İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Oryantiring Nedir? | Koşarak Yürüyerek Hedef Bulma - Her Türlü Arazide Yapılabilen Katılımcıların Kontrol Noktalarını Harita Ve Pusula Yardımı İle En Kısa Zamanda Ziyaret Etmeye Çalıştığı Doğa Sporu

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


OryantiringKoşarak Yürüyerek Hedef BulmaOryantiring - Koşarak Yürüyerek Hedef Bulma hertürlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur.

Kısaca bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan,

Oryantiring; sadece düz bir koşu değil, aynı zamanda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyundur. Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden Oryantiring ayrıca bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur.
Resmi ekleyen

Oryantiringi benzerlerinden ayıran en önemli unsur koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmamasıdır. Bulunulan yerden gidilecek yere ulaşmak için her sporcuya göre değişen sonsuz sayıda farklı seçenek bulunmaktadır. Sporcuların hem kendi özelliklerini, hem diğer sporcuları, hemde içinde bulundukları arazinin özelliklerini dikkate alarak en doğru kararı en kısa süre içinde vermeleri, bir başka ifade ile atletik kapasitelerine ek olarak mutlaka zihin yeteneklerini kullanmaları gerekmektedir. Oryantiringin bu özelliği yarışmacılar arasındaki fiziksel özellik farkını ortadan kaldırmakta, yarışmanın başında neredeyse tüm sporcuları eşit hale getirmektedir.


DOĞA SPORLARI


Günümüz dünyasında yoğun iş temposu, kalabalık ve çarpık kentleşme, çevre ve gürültü kirliliği insanları rekreasyon faaliyeti olarak doğa sporlarına yöneltmiştir. İnsanın; günlük yaşamın stresini şehir dışında doğayla başbaşa kalarak, hem bedenine hem zihnine spor yaptırarak atabileceği, yeni Insanlarla tanışarak onlarla birlikte doğayla Içiçe olmanin zevkini paylaşabileceği, hem kendisiyle, hem arkadaşlarıyla, hem de doğayla yarışabileceği ve bundan haz duyabileceği doğa sporlarına ilgi ülkemizde de artmaktadır.


ULUSLARARASI ORYANTİRİNG FEDERASYONU


Oryantiring`in tüm dünyada ne kadar yaygın olduğu Uluslararası Oryantiring Federasyonu’nun internet sitesinin yer aldığı http://www.Orienteering.org adresinde ve bu adreste bulunan uluslararası federasyona üye 61 ülkenin ulusal federasyonlarına ait adreslerdeki bilgilerden kolaylikla anlaşılabilir. Günümüzde Oryantiring yarışmaları Uluslararası Oryantiring Federasyonu tarafından belirlenen kurallara uygun olarak düzenlenmektedir.ORYANTİRİNG TÜRLERİ


Uluslararası Oryantiring Federasyonu’nun organize ettiği a) Koşarak (Foot Orienteering), B) Kayakla (Ski Orienteering), c) dağ bisikletiyle (Mountain Bike Orienteering), d) elle kullanılan özürlü arabasıyla (Trail Orienteering) yapılan türleri bulunmaktadır. Ayrıca son yıllarda yazılı ve görsel basının ilgisini çekmek için kent içlerindeki parklarda yapılan türü de bulunmaktadır. Bu tanıtım yazısının aşağıdaki bölümlerinde Oryantiring, koşarak yapılan Oryantiring anlamında kullanılacaktır. Diğer Oryantiring türlerinin ülkemizde ortaya çıkacak taleplere göre zaman içinde gelişeceği tahmin edilmektedir.


ORYANTİRİNG YARIŞMASI NASIL OLUYOR?


Amaç yarışmaya başladıktan sonra hedef noktalarını belirlenen sırada dolaşarak en kısa zamanda varış noktasına ulaşmaktır. Oryantiring sporunda atletik kapasite önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Yarışmacı belirlenmiş, işaretlenmiş bir parkur olmadığı için arazide bir noktadan diğer noktaya tamamen kendi karar verdiği bir rotayı izleyerek gider. Bu sırada kısa zamanda doğru karar verebilmesi çok önemlidir. Özetle aklını, zihnini iyi kullanamayan bir sporcunun Oryantiring yarışmalarında başarılı olması mümkün değildir. Bu özelliği nedeniyle bizlerinde severek ve sık sık kullandığımız gibi Oryantiring “Koşarak Santranç Oynanan Spor” olarak da anılır.


ORYANTİRİNG HARİTASI


Yarışmalarda kullanılan Oryantiring Haritası özellikle Oryantiring sporunun ihtiyaçlarını karşılayan özel bir haritadır. Onu klasik coğrafi haritalardan ayıran hatta üstün kılan özellik; coğrafi haritaların içerdiği bilgileri kapsamasının yanında ayrıntıya inerek Oryantiringe özgü bilgileri içermesidir. Örneğin çitler, bitki örtüsü, özel nesneler, kaya grupları, yollar, enerji nakil hatları vb. kısacası arazide görülen her şey bu haritalarda gösterilmektedir. Bu haritalar Uluslararası Oryantiring Federasyonu’nun belirlediği standartlara göre tüm dünyada aynı renkler, kodlar, açıklamalar vb. özellikler kullanılarak hazırlanmaktadır. Haritalar yarışmayı düzenleyenler (kulüpler, federasyonlar) tarafından hazırlanarak yarışma öncesi katılımcılara verilmektedir.


ORYANTİRİNG PUSULASI


Oryantiring yarışmalarında kullanılan bir diğer malzeme Oryantiring Pusulası’dır. Haritayı yönüne koymamızı bir başka ifade ile gidilecek yönün belirlenmesinde kullanılan pusula ayakkabı ve giysilerin dışında yarışmacıların sahip olması gereken yegane malzemedir.


ORYANTİRİNG PARKURU


Koşarak yapılan standart bir Oryantiring parkuru; ÇIKIŞ (haritalarda üçgen işareti ile gösterilir), belirli sırada ziyaret edilmesi zorunlu HEDEF NOKTALARI (sayısı değişkendir, haritalarda daire işareti ile gösterilir, Hedef Noktasında 30x30x30 cm boyutlarında bezden yapılmış, beyaz turuncu renklerinde bayrak ve oraya gidildiğinin belirlenmesi için kontrol aygıtı bulunur, kontrol aygıtı elektronik olabileceği gibiherbiri kağıt üzerinde ayrı delikler açan, görünüşü bürolarda kullandığımız tel zımbalara benzeyen zımbalar şeklinde de olabilir) ve VARIŞ (haritalarda iç içe geçmiş iki daire ile gösterilir)’ tan oluşur.


ALTYAPI YATIRIMI OLMAYAN ÇEVRECİ BİR SPOR...


Buradan da anlaşılacağı gibi Oryantiring yapı, bina, stad, saha gerektirmeyen çevreci bir spordur. Binlerce kişinin katıldığı yarışlardan sonra ertesi gün aynı araziye gidirseniz ayak izlerinden başka hiçbir şey göremessiniz!


ORYANTİRİNG İLKÖĞRETİM OKULLARINDA ÖĞRETİLİYOR


Oryantiring batılı ülkelerde ilköğretim okullarında ders olarak okutulmaktadır. Neredeyse her okulun her mahallenin bir Oryantiring Kulübü ve takımı bulunmaktadır. Bir dersane, okul binası, okul bahçesi, küçük bir park alanı bile Oryantiring parkuru olabilmektedir. Harita, Pusula ve bunların birlikte kullanımı ile Yön Bulma bilgilerinin verildiği ve uygulamalarının yapıldığı bu dersin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumlu yönde etkilediği, karar verme mekanizmalarını geliştirdiği, kendilerine güven duygusunu ve kendisini ifade etme yeteneğini artırdığı tesbit edilmiştir.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türkiye'de Oryantiring
Oryantiring Türkiye'de askerler, polisler, izciler, üniversitelerin spor bölümleri gibi kendi içlerine kapalı çevrelerde 1970'li yıllardan beri yapılmaktadır Oryantiring'in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaygınlaşmasını, her yaştan, her cinsten ve her meslekten insanlar tarafindan yapılir hale gelmesini arzu eden bir grup sporsever ilk kez 5 Aralık 1999 tarihinde bir araya gelmiştir.
Resmi ekleyen

Her iki haftada bir düzenli olarak yapılan etkinliklerin 74. cusu 27 Nisan 2003 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu etkinliklerden her yıl dört tanesi ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış kupası olarak yarışma şeklinde organize edilmektedir. Etkinliklere katılan sayısı giderek artmaktadır. Çeşitli zamanlarda etkinliklere katılanların sayısı 3000 kişiyi aşmıştır. Yapılan etkinlik ve yarışmalar pekçok kez yazılı ve görsel basında yer almış, bu haberler Oryantiringin tanıtımında çok yararlı olmuştur. Bu faaliyetler ile ilgili olarak index adresinden bilgi alınabilir.

Oryantiringin tanıtılması için çaba sarfeden ve bu amaçla etkinlik düzenleyen bir başka grup sporsever de İstanbul’da Mayıs 2000'de bir araya gelmiştir. Istanbul Oryantiring Grubu her hafta faaliyet yapmaktadir. İstanbul’da yapılan etkinliklerin en önemlilerinden birisi sponsor firma Johnnie Walker tarafından tüm ülkede yoğun bir tanıtım kampanyası yapılan ve 120000 başvuru arasından seçilen 150 kişinin yarıştığı Kapalıçarşı Oryantiring yarışması olmuştur. İstanbul'da yapılan etkinlikler de yazılı ve görsel basında yoğun olarak yer almıştır. Bu faaliyetler ile ilgili olarak http://www.istanbulorienteering.org adresinden bilgi alınabilir.


ULUSLARARASI ORYANTİRİNG FEDERASYONU'NA ÜYE OLUNMASI...Uluslararası Oryantiring Federasyonu`na Yapılan başvuru değerlendirilmiş ve 12-13 Ekim 2001’de Helsinki’de yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda başvuru kabul edilerek özel üyelik (associate member) onaylanmıştır. Böylelikle federasyona üye ülke sayısı 60’a yükselmiştir. (Daha sonraki katilimlarla bu sayi 62’ye yükselmiştir.)


TÜRKİYE'DE ORYANTIRING FEDERASYONU


Türkiye'de de Oryantiring Federasyonu kurulması için 05/05/2001 tarihinde yazı ile GSGM'ne başvurulmuştur. Yapılan çeşitli değerlendirmelerden sonra GSGM Merkez Danışma Kurulu'nun 22/03/2002 tarihli toplantısında Oryantiring sporu icin ayrı bir federasyon kurulması yerine Dağcılık federasyonu bünyesinde faaliyet gosterilmesi kararlaştırılmıştır. Federasyonun yaptığı çalısmalar web sitesinin diğer bölümlerı içinde ayrıntılı olarak yer almaktadır.


#3
Shizofren

Shizofren

  KD ™ Arkadaş

 • Dost
 • 63 İleti
 • Gender:Female
Temel Oryantiring TeknikleriÇizgisel Hatları Kullanmak

Çizgisel Hatlar (ingilizcede handrails diye geçerler) harita okumayı kolaylaştıran şekillerdir: ana patikalar, dere, çit ve insan yapımı yapılar (bina, anten, tabela, vs). Bu çizgisel hatlar sayesinde karışık renkli ve şekilli bir haritada yerleştirilmiş hedeflere ulaşabileceğiniz takip etmesi kolay rotalar oluşturmanız mümkündür. Yeni başlayanların daha uzun olsa bile haritalardaki çizgisel hatları takip ederek hedef yakınlarına "sürekli olarak nerede olduğunu" bilerek gelmesi çoğu zaman kısa kuş uçuşu rotadan daha az zaman alır.

Örnekleyelim: Orman içinde 300-400 metre pusula ile ilerleyip hassas bir şekilde hedefe varmak imkansızdır. Bunu başardıysanız sadece şanslı bir kişi olduğunuzu ispatlarsınız. Pusula kullanımı o kadar hassas olamaz. Becerisini çalışarak geliştirmiş olanlar 400 metre için 30-40 metre hata payı koymalıdır.

AMA; bir patika ya da çiti mesela bir kesim noktasına kadar hassas bir şekilde takip edebilirsiniz. Hareket halinde iken harita üzerinde konumunuzu 1 mt. hata payı ile işaret etmeniz mümkündür.

Bu yetinizi geliştirmek için ilk başlarda pusulanızı kullanmaktan kaçının. Onun yerine harita üzerindeki çizgisel hatları takip edin. Norveç`li biri İskoç`ları şu şekilde eleştirmiş vakti zamanında "Pusulayı bir patikaymış gibi kullanıyorlar." (İskandinav ülkelerinde haritayı okumak en ön planda tutulur ve orienteeringdeki başarıları ortada.) Arazi üzerinde pusula açıları yazmaz, dolayısı ile pusuladan daha güvenilir yöntemler ile yön bulmak gerek! Pusula kullanım tekniklerini daha ileri aşamalarda kullanarak "hızlı" orienteering yapmaya başlayabilirsiniz ama HİÇ BİR ZAMAN esas hedef bulma silahınız pusula olamaz.

Çizgisel hat ile yön bulmayı örnekliyelim:

Resmi ekleyen
Yandaki harita parçasında;

2 no.lu kontrol yol kıvrımı
3 no.lu kontrol kaya
4 no.lu kontrol açıklık alan


Noktalara giderken izleyebileceğiniz en kolay ve belirgin rotayı düşünün ve ayrıntılı olarak tarif etmeye çalışın.2 no.lu kontrol noktasından 3`e giderken tavsiye edilen çizgisel yol şudur: Patikayı dere kesişimine kadar takip edin. Burada iki seçeneğiniz vardır:
a) patikadan devam edip ilk sağ sapaktan dönün. Patikanın hendek ile kesiştiği noktaya geldiğinizde sol tarafınızda hendeği geçtikten sonra kontrolü bulmanız gerek.
B) Sağa dönüp dere boyunca aşağıya inin. Hendek kesişiminde sola dönüp hendek boyunca ilerleyin. Patika ile kesiştiği noktaya vardığınızda hedefin kesişimin arkasında olduğunu biliyorsunuz.


Gördüğünüz gibi temel mantık basit. Çizgisel hatları bir biri ardına takip ederek sağa veya sola dönüyorsunuz. Pusulayı kullanarak çizgisel hattınızın doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz (şiddetle tavsiye ederim) ama nasıl yapılacağını Pazar günü konuşuruz.
3 no.lu hedeften 4`e hangi çizgisel hatları takip ederek gidebilirsiniz?

Haritayı Yönüne Koymak

Haritayı doğru ve etkili kullanabilmek için Haritanın Kuzeyini Gerçek Kuzey ile çakıştırmak gerekir. Bu sayede haritadan başımızı kaldırdığımızda karşımızdaki her şeyi kağıtta yerleştirildiği gibi karşımızda görebiliriz. Bu işleme haritayı yönüne koymak (kimi zaman haritayı kuzeye koymak) denir. İki şekilde yapılabilir: Pusula kullanılarak Kuzeyler çakıştırılır veya çevremizdeki yüzey şekilleri haritadakilerle eşleştirilir.

Pusula ile haritayı yönüne koymak için, pusula haritanın üzerine yerleştirilir. Harita ve pusula, yere paralel tutularak, beraberce döndürülür. Pusula ibresi haritanın kuzeyini gösterdiğinde ve kuzey-güney çizgilerine paralel olduğunda harita yönünde demektir. Oryantiring yapmaya başlamak için yeterli ve basit bir tekniktir.

Resmi ekleyen

Eşleştirme Metodu ile haritayı yönüne koymak için çevremizi dikkatlice inceleyip başlıca yeryüzü şekillerini tespit ederiz. Bu şekil yada insan yapımı yapıları haritada bulmaya çalışırız. Çevrenizi görebildiğiniz bir noktadan çevreye baktığınızda ve elinizde doğru harita varsa, ilk başlarda zorlansanız bile, haritadaki şekilleri çevrenizde kısa sürede bulabilirsiniz. Sadece bir iki noktayı bulup tamam dememeli, bulduğunuz her şekil ve yapıyı teyit edecek başka yüzey şekillerini araştırmanız gerekir. Bu metot harita okumayı geliştiren bir çalışma olarak sürekli kullanılmalıdır.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Eşleştirme metodunu kullanırken dikkat edilecek en önemli nokta kazara "uydurma metodu"na geçmemektir. Eğer çevrenizde gördüklerinizi acele ile haritanızın bir bölümüne benzetip, kendinizi haritanın kalanını "biraz garip" olarak çevrenizde görmeye zorlarsanız haritayı uydurmuş olursunuz! Halisülasyonun oryantiring yaparken görülen cinsidir ve şansı yaver gitmeyenler sadece tek hedefi aramak için 90 dakika bir oraya bir buraya koşabilirler (ve inanın bu gerçek!) Genelde her yeni başlayan en az bir kere sıkı bir "uydurma" uygulaması yapar…Saldırma Noktası Hızlı bir şekilde istediğiniz noktaya gitmek istiyorsunuz. Sürekli olarak harita ve pusulayı inceleyip kurcalamak size çok vakit kaybettirir. Hedefinize yakın ve çok belirgin olan bir noktayı ön hedef olarak belirlerseniz daha kolay ve hızlı ilerlersiniz. Bu yöntem özellikle görüşün zayıf olduğu durumlarda çok kullanışlıdır ve çoğu sporcu için hızlı orientiringin anahtarıdır. Örneğin hedef bir gölün yakınında. Ormanın içinde 30x30cm bir hedefi bulmaktan çok daha kolay olacaktır bir gölü bulmak. Göle ulaştıktan sonra hedef için tekrar kerteriz ayarlayabilirsiniz. Genellikle çemberin hemen yakınında belirgin ve kolay bulunabilen bir noktaya doğru hızla ilerleyip o noktadan sonra daha dikkatli bir şekilde hedefi aramak başarı oryantiring formülüdür.

Resmi ekleyen
Diyelim ki harabeye ulaşmak için patikanın kıvrımını Saldırı Noktası olarak alıdınız.

İlk önce haritadan hedef açınızı belirleyin (a -B)

Daha sonra açıyı takip edin ©

Hedef açısı, patika ve harabeyi birleştiren hat ile kuzey-güzey doğrularının yaptığı açıdır. (d)Kasıtlı Sapma

Haritada gitmek istediğiniz yer yolu takip ederken saparak ıskalayabileceğiniz bir nokta olabilir. Bunu riske atmadan hedefe varmak için siz bilinçli olarak rotanızı saptırırsanız buna kasıtlı sapma denir. Bunu sadece oryantiring yaparken değil, yapmaya gidip gelirken de kullanabilirsiniz. Arabanız bir orman yolunun bittiği yerde park halinde ve ormandaki antrenmandan/yürüyüşünüzden geri dönüyorsunuz. Tam olarak arabanıza varmaya çalışırsanız fark etmeden yolun olmadığı taraftan geçip gidebilirsiniz. Bu yüzden kasıtlı olarak yol tarafına doğru rotanızı saptırırsınız, yola çıktığınızda sonunu bulmak sorun olmayacaktır.

Resmi ekleyen

Bir diğer olası senaryo, kısmen ormanlık bir arazide, ilerideki dere çatalına ulaşmak istediğinizde başınıza gelebilir. Tam çatala varmayı hedefleyip ilerlediğinizi varsayalım. Yolda sağa ya da sola bir miktar sapacaksınız, ama ne tarafa kaydığınızı fark edemeyecekseniz. Eğer dereye vardığınızda kesişim veya çatal göremiyorsanız nereye vardığınızı bulmak için vakit kaybetmeniz gerekecek. Oysa baştan bilinçli olarak sol tarafa doğru ilerleseniz dereyi gördüğünüzde sağa dönüp yürüyünce çatala varacağınızı bilirsiniz.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyenAntrenman Teknikleri :
Antrenmandan Verim Alma Teknikleri

Oryantiring yapmaya başladınız. Eğlenceli, bol oksijenli ve mücadeleci buluyorsunuz. Eğer daha başarılı oryantiring yapıp daha çok keyif almak istiyorsanız hafta sonu antrenmanında birkaç şeye dikkat ederek bunu başarabilirsiniz. Nelere mi?

1- Rotayı Çizmek
2- Koşarken ayak zamanları almak
3- Ayak zamanları karşılaştırması
4- Ayak hatalarının listelenmesi
5- Bir sonraki antrenmandan önce

1- Rotayı Çizmek
Parkur haritasında kontrol çemberleri kuş uçuşu birleştirilmiştir. Ama koşarken çoğu zaman daha uzun ve eğrisel hatlar izleriz. Buna rota denir. Parkurun türüne göre iki kontrol noktası arasında birden fazla rota olabilir.

Kimi zaman birden fazla iyi rota olmakla beraber, genelde bir tane "en hızlı rota" seçimi bulunur. Bu mesafe, eğim ve koşulabilirlik özelliklerinin en optimum birleşimidir. Özellikle rekabetin yüksek olduğu etkinliklerde parkuru en çabuk bitirmek için en hızlı rotayı seçebilmek gerekir. Haliyle buna karar verirken de zaman kısıtlıdır, bir yandan hareket edersiniz belki yakınınızda bir koşucu (rakip!) vardır. Bir çok sebeple koşarken en ideal ve hızlı rotayı takip edemeyebiliriz, hatta çok büyük hatalar yapabiliriz.

Resmi ekleyen **** 19 Aralık'ta günün en hızlı rota seçimi, caner

Neyse ki bunlar kayıp değil: oryantiring hata yapmak ve ders almak üzerine bir spor. Bunu yapmanın en temel ve basit yolu ise koştuktan sonra hemen harita üzerinde kendi izlediğimiz rotayı çizmektir. Mavi tükenmez veya transparan boyama kalemleri (textmarker-fosforlu marker gibi ama fosforlu sarı renk olmasın!) bu iş için idealdir. Haritayı okunmaz yapmadan rotanızı çizerken parkuru tekrar koşarsınız, bu sefer zihninizde. Üstelik bir çok alternatif rota görürsünüz, hatalarınızı fark edersiniz. Başkalarıyla rota seçimlerini karşılaştırır en ideal rota seçimini tartışırsınız.

Resmi ekleyen 19 Aralık parkuru için iki koşucunun rota seçimleri (mavi: caner, mor: mehmet) **** Bu egzersizin dolaylı ama inanılmaz iki etkisi daha vardır: Harita okuma becerinizi ve görsel hafızanızı geliştirir. İlk sefer nereden gittiğinizi biraz bocalayarak çizebilirisiniz ama denedikçe haritayı daha kolay takip edersiniz, rotanızı daha kolay hatırlarsınız. Zaten dereceleriniz de iyileşmeye başlamıştır… Zamanla hatalardan da ders almaya başlarsınız…Umarız…

NOT: Her parkurda tercihen parkurun başında ve ortasında yol ve belirgin patikalardan koşabileceğiniz rota seçimleri aramalı ve kullanmalısınız. Bu bir-iki ayakta haritayı daha iyi okuyup önünüzdeki ayakları düşünmek istemelisiniz. Bu tip rota seçimleri parkur sonuna doğru, yorgunluk arttığında, daha az hata yapmanızı da sağlayabilir. Kısa kesip rota seçimi konusunu başka yazılara bırakıyorum.

2- Koşarken ayak zamanları almak

İki kontrol hedefi arasındaki mesafeye ayak denir. Antrenmanda toplam zaman yanında ayak zamanlarını da tutmak hata ve rota seçimi değerlendirmesi için çok değerlidir. Bunu yapmanın iki yolu vardır:
a- Elektronik zımbalama sistemi
b- Lap zamanı kayıt edebilen bir kol saati taşımak

İkincisi çok daha ekonomik ve kişisel olarak yapılabilecek uygulamadır. 20 den fazla ayak kaydedebilen bir spor saati kolay ve ekonomik olarak satın alınabilir. Daha az lap hafızası olanlar oryantiring için çok kullanışlı değildir çünkü çoğu zaman 12-16 hedef olabilir. Saate sahip olduktan sonra parkur başında kronometreyi başlatmayı ve kontrol hedeflerinde ara zamanları almayı unutmayın. Parkur bittikten sonra ormanda veya evde benzer ayaklar arasındaki zaman farklarını irdeleyin. Aynı parkurda kendi zamanlarını alan bir arkadaşınız varsa çok ilginç sonuçlara varabilirsiniz. Haritanızın arkasına zamanları yazarsanız daha sonra tekrar değerlendirme şansınız olacaktır.


3- Ayak zamanları karşılaştırması


Resmi ekleyen

Ayak zamanları (veya ara zamanlar) almak işin yarısı olsa da onları değerlendirmenin en verimli yolu arkadaşınızla karşılaştırmaktır. Oryantiring, bu benzersiz sporun en eşsiz yanlarından biri burada kendini gösteriyor: Parkurdaki rakibinizden daha iyi olmak için onunla parkur sonrası beraber değerlendirme yapmanız gerekir Böylece karşılıklı olarak rota seçimlerini ve zamanları ortaya koyar, hangisinin daha başarılı ve hızlı olduğunu görürsünüz. Yanda 2002 yılından omuz omuza bir mücadelenin karşılaştırması incelenebilir. 5 saniye nerelerde kaybedildi?

ÖNEMLİ: Bu değerlendirmede hataya değil, BAŞARIYA konsantre olun. En hızlı rota, en iyi rota seçimi. Bunların size faydası var. Olumsuz şeylerle vakit kaybetmeyin.

Fiziksel ve teknik seviyesi denk sporcuların yanı sıra farklı seviyedeki sporcular da bu karşılaştırmadan verim alır, kendini geliştirir. Yeter ki hatalarını kabullensin, açık yüreklilikle eleştiri ve yorumları dinlesin.

4- Ayak hatalarının listelenmesi

Haritaya rotanızı çizdiniz. Ayak zamanlarınızı da yazdınız. Hatalarınızı ya kendiniz gördünüz ya da karşılaştırarak belirlediniz. Sıra geldi bunları ayak ayak listelemeye. Bunu yapmanın en pratik yolu ara zamanların yanına kısa notlar almaktır, hata zamanı da tahmin edilmelidir.

Örnek Tablo:

Ayak.....Ayak Zamanı .. Hata Zamanı ....Hata

3-4.......3:32:20 ...... 35 saniye .....Yanlış rota, gereksiz çalı ve eğim
şeklinde olabilir.


Resmi ekleyen


19 Aralık'ta haritanın arkasına yazılmış ayak zamanları, tahmini hata süreleri ve hata sebepleri,

Alt alta yazdığınız hata zamanlarınızı topladığınızda toplam hata zamanınızı bulursunuz. Ne kadar dürüst ve objektif değerlendirirseniz gerçeğe o kadar yakın olur. Toplam hata zamanını parkur zamanınızdan çıkartın ve "hatasız koşma" sürenizi bulun. İşte, hiç hata yapmasanız koşacağınız zaman. Hedefiniz!

Hata zamanlarını toplamasanız bile rotanızı izlerken yaptığınız hataları listelemelisiniz.

Alıntı
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı