İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türk Müziği Tarihi ve Dönemleri |Cumhuriyetle Başlayan Çağdaş Türk müziği

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Sema

Sema

    Ne Mutlu Türküm Diyene!!

  • Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Resmi ekleyen

CUMHURİYETLE BAŞLAYAN ÇAĞDAŞ TÜRK MÜZİĞİ


XX. yüzyılın ilk çeyreği Anadolu’da yepyeni bir siyasi oluşumu beraberinde getirmiştir. Türklerin tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olan XX. Yüzyıl Türklerin batı kültürü ve dolayısıyla müziğini en yoğun yaşadığı dönemdir denilebilir. XIX. Yüzyılın batılı aydınlanmacı fikri hareketi Türkiye’de bambaşka bir oluşumun da habercisi olmuştur. O güne kadar hep bir kenarda kalan halk kültürü bu dönemde öne çıkmış, halk müziği ile ilgili çalışmalara, derlemelere hız verilmiştir. Bir yandan çağdaş batılı müzikler konusunda eğitim verilirken diğer yandan Anadolu’dan ezgi toplayan müzisyenler yepyeni bir hareketin öncüsü olmuşlardır. Yapılan derleme çalışmalarıyla 20 000 civarında ezgi derlenmiş, çalgılar, türler, formlar hakkında pek çok eser kaleme alınmıştır. Türk müziğinin modern batı uygarlığı ile bütünleşmesi sürecinde, halk ezgileri önemli bir misyonu üstlenmiştir. Bugün Türk müzik sektörünün en büyük ve sürükleyici ayağı halk müziğidir.

Bununla birlikte, İlgili bölümde detayları verilecek olan Çağdaş Türk müziğinin konservatuarlarda ve yüksek okullarda eğitimi verilmektedir. Cumhuriyet yeni bir siyasi rejim olmanın yanı sıra, aynı zamanda bir modernleşme projesidir de.. Bu dönmede kurulan orkestralar, opera ve bale toplulukları, korolar, gelişen müzik sektörü, yetişen besteciler, modern dünya ile Türk müzik kültürünün buluşmasını sağlamıştır.Yine modern müzikoloji çalışmaları ve yayıncılık faaliyetleri son dönemin en önemli müzik hareketleri içinde yer almaktadır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı