakınlarında yüzyıllardır toprağın altında saklanmış. Bir Hindu tanrısı olan Shiva’ya adanan bu birbirinden uzak tapınaklar, daha keşfedilmemiş bölümlerinin olduğu hissini veriyor.


Kral mezarları, Vietnam


Resmi ekleyenVietnam eski krallarının mezarları, Perfume Nehri’nin yanında ve Hue şehrinin yakınlarında bulunmaktadır. Turistler bölgeye botla ulaşıyorlar, ama bazı tarih öncesi bölgelere gidebilmeleri için tepeleri aşmaları gerekiyor. Ayrıca, her ne kadar bazı mezarlar temizlenmiş olsa da, adımlarınızı atarken dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bir yılana basabilir ya da üzüm bağlarına dolanabilirsiniz


Babri Cami


Resmi ekleyenBabri Cami 1922 yıkımından önce Hindistan’daki en görkemli dini yapılardan biriydi. Yapım tarihini kimse bilmiyor. Müslümanlar, Hintliler ve Jainism mensubu kişiler arasında yıllar süren tartışmalardan sonra, yapı bir grup Hintli milliyetçi tarafından tahrip edildi.Kaynak

Konu Hale tarafından 24 Ağustos 2015 Pazartesi - 07:47 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir. Kaynak Belirtilmiştir.

 • Esesli bunu beğendi

#2
leydi_11

leydi_11

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 320 İleti
 • Gender:Female
Bu tapınaklar harika paylaşımın için teşekkürler Esesli :sema4:

#3
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
yorum için teşekkürler.

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir. Kaynak Belirtilmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı