İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çocuklar için Klasik Batı Müziği Bölüm - 1

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Sema

Sema

    Ne Mutlu Türküm Diyene!!

  • Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Resmi ekleyenÇocuklar için Klasik Batı Müziği Bölüm - 1


“Ağaç yaşken eğilir” atasözünü hatırlayın. Bazı konularda çocuğunuzu erken eğitmek, ona küçük yaşlarda bazı şeyleri sevdirmek çok önemlidir. İşte “Çocuklar için Klasik Batı Müziği” yazı dizimizde çocuğunuza Klasik Batı Müziği’ni nasıl sevdirebileceğinizi, bunu yaparken onunla birlikte nasıl hoşça vakit geçirebileceğinizi, Klasik Batı Müziği’nin çocuğunuza faydalarını vb. konularda bilgi vermeye çalışacağız. Yetişkinlerin günümüzün kozmopolit dünyasında Klasik Batı Müziği’nden zaman zaman sıkılabileceği aşikardır.

Bu anlık ruh haliyle ilgili olduğu kadar Klasik Batı Müziği konusunda edindiği tecrübelere, onu ne kadar sevdiğine, onu ne kadar takdir ettiğine, müziğin onda oluşturduğu duygulara veya bir duygu oluşturup oluşturmamasına da bağlıdır. Elbette aynı durum çocuklar için de geçerlidir. Şimdi size çocuğunuz için Klasik Batı Müziği’ni eğlenceli, öğretici ve zevkli bir hale getirmek için bazı önerilerde bulunacağız. Çocuğunuzun erken yaşta edindiği bir zevkten, sevdiği bir müzik türünden ileride kopması zordur. Ona Klasik Batı Müziği sevgisini erken yaşlarda vermeye çalışın. Ama unutmayın, hiç bir zaman geç değil. İşte önerilerimiz…

1- Arka planda klasik müzik çalarken bir hikaye okumak :

Çocuğunuza bir hikaye okurken, kitaptaki duygulara ve faaliyetlere uygun bir klasik müzik eseri seçebilirsiniz. Müziği seçmek çok kolay olabilir, ama örneğin, Verdi’nin Dies Irae’sini çalmak, babasıyla oynayan mutlu bir çocuğun hikayesini okurken iyi bir fikir olmayabilir. Zamanlamayı doğru ayarlamak için, arka planda klasik müzik çalarken, hikayeyi yüksek sesle okumaya çalışın. Müzikle birlikte zamanlamaya alıştığınız zaman, çocuğunuza özel bir sürpriz hazırladığınızı söyleyin. Onlara hikayeyi bu yeni yolla okumayı deneyin. Kesinlikle seveceklerdir.

İpucu : Her hikaye için hep aynı klasik müzik eserini çalmayı unutmayın. Böylece bu, çocuğun hafızasında yer edinecektir. Örneğin Haydn’ın Senfoni No. 94′üyle okuduğunuz bir hikayeyi bir kez daha okuyacağınız zaman yine aynı eser çalsın. Büyüdüklerinde, o eseri duyduklarında, otomatik olarak sizinle o hikayeyi anlatırken geçirdikleri iyi vakitleri hatırlayacaklardır. Bu da müzik sevgisini çocuklarınıza aşılamanın bir yoludur.

2- Klasik müzik ve dans :

Çocuğunuz her zaman aktif ve hareketliyse, onu klasik müzikle dans yoluyla yoluyla tanıştırabilirsiniz. Bu yolla çocuğunuzun müziğe odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için çocuğunuza bir müzik eseri dinletirken, ona müziğin kendisinde oluşturduğu duygulara göre dans etmesini söyleyin. Siz de onunla birlikte dans edin. Bu sadece eğlenceli olmaz, aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak teşvik edici olur. Bu egzersiz çocuğa klasik müziğin eğlenceli olabileceği ve onu dinlemenin sıkıcı olmayabileceği mesajını iletir.

İpucu : Müzik karışık olsun. Parlak müzik eserleri seçerek, çocuğunuzun tepkisini ölçmeye çalışın. Çocuğunuza bu eserin ismini, bestecisini ve biliyorsanız hikayesini anlatın. Çocuğunuzun ileride neleri hatırlayabileceğine şaşıracaksınız.

3- Oyun zamanı klasik müzik :

Çocuğunuz oyun zamanına başlamadan önce, bestecilerin isimleriyle birlikte bir klasik müzik eserler listesi oluşturun. Çocuğunuzun oyun zamanından önce bir eser seçmesini sağlayın. Ona oyun zamanında besteci hakkında, onu fazla sıkmadan kısa bilgiler verin. Kısa bir süre sonra çocuğunuzun kendi klasik müzik zevki ve bestecilerle ilgili temel bilgileri olacaktır.

İpucu : Dinlemek için geniş bir yelpazede müzik seçin. Belirli bir dönemden birçok eser dinledin.

4- Klasik müzik ve sanat :

Dans yöntemine benzer şekilde, çocuğunuzla birlikte resim, çizim veya boyama yaparken dinleyebileceğiniz parlak eserler seçin. Çocuğunuzun, dinlediği müziği anlayıp, onda oluşturduğu duygulara göre resim yaptığından emin olun. Herkes işini bitirdiğinde, müziği tekrar dinleyin ve birbirinize resimlerinizi anlatın. Çocuğunuza eserin ismini ve bestecisini söylemeyi unutmayın.

İpucu : Resim yapmak üzerlerini kirletebilir, ama bundan çekinmeyin. Ne kadar kirletirlerse o kadar iyi. Çünkü bu yöntemle çocuğunuzun kendini resime tamamen vermesini, arka planda dinlediği müziği algılamasını ve ona tepki vermesini sağlıyorsunuz. Klasik müzik yüzeysel bir şey değildir, ruhunuzu okşar.

5- Dinleme oyunları :

Bu önceki yöntemleri tamamlayıcı nitelikli bir yöntemdir. Çocuğunuza belirli eserleri dinletin, ona bu eserler hakkında bilgi verin ve ona zaman tanıyın. Daha sonra ona listeden bir eser seçtirin, eseri dinlesin ve daha sonra size eserin ismini, bestecisini ve hatta temposunu söylemeye çalışsın. Bu bilgilendirici oyunu hayal gücünüzle süsleyebilirsiniz. Örneğin renkli kartlar hazırlayıp, kartlara ona dinlettiğiniz müzik eserlerinin isimlerini yazıp, seçtirebilirsiniz. Bu oyunun çok karmaşık olmasına gerek yoktur. Çocuğunuzdan çok detaylı bilgiler istemeyin ve beklemeyin. Başlangıç olarak üç müzik eseriyle başlayabilirsiniz. Bunları bir hafta boyunca dinletip, çocuğunuza onun ismini, bestecisini ve isterseniz temposunu söylersiniz. Hafta sonunda bir oyun vaktinde bu oyunu ona sunabilirsiniz. İki çocuğunuz varsa aralarında küçük bir rekabet oluşturabilirsiniz. Kimin daha iyi hatırladığını görebilirsiniz. Ama bunu yaparken çocuk gelişiminde çok önemli bir noktayı da unutmamak lazım. Hatırlayan çocuk kadar hatırlamayanı da teşvik etmek, yermemek, asla ona böyle basit bir şey için ceza vermemek gerekir. Oyunu siz yaratın, onlar yönetsin. Bundan zevk alsınlar. Ne kadar iyi vakit geçirebileceğinize şaşıracaksınız.

ipucu : Bu yöntem sadece çocuğunuzun müziği algılamasını, takdir etmesini değil aynı zamanda hafızasını da geliştirir. Oyunlar her zaman eğitim konsepti olarak kullanılabilir.

Sonuç :

-Yaratıcılığınızı kullanın ve burada listelenmeyen yeni yöntemler bulun.

-Çocuğuna yaratıcılığını kullanması için izin verin, yeni yöntemleri o da bulabilir.

-Çocuğunuzun bulduğunuz yöntemlerden zevk almasını sağlayın ama asla dayatma yoluna gitmeyin.

-Çocuğunuzun sıkıldığını hissettiğiniz anda, yönteminizi gözden geçirin, eğer işe yaramıyorsa onu daha ilginç kılacak şeyler bulun veya başka bir yöntem kullanın.

-Çocuğunuzu müziğe teşvik edin, sanata teşvik edin. Ama asla ona bu konularda baskı yapmayın.

Unutmayın, erken yaşlarda verilen eğitim her zaman faydalıdır. Ama doğru yaklaşım yöntemini seçmek gerekir. Bu çocuktan çocuğa, hatta ikizlerin kendi aralarında bile değişebilir.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı