İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

10 Kasım | Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 193∞

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 22 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Resmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen
#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resmi ekleyen#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resmi ekleyenResmi ekleyen#4
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Hangi Yüzle?Hangi yüzle çıkacaksınız Anıtkabir’de Atatürk’ün karşısına? Ne kaldı Atatürk Cumhuriyetinden? Ne bıraktınız? Son izlerini de silmek, yok etmek uğraşındasınız. O duruma düşürdünüz bizleri, kendi kendimize soruyoruz sahiden bu ülkede Atatürk diye bir insan yaşadı mı, yoksa düş müydü toplumca yaşadığımız?

10 Kasım’larda törenler yaparlar, dokunaklı sözler söylerler, kapkara giysilerle Anıtkabir’e giderler, gözlerini nemlendirirler, TV’lerdeki eski günlerin filmlerini gösterirler, birkaç sinemada tiyatroda törenler tertiplerler, gazeteler karabaşlıklarla çıkar. İçki satmazlar, eğlence yerlerini kaparlar, bayrakları yarıya çekerler. Hepsi bu kadar! Öte yandan şu sıkıntılı gün bir geçsin diye çırpınırlar. İçlerindeki duygu, görünüşlerinin, ağızlarından dökülen lâfların tam tersidir. Ah şu Atatürk olmasaydı, adını bir silebilselerdi. Anıtkabir’i de bir kapatsalardı! Şimdilik bunları yapamıyorlar, ama Atatürk’ün yapıtını sağından solundan kopara, kemire tanınmaz biçime sokuyorlar.

Bugün 10 Kasım… 1938’den sonra geçen 38. 10 Kasım… İşte yurdumun durumu, işte Türkiye’nin acı gerçekleri, işte Atatürk devrimine ters düşen politikacılar yığını… İşte öldürülen gençler, birbirine düşmüş öğrenciler, şeriatçılıkta, ırkçılıkta, turancılıkta, çağdışı akımlarda bir şeyler arayan particiler, partiler, lidercikler…

En iyisi şiirler okumak, Atatürk için dizeler… Açmak Necatigil’in “Atatürk Şiirleri” güldestesini, orada 1921’de Faruk Nafiz’in “En Büyük” adlı şiiriyle çıkmak bir yolculuğa, Atatürk’le başlayan Atatürk’le biten..

“Eğilmez azmini dünyaya bildir
Yurdunu ölümden sen halâs eyle,
Anmazsa evladım benden değildir,
Adını bir değil bin besmeleyle” demiş,

“Tanrı’nın nurudur yüzünde yanan,
Bin yılda doğan bir kahramansın” demiş,

“Bilmem ki semadan yüksek alnınla,
Güneşler doğduğu yerden mi geldin”
demiş…


Faruk Nafiz’in “Bu hıyaben ebediyet yoludur, Gider Allah’a kadar buradan ucu” diye başlayan ünlü şiirini de bilirsiniz. Sonra hatırlarsınız, 14 yıllık milletvekilliği süresinde bu Atatürkçü şiirleri yazmış ozanın hiçbir devrimci, ilerici atılımda bulunmadığını, Meclis’te en küçük bir yararlı iş yapmadığını, tek sözcük söylemediğini..

Abdülhak Hamit, “Sen ki hilkat denen ummanın/ En büyük incisisin” diye yazmış 1927’de “Bu müsellâh vatanın sen hem de/ Ebedi bekçisisin”

Mehmet Emin de “Bu parlak yıldızı menfalarından/ Paryalar, fellâhlar selamlıyorlar/ İrlanda, Somatra adalarından, Beyazlar siyahlar selamlıyorlar” ; Yusuf Ziya Ortaç da 1928’de
“Ey yüceler yücesi/Dün değil bugün değil./Sen dünyalar durdukça bu milletin başısın” diye yazmışlar…

1930’ların şiirleri hep göklere yücelten sözlerle dolu, övgü, hep övgü, düşünceye dayanmayan parlak sözler, “mübalağa” sanatının en gösterişli örnekleri… Hüseyin Siret 1933’te şöyle yazmış: “Tarihe güneş kollu avize, hitaben/ Her yaprağının başlığı bir takızaferden…” Hızını alamamış, “Dahiler ufuklardaki yıldızlara benzer/ Sen öyle güneşsin ki huzurunda sönerler…” demiş ardından…

Atatürk’ün yaşadığı yıllarda yazılan şiirler hep bunlar gibi. Gerçek bir içtenlik görülmüyor.Gerçek bir şiir değeri, tadı yok.. Ama ölümünden sonra yazılanlar arasında içtenlik dolu, gerçekten duyulmuş bir acıyı yansıtan dizeler pek çoktur. Gövsa’nın “Bir milletin melâlini söyler derin derin” diye başlayan “Tavaf”ı, Ziya Osman’ın “Ah işte duyuyorum mesut günler içinden/ Sana sevimli yüzün asla solmasın, diyen…Bütün adınla dolan o coşkun şarkıları” diye başlayan şiirlerini unutmak zordur. Ne var ki Atatürk’ün anlamını, kişiliğini, önemini, vazgeçilmezliğini duyuran şiirler daha sonraki kuşaklarca yazıldı. Cumhuriyetle birlikte ya da daha sonra doğanlar büyüdüler, yetiştiler, Atatürk’ün değerini daha iyi anladılar. 1938’den sonra başlayan gerileme döneminde yazıldı bu güzel şiirler… Bunlarda, devrimin gerilemesinin, karşı-devrimin hız kazanmasının, Atatürk yolundan geriye dönme heveslerinin acısı duyulur. 1948’de Atilla İlhan şöyle yazar:


“Ellerinden öperim Mustafa Kemal
Biz, bunları yapmadık,
Sen elbette bilirsin, bilirsin Mustafa Kemal
Elsiz ayaksız bir yeşil yılan
Yaptıklarını yıkıyorlar Mustafa Kemal
Hani bir vakitler Kubilay’ı kestiler
Çün buyurdun! Kesenleri astılar.
Uyudun. Asılanlar dirildi
Mustafa’m, Mustafa Kemal’im”Evet hangi yüzle çıkacaksınız, çıkacağız Anıtkabir’de Atatürk’ün yanına? Nasıl yürüyecekler o aslanlı yolu? Hangi yürekle, hangi içtenlikle, hangi inançla, hangi bağlılıkla? Elleri nasıl varacak “Atatürk” sözcüğünü yazmaya, dilleri nasıl varacak söylemeye?
“Sen uyudun, Asılanlar dirildi” diyor ozan. İşte bu yüzden soruyorum size, kendime, herkese : Hangi yüzle, hangi yüzle?

(1978-Oktay Akbal)


Ata'm İzindeyiz!

Atam, hala yaşıyorsak:
Edepsizlik sayesinde!
Altı oku soruyorsan,
Politika dehlizinde!

Hele partin senden sonra,
Devrimlerin tavizinde!
Vasfedeyim halimizi,
Kalemime ver izin de!

Yobazlarla gericiler,
Onlar bizden daha zinde!
'Atam, Atam...' derler ama,
Bir adınız var sizin de...

Halkçılıkla devletçilik:
Anlatamam, çok hazin de...
Çoktanberi sahteciler,
Ağır çeker her vezinde!

Tek umut var, o da yalnız,
Amerikan dövizinde!

Sorma Ata'm, halimizi,
..........
..........

Aziz Nesin#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Mustafa Kemal Atatürk
Resmi ekleyen
Ulu Önderimizi Saygıyla Anıyoruz#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
10 Kasım | Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 1938


Atatürk'ü Anma
10 KASIM - NOVEMBER 10


BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ


ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ

Resmi ekleyen
10 Kasım 1938
Bayraklar yarıya indi.
• 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün, Dolmabahçe Sarayı'nda saat dokuzu beş geçe ölümü.


Atatürk'ün, ölümü üzerine Hükümet bildirisi:
"...Ebedî Türk milleti, onun eserlerini ebediyete kadar yaşatacaktır. Türk gençliği, onun kıymetli emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni daima koruyacak ve onun izinde yürüyecektir. Kemal Atatürk, Türk'ün tarihinde ve gönlünde daima yaşayacaktır."

Atatürk'ün ölümü üzerine sürekli ve danışman hekimlerin ölüm tutanağı: "...8 Kasım 1938 salı günü bir kere daha beliren ve bütün bakım ve tedaviye rağmen ilerlemesine mâni olunamayan ve büyük bir süratle gelişen ikinci bir büyük koma içinde 10 Kasım 1938 perşembe sabahı, saat dokuzu beş geçe, çok muazzez ve büyük hasta terk-i hayat etmiştir."

Sürekli ve danışman hekimlerin, Atatürk'ün hastalığı ve ölümü hakkında ayrıntılı geniş raporu: "..Mart başlarında Paris'ten çağrılan Prof. N. Fiessinger ile Prof. Dr. Neşet Ömer İrdelp arasında Ankara'da bir tıbbî danışma daha yapılarak büyük bir karaciğer ve büyükçe bir dalak bir kere daha müşahede edilmiş ve aynı teşhis konularak hastalığın bir "hepatite sclerocongestive ethylique" olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan tedavi sayesinde hastalık bir derece düzelmiş gibi görünmüş ise de, gerçekte hastalığın seyrinde ciddî hiçbir durma husule gelmemiş ve gelişmesi devam etmiştir. ..Yapılan çok itinalı tedaviye, her türlü emek ve gayrete rağmen, hastalık asla durmaksızın seyrine devam ederek yarattığı kaşeksi yavaş yavaş artmış ve son iki ay içinde üç defa beliren ve büyük karaciğer yetersizliğine bağlı olan vahim asabî belirtilerle hastalık son derece ağırlaşmış ve geciktirme çok şüpheli bir hale gelmiştir."

Atatürk'ün ölümünü takiben, Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürü Dr. Nuri Hakkı Aktansel tarafından yüzünün ve sağ elinin mulâjının yapılması.

• 10 Kasım 1938 - Ulu Önder Atatürk'ün ölümü perşembe saat: 9:05.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı'nın önderi ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dolmabahçe Sarayı'nda sabah saat 9.05'te 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_10_Kasim_November_t6483.html']Atatürk Günlüğü - Today | 10 Kasım - November - BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUz...' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_10_Kasim_November_t6483.html']Atatürk Günlüğü - Today | 10 Kasım - November - BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUz...


http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Ataturk_Haftasi_10_ve_8211_16_Kasim_Ataturk_Ha_t6374.html']Atatürk Haftası | 10 – 16 Kasım - Atatürk Haftası Güzel Sözler - Atatürk Haftası Şiirleri - Büyük Önder ATATÜRK'ü Saygı Ve Minnetle Anıyoruz...' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Ataturk_Haftasi_10_ve_8211_16_Kasim_Ataturk_Ha_t6374.html']Atatürk Haftası | 10 – 16 Kasım - Atatürk Haftası Güzel Sözler - Atatürk Haftası Şiirleri - Büyük Önder ATATÜRK'ü Saygı Ve Minnetle Anıyoruz...


http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Son_Gunleri_Ve_Olumu_Son_Kez_A_t56225.html']Atatürk'ün Son Günleri Ve Ölümü | Son Kez Ankara'lıların Karşısına Çıkışı - Vasiyeti - Komaya Girmesi - Vefatı - Cenazesi - Anıtkabir'e Nakli' target='_blank'>Atatürk%27ün' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Son_Gunleri_Ve_Olumu_Son_Kez_A_t56225.html']Atatürk'ün Son Günleri Ve Ölümü | Son Kez Ankara'lıların Karşısına Çıkışı - Vasiyeti - Komaya Girmesi - Vefatı - Cenazesi - Anıtkabir'e Nakli

#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
10 Kasım | Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 1938


Atatürk'ü Anma
Resmi ekleyen#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resmi ekleyen
"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir..."


Mustafa Kemal Atatürk
Büyük Önder Atatürk'ümüzü saygı ile anıyoruz.


Kadim Dostlar ™ Yönetimi


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

10 Kasım | Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 1938Atatürk'ü AnmaBÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ

ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ
Resmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_10_Kasim_November_t6483.html']Atatürk Günlüğü - Today | 10 Kasım - November BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ ' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Ataturk_Gunlugu_Ataturk_Today_f13/Ataturk_Gunlugu_Today_10_Kasim_November_t6483.html']Atatürk Günlüğü - Today | 10 Kasım - November BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ

#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
10 Kasım | Mustafa Kemal Atatürk 1881 - 1938


Atatürk'ü Anma


Türkiye'de hayat durdu!


Atatürk'ün 75. ölüm yıl dönümü olan bugün, saat 09.05'te adeta hayat durdu.10 Kasım 2013Resmi ekleyen
HAYAT 1 DAKİKALIĞINA DURDU

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirden o anın fotoğrafları, ajanslar ve sosyal medyada yer aldı. Saat 09.05'i gösterdiğinde insanlar araçlarını durdurdu ve 1 dakikalık saygı duruşuna geçti. Cadde ve sokaklarda siren sesleri hariç hiçbir ses duyulmadı.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı