İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Aydınların İhaneti | Peyami Sefa

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Sema

Sema

    Ne Mutlu Türküm Diyene!!

  • Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


AYDINLARIN İHANETİ

Okuyucularımdan biri, evvelce bir makalemde adı geçen “Aydınların Ihaneti” adlı Fransızca eserin, yazarının ve editörünün adını sormuştu.

Eser Ju1ien Benda'nındır ve Paris'te Grasset yayın­evince çıkarılmıştır. Bendeki nüshasında yazarın imzası olmasaydı, okuması için kitabı ödünç verirdim. Çünkü getirtmesi kolayolmaz, sanırım.

Eserin adı aydınların değil, rahiplerin ihanetidir. (La Trahison des eleres) Fakat yazar rahipleri değil, aydın­ları kastettiğini önsözde izah eder.

Tolstoy subayken, bir yürüyüşte arkadaşlarından birinin sıradan çıkan bir adamı dövdüğünü görmüş, müdahale etmiş:

- Hemcinslerinizden birine bu muameleyi yapmaktan utanmıyor musunuz? İncili okumadınız mı?


Diye sorar ve şu cevabı alır:

- Siz de askeri nizamnameyi okumadınız mı?

Kitabın önsözünde bu hikayeyi anlatan yazar ilave ediyor:

“Avrupa’da elli yıldan beri sözlerini dinleten ahlakçılar ve bilhassa edebiyatçılar insanları İn­cil ile alay etmeye sevketmişlerdir.”


Eser bu çeşit aydınların ihaneti için yazımış, Birin­ci Dünya Savaşından sonra yayınlandığı zaman büyük bir ilgi uyandırmıştır. Yazarı Julien Benda hristiyan değil, musevidir. Cismanı inançlara karşı manevi değerleri kas­tetmiş ve siyası ihtirasları yermiştir. Başta ırk ihtirasları, sınıf ihtirasları ve milli ihtiraslar vardır.

Bizim durumumuza tatbik edilince, yazarın haksız ve haklı olduğu fikirler göze çarpar. Tarihi bir tekamülün zikzağında bir safhaya ait fikirlerin sorumluluğunu aydınlara yüklemek ne derece doğru olur?

Türk aydınlarının durumu başkadır. Onların ihanetinde de siyasi ihtirasların rolü başta gelir. Fakat bu ihtiraslar en büyük kuvvetlerini bilgisizlikten almışlardır.

Türkiye'de bir “Aydınların ihaneti” konulu kitap büyük bir ilgi toplar mı? Ummuyorum. Çoğumuzun en büyük marifeti okumadan fikir bey an etmek ve kendimiz gibi düşünmeyenlere sövmektir.

Bizim ihanetimiz de bu. Uzun araştırmalara lüzum var mı? Nadir müstesnalariyle birçok iddianın cesareti bilgisizlikten, kuvveti kinden ve sövme ihtirasından doğuyor.PEYAMİ SAFA
10 Ağustos 1961, Son Havadis


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı