İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Pelot - Pelota Nedir? | Pelot Oyunu - Hentbole Benzeyen Dünyanın En Hızlı Sporlarından Biri - Baskların Ulu­sal Oyunu - Basque Pelota

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Pelot - PelotaPelot OyunuPelot, dünyanın en hızlı sporlarından biri­dir. Hentbole benzer, ama daha geniş bir oyun alanında oynanır. İspanya ve Fransa'daki Pirene Dağları'nda yaşayan Baskların ulu­sal oyunudur: Bask dilindeki adı jai alai (neşeli şenlik) olan pelot, 1900'de Küba'da oynanmaya başlandıktan sonra batı ülkeleri­ne de geçmiş ve daha çok jai alai adıyla tanınmıştır.Resmi ekleyen

Pelot adı ise, İspanya'da bu oyuna verilen pelota vasca adından kaynakla­nan, Fransızca la pelote (küçük top) sözcüğünden gelir.

Pelot açık havada ya da kapalı salonda oynanır. Pelot oynanan tesisin bütününe fronton denir. Cancha adı verilen üç duvarlı oyun alanının uzunluğu 53,3 metre, genişliği 15,2 metre, yüksekliği de en az 12,2 metredir. İki kısa kenar ile oyuncuların solunda kalan uzun kenar kapalıdır. Açık olan uzun kenarda ise üç yan hakem ve son kararları veren bir hakem bulunur. Onların arkasında, bir böl­meyle oyun alanından ayrılan seyirciler oturur.

Pelot iki oyuncu ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanır. Oyuncuların ellerin­den birine deriden bir bağla, cesta denen kamıştan örülmüş, kavisli bir tür raket bağla­nır. 76 cm uzunluğunda olan cesta bir kepçeyi andırır. Her an hareket halindeki topu yaka­layıp hızla fırlatmaya yarayacak biçimdedir. Pelota denen ve yaklaşık tenis topu büyüklü­ğünde olan top beyzbol topundan küçük, golf topundan daha ağır ve serttir. Pelot toplarının saatte 240 kilometreden daha yüksek hızlara ulaştığı saptanmıştır. Bu yüzden ABD'de profesyonel pelot oyuncuları 1967'den beri koruyucu başlık giyerler.

Topun atıldığı duvara ön duvar, oyuncula­rın arkasında kalan duvara ise sekme duvarı ya da arka duvar denir. Ön duvarda, döşemenin biraz yukarısında, boydan boya çekilmiş bir çizgi bulunur lopun kesinlikle bu çizginin üzerinden sektirilmesi gerekir. Döşeme üze­rinde ön duvarlardan 9 metre uzakla ise servis çizgisi bulunur.

Oyun servis atışıyla başlar. Servis atışını kullanacak oyuncu, servis çizgisi ile ön duvar arasında durur. Topu yere atar ve yerden sıçradığı an cesta ile tutar. Sonra, duvardan sekerek yere değmeden önce servis çizgisinin üzerinden geçecek biçimde hızla ön duvara fırlatır. Atış sırasında top servis alanı dışına düşerse, servis alan takımın aleyhine bir sayı yazılır.

Servis atışı başarılıysa, karşı takımın oyun­cuları sırayla, topu ön duvardan ilk sekişinde cesta ile yakalayıp yeniden ön duvara fırlatır­lar. Topun yakalanıp fırlatılması kesintisiz bir hareketle olur. Herhangi bir oyuncu atışı kaçımsa karşı taraf sayı alır. Topa, sekme duvarından ilk dönüşünde ya da her iki duvardaki ilk sekişinden önce vurulabilir. Servis atışını yapan takımdan bir oyuncu bir atış kaçınışa, karşı takım bir sayı ve servis hakkı kazanır. Sayı kaybeden taraf oyunu bırakır ve yerine yeni bir oyuncu ya da oyuncular geçer.

ABD dışında oyunun skoru 10 ile 40 sayı arasında değişir. ABD'de ise skor, oyuncula­rın sayısının bir eksiğidir. Örneğin 8 oyuncu varsa oyun 7 sayılıktır. Kişi sayısına önce ulaşan taraf oyunu kazanır.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Basque Pelota Nedir?Basque pelota (ya da kısaca pelota) (Baskça: euskal pilota; İspanyolca: pelota vasca; Katalanca: pilota basca), bir çeşit sahada tek elle kullanılan raketle deri bir topu duvara (İspanyolca'da frontón ya da pilotaleku, Baskça'da pilota plaza , Katalanca'da frontó) göndermek suretiyle yapılan oyundur.

"cesta punta" olarak bilinen standart pelota iki kişilik bir oyundur. Ancak başka türleri çiftler halinde oynanabilir. Oyuncular bileklerine sarılı raket benzeri ilginç şekli tahtalarla, iki kere sıçramadan rakiplerce karşılanamayacağı şekilde topu duvara atmayı amaçlarlar. "Pelota a mano" adındaki çıplak el iki tekler ya da ikiye karşı oynanan da dahil olmak üzere birçok farklı türü vardır. "Frontenis" adındaki türü güçlendirilmiş telleri olan tenis raketleriyle oynanır. "Xare" de tenis raketleri kullanır ancak, bunun telleri gevşektir; "Leather pelota" ve "pala corta" sert tahta sopalar ile oynanır.
Resmi ekleyen


Ustaritz'te oynanan bir pelota oyunu.
Oynanışı


Maçı kazanmak için gerekli olan skor, 25 ile 50 arasındaki herhangi bir sayıdır. Çiftlerde servisi kullanmış olsun olmasın iki oyuncu da sayı kazanır. Her sayının başında servis kullanan oyuncu topu servis çizgisi arkasında cesta ile oyuna sokar; geçerli bir servis aşağıdaki yatay metal çizginin üzerinden doğrudan ön duvara vurmalı ve 4 ile 7 sayılı çizgiler arasında yere düşmelidir. Yan ve arka duvarlar top duvardayken sadece bir kere kullanılabilir.


Uluslararası düzenlenişiBasque pelota ilk kez 1900 Paris Oyunları'nda resmî bir Olimpiyat sporu olarak yer aldı.
İspanya ve Fransa'da federasyonlarının olması yanında, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kanada, Kosta Rika, Küba, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Filipinler, Guatemala, İtalya, Meksika, Paraguay, Peru, Porto Riko, Uruguay, ABD, Venezuela, Hollanda, İsveç, Hindistan ve Yunanistan'da da basque pelota federasyonları kurulmuştur. Oyunun kökeninin Basklara dayanmasından ötürü birçok nitelikli oyuncu da Bask Ülkesi'nden ve Bask kökenlilerden çıkmaktadır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı