İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Acımak | Reşat Nuri Güntekin

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Acımak | Reşat Nuri Güntekin


Resmi ekleyen


• Kitabın Bölümleri:

Sunuş
Başlangıç
Hatıra Defterim
İkinci Kısım
Sözlükçe


• Kitabın Özeti:

Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti. Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu. Babasının evine gitti. Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasının yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini buldu. Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı. Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı. Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gitti. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öptü. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döndü ve bir süre sonra orada evlendi.

• Kitaptan Alıntılar:

Mebusa mütemadiyen maariften, mektepten ve talebesinden bahsetti. Bilhassa sevdiği çocukların sözü olurken küçük siyah gözleri canlanıyor, yüzü hemen hemen güzelleşiyordu. Nihayet asıl meseleye geldiler. Şerif Halil, izin meselesini açtı; Zehra’yı birden bire korkutmamak için:

— İstanbul’daki bir dostum bilhassa sizi görmemi rica etti. Galiba babanızı tanıyormuş, dedi.
Zehra ‘baba’ sözünü işitince vaziyetini değiştirdi, kaşlarını çattı; yüzü sert bir mana aldı:
— Yanlış olacak… Benim babam yok efendim…
— Nasıl olur?
— Belki başka bir Zehra olacak…
Maarif müdürü söze karıştı:
— Kasabada bir ikinci Zehra yok ki…
Mebus tamamladı:
— Hatta mektebini de söylediler… Demin beyefendiyle konuşurken aklıma gelmemişti. Fakat şimdi gayet iyi hatırlıyorum.
— Mademki size babam olmadığını söyledim efendim.
Zehra asabileşmişti. Gözleri karanlık, çehresi çatkın, başını önüne eğiyordu.

(…)

Çok tenha ve kasvetli olan birinci evimi değiştirdim. Müdürlerden birinin delaletiyle başka bir Ermeni evine yerleştim. Burası daha işlek bir cadde, daha temiz ve kalabalık bir evdi. Ev sahibinin kızı vardı. Bazen onlara komşulardan da üç beş kadın iltihak ediyor, evde, adeta cümbüş oluyordu. Odamda otururken onların gülüşüp itişmeleri, şarkı söylemelerini dinlemek zevkime gidiyordu.

(…)

Defterime kaydettiğim son hatıranın tarihine baktım. Aradan dört sene yetmiş beş gün geçmiş.
Dört sene yetmiş beş gün az zaman değil. Fakat bu müddet zarfında başımdan geçen vakaları düşünüyorum da: ‘Bunların hepsi bu kadar zamana nasıl sığdı?’ diye şaşırıyorum. Şark vilayetlerinde gezmediğim, görmediğim yer kalmadı. Birkaç defa azledildim. Bir defa iftiraya uğradım, ihtilasla itham ederek mahkemeye verildim. Bir defa mutaassıp bir kazada dinsiz diye beni taşla öldürüyorlardı. Bir kere yolda eşkıya tarafından soyuldum. Bir kere uçuruma yuvarlandım, hayvanım öldü. Ben mucize olarak hayatımı kurtardım. Şimdi bu vakaların sırasını bile karıştırıyorum.


• Kitabın Yazarının Dili ve Anlatımı:

Reşat Nuri, olayı akıcı ve gerçekçi bir dille anlatmıştır. Bazı kelimeler dışında dili sadedir ve tasvirler çok yerinde kullanılmıştır.

• Kitabın Türü Hakkında Bilgi:

Kitabın türü romandır ve romanda olması gereken olay, kişi, yer ve zaman unsurları tema etrafında birleşmiştir.

• Kitabın Yazarı:

Resmi ekleyen

Reşat Nuri Güntekin 1889’da İstanbul’da doğdu. Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde öğretmenlik, müdürlük, Milli Eğitim Müfettişliği, Paris Kültür Ataşeliği yaptı. UNESCO’da Türkiye’yi temsil etti.

Kanser tedavisi için gittiği Londra’da öldü. İstanbul’da Karacaahmet mezarlığına gömüldü.

Çalıkuşu, Yaprak dökümü, Dudaktan Kalbe ve Kavak Yelleri adlı eserleri bulunmaktadır. Romanları, hikâyeleri, tiyatro eserlerinin yanı sıra çeşitli çevirileri de vardır.3- Kitapta Anlatılan

Roman, acıma duygusunu büyük derecede kaybetmiş bir öğretmenin bu duyguya yeniden kavuşmasını gözler önüne seriyor. Babasının onları terk ettiği düşüncesine kapılıp, onun hasta zamanında bile yanında olmayan öğretmen, babası öldükten sonra günlüğünü okuyup ona acıyor.

Kahramanlar:

Zehra Hanım : Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.
Tevfik Bey : Zehra Hanım için elinden gelen her şeyi yapmak isteyen fedakâr ve iyi bir insandır.
Mürşit Efendi : Zehra Hanım’ın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.
Müşerref : Mürşit Efendi’nin karısıdır. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.
Feriha : Mürşit Efendi’nin kızıdır. Veremden öldü.
Kayınvalide : Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.


Konu Hale tarafından 07 Ocak 2016 Perşembe - 21:48 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Reşat Nuri Güntekin - Acımak | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler

YAYIN EVİ: İNKILAP YAYIN EVİ
BASIM YILI: 1999

1)KİTABIN KONUSU:

Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor.


2)KİTABIN ÖZETİ:

Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının evine gitti.Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini buldu.Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.Acıma duygusu olmayan Zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı.Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra Zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir.

3)KİTABIN ANA FİKRİ:

Geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur.

4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN ÖZELLİKLERİ:

Zehra Hanım : Acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır.
Tevfik Bey : Zehra Hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.
Mürşit Efendi : Zehra Hanım’ın babası. İyiliklerden yana ve fedakâr bir insandır.
Müşerref : Mürşit Efendi’nin karısı. Oldukça bencil ve para düşkünüdür.
Feriha : Mürşit Efendi’nin kızıdır.Veremden öldü.
Kayınvalide : Aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

5) KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap klasik bir Türk romanıdır; fakat bu romanda anlatılan olay oldukça akıcı ve gerçekçi dille anlatılmıştır. Dili sadedir, anlaşılması kolaydır ve tasvirler çok yerinde kullanılmıştır.

6) KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Reşat Nuri GÜNTEKİN;

25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi(1912). Bursa’da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okulllarda devam etti. Mili Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Pais Kültür Ataşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra’da öldü. İstanbul’da Karacaahmet mezarlığına gömüldü. Çalıkuşu, Yaprak dökümü, Dudaktan Kalbe ve Kavak Yelleri adlı eserleri bulunmaktadır.

Konu Hale tarafından 19 Ocak 2016 Salı - 22:16 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Acımak - Reşat Nuri Güntekin


• Yazarı Reşat Nuri Güntekin
• Dili Türkçe
• Türü Roman
• Yayınevi İnkılâp Kitabevi
• Türkçe basım tarihi 1987


Resmi ekleyen


Acımak, Reşat Nuri Güntekin'in kısa soluklu romanı. Eser küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeninin babasının vefatından sonra onun günlüğü okuyarak babası ve hayatı hakkındaki gerçekleri öğrenmesini konu alır.

Konu

Zehra kasabanın en tanınan kişisidir. Çok iyi bir öğretmen olup sevilen birisidir. Fakat geçmişte yaşadıklarından dolayı acıma duygusundan yoksundur. Bir gün Maarif Bey gelip bir mektup verir. İstanbul’dan çağrıldığını ve babasının çok hasta olduğunu söyler. Ama o bunu kabul etmez .Çünkü küçükken annesinin ,ablasının ve kendisinin başına gelen bütün olaylar hep onun yüzündendir. Belli bir süre sonra baskıya dayanamaz. İstanbul’a gitmek üzere trene biner. Trende hep babasının annesine ,ablasına bağırmasını,sarhoş sarhoş eve gelmesini düşündükçe ona nefreti artar. Üstelik komşuları olan Necip Bey ve ablasının o kadar iyiliğine karşın onlarla da kavga etmiştir. İstanbul’a gelip de verilen adrese gittiğinde yaşlı bir adam ve kadın onu bekler. Onlar babasının öldüğünü söylerler. Ondan kalan birkaç eşya ve sandık verirler. Akşam uykusu gelmeyince kutuyu açar. Birkaç eşya ve bir günlük bulur. Günlüğü okumaya başlar. Günlük babasının ilk memur olduğu yıldan başlar. Birkaç yerden sonra tayini Diyarbakır’a çıkar. Burada annesiyle tanışır. Herkes onun kötü biri olduğunu söylemesine rağmen onla evlenir va kaynanasıyla İstanbul’a gelir. Burada karısının ve kaynanasının kötülüklerini yavaş yavaş öğrenir. Kavga etmeye başlarlar. Üstelik dolapları karıştırınca aşk mektupları bulur. Bu mektuplar komşusu Necip Bey’den gelmiştir. Bu olaya çok üzülür ve eve gelmemeye başlar. Necip Beyle kavga eder ;işten atılır. Sadece iki kızı için yaşamaktadır artık. Fakat annesi onu kızlarına karşı kötülemektedir. Ablası annesinin tutarsızlığından dolayı ölür. Diğer kızının da aynı duruma düşmemesi için evden kaçırır. Bir yurda yerleştirir.Belli bir süre sonrada karısı ve kaynanası ölür. Günlük burada biter. Bu olaydan sonra Zehra çok pişman olur. Artık bütün gerçekleri öğrenmiştir. Ayrıca acımayı da öğrenmiştir.

Konu Hale tarafından 19 Ocak 2016 Salı - 22:17 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı