İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Divan-ı Kebir - Büyük Divan | Mevlana Celaleddin Rumi'nin Söylediği İlahi Aşk Şiirlerinden Oluşan 44 Bin 8 Yüz 34 Beyitlik Nazım Eser - Divan-ı Kebir'den Gazel Ve Rubai Örnekleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Divan-ı Kebir - Büyük Divan


Divan-ı Kebir (Büyük Divan) Mevlana Celaleddin Rumi'nin söylediği ilahi aşk şiirlerinden oluşan, 44 bin 8 yüz 34 beyitlik (rubai beyitleri ile birlikte yaklaşık 50 bin beyit) nazım bir eserdir.

Mevlana'nın Âşıklar Divanım biçiminde adlandırdığı eser aynı zamanda Şems Divanı, Divan-ı Şems-i Tebrizi olarak da anılmaktadır. İslam edebiyatında divanların, şairlerinin isimleri ile anılması geleneğine ters düşen bu son adlandırma; Mevlana'nın gazellerinin sonunda kendi adı yerine (birkaç istisna dışında) her zaman Şems-i Tebrizi adını kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Eser, Horasan ilinin halk Farsçası ile yazılmıştır. Yek avaz gazellerden oluşur.

Mevlana bu gazellerinde, "Şems (güneş) başta olmak üzere, bağ-bahçe, gül-bülbül, âşık-mâşûk, deniz-damla, mey-sâkî gibi sembollerle ilâhî aşkı hep ön plânda tutmakta; Mesnevî'sinde olduğu gibi Allah'a kavuşmadan gönlünün huzur bulamayacağını, ilâhî aşkı yazmada aciz kalıp kaleminin kırıldığını, bu dünyanın bir balçıktan ibaret olduğunu, çok yemenin menzile ulaşmada engel teşkil ettiğini, aşkın akla olan üstünlük ve yüceliğini, nefsin kötülüğünü, miskin miskin oturan insanların bu tembellikleriyle maksada (ilâhî aşk) ulaşamayacaklarını, gecelerin uyumakla değil de aşk ve ibadetle geçirilmesi gerektiğini" vurgulayarak şiirlerini didaktik bir üslupla söylemektedir. Bazı şiirlerinde de gazelin ruhundan farklı olarak sosyal konulara girer; rüşvet yiyen kadıları eleştirir; yalancı şeyhleri, yobaz bilginleri menfaatçi ve aşağılık olarak nitelendirir; pazar yerlerinden, düğün adetlerinden, sokakta oynayan çocuklardan, zulmete direnişten, özgürlükten bahseder.Resmi ekleyen


1502-1504 yıllarına ait bir Divan-ı Kebir kopyasından bir sayfa

Divan-ı Kebir'in En Eski Yazma Nüshaları


• İstanbul-Süleymaniye Kütüphanesi Esat Efendi Kitapları, No:2693

347 Yaprak, Selçuklu nesih yazısı, hattatı belli değil, 13. yüzyıl sonlarında yazıldığı tahmin ediliyor.

• Vatikan-Bibliotheca Vaticana, Pers.130

270 Yaprak, Selçuklu nesihi, hattatı belli değil, 13. yüzyıl sonlarına doğru yazıldığı tahmin ediliyor.

• Dublin-Chester Beatty Library

309 Yaprak, Selçuklu nesihi, hattatı belli değil, 13. yüzyıl sonlarına doğru yazıldığı tahmin ediliyor.

• İstanbul-Süleymaniye Kütüphanesi Halet Efendi Kitapları, No:694

Afyon-Gedik Ahmet Paşa Kütüphanesi, No:158 277 yaprak, Nesih yazı, Hattat Muhammed, B. Yusuf tarafından 203 H. (miladî takvime göre 1103) yılında yazılmıştır.
Türkçe'de Divan-ı Kebir


Divan-ı Kebir’in tamamı Abdülbaki Gölpınarlı tarafından yedi cilt halinde Türkçe'ye çevrilmiş ve 1992 ve 2000 yıllarında Kültür Bakanlığı tarafından iki kez yayımlanmıştır. Eser ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Türk edebiyatının dışa açılması ve Türk kültürünün dünya çıkarması olarak tanımlanabilecek, Türkçe'nin yazı dili birikimini dünyaya açmayı hedefleyen köklü ve çağdaş bir kültürel tanıtım Her Ülkeye bir Türkiye Kitaplığı projesi"nde de yer almaktadır.

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/islam_Buyuklerimiz_Hanim_Sahabiler_f105/Mevlana_Celaleddin_i_Rumi_t573.html'] Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür. ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/islam_Buyuklerimiz_Hanim_Sahabiler_f105/Mevlana_Celaleddin_i_Rumi_t573.html'] Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsüdür.

http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ve_Mevlana_Ataturk_ve_39_un_Mevlana_Hak_t58617.html']Atatürk Ve Mevlana | Atatürk'ün Mevlana Hakkında Söyledikleri - Atatürk'ün Anıları - Mevlana’yı hakkıyla tanımak ve benimsemek... ' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ve_Mevlana_Ataturk_ve_39_un_Mevlana_Hak_t58617.html']Atatürk Ve Mevlana | Atatürk'ün Mevlana Hakkında Söyledikleri - Atatürk'ün Anıları - Mevlana’yı hakkıyla tanımak ve benimsemek...

http://www.kadimdostlar.com/islam_Buyuklerimiz_Hanim_Sahabiler_f105/Sems_i_Tebrizi_d_1185_o_1247_Azeri_Turklerin_t67032.html'] Şems-i Tebrizi (d. 1185 - ö. 1247) | Azeri Türklerinden "Şemseddin" Dinin Güneşi Lâkabıyla Anılmıştır - Şems-i Tebrizin 40 Kuralı ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/islam_Buyuklerimiz_Hanim_Sahabiler_f105/Sems_i_Tebrizi_d_1185_o_1247_Azeri_Turklerin_t67032.html'] Şems-i Tebrizi (d. 1185 - ö. 1247) | Azeri Türklerinden "Şemseddin" Dinin Güneşi Lâkabıyla Anılmıştır - Şems-i Tebrizin 40 Kuralı

http://www.kadimdostlar.com/Camilerimiz_Sehir_Sehir_Cami_Arsivi_f224/Konya_Mevlana_Hazretleri_Dergahi_Ve_Turbesi_Mevl_t53606.html']Konya Mevlana Hazretleri Dergahı Ve Türbesi | Mevlana Celaleddin-i Rumî (1207-1273) - “Gel, gel, ne olursan ol, yine de gel”' target='_blank'>Konya' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Camilerimiz_Sehir_Sehir_Cami_Arsivi_f224/Konya_Mevlana_Hazretleri_Dergahi_Ve_Turbesi_Mevl_t53606.html']Konya Mevlana Hazretleri Dergahı Ve Türbesi | Mevlana Celaleddin-i Rumî (1207-1273) - “Gel, gel, ne olursan ol, yine de gel”

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Mevlana_Haftasi_2_9_Aralik_Mevlana_Celaleddin_i_t10459.html']Mevlana Haftası | 2 - 9 Aralık - Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Kimdir? Hikayeleri Nelerdir? Kadın bir Nur’dur sevgili değil, kadın yaratıcıdır yaratılmış de ' target='_blank'>Mevlana' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Onemli_Gunler_ve_Haftalar_f170/Mevlana_Haftasi_2_9_Aralik_Mevlana_Celaleddin_i_t10459.html']Mevlana Haftası | 2 - 9 Aralık - Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Kimdir? Hikayeleri Nelerdir? Kadın bir Nur’dur sevgili değil, kadın yaratıcıdır yaratılmış de

http://www.kadimdostlar.com/Mevlana_Hikayeleri_Ozel_Bolum_f186/Mevlana_ve_39_dan_Ogutler_t1527.html'] Mevlana'dan Öğütler..' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Mevlana_Hikayeleri_Ozel_Bolum_f186/Mevlana_ve_39_dan_Ogutler_t1527.html'] Mevlana'dan Öğütler..

Konu Hale tarafından 29 Temmuz 2015 Çarşamba - 21:53 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Divan-ı Kebir'den Gazel Ve Rubai Örnekleri


BİZE DOĞRU GEL, BİZE!

Bir an olsun düşüncelerden vazgeçsen ne olur? Balık gibi bizim denizimize dalsan, orada dalgalar yutsan ne çıkar?

Düşüncelerinden uyur, onlardan vazgeçersen Ashâb-ı Kehf'ten sayılırsın, düşüncelerden mukaddes, münezzeh bir nur kesilirsin; ne olur bu hale gelsen!

Sen bir saman çöpüsün, bizse devlet kehribarıyız; şu samanlıktan sıyrılıp kehribara dönsen ne olur ki.

Artık bu sefer toprak olacağım diye yüz kere ahdettin. Bir kerecik de ahdinde dursan ne çıkar.

Sen gizli bir incisin amma şu samanlıkta toprak rengini almışsın. A güzel yüzlü, ne olur yüzündeki tozu toprağı bir yıkasan da arınsan!

Padişah oğlusun sen, Cebrâil'in bile secde ettiği varlıksın sen. Ne çıkar a yoksul, babanın yurdunu bir arasan!

Tümden ayrılmış bir parçasın, bedenden ayrılmış bir elsin ancak; bari bundan sonra bizden ayrılmasan ne olur.

O vakit başsız kalırsın, malın mülkün gider, hırstan, kibirden ayrılırsın; fakat işte o zaman ululuk âleminde baş gösterir, görünürsün; ne olur bunu yapsan.

Hakk'ın zikrinden bir şerbet iç de düşünceden kurtul. Ey ilâhi rızaya mazhar olan, savaşa sarılmasan ne olur. Yeter artık, sen bir dağa benzersin; dağda altın madeni ara, bağırmayı bırak. Bağırıp dağı seslendirmesen ne çıkar! (Gölpınarlı, I, 253; Furûzânfer,844)
Resmi ekleyen


Divan-ı Kebir, Mevlâna mausoleum, Konya

YARATILMIŞTAN GEÇ, YARADANA ULAŞ!

Âşık isen, âşıklarla otur!

Gece gündüz demeden kapılarında dur!

Bu kapıdan içeri girdiğinde ise,

Yaratılmışlardan uzaklaş; yaradanla otur! (No:1198)

GÖNÜL O' NU İSTER, HERŞEY BAHANE...

Başımı koyduğum her yerde, secde edilen O'dur

Dört köşe ve altı bucakta tapılan O'dur.

Bağ-bahçe, gül-bülbül, sema, sevgili;

Bütün bunlar hep bahane; asıl maksat olan O'dur. (No:206)

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 18:32 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı