İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Carmen - Carmen Operası | Georges Bizet Tarafından Yazılan Fransız Operası - Carmen'in Hikayesi - Karakterler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Carmen - Georges Bizet
Resmi ekleyen
Carmen, Georges Bizet tarafından yazılan bir Fransız operasıdır. Operanın metinlerini Henri Meilhac ve Ludovic Halevy yazmıştır. Opera aynı isimle yayınlanan bir romandan uyarlanarak sahneye aktarılmıştır.

Resmi ekleyen
Künye :

Beste : Georges Bizet
Metin: Henri Meilhac-Ludovic Halevy
Eser : Prosper Merimee
İlk Oynanışı : Opera-Comique, Paris,3 Mart 1875
Türkiye’de ilk oynanışı : Ankara, 1948


Karakterler :


- Carmen: Bir çingene, Mezzo-Soprano
- Don Jose : Onbaşı, Tenor
- Escamillo: Boğa Güreşçisi, Bariton
- Micaela : Köylü Kızı, Soprano
- Zuniga : Teğmen, Bas
- Morales: Onbaşı, Bariton
- Frasquita ve diğer çingene kızlar : Soprano
- Mercedes : Soprano
- Lillas Pastia: Hancı
- Andres : Teğmen, Tenor
- Le Dancaire kaçakçılar: Tenor/Bariton
- Le Remendado : TenorEserin ortaya çıkışı ve hikayesi :

Resmi ekleyen
1830 yılında Presper Merimee adında bir yazar, İspanya’ya yaptığı bir yolculuk sırasında daha sonradan romanına konu olacak bir hikaye duyar. Kıskanç aşığı tarafından öldürülen bu kadının hikayesinin yayınlanması 15 yılını alacaktır. Bu sürenin sonunda kafasında ana hatlarıyla netleşen hikaye 1845 yılında bir roman olarak yayınlanır. Merimee, hikayesinde bir fabrikada işçi olarak çalışan Carmen’in başka bir çalışanı yaralaması üzerine Don Jose tarafından tutuklanmasıyla başlar. Carmen tüm dişiliğini kullanarak hapise gitmemenin yolunu bulur.


Don Jose’yi sevdiğini ve aynı akşam handa buluşmak istediğini söyleyerek kaçar. Bunun üzerine Teğmen Zuniga, suçlunun kaçmasına izin veren Onbaşı Don Jose’yi tutuklatır. Onbaşıyı, Lillas Pastia’nın hanında bekleyeceğini söylerek kaçan Carmen aynı akşam handadır. Hana gelen boğa güreşçisi Escamillo onunla ilgilenir, Carmen’in kaçakçı arkadaşları da yeni bir işe katılması için onu çağırır. Ancak Carmen’in gözü hiç bir şey görmemektedir. Don Jose’ye aşıktır. Ne pahasına olursa olsun onu görmek isteyen Don Jose hapishaneden kaçar. Hana geldiğinde iki aşık buluşur. Ancak o sırada Teğmen Zuniga gelir. Don Jose’yi tutuklamak ister ancak Carmen’in kaçakçı arkadaşları araya girer. Bu durumda Don Jose onların safına katılır. Artık orduyu terketmiş ve sevdiği kadın uğruna suçluların dünyasına karışmıştır. Suçlular bir dağda mola verdiklerinde Carmen’in Don Jose’ye olan ilgisi tükenmeye başlamıştır. Bir fal açarak ilişkilerine son vermek zorunda olduklarını söyler. Ancak bunu kabullenemeyen Don Jose kendisine ihanet etmesi durumunda Carmen’i öldürmekle tehdit eder. Daha sonra Carmen farlını hemen toplar. Çünkü falda kendi ölümünü görmüştür.

Carmen’i bulmak için oraya gelen boğa güreşçisi Escamillo, Don Jose’ye meydan okur.Carmen göründüğünde bu duello sona erer. Escamillo onları Sevil’de düzenlenecek olan boğa güreşine davet eder. . Bu sırada Don Jose’yi takip eden Micaele onu köye dönmeye ikna etmeye çalışmaktadır. Don Jose köye dönmeyi reddeder ancak annesinin ölmek üzere olduğu haberini alınca bu fikrinden vazgeçer. Carmen, Escamillo’ya aşık olmuştur. Artık bir suçlu olan Don Jose de bunu anlamıştır. Boğa güreşinde Carmen, Jose’yi soğuk karşılar. Jose ona bir kez daha bir araya gelme teklifinde bulunmuş olsa da Carmen bunu reddeder. Kalabalığın çığlıkları duyulurken Carmen, Don Jose’nin verdiği yüzüğü çıkarıp atar. Jose öfkeden çılgına dönmüştür elindeki bıçağı sevdiği kadına saplar. Daha sonra üzüntüden kahrolur.
Resmi ekleyen
Bizet’in bir opera yazma konusunda metin yazarlarına önerebileceği bir çok hikaye vardı. Ancak Cemile isimli tek perdelik operasından sonra anlatım gücünün istediği yola girdiğinden emin olan Bizet Carmen temasını seçti. Opera günümüzde en ünlü operalar arasında yer almasına rağmen ilk oynanışında hiç de böyle bir tepkiyle karşılanmamıştı. Seçici Paris halkı bu operadan hoşlanmadı. Metinleri müstehcen olarak nitelendiriliyordu. Operanın çoğunluğunda kullanılan İspanyol tarzı ritmler ve müziklerle, Fransa’nın klasik tarzından koptuğu söylenmişti.

Eser zorlama bir saygıyla karşılandı ancak ilk oynanışında yaratılan kötü havayı üzerinden atamadı. Eserin 33ncü kez sahnelendiği gece Georges Bizet’in üstüste gelen kalp krizleri sonucu hayata veda ettiği söylenir. Bu opera da tıpkı Mozart’ın Don Giovanni’si gibi çok geç anlaşılan ve zamanının ötesinde bir eserdi. Nitekim üç sene sonra Londra’daki ilk oynanışının ardından büyük bir başarı kazanmış ve ünlü olmuştu. Ancak Bizet bu mutluluğu yaşayacak kadar hayatta kalamadı.
Resmi ekleyen
Carmen, oyuncular için gerçekten zor bir operadır. Karakterlerin çok iyi bir şekilde tasvir edilmesi gereklidir.

Carmen: Halkın içinden birisi, güvenilmez ve ayran gönüllü bir aşık, ateşli, tutkulu güzel ama batıl inançları olan bir çingene güzeli.

Resmi ekleyen
Don Jose : Güzel kadınlara karşı zaafı olan, duygusal, kıskanç, aşkı uğruna herşeyi yapabilecek birisi. Tutkuları onun ve sevdiği insanların felaketi olabilecek birisi.Resmi ekleyen

Carmen operası aynı zamanda bir çok klasik besteciye de üzerinde çalışabilecek bir tema vermiştir. Bu besteciler ve eserlerini şöyle sayılabilir,


- Pablo de Sarasate’in Carmen Fantazisi (1883)
- Franz Waxman’ın Carmen Fantazisi (1946)
- Vladimir Horowitz’in Carmen’den bir tema üzerine varyasyonları.
- Ferruccio Busoni’nin yazdığı bir sonatinin ismi de Fantasia da camera super Carmen’dir. Bu eserde besteci operadan temalar kullanmıştır.

Carmen operası aynı zamanda sinemaya da aktarılmıştır. 1915’te Cecil B. DeMille operanın 59 dakikalık bir sessiz filmini yönetmiştir. 1960’ta Hong Kong’ta Carmen teması üzerine Wang Tianlin’in yönettiği The Wild, Wild Rose isimli bir film vardır. 1967’de ünlü orkestra şefi Herbert von Karajan, operanın bir renkli filmini yönetmiştir. 1983’te Carlos Saura operadan ilham alarak bir dans filmi yapmıştır. 1984’te operanın bir film versiyonu yapılmıştır. Bu filmde Julia Migenez, Carmen’i; Placido Domingo ise Don Jose’yi canlandırmıştır. Ayrıca günümüzde, MTV isimli müzik kanalı, Carmen : A Hip Hopera isimli bir versiyonunu yapmıştır. En güncel Carmen uyarlaması ise Güney Afrika’nın Khayelitsha bölgesinde çekilen U-Carmen e-Khayelitsha (2005) isimli yapıttır. Bu film Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür.Albüm :
Resmi ekleyen

Sonsuz Sanat olarak Georges Bizet’in Carmen operasına ait kayıt 1977 yapımı kayıttır. Albümde Londra Senfoni Orkestrası’nı Claudio Abbado yönetiyor. Carmen’i Teresa Berganza, Don Jose’yi ise Placido Domingo oynuyor. Albüm 3 CD olarak 2005′te yeniden düzenlenmiş (Re-mastered) haliyle piyasaya tekrar sürülmüştür.

Don Jose karakteri olarak Placido Domingo’nun tutkulu karakteri ve parlak sesi, tonlamaları ve mizacı Carmen’in hafifmeşrepliğinin mükemmel ifadelerine sahip coşkun İspanyol mezzo-sopranosu olan Teresa Berganza için ideal bir zıt karaterdir. Sherril Milness’in Toreador aryasunda Carmen, Jose’nin taşra çocuk askerini asillikten uzak abartılı erkek figürüne dönüştürmesi, Ileana Cotrubas’ın Don Jose’nin köyde bıraktığı vefakar taşra kızı olan Miceala’yı canlandırması en etkileyici kayıttır. Destekleyici roller ve deneyimli sahne sanatçıları engin bir manevi güç yaratmaktadır. Bu kaydın müzik piyasasında hala göze çarpan bir kayıt olmasının en önemli etkeni Piero Faggioni’dir. Faggioni, 1977 Edinburg Festivali’ndeki yapımı takip ederek, King’s Theatre sahnesinde oluşan dramatik ilişkilerin albümde de devam etmesini sağlamıştır. Claudio Abbado’nun helezonik yaylı yönetimi ve Londra Senfoni Orkestrası’nın görkemli yorumu, bu albümü merakjlandıran drama ile olduğu kadar yorumunun saf güzelliğiyle unutulmaz yapmıştır.
Georges BİZET'in hayatı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.
Georges BİZET

#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Carmen


Fransız besteci Georges Bizet'nin 4 perdelik Opera eseri. Ana konusu Mérimée'in Carmen adlı kısa romanından alınmıştır. Librettosu ise Meilhac ve Halévy tarafından yazılmıştır. Prömiyeri Paris'te , Opera Komik'te, 1875'te sahnelenmiştir.


Resmi ekleyenFransa'da 3 Mart 1875'te ilk sahnelendiğinde yerleşik opera ve ahlâk anlayışının ihlali gibi algılandığından olumsuz tepkilerle karşılanan eser, eleştirmenler tarafından yüzeysel, üstünkörü bulunmuştur.

Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanyanın Sevil şehrinde geçer. Eserin baş kadını çok güzel ve ateşli bir tabiatı olan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan bir çingene genç kız olan Carmen'dir. Aşkını kullanmada çok serbest olan Carmen, aşk alanında hiç tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don José'yi kandırır. Bu ilişki yüzünden Don José eski nişanlısını bırakır. Birliğindeki üst rütbedeki subayların emirlerine karşı gelip askerlikten kaçar. Bir kaçakcı ekibinin üyesi olur. Carmen kendinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillo ile aşk hayatına başlayınca kıskançlığından Carmen'i öldürür.

19. yüzyıl Fransız edebiyatının tanınmış yazarlarından Prosper Mérimée'nin en önemli yapıtı. Romandan çok, uzun öykü niteliğini taşıyan yapıt, yakışıklı genç bir süvari olan Don José ile bir çingene kadını olan Carmen arasındaki aşkı anlatır. Carmen'e olan tutkusundan dolayı toplumsal konumunu ve saygınlığını yitiren Don José, Carmen'in casusluk yaptığı kaçakçılık çetesine girmek zorunda kalır. Carmen'in birçok sevgilileri olmasına ve tutkulu aşkına bir türlü karşılık vermemesine dayanamayan Don José, tek çıkar yolu Carmen'i öldürmekte bulur, kendisi de askerî makamlara teslim olur. Prosper Mérimée, Don José ve Carmen'in dramını, üslup ustalığını ve İspanya'nın (Endülüs) egzotik havasını kullanarak, dünya edebiyatının önemli yapıtlarından biri haline getirmiştir. Bu özellikleriyle yapıt, besteci Bizet'ye de esin kaynağı olmuş ve ünlü "Carmen" operası bestelenmiş (1875) ve birçok kez de filme alınmıştır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı