İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Harry Potter | J.K. Rowling Tarafından Yazılmış Harry Potter Serisinin Baş Karakteri Olan Hayali Kahraman

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Harry PotterHarry Potter, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan hayali kahraman.Resmi ekleyen
Hogwarts'tan Önceki Hayatı


Harry Potter, 31 Temmuz 1980 tarihinde Godric's Hollow, İngiltere'de doğmuştur. James ve Lily Potter'ın tek oğludur. Henüz bebekken annesi ve babasını Lord Voldemort'un düzenlediği bir saldırı sonucu kaybetmiştir. 1981 yılında Harry Potter'ı öldürmek için yapılan saldırıda önce Harry'nin babası James Potter ölmüş, annesi Lily Potter ise kendisini feda ederek Harry'yi sevgi ve kan bağı yoluyla bir koruma büyüsü altına sokmuştur (Albus Dumbledore'un fikrine göre). Harry Potter, annesinin koruması sayesinde Avada Kedavra ölüm lanetinden sağ olarak kurtulmuştur.

Annesinin Harry'ye yaptığı koruma büyüsü sayesinde, Lord Voldemort güçlerinin büyük bir kısmını yitirmiş ve büyücülük dünyasındaki korkulan görüntüsü zayıflamıştır. Ayrıca sihir marifetlerini istemeden de olsa Harry'ye aktarmıştır. Harry, bu olay sonrasında yapılan herkesin öldüğü Avada Kedavra büyüsünden sağ olarak kurtulduğu için büyücülük dünyasında bir şöhrete kavuşmuştur. Harry'nin bu saldırıdan kalan ve alnında bulunan bir yara izi vardır.

Harry Potter, henüz bir yaşındayken öksüz ve yetim kaldığı için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun müdürü Albus Dumbledore tarafından Harry'nin hayattaki tek akrabası olan teyzesi Petunia Dursley'nin yanına bırakılır. Burada kuzeni Dudley Dursley tarafından sürekli aşağılanarak ve ezilerek yetişen Harry, 11 yaşına gireceği akşam bir büyücü olduğunu öğrenir ve bundan sonra Hogwarts'ta eğitime başlaması ve eğitim dönemleri süresince orada yaşaması için bir mektup alır. (Dursley'lerin engel olma çabalarına rağmen)


Hogwarts'taki Hayatı


Harry, okula başladığı gün Seçmen Şapka tarafından belirlenen bina seçimlerinde kendi isteği üzerine Gryffindor binasına yerleştirilir. Okuldaki en iyi arkadaşları Ron Weasley ve Hermione Granger da kendisiyle aynı binada yer alır. Harry, yurt odasını Ron Weasley, Neville Longbottom, Seamus Finnigan ve Dean Thomas ile paylaşır.Resmi ekleyen

Harry'nin okuldaki en büyük düşmanı Draco Malfoy (Severus Snape unutulmamalı), en büyük yol göstericisiyse Hogwarts'ın müdürü Albus Dumbledore'dur. Harry, okulda karanlık sanatlara karşı savunmada olan yeteneği ve iyi bir Quidditch oyuncusu olmasıyla göze çarpar.
Hogwarts'taki ilk senesinde KimOlduğunuBilirsinSen'den felsefe taşını kaçırmıştır.

2. senesinde Sırlar Odası'nın yaratığı Basilisk'i öldürmüş ve arkadaşı Ron'un kardeşi Ginny kurtarmıştır.

3. senesinde Sirius Black adlı Azkaban Mahkumunun vaftiz babası olduğunu öğrenmiştir. Daha sonra masum olduğu ortaya çıkmış ancak bakanlık bunu kabul etmemiştir. Böylece Harry Vaftiz babasının Ruh Emicilerden kaçmasına yardım etmiştir.

4. senesinde yaşı tutmamasına rağmen 3 büyücü turnuvasına katılmış ve kazanmıştır. Kupa şeklindeki anahtarla Voldemort'un yeniden doğuşuna tanık olmuştur..

5. yılında Karanlık Lord'un yükselişiyle birlikte arkadaşlarıyla birlikte Dumbledore'un Ordusu -kısaca D.O. denilir.- nu kurar ve Ölüm Yiyenlerle -Karanlık Lord'un yandaşları- savaşır. Böylece Sihir Bakanlığına Lord Voldemort'un yükselişini kanıtlamış olur.

6. [/b]yılında Karanlık Lord'un hortkuluklara sahip olduğunu Dumbledore'den öğrenir. Hatta bunlardan biriyle savaşırken Dumbledore yorgun düşer ve hemen ardından güvendiği -hatta Hogwarts'ta öğretmen yapacak kadar güvendiği- bir kişi olan, eski Ölüm Yiyenlerden Severus Snape tarafından öldürülür. (Bu konuda bazı kişiler Dumbledore'nin ölmediğini, aslında bunun Karanlık Lord'a yapılmış bir şaşırtmaca olduğunu düşünür.)


Kişisel Özellikleri


• Patronus Büyüsüyle, (yetiskin büyücülerin çoğu yapamazken) cismani bir patronus yapabilmesi. (Çatal boynuzlu bir geyik şeklinde.)
• Stresli anlarda çabuk karar verebilme ve cesur olması.
• Çatalağız olma, yani yılan dilini konuşabilme ve anlayabilme yeteneği.
• Imperius lanetine tamamen karşı koyabilme gücü.
• Süpürge kullanma ve Quidditch'te doğuştan gelen bir yetenek.
• İyi bir takım kaptanı (Gryffindor Quidditch takımı) ve öğretmen olma (Gizli DO Örgütü'nün karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni)
• Bir büyüyü yapılışını gördükten hemen sonra tekrarlayabilme yeteneği.
• Dürüstlüğü dolayısıyla kötü bir zihinbendar olması.


[b]Sahip Oldukları• Grimmauld Meydanı 12 Numara'da bir ev (Vaftiz babası Sirius Black'ten miras)
• Kreacher adında bir ev cini (Sirius Black'ten miras)
• Şahgaga adında bir hipogrif
• Dobby adında bir ev cini (Dobby'e sahip değildir ama Dobby Harry Potter'a büyük bir bağlılık gösterir.)
• Gringotts bankasında annesiyle babası ve Sirius Black'ten kalma yüklü miktarda büyücü parası
• Çok iyi özelliklere sahip bir süpürge olan Ateşoku (Sirius Black'ten Noel hediyesi)
• Görünmezlik Pelerini (Babasının pelerini, Albus Dumbledore 1. sınıftayken Harry'e gönderir.)
• Çapulcu Haritası ismindeki Hogwarts'ın tüm bölgelerini ve içindeki insanların nerede olduklarını gösteren bir harita
• Karbeyazı baykuş Hedwig (Hagrid'ten okula başlarken hediye)#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Harry Potter Ve Felsefe TaşıHarry Potter and the Philosopher's StoneResmi ekleyen

J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ilk kitabıdır. İngiltere'de ki ilk basımı 26 Haziran 1997'de yapılmıştır. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Nisan 2001'de yayınladığı eseri Türkçe'ye Ülkü Tamer çevirmiştir.

Harry Potter, 11 yıl merdiven altındaki küçük odada kendisinden nefret eden teyzesi, eniştesi ve domuza benzeyen kuzeniyle birlikte yaşadıktan sonra hayatı beyaz bir baykuşun getirdiği mektupla değişir. Harry’nin anne ve babası o daha bir yaşındayken Şeytan Voldemort tarafından öldürülmüşlerdi. Harry bu olaydan kurtulmuş ve teyzesiyle yaşamak zorunda kalmıştı. Bir gün etrafının büyücülerle çevrili olduğunu anlamakla kalmamış kendisinin de büyücü olduğunu keşfetmişti. Ve hiç başvuru yapmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan kabul edildiğini bildiren bir mektup almıştı. Eniştesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen okula baykuşu Hedwig’i de alıp gitmişti. Harry Muggle denen gerçek insanların dünyasında önemsenmeyen ve bir pislikmiş gibi davranılan bir çocuk olmasına rağmen büyücülerin dünyasında sevilen küçük, sıska ve ailesini öldüren şeytandan kurtulan çocuk olarak ünlenmişti. Okula girmesiyle de hayatı oldukça maceralı, espirili, hayaletli ve şüpheli olaylarla dolmuştu.


Kitap Özeti


Privet Drive 4 numarada oturan Dursley’ler son derece normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı.

Bay Dursley her sabah olduğu gibi işine gider. Bu arada caddelerde dolaşan garip giyinişli insanlar görür. Gazete almak için bir gazeteciye gittiğinde bu garip görünüşlü insanların Potter adından bahsettiklerini duyar. Acaba bu Potter bayan Dursley’in kardeşinin oğlu muydu?
Her şey o akş** başlar. Uzun beyaz sakallı bir adam elindeki çakmakla sokaktaki bütün lambaları söndürür ve kucağındaki bebeği bir not ile Privet Drive 4 numaraya bırakır.
Aradan 10 yıl geçer. Adı Harry olan bu çocuk 11 yaşına girmiştir. Dursleylerin şımarık oğlu Dudley ile hiç anlaşamamaktadır. Dudley canı sıkıldığı zaman arkadaşlarıyla birlikte en çok sevdiği spora; Harry avına çıkmaktadır.

Dursleyler Harry’i hiç sevmemektedirler çünkü Harry bir büyücüdür ve onlardan üstündür. Ama bunu Harry bilmemektedir.

Çok sıkıcı ama normal bir yaşamı olan Harry’nin hayatı eve gelen bir mektup sayesinde değişir. Bu mektup sayesinde bir büyücü olduğunu ve Hogwards Büyücülük ve Cadı yetiştirme Okuluna kabul edildiğini öğrenir.

Bu arada Hagrid isminde iri-yarı, üç insan boyunda olan bir büyücüyle karşılaşır. Hagrid, Harry’nin annesini, babasını ve onlara şimdi ne olduğunu anlatır. Harry anne ve babsını trafik kazasında kaybettiğini sanıyordu. Aslında onlar Voldemort ismindeki ruhunu şeytana satmış bir adam tarafından öldürülmüştü. Ama Harry daha bir bebekken ona karşı koyabilmiş, evden canlı olarak çıkabilmiş tek kişiydi. Bu nedenle büyücüler arasında büyük bir şöhrete sahipti. Tabi bunu kendisi sonradan öğrendi.

Harry Hogwards Büyücülük ve Cadı Yetiştirme Okuluna ilk gittiği gün seçimlerin yapılacağını duydu. Bu seçimler okulda yer alan 4 büyük bina; Griyffindor, Hufflepuff, Slytherin ve Ravenclaw için yapılacaktı. Seçimler esnasında eski ve büyülü bir şapka kimlerin nereye gideceğine karar verdi. Harry ve trende tanışıp arkadaş olduğu Ron ile Hermione de Gryffindor’a seçildiler. Seçim sonrası okul müdürü Prof. Dumbledore ayağa kalkarak yeni gelen öğrencilere ve hala orada bulunan öğrencilere binanın sol tarafını yasak olduğunu belirtti. Sonrada herkes seçim sonrası akşam yemeğine başladı.

Harry, Ron ve Hermione binanın sola tarafında ne olduğunu çok merak ediyorlardı. Bir akşam gizlice oraya giderler. O anda arkalarından bir ayak sesi duyarlar ve yanlarında bulunan kapının kilidini kırarak içine girerler. Tam arkalarına döndüklerinde kurtulduklarını düşünürken, birden üç başlı büyük bir köpek görürler ve ani bir şekide oradan çıkıp bu yeri terk ederler.

Bunu merak eden Harry öncede tanıştığı ve arkadaş olduğu Hagrid’in yanına gider ve o köpeğin neyi koruduğunu sorar. Hagrit onun çok gizli bir şey olduğunu söyler ve korunması gerektiğini de sonuna ekler. Çok uğraşan Harry, Hagrit’in ağzından sadece Nicolas Flamel adının çıktığını duyar. Harry kütüphanede yaptığı araştırmada Nicolas Flamel’in Albus Dumbledore ile ölümsüzlüğü ve sonsuz zenginliği sunan Felsefe Taşı üzerinde çalışmalar yaptıklarını öğrenir. Demek ki binanın sol tarafında Felsefe Taşı korunuyordu.

Bir gün Harry iksir hocası Snape’in yasak bölgede gezindiğini gördü. Snape nedense Harry’e devamlı kötü davranıyordu. Anlaşılan ondan nefret ediyordu. Bu sebeple Harry Snape’in Felsefe Taşını çalmak isteyebileceğini düşündü.

Harry taşı Snape den önce ele geçirmeye karar verir. Arkadaşları Ron ve Hermione de ona yardım etmek istediklerini söylerler. Harry ve arkadaşlar bir akşam vakti yine gizlice yasak bölüme gelirler ve köpeği atlatırlar. Hepsi bu kadar değildir. Birkaç tane daha tuzağı atlatan Harry taşın bulunduğu yere tek başına gelmek zorunda kalır. Tam içeriye girdiğinde çok şaşırır. Bu taşı Snape’in çalması gerekirdi diye düşünen Harry nasıl olurda kekeme ve ödlek bir öğretmen olan Quirell’ın bunu yapmaya cesaret ettiğini anlayamaz. Quirell Potter’ın yanına giderek taşın nerede olduğunu sorar.

Demek ki taşı bulamamıştır. Potter’ı aynanın karşısına geçirerek ne gördüğünü sorar. Harry kendini taşı cebine koyarken görmektedir ama Quirell’a yalan söyler. Quirell kafasındaki sarığı çıkararak Harry’e arkasını döner. O anda Harry yerinden kıpırdıyamaz. Quirell’in arkasında bir yüz vardır. Bu Harry’nin anne ve babasını öldüren Voldemort’tur anlaşılan. Güçsüz kalmıştır ve güç için taşa ihtiyacı vardır. Harry’yi boğmak isteyen Voldemort tam boğazını yakaladığında elleri birden erir. Potter bunu görünce bütün cesaretini toplar ve elleriyle Voldemort’un yüzünü eller. Voldemort tamamen eriyerek ölür. Harry gözlerini hastanede açar. Yanında prof. Dumbledore vardır. Potter’a iyi iş yaptığını söyler. Hastaneden çıktığında artık 1.sınıf sona ermiştir. Yolda herkes Harry’i işaret etmektedir. Arkadaşlarıyla seneye buluşmak üzere vedalaşır. Artık Harry Dursleylerin yanına döner ama bu sefer farklı olacaktır. Şişman Dudley’in artık kaçmaktan fazla bir şansı olacak gibi görünüyor.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük OkuluHogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu 1000 yılı aşkın bir tarihe sahiptir. Okul mugglelar ona bakınca bir harabe gibi görünür ve bir tabelada ''Tehlikelidir. Yaklaşmayınız.'' yazar..

İngiltere'nin tek mugglesız köyü olan Hogsmeade'a çok yakın olan okulun en tehlikeli yeri hiç kuşkusuz Yasak Orman'dır.Resmi ekleyen


''Tavan dışarıdaki gök yüzüne benzesin diye sihirlenmiş. Bunu Hogwarts'ın tarihinde okumuştum.''

Hermione Granger
Hogwarts Bir Tarih


Hogwarts Okulu bin yılı aşkın bir süre önce 4 büyük cadı ve büyücü tarafından kuruldu. Bunların adları Godric Gryffindor, Rowena Ravenclaw, Helga Hufflepuff ve Salazar Slytherin'dı. Hogwarts Mugglelardan uzakta bir yerde inşa edilmişti, çünkü bu 4 büyücü hiçbir Muggle'ın onların güçlerini görüp ödürmelerini istemiyordu.

Okul 5 yıl boyunca öğretimini kusursuz bir şekilde devam ettirdi ama 5 yıl sonra Slytherin ve diğerleri arasında kavgalar çıkmaya başladı.

Slytherin Hogwarts öğrencileri konusunda diğerlerinden daha fazla seçiciydi. O sadece safkan olanları almak istedi. Yapılan tüm tartışmalar ve kavgalar sonunda Slytherin okulu terketmeye karar verdi ama okuldan ayrılmadan okula Sırlar Odası adını verdiği ve yeri gizli olan bir bölüm inşa etti. Bu yapının yerini onun dışında kimse bilmiyordu. Okuldan ayrılmadan odayı mühürledi oda Slytherin'in varisi gelene kadar mühürlü kalacaktı. O varis geldiğinde ise felaketler başlayacaktı. Bu felaketlerin odak noktası yarım kan olan ve Muggle Doğumlu olan büyücüler olacaktı.

Slytherin'in okuldan ayrılmasına rağmen binası onun anısı olarak kaldı. Okulda kalan üç büyücü kendilerinin bir gün öleceklerini biliyorlardı. Bu yüzden öğrenci seçimlerini yapabilmek için bir Seçmen Şapka yapmaya karar verdiler. Bu şapkanın içine kendi özelliklerini ve Slytherin'in özellikleri koydular. Bu sayede şapka onların ölümünden sonra bile öğrencileri seçmeye devam edebilecekti.

Hogwarts okulu bilinmeyen odalarla, gizli geçitlerle doludur. Bir çoğu keşfedilememiştir.

Hogwarts Okul Şarkısı

HOGWARTS, HOGWARTS
GELDİK SANA!
BİZİ DE AL KOLLARINA,
KAFAMIZIN İÇİ BOMBOŞ,
SÖYLE, BUNUN NERESİ HOŞ?
SAÇLI OLSUN, SAÇSIZ OLSUN
BAŞLARIMIZ BİLGİ DOLSUN.
İLGİNÇ ŞEYLER ÖĞRENELİM
GELİŞELİM MİLİM MİLİM.
YILMADAN HEP ÇALIŞIRIZ
BÜYÜLERE ALIŞIRIZ.
KIRILMASIN HİÇ UMUTLAR,
GÜN DOĞMADAN NELER DOĞAR


Okul Sloganı


Draco Dormiens Minquam Titillandus (Uyuyan bir Ejderhayı sakın gıdıklama)
Resmi ekleyen


Film Afişi#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Harry Potter Ve Sırlar Odası - KitapHarry Potter and the Chamber of SecretsJ. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin ikinci kitabıdır. İngiltere'deki ilk basımı 2 Haziran 1999'de yapılmıştır. Yapı Kredi Yayınlarının 2001'de yayınladığı eseri Türkçe'ye Sevin Okyay çevirmiştir.


Resmi ekleyen
Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardı ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry,hayatını tehlikeye atarak, Odanın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten başına gelmedik felaket kalmaz.


Harry Potter ve Sırlar Odası - Film
Resmi ekleyenHarry Potter serisinin ikinci filmidir.
Yönetmen: Chris Columbus
Senaryo yazarı: J.K. Rowling (roman), Steve Kloves (senaryo)

Oyuncular:

• Daniel Radcliffe
• Rupert Grint
• Emma Watson
• Tom Felton

Film müzikleri: John Williams
Yapım yılı, ülkesi: 15 Kasım 2002, A.B.D
Dağıtım şirketi: Warner Brothers
Süre: 161 dakika
Dil: İngilizce
Bütçe: 100 milyon $

Oldukça zor bir sene atlatan Harry Potter Hogwarts'daki 2.yılına büyük bir sevinçle başladı. Fakat okulda sırasıyla yokolan ve ölen öğrenciler yüzünden günah keçisi olmuştu. Aslında yaz tatilinde kendisine görünen cin Dobby'nin yaptıkları ve söyledikleri onu etkilemişti. Çünkü Dobby, Harry Potter'ın büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını söylemişti. Dobby Harry ve arkadaşı Ron'un Okul trenine binmesini bile engellemişti. Harry Quidditch takımının değişmez arayıcısı olmuştu. Zaman ilerledikçe en yakın arkadşlarından olan Hermione ve Ron'un kızkardeşi Ginny'nin taşlaşması onu tuvalet cini Mızmız Myrtle'e yönlendirdi. Fakat bundan önce Harry'nin eline geçen bir gizemli günlük olayların büyümesine yol açtı. Günlüğün sahibiyle günlükte esrarengiz konuşmalara imza atan Harry,kendisini yıllar önce Hagrid'in açmış olduğu Sırlar Odasında bulur.Sırlar Odasını son açan Tom Marvoldo Riddle ismiyle okul kayıtlarına geçen Lord Voldemorttur. Karşılıklı düello sonucu Harry,Ankakuşu yardımıyla sırlar odasından Ginny ile beraber çıkar,okulda Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersleri iptal edilir. Dönem Gryyfindor binasının galibitiyle sona erer.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Harry Potter Ve Azkaban Tutsağı - KitapHarry Potter and the Prisoner of AzkabanJ. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. İngilteredeki ilk basımı 8 Temmuz 1999'da yapılmıştır. Kitabın filmi 31 Mayıs 2004'te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının 1 Mayıs 2001'de yayınladığı eseri Türkçe'ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.Resmi ekleyen
Harry Potter serinin 3. bölümünde yazın gördüğü köpek sayesinde kafası fazla karışmış halde okula başlar. Özellikle Sihir Bakanı'nın kendisi hakkında söylediği şeyler onun bir çıkmazda olduğunu göstermiştir. Okulda devamlı gördüğü Ruh Emiciler ve Ron'un faresindeki gariplikler her şeyin başlangıcıdır. Azkaban Hapishanesi'nden nasıl olduysa kaçan ve tek lanetle 13 kişiyi birden öldüren Sirius Black, Lord Voldemort'un hizmetkarı sanılmaktadır. Sirius Black Ron Weasley'nin faresini ele geçirmeye çalışmak için Hogwarts'a gelir. Fakat o bir Animagustur. Kendi gibi olan Prof. Remus Lupin ile Bağıran Baraka'da buluşan, peşlerinden Harry ve arkadaşlarını getiren Sirius (animagus hali köpektir) Scabbers'in aslında bir animagus olduğunu itiraf eder. Scabbers 12 yıl önce Sirius Black'ın karıştığı olayda öldü sayılan ve Lord Voldemort'un asıl hizmetkarı olan Kılkuyruk lakaplı Peter Pettigrew'dir. Sirius olan biten her şeyi anlatır ve Peter, sahibinden kurtularak asıl sahibi Lord Voldemort'a gider. Sirius Harry'nin vaftiz babası olur.Olay Prof. Lupin'in okuldan atılmasıyla ve okul balosuyla son bulur.


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı - Film
Resmi ekleyen


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter Serisinin üçüncü kitabından uyarlanan film.

Filmin oyuncu kadrosu Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Richard Griffiths, Gary Oldman, Alan Rickman, Fiona Shaw, Maggie Smith, Timothy Spall, David Thewlis, Emma Thompson, Julie Walters'dır.
Filmin yönetmeni Alfonso Cuarón, senaristi Steve Kloves’dur.Yönetmen: Alfonso Cuarón
Senaryo yazarı: J.K. Rowling (roman), Steve Kloves (senaryo)

Oyuncular:

• Daniel Radcliffe
• Rupert Grint
• Emma Watson
• Tom Felton

Film müzikleri: John Williams
Yapım yılı, ülkesi: 4 Haziran 2004, A.B.D
Dağıtım şirketi: Warner Brothers
Süre: 142 dakika
Dil: İngilizce
Bütçe: 130 milyon $
Diğer adlar: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Önceki film: Sırlar Odası
Devam filmi: Ateş Kadehi


Konusu


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ında, Harry, ünlü büyücü hapishanesi Azkaban'dan kaçan katil Sirius Black'in hedefidir. Azkaban'ın bekçiliğini yapan korkunç Ruh Emiciler, Black'in peşindedirler. Tehlikelere rağmen Harry Hogwarts'a geri döner fakat velisinin izni olmadığı için Hogwarts yakınlarındaki Hogsmeade'e -büyücü kasabası- gidemez. Fred ve George Weasley Harry'e Hogwarts'ın içindeki ve dışındaki gizli geçitleri ve insanların nerelerde olduklarını gösteren Çapulcu Haritası adında sihirli bir harita verirler. Harry görünmezlik pelerinin giyerek gizli bir tünelden geçip Hogsmeade'e varır.

Harry'ye yeni yılda, bir Quidditch maçında parçalanan Nimbus 2000'in yerine bir Ateşoku hediye edilir. Harry, Sirius Black'in kendi vaftiz babası ve babasının da en iyi arkadaşı olduğunu öğrenir. Ayrıca Sirius Black Potter'ların sır tutucusudur. Harry, Sirius'un anne ve babasının yerini Voldemort'a söylediğini ve ailesinin arkadaşı olan Peter Pettigrew'la birlikte 12 muggle öldürdüğünü düşünür. Bu nedenle ondan intikam alma planları yapar. Fakat gerçek sır tutucunun Peter Pettigrew olduğu ve sırrı Voldemort'a onun söylediği anlaşılır. Böylece Sirius aklanır.


Filmin Özeti


Kötü Marge hala gece havada süzülmeye başladığında, Harry Hogwarts'daki 3. yılında neler olacağını düşünmeye başlar. "Hızır Otobüs"le yaptığı yorucu yolculuk onu Diagon Yolu'na getirir ve burada hapisane kaçkını Sirius Black'in kendisi için geldiğini öğrenir. Böylece yeni okul dönemi başlar. Hogwarts'ta Harry ve arkadaşları bir Hipogrif'e yaklaşmanın hassas sanatını, şekil değiştiren böcürtleri, hatta zamanda nasıl geriye gidileceğini ve patronus büyüsünü öğrenirler.

Lanete hizmet eden bir kişi kale duvarlarının içinde gizlenirken, ruh emiciler okulun üzerinde dolaşıp Harry'yi tehdit etmektedir ve Harry tüm bunlara karşı koymak zorunda kalır. Alfonso Cuarón'un yönettiği ve J.K Rowling'in 3. kitabından uyarlanan bu harikulade büyücü, kahkaha, heyecan ve sadece Harry Potter macerasında bulabileceğiniz nefes kesen süprizler havada süzülüyor.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Harry Potter Ve Ateş Kadehi - KitapHarry Potter and the Goblet of FireJ. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin dördüncü kitabıdır. İlk olarak 8 Temmuz 2000'de basılmıştır. Kitabın filmi 18 Kasım 2005'te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının yayınladığı eseri Türkçe'ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.


Resmi ekleyen
Konusu


Harry, yaz tatilinin bir kısmını Dursley'lerde geçirdikten sonra arkadaşı Ron'un daveti üzerine yaz tatilinin geri kalanını kovukta geçirmeye karar verir. Kovukta geçirdiği bir kaç mutlu günün ardından Weasley ailesi ile birlikte (Molly hariç) Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gider. Ölüm yiyenlerin muggle'ları terörize ettiği ve Voldemort'un kara işaretinin yapıldığı tantanalı bir gecenin ardından Harry Hogwarts'a geri döner.

Hogwarts bu yıl önemli bir büyücülük turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyılın basından beri düzenlenmeyen Üçbüyücü turnuvası Dumbledore'un çabaları sonucunda Hogwarts'da düzenlenir. Ateş kadehi denen sihirli bir nesnenin her okuldan seçtiği bir şampiyon okulunu hayatı pahasına turnuvada temsil etmek zorundadır. Hogwarts'ı Cedric Diggory'nin, Beauxbatons'u Fleur Delacour'un, Durmstrang'i Victor Krum'un temsil ettiği yarışmaya, Harry de Deli Göz Moody kılığındaki Barty Crouch Jr.'ın yaptığı şaşırtma büyüsü yüzünden katılmak zorundadır. Üç görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.'ın yardımı sayesinde kazanır ama anahtar (portkey) haline getirilen şampiyonluk kupasına dokunduğu zaman, kendini Voldemort'un tuzak kurduğu Little Hangleton mezarlığında bulur. Voldemort'la düelloya giren Harry, asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem sayesinde hayatta kalmayı başarır ve Cedric Diggory'in cesediyle beraber Hogwarts'a döner.

Harry tren'le eve dönerken turnuvadan kazandığı galleonları Fred ve George'a hediye eder ve 6. kitapta bahsedilen Weasley Büyücü Şakaları dükkanının kurulmasına önayak olur.


Harry Potter ve Ateş Kadehi - Film

Resmi ekleyen


J. K. Rowling’in popüler roman dizisi “Harry Potter”ın dördüncü film uyarlaması.
Özgün ad: Harry Potter and the Goblet of Fire
Yönetmen: Mike Newell
Yapımcı: David Heyman, David Barron
Senaryo yazarı: J.K. Rowling (roman), Steve Kloves (senaryo)

Oyuncular:

• Daniel Radcliffe
• Rupert Grint
• Emma Watson
• Tom Felton

Görüntü yönetmeni: Roger Pratt
Kurgu: Mick Audsley
Film müzikleri: Patrick Doyle, John Williams
Dağıtım şirketi: Warner Brothers
Süre: 157 dk.
Dil: İngilizce
Bütçe: 150 milyon $
Gösterim tarihi: 18 Kasım 2005 (Amerika Birleşik Devletleri)
Önceki film: Azkaban Tutsağı
Devam filmi: Zümrüdüanka Yoldaşlığı


Konusu


Harry, prestijli Üçbüyücü Turnuvası’na katılmak üzere seçilmiştir. Bu heyecan verici uluslararası yarışma, Harry’yi Hogwarts’ın yanı sıra, Avrupa’daki iki rakip büyücülük okulunun da daha büyük ve deneyimli öğrencileriyle karşı karşıya getirecektir. Bu arada, Harry’nin ezeli düşmanı kötü kalpli Lord Voldemort’un destekçileri, Quidditch Dünya Kupası’nda Karanlık İşaretlerini gökyüzüne ateşle işleyerek, hem Voldemort’un gücüne kavuşmasının işaretini verir, hem de büyücülük âleminde bir korku dalgası yayarlar. Okulda ilk günde yeni karınlık sanatlara karşı savunma öğretmeni olan emekli seherbaz (karabüyücü yakalayan) deligöz lakaplı Alastor Moddy'i görür. Bu arada üç büyücü turnuvasına seçildiğini öğrenir. Çok yorucu görevlerden sonra Harry, en son görevde Voldemort'la karşılaşır ve Cedric ölür. Harry Moddy'nin aslında gerçek Moddy olmadığını ve bir ölüm yiyen olduğunu öğrenir. Harry'i de öldürmeye çalışan ölüm yiyeni Dumbledoor durdurur ve ona veritaserum verir. Gerçekleri öğrenen Dumbledoor bakanı çağırır ve ona olanları anlatır. Ama bakanın yanındaki ruh emici, ölüm yiyenin ruhunu emer. Ondan sonra Harry'e kimse inanmaz, Voldemort'un döndüğü konusunda...


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı - KitapHarry Potter and the Order of the PhoenixHarry Potter Serisi'nin beşinci kitabıdır. İlk basımı 2003'te yapılmıştır. Türkçe'ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından çevrilmiştir.Resmi ekleyen
Arka Kapak Yazısı


Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorundadır: Yaz tatilini yanında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emiciler ve Ölüm Yiyenler; varlığını her zamankinden daha çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kabus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...


Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı - Film
Resmi ekleyen


Harry Potter Serisinin beşinci kitabından uyarlanan 2007 yılı fantastik macera filmi.
Özgün ad: Harry Potter and the Order of the Phoenix
Yönetmen David Yates
Yapımcı David Heyman, David Barron
Senaryo Yazarı: J.K. Rowling (roman), Michael Goldenberg (senaryo)

Oyuncular:

• Daniel Radcliffe
• Rupert Grint
• Emma Watson
• Ralph Fiennes
• Michael Gambon
• Gary Oldman
• Alan Rickman
• Imelda Staunton

Görüntü yönetmeni: Slawomir Idziak
Kurgu: Mark Day
Film müzikleri: Nicholas Hooper, John Williams
Yapım yılı, ülkesi: 2007; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık
Dağıtım şirketi: Warner Brothers
Süre: 138 dk.
Dil: İngilizce
Gösterim tarihi: 10 Ağustos 2007
Önceki film: Ateş Kadehi
Devam filmi: Melez Prens


Filmin yönetmenliğini David Yates, senaristliğini Michael Goldenberg üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosu Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Bonnie Wright, Matthew Lewis, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Richard Griffiths, Jason Isaacs, Gary Oldman, Alan Rickman, Fiona Shaw, Maggie Smith, Imelda Staunton, David Thewlis, Julie Walters ve Emma Thompson'dır.

İlk dört filmin senaristi olan Steve Kloves'un bu filmin senaryosunu yazmamıştır. Filmin yapımcı şirketi Warner Bros.’dur ve Birleşik Krallık'ta 12 Temmuz 2007'de gösterime girmiştir. Filmin çekimi, montajı, düzenlenmesi gibi işlemler Ocak 2006'da başlamış ve aynı yılın Aralık ayının başlarında tamamlanmıştır.

J.K. Rowling kendi internet sitesinde 19 Aralık 2006 tarihinde yaptığı bir açıklamada filmin 20 dakikalık bir özetinin kendisine gönderildiğini ve çok etkileyici bulduğunu söylemiştir. Ayrıca bu filmin serinin en iyisi olduğunu belirtmiştir. Diğer eleştirmenlerin aksine Rowling kitabının adaptasyonlarını beğendiğini belirtmektedir.


Konusu


Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda beşinci yılını bekleyen Harry Potter, Dursley ailesiyle geçirdiği yaz tatili boyunca ne sınıf arkadaşlarından ne de en yakın dostları Ron Weasley ve Hermione Granger'dan tek bir mektup almıştır. Bu yüzden Harry için yaz uzun ve yalnız geçmiştir.

Yaz tatili için teyzesi ve eniştesi ile birlikte kalırken ruh emicilerin saldırısına uğrar. Harry kendisini ve kuzeni Dudley'i koruyabilmek için bir Patronus büyüsü yapar. Bu olaydan hemen sonra Harry, teyzesinin komşusu Arabella Figg'in bir kofti olduğunu ve Dumbledore tarafından onu korumak için görevlendirildiğini öğrenir. Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi'nden dolayı Sihir Bakanlığı, Harry'i bir duruşmaya çağırır ve belki de Harry Hogwarts'dan atılacaktır.

Bir gece Dumbledore emriyle aralarında Alastor ‘Deli-Göz’ Moody, Kingsley Shacklebolt ve Nymphadora Tonks’un da bulunduğu bir grup Seherbaz (Kara büyücü avcıları) Harry’nin kapısına gelip, Dumbledore’un, Sihir Bakanlığı’nda resmi bir temyiz duruşması ayarladığını söyleyerek, genç büyücüyü apar topar Harry'i, vaftız babasının Grimmauld Meydanı 12 numaradaki evine götürürler. Bu ev aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın gizli karargâhıdır. Sirius toplantılar için ailesinin evini Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na açmıştır. Harry, Moody'nin gösterdiği eski fotoğrafla annesiyle babasının da Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın ilk üyelerinden olduğunu ve şu anki örgüt üyeleri arasında Molly ve Arthur Weasley’nin, Remus Lupin’in, Severus Snape’in ve şaşkınlık ve memnuniyetle karşıladığı vaftiz babası Sirius Black’in de bulunduğunu öğrenir. Harry’nin duruşmadaki tek umudu, genç büyücünün temelli gitmesini istemek için kendince sebepleri olan Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın yönettiği kurmaca mahkemede kendini savunmaktır. Harry, büyük ölçüde Hogwarts’ın emektar müdürü Albus Dumbledore’un müdahalesiyle ve tanık Arabella Figg sayesinde suçsuz bulunarak Fudge’ı çok üzer, ama ilk kez okuluna dönerken kaygılı ve huzursuzdur.

Hogwarts’a dönüşünde, Harry hem şüpheli bakışlar, hem de Gelecek Postası'nın Harry’nin soyadını Potter’dan “Plotter”a (entrikacı) çevirerek attığı başlık ve Lord Voldemort’un dönüşüyle ilgili yalan söylediği suçlamasıyla karşılaşır. Kendini yalnız ve dışlanmış hisseden Harry, Ron ve Hermione’nin yardım ve destek önerilerine bile ayak diretir çünkü yaşadıklarını kimsenin anlayamayacağını düşünmektedir, en yakın arkadaşlarının bile.

Hogwarts’ta yeni okul yılının başında öğretmen kadrosuna yeni bir isim eklenmiştir. Dumbledore'un tüm karşı çıkışlarına rağmen sihir bakanı Cornelius Fudge, Dolores Umbridge'ı okula Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olarak atar. Dolores Umbridge aynı zamanda bakanlığın casusudur. Hogwarts öğrencileri Dolores Umbridge’in gözlerini diktiği tek hedef değildirler. Öğretmenler de onun utanç verici saldırılarından paylarını alırlar. Kehanet öğretmeni Sybill Trelawney, Büyü öğretmeni Flitwick ve Hagrid Umbridge’in standartlarının altında kalır. Daha sonra Umbridge'e okul kurallarını keyfine bağlı olarak değiştirme yetkisi verilir. Profesör Umbridge, Hogwarts’ta gitgide artan gücünü kullanırken, yeni ve her biri bir öncekinden daha katı kararnameler gelmektedir. Hemen hemen her gün, yeni bildiriler Hogwarts’ın taş duvarlarına asılarak, Umbridge’in düzene aykırı bulduğu ne varsa yasaklamaktadır.

Harry, Ron ve Hermione'nin teşviğiyle bazı öğrencilere Karanlık Sanatlar’a karşı kendilerini korumaları için gerekli büyüleri öğretmeye başlar. Bu öğrenciler Ginny'nin fikriyle kendilerine "Dumbledore'un Ordusu (DO)" adını takar. Toplantılarını ev cini Dobby'nin fikriyle İhtiyaç Odasında yapmaya başlarlar. Toplantılara Harry'nin hoşlandığı Cho Chang'de katılır. Noel tatilinde önceki toplatılarından sonra çıkıştı Harry'nin hayatındaki ilk öpüşme gerçekleşir.
Hagrid'in derslerinden birinde iskelet kanatlı Testral’leri işlerler.At özellikleri taşısalar da kesinlikle at olmayan bu yaratıklar at ile ejderhanın ilginç bir karışımını andırmaktalar ve sadece ölüme birinci derecede tanıklık etmiş kişiler tarafından görülebilirler. Cedric’in ölümüne tanık olan Harry, kendilerini Hogwarts’a taşıyan faytonları çekenlerin Testral’ler olduğunu ilk kez görür. Küçük bir çocukken, annesinin ölümüne tanık olmuş olan Luna Lovegood da onları görebilmekte ve bu zarif yaratıkları dostları kabul etmektedir. Harry ve Luna dışında herkes için görünmez olsalar da, Testral’ler, Dumbledore’un Ordusu’nun genç büyücülerini cesaretlerini, ve cephanelerine yeni kattıkları her büyüyü sınayacak olan ilk savaşlarını yapacakları yere götürmekte yeri doldurulamaz bir görev üstlenmiştirler.

Hagrid'in okuldan atılmasının yaklaştığını hissederek Harry ve Hermione'ye okula geç gelmesinin sebebi olan üvey kardeşi Grawp'ı gösterir ve kendi gittiğinde kardeşine onların bakmasını söyler. Hagrid Grawp'ı yasak ormanda saklamaktadır.

Harry bir gece korkunç bir kabustan uyanır. Duruşma için Bakanlığa gittiğinde gördüğünü hatırladığı bir kapının ardından Sirius’a saldırıldığını görmüştür. Aslında kabusun onu Bakanlığa çekmek için kullanılan bir tuzak olma ihtimalinin farkındadır ama bu riski göze alacaktır. Sirius artık onun tek ailesidir. Bunun üzerine Harry ve Dumbeldore'nin Ordusu elemanlarından Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley, Neville Longbottom, ve Luna Lovegood, Sirius'u kurtarmaya giderler. Sihir Bakanlığı’ndaki Gizem Departmanı’na vardıklarında, altı genç büyücü Kehanet Salonu’na yönelirler. Burası görünüşe göre her biri birer cam küreye konmuş ve sonra da sıra sıra uzanan raflarda dosyalanmış sayısız kehanetle dolu, uçsuz bucaksız bir odadır. Harry, birden bire Kehanet Salonu’nu daha önce gördüğünü hatırlar, ama numaralandırılmış raflar arasında gezdikleri sırada esas büyük keşfi yapan kişi Neville olur: Cam kürelerden birinin üzerinde Harry Potter yazdığını görür.Kehanetin, kendisi ile Lord Voldemort arasındaki bağlantının anahtarı olduğunu bilmeyen Harry küreyi eline alır. Öğrenciler, Voldemort'un ölüm yiyenleri tarafından Esrar Dairesi'nde kurulan tuzağa düşerler.

Zümrüdüanka yoldaşlığı elemanlarının takviyesi zamanında yetişmesine rağmen, Sirius, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür. Voldemort ortaya çıkar ve Harry'e ölümcül lanetler göndermeyi dener. Fakat Dumbledore da zamanında ortaya çıkar ve Harry'i korur. Voldemort, Bellatrix Lestrange ile birlikte ortadan kaybolur fakat sihir bakanlığı artık Voldemort'un döndüğüne inanmıştır. Harry ve Dumbledore temize çıkmıştır.

Filmin Özeti

Beşinci öğretim yılı için Hogwarts’a dönen Harry, büyücü camiasının büyük çoğunluğunun onun kötü Lord Voldemort’la karşılaştığını inkar ederek, Lord Voldemort’un döndüğü haberine kulak tıkamayı tercih ettiklerini görür. Hogwarts’ın saygın müdürü Albus Dumbledore’un kendisinin konumunu zayıflatarak yerine geçmek için Voldemort’un döndüğü yalanını söylediğini düşünen Sihir Bakanı okula Hogwarts müfettişi olarak Dolores Umbridge'i atar. Harry Potter'da Hermione'nin fikriyle kendisine inanan kişilere Voldemort'a karşı nasıl savunacaklarını öğreterek, bu genç ve cesur büyücüleri kendilerini bekleyen olağanüstü savaşa hazırlar.

Yapım Aşaması

Yapımı


Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın çekimleri 6 Şubat 2006 da başladı ve Aralık 2006'da sona erdi. Filmin yönetmenliğini David Yates yaptı. Filmin yapımcıları ilk aşamada Harry Potter ve Ateş Kadehi'nin de yönetmeni olan Mike Newell'i düşünmüştü. Fakat Newell bu teklifi Love in the time of Cholera filmiyle ilgilendiğinden reddetmek zorunda kaldı. David Yates'in film hakkında ki düşünceleri şöyledir:

“Bu hikayenin öğrencilerin olgunlaştığı, her şeyin daha karmaşık olduğu bir dönemde geçmesi benim için heyecan verici. Bu hikaye isyanı ve yetişkinliğin sınırlarını anlamakla ilgili; dünyanın ne kadar zor olabileceğini ve bazen nasıl kendi dünyanızı yaratmanı gerektiğiyle ilgili. Özetle, bu filmin hikayesi J. K. Rowling’in kitaplarına koyduğu tüm sihir ve eğlence ile daha önceki filmlerde yer alan müthiş ve inanılmaz şeylerin bir bileşimi; ayrıca, biraz daha karmaşık konu ve fikirler içeriyor ve yetişkinlere daha çok hitap eden şeylere deyiniyor.”


Senaryo, önceki dört filmin de senaristi olan Steve Kloves tarafından yazılmadı. Nedeni kendisinin o sıralar başka projeler ile ilgileniyor olması olarak açıklandı. Bu yüzden filmin kitaptan sinemaya uyarlamasını Michael Goldberg yaptı. Kloves’un sonraki Harry Potter filmi olan Harry Potter ve Melez Prens adlı filmde geri döneceği açıklanmıştır.
Resmi ekleyen


Filmin çekildiği King Cross İstasyonu Platform 9¾
Önceki filmlerin çekildiği setleri tasarlayan Stuart Craig bu filmde de aynı görevi aldı. Filmde yaptığı en önemli tasarım, önceki filmlerde yer almayan Sihir Bakanlığı binasıdır. Binanın 70 metre uzunluğunda olduğu söylenmektedir. Bu da ona tüm Potter filmleri arasında en büyük set olma özelliğini kazandırmaktadır.

İlk üç filmin müziklerini besteleyen John Williams ve dördüncü filmin müziklerini yapan Patrick Doyle'dan sonra bu filmin müzikleri Nicholas Hooper tarafından bestelenmiştir. Hooper bilinen ezgilere bağlı kalıp farklı çeşitlemelerini yaparak filme katkıda bulunmuştur. Örneğin John Williams tarafından bestelenen “Hedwig’s Theme” her filmde olduğu gibi bu filmde de yer almaktadır. Filmde yer alan müzik eserleri 2006 yılının Mart ve Nisan aylarında Londra Oda Orkestrası tarafından çalındı ve Abbey Müzik Stüdyolarında (Londra) kaydedildi. Bu filmde diğer filmlere kıyasla daha ürkütücü ve korku dolu sahneler olduğundan müziklerde korkutucu temalara ağırlık verildi. Özellikle Dolores Umbridge'in ve Lord Voldemort’un olduğu sahnelerde müzikler konuyu etkili bir biçimde vurgulamaktadır. Seslerde derinliği sağlamak ve müzikleri etkileyici kılmak için Japonlara ait olan Taiko isimli bir ritim çalgısı kullanılmıştır. Film müziklerinin bulunduğu albüm, filmin gösterime girmesinden 3 gün önce, 10 Temmuz 2007'de çıkacaktır.

Filmde oyucular son savaş sahnesine hazırlanırken asa sallama dersleri almışlardır. Dans koreografi Paul Harris, farklı büyüler için farklı hareketler geliştirmiştir. Temel hareket yelpazesini belirlemenin yanı sıra oyuncularla çalışarak onların bireysel savaş tarzlarınıda oluşturmuştur. Hermione Granger'i canlandıran Emma Watson bir röpartajında savaş sahneleri için

“Çok eğlenceliydi. Hareketler dövüş sahnesinin eskisinden daha dinamik görünmesini sağladı.”

demiştir.

Filmin editörü Mark Day’dir. Sinematografi ile Slawomir Idziak ilgilenmiştir. Kostüm tasarımcısı Jany Temime, görsel efekt sorumluları John Richarson, Tim Burke ve Nick Dudman’dır. Filmdeki yeni karakterlerden biri olan Hagrid’in kardeşi dev Grawp, Image Metrics şirketi tarafından geliştirilmiş olan bir teknikle filmde yer almıştır. Daha önce David Yates ile birkaç kez çalışmış olan koreograf Paul Harris, filmde asa kullanarak yapılan büyülerin olduğu sahnelerde, karakterlerin yaptığı hareketleri düzenlemesi ve bazı yenilikler yapması amacıyla kadroya dahil edilmiştir.

Filmin bilgisayar oyunu Order of the Phoenix, Electronic Arts şirketi tarafından yapılmıştır. Üretici firma, oyunun piyasaya çıkış tarihinin filmin gösterime girmesinden bir hafta önce olduğunu açıklanmıştır.

The Scotsman, filmin bütçesinin 75 milyon İngiliz Sterlini (yaklaşık 200 milyon YTL) olduğu açıklanmıştır.


Set Tasarımları


İlk dört filmin set tasarımlarını yapan Stuart Craig bu filmde de setleri tasarlamıştır. Sihir Bakanlığı'nın 70 metre yükseklikteki giriş salonu seti, şimdiye kadarki Harry Potter serilerindeki en geniş ve en pahalı settir.Burayı kaplamak için her biri tek tek yerleştirilen 30.000 fayans kullanıldı. Öte yandan beyaz perdede, hol, görsel efektler sayesinde, olduğundan daha büyük görünecek. Yapım tasarımcısı Stuart Craig, Bakanlığın büyük holünün dekorunu, “Fudge’ın Sovyet tarzı propaganda posteri” olarak tanımlamaktadır. Harry’nin bakanlıkta çalışan Arthur Weasley ile, Londra’nın merkezindeki bakanlığa girdiği misafir kapısı çok geçerli nedenlerden ötürü sıradan bir telefon kulübesi şeklindedir. Bunu yapım tasırımcısı Craig “Sihir Bakanlığı’nı Muggle’ların bakanlıklarının altına yerleştirmenin eğlenceli olacağını düşündük; bu yüzden, telefon kulübesini Savunma Bakanlığı’nın çok yakınındaki bir kaldırıma kurduk. Dolayısıyla, Muggle’lar bilmese de, İngiliz Savunma Bakanlığı’nın altında Sihir Bakanlığı uzanıyor” diye anlatmıştır.

Harry Potter'ın Sihir Bakanlığı'ndaki duruşma sahnesi, Ateş Kadehi'ndeki Igor Karkaroff'un duruşma sahnesine sadık kalınarak biraz daha geliştirilmiştir. Grimmauld Meydanı 12 numaralı evdeki üç duvarı kaplayan Black Ailesi'nin soy ağacı için yapımcılar Rowling'den ayrıntıları istediler. Rowling, yapımcılara her bir aile üyesinin adını ve doğum tarihini içeren Black Ailesi soy ağacını faksladı.

Ayrıca seriye yeni eklenen karakter Dolores Umbridge'in ofisi için Stuart Craig ve ekibi ofisi pembenin tonlarında dekore etmiş ve danteller, kadife ve küçük süs eşyaları kullanmışlardır. Mobilyalarda Fransız tarzını tercih etmişlerdir. Ofisteki en belirgin özellik, ofisin duvarlarındaki üzerinde yavru kedi resmi bulunan 200 tabakdır. Bu kedi yavrularının bazıları ise sesli ve hareketlidir.

Harry ve arkadaşları Sihir Bakanlığı’ndaki Esrar Dairesi’ne vardıklarında, D.O (Dumbledore'un Ordusu)'dan arkadaşaları ile aylardır rüyasında görmüş olduğu Kehanet Salonu yönelirler. Burası kitapta anlatılanlara göre her biri birer cam küreye konmuş ve sonra da sıra sıra uzanan raflarda dosyalanmış sayısız kehanetle dolu, uçsuz bucaksız bir odadır. Stuart Craig orijinal planlarının “gerçekten 15.000 cam küre yaptırıp bunları cam raflara yerleştirmek” olduğunu belirtmiştir. Fakat daha sonra rafların kırılması durumunda çekim için rafların yenisini hazırlatmak ve küreleri yerleştirmek haftalar süreceğini fark etmişlerdi. Bu yüzden dolayı tüm sahneler yeşil perde önünde çekilmiştir. Oyuncuların nereye koşacağını göstermek için yere fosforlu yeşil renkte bant yapıştırılmıştır. Böylece Kehanet Salonu, bir Harry Potter filminde tamamen bilgisayarda yaratılmış ilk set olmuştur.


Görsel Efektler


Filmde görsel efekt süpervizörlüğünü Tim Burke, özel efektler süpervizörlüğünü John Richardson ve yaratık efektleri süpervizörlüğünü Nick Dudman yaptı. Filmde 1400'ün üzerinde görsel efekt kullanılmıştır. At adamların bulunduğu sahneler çekilirken oyuncular at adamlar yerine sopalara tutturulmuş toplar, karaton maketler ve mavi renkli özel kıyafetler giymiş insanların karşısında rol yapmışlardır. Çünkü filmdeki yaratıklar tamamen bilgisayarda oluşturulmuştur ve dublörlerin yerine yerleştirilmiştir.

Filmin efekt çalışmalarını yapan firmalardan biri olan Double Negative şirketi 250 kişilik kadrosuyla Yasak Orman, Hogwarts, İhtiyaç Odası, Kehanet Salonu, Tül Odası ve filmdeki Patronus büyüsü sahnelerinin çekiminde çalıştılar. Bu çekimler 19 hafta sürmüştür. Tamamı bilgisayar efekti olan Kehanet Odası’nda bulunan küre şeklindeki kehanetler farklı boylarda yapıldı. Oyuncuların yeşil ekran önünde yapılan çekimleri özel bir el kamerasıyla kaydedilmiştir.
Hagrid'in dev üvey biraderi olan Grawp, bu filmde yeni bir karakter olarak belirdi. Karakteri sıfırdan tasarlamak yerine, aktör Tony Maudsley'in hareket ve yüzle ilgili ifadeleri, Grawp'ın hareketlerini yapmak için kullanıldı.


Filmin Çekildiği Yerler
Resmi ekleyen


Hogwarts Ekspresi'nin geçtiği Glenfinnan viyadüğü
Büyük Salon, Privet Drive, Grimmauld Meydanı 12 Numara'daki sahneler gibi pek çok iç sahne Leavesden Stüdyoları ve Watford'da çekildi.

Harry ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Thames Nehri üzerinde Grimmauld Meydanı 12 Numara'daki Zümrüdüanka Yoldaşlığı karargâhına doğru uçarken arka planda London Eye, Canary Wharf, Big Ben, Buckingham Sarayı ve HMS Belfast görülür. Platform 9¾ diğer filmlerde olduğu gibi King's Cross İstasyonu'nda çekildi.

İskoçya'da çeşitli mekanlar, dış çekimler için kullanıldı. Film için önemli olan sahnelerde, kitapta geçen "tepesi karlı dağlar ve dar vadiler" için İskoçya'nın Fort William kasabası kullanıldı. Hogwarts Ekspresi'nin geçtiği vadiler için de diğer filmlerdeki gibi Glenfinnan kasabası kullanıldı. İskoçya'daki bazı açık hava çekimleri için Glen Coe, Clachaig Gully ve Glen Etive kasabaları kullanıldı. The Scotsman'da yayınlanan makaleye göre İskoçya'da yapılan çekimler için 2006 yılında yapımcılar 50,000 İngiliz sterlini harcama yapmışlardır.

Filmin süresi yetmediği için bazı sahneler kesildi. Bunlardan ikisi; Surrey kasabasında, Virginia Gölü yanında çekilen Sihir Bakanlığı görevlilerinin Hagrid'in kulübesinin yanında Profesör McGonagall'a Sersemletme Büyüsü ile saldırma sahnesi ile Burnham Beeches'de çekilen Hagrid'in Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde Thestral'leri anlatma sahnesidir.


Kitap ile Film Arasındaki Farklar


Britanya baskısı 766 sayfa Türkiye baskısı 1114 sayfa olan kitap serinin en uzun kitabıdır. William Melling'in canlandırdığı Nigel karakteri kitapta var olmadığı halde filmde küçük bir rolü var. Aynı şekilde Ryan Nelson'ın canlandırdığı Slightly Creepy Boy karakteri de filmde var. Bunun yanında kitapta var olduğu halde Harry’nin Rita Skeeter ile röportajı, Hızır Otobüsünün Harry ve diğer Weasley çocuklarını Hogwarts'a götürmesi, Dobby’nin olduğu sahneler , Quidditch sahneleri ve Slytherin öğrencilerinin söylediği Kralımızsın Weasley şarkısı filmde yer almıyor. Filmde Cho Chang gammaz biri olarak yansıtılmıştır; oysa ki kitapta arkadaşıdır. Hermione, Ron ve Draco’nun öğrenci başkanı seçilmeleri filmde bahsedilmemiştir.
Kitapta olup filmde olmayanlar; Sirius'un kardeşi Regulus Black, Sirius'un verdiği ayna, Sirius Black’in annesinin portresi.


Dağıtımı

Pazarlama


Filmin ilk fragmanı 17 Kasım 2006'da yayınlanmıştır. Uluslararası fragmanı 22 Temmuz 2007'de yayınlanmıştır. Electronic Arts şirketinin çıkarmış olduğu film ile aynı isimli oyun filmin çıkışından 2 hafta önce yani 25 Haziran, 2007 piyasaya sürülmüştür. Filmin soundtrack'ı 10 Haziran 2007'de piyasaya çıkmıştır. Warner Bros. filmin 2 Disklik Özel baskısının, Geniş Ekran versiyonun,Tam Ekran versiyonunun, Blu-ray Disk ve HD DVD versiyonlarının ve 5 filmlik kısıtlı miktarda piyasaya çıkacak olan 5 filmlik özel hediye setinin 11 Aralık 2007 tarihinde piyasaya sürüleceğini açıkladı. Filmin DVD'sinin Brezilya'da 14 Kasım 2007, Almanya'da 16 Kasım 2007, Fransa'da Ocak 2008 tarihlerinde piyasaya çıkacağı belirtilmiştir. Ayrıca DVD'nin içinde filmden kesilen sahnelerin de olacağı 1 saatlik özel bir diski barındıracağı belirtilmiştir.

Özel diskin içeriği şöyledir:

• Kesilmiş Sahneler (15 dakika)
• Trailing Tonks (19.21 dakika)
• Harry Potter: The Magic of Editing (32 dakika)
• The Hidden Secrets of Harry Potter (44 dakika)
• ROM (6. filmden çekim görüntülerinin de bulundğu zaman çizelgesi)
• The Hogwarts DVD, Harry Potter EA Game ve Lego Batman Game’ in tanıtım fragmanları.


Özel bölümdeki silinmiş bazı sahneler şunlardır:

• Neville’in Harry’e sesini yükseltmesi
• Aktüel kamera çevresi
Amerika ve İngiltere'de ise 12 Kasım'da piyasaya çıkması beklenmektedir.


Gösterimi


IMAX’e ait 2 boyutu 3 boyuta dönüştürme teknolojisi kullanılarak, filmin final bölümünün yaklaşık 20 dakikalık kısmı 3 boyutlu IMAX formatında sunuldu. Film Kutup Ekspresi filminin ardından, IMAX DMR teknolojisi kullanılarak 3 boyutlu hale dönüştürülen ikinci Hollywood filmi olmuştur. Filmi Amerika çapında 4.285 yerde 9.000 salonda gösterime girdi. Bu hiçbir Warner Bros. filminde olmadığı kadar geniş çaplı bir gösterim olmuştur. Ayrıca, film için Warner Bros. 22.000 adet master kopya basarak dünyanın dört bir yanına gönderdi. Bu şu ana kadarki en yüksek kopya sayısıdır. Film dünya çapında 1350 dijital salonda gösterilerek Warner Bros.’un en yüksek dijital sinema rekorunu da ele geçirmiştir.

Filmin ilk gala ve prömiyerleri 3 ülkede yapılmıştır. Bunlar ilki 28 Haziran 2007'de Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılmıştır. Galaya Harry Potter'ı canlandıran Daniel Radcliffe katılımıştır. Bundan 5 gün sonra 3 Temmuz günü film anavatanında seyircisiyle buluştu. Gala Londra'da Odeon Leicester Square 'de yapıldı. Galada kitabın yazarı J. K. Rowling'de görülmüştür.. Daha sonra filmin Amerika galası 8 Temmuz 2007'de Los Angeles'da Grauman's Chinese Theatre yapıldı. Galaya katılan filmin üç genç yıldızı Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson binlerce seveniyle buluşmuştur.

Türkiye'deki galası 7 Ağustos 2007'de Levent'teki Kanyon Alışveriş Merkezi'nde yapılmıştır. Galaya Cho Chang'i canlandıran Katie Leung ile Fred ve George Weasley'i canlandıran James ve Oliver Phelps'de katılmıştır. Galaya özel bir otomobille gelen oyuncular alışveriş merkezinin önüne yerleştirilen kırmızı halının üzerinden geçerek, oyuncuları görmeye gelen hayranlarına imza dağıtmıştır. Film Türkiye'de 10 Ağustos 2007 tarihinde 165 kopyayla 303 sinema salonunda vizyona girmiştir. Bunlardan 235'i dublajlı 66'sı altyazılıdır.

Film serinin en uzun kitabı (1114 sayfa) olmasına rağmen serinin en kısa filmi (138 dakika) olmuştur.

Filmin resmi internet sitesinde de yüksek ses içerdiği ve korkutucu sahneler barındırdığı açıklanmıştır. Film için Amerikada 13 yaş altı için velinin yönlendirmesi gerekir anlamına gelen PG-13 kodu, İngiltere'de ise, 12 yaşından küçükler filmi ancak yanlarında bir büyükleri olduğu zaman izleyebilirler anlamına gelen 12A kodu kullanılmaktadır.

Oyuncular ve Karakterler


• Harry Potter
'ı canlandıran Daniel Radcliffe filmin baş karakteri. Büyücülük dünyasındaki 4. senesinde Lord Voldemort'la karşılaşan Harry'i kendisine inanmayan büyücülük dünyasıyla mücadele etmek zorundadır. Ayrıca kendilerini korumaları için arkadaşlarına düello eğitimi verir.
• Ron Weasley'i canlandıran Rupert Grint Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri. Dumbledore'un Ordusu'nun kurulmasında ve Esrar Dairesi'ndeki savaşta Harry'e yardım eder.

• Hermione Granger'i canlandıran Emma Watson Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri. Dumbledore'un Ordusu'nun kurulmasında ve Esrar Dairesi'ndeki savaşta Harry'e yardım eder.

• Lord Voldemort'u canlandıran Ralph Fiennes Harry'nin baş düşmanı. Sihir Bakanlığında Dumblodore ile yaptığı düelloda Harry ortada kalmıştır.

• Albus Dumbledore'u canlandıran Michael Gambon Hogwarts okul müdürü. Yıl boyunca Harry'den uzak durmuştur ama filmin sonunda neden uzak durduğunu açıklamıştır.

• Sirius Black'u canlandıran Gary Oldman Harry'nin vaftiz babası. Esrar dairesindeki büyük savaşta Harry'i sonsuza kadar terk eder.

• Dolores Umbridge'u canlandıran Imelda Staunton yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası. Harry'e 5. yılında büyük zorluklar verir.


J. K. Rowling’in roman dizisine dayanan tüm filmlerinde genç büyücü Harry Potter'ı canlandıran Radcliffe, bu filmde de Harry Potter'ı canlandırmıştır. En iyi arkadaşları Ron ve Herminone karakterlerini Rupert Grint ve Emma Watson canlandırmıştır. İngiltere’nin önde gelen film dergisi Empire Grint’i ve Harry Potter’daki rol arkadaşları Daniel Radcliffe ve Emma Watson’ı tüm serideki performanslarından ötürü prestijli Olağanüstü Katkı Ödülü’ne layık görmüştür.
1 Nisan 2006'da İngiliz oyuncu Helen McCrory'nin Bellatrix Lestrange rolü için seçildiği duyurulmuştu. Ancak McCrory hamileliği nedeniyle bu rolden çekilmek zorunda kaldı. Onun çekilmesinden sonra 25 Mayıs'ta Helena Bonham Carter'in Bellatrix rolünü canlandıracağı açıklandı.

Luna Lovegood rolü için yapılan seçmelerde, 15.000 kişi arasından Evanna Lynch bu role seçildi. Genç Remus Lupin rolü için Stuart Hastings'in seçildiği söylentileri çıksa da 25 Mayısta James Utechin'in Genç Lupin'i canlandıracağı açıklandı. Remus Lupin'in gençliğini oynamak için seçmelere katılan James Walters ise bu filmde Sirius Black'in genç halini canlandırmak için seçildi.

Black Ailesi'nin ev cini Kreacher rolünü yapımcılar filme almak istemedi. Fakat Rowling'in son filmde bu rolün önemli bir yer tutacağını belirtmesi üzerine bu rol filme eklendi. Filmde bu karakteri Timothy Bateson seslendirdi.

Filmin Türkçe sürümünde Harry Potter'ı Oğuzhan Akalın, Ron Weasley'i Keremcan Köse, Hermione Granger'i Hazal Erdal ve Sirius Black'i Murat Şen seslendirdiler.

Harry Potter

Harry'nin yaz boyunca en yakın arkadaşlarından kendini kopmuş hissetmiştir çünkü bilmediği bir nedenle Ron ve Herminone koca bir yaz boyunca ona hiç mektup yazmamıştırlar; bu hem incitici, hem de, özellikle de bir önceki yılda yaşadığı çalkantılı ve trajik olaylarını düşünülecek olursa, ilginçtir. Duruşmada ve okulda Dumbledore'un ondan uzak durmasıda Harry'i şaşırtmıştır.

Dumbledore karakterini canlandıran Michael Gambon bu konuda şunları söylemiştir:

“Harry, Dumbledore’u kendi güvenli limanı olarak görüyor, ama bu filmde güvenli limanında da suların biraz çalkantılı olduğuna tanık oluyor. Dumbledore’un gücü ciddi anlamda tehdit altında, ama bu durum onu daha insani kılar, öyle değil mi? Bu sayede karakterin farklı bir katmanını daha ortaya çıkarma imkanı bulmak ilginç bir deneyimdi.”

Bakanlığın ve Gelecek Postasının Harry'i yalancı göstemesi Harry'i yalnız ve dışlanmış hissetmesine yol açmıştır. En iyi arkadaşları Ron ve Hermione’nin yardım ve destek önerilerine ayak diretir çünkü yaşadıklarını kimsenin anlayamayacağını düşünmektedir. Ron ve Herminone’nin cesaretlenmesiyle okuldaki bazı arkadışlarına gizli toplantılanlarla Karanlık Sanatlar’a karşı kendilerini korumaları için gerekli büyüleri öğreterek kendi özgüveni sağlamıştır. Cho Chang ile öpüşerek kitabın yazarı J. K. Rowling karakterin artık büyüdüğünü ortaya koymuştur.

Karakteri canlandıran Daniel Radcliffe filmin sonu için:

“Harry fark ediyor ki Voldemort’un yandaşları ve gücü olsa da, sonuçta Harry’nin sahip olduğu şeye asla sahip olamayacak. Bu, arkadaşlarının gerçek ve koşulsuz sadakati...”

demiştir.

Başarıları

Yorum ve Görüşler


Film hakkındaki incelemeler genel olarak olumludur. İngiltere'nin The Telegraph gazetesi film için "En karanlık ve en iyi film" olarak yorumda bulunmuştur. New York Daily News gazetesi filme 4 üzerinden 4 yıldız vererek filmi serinin en iyi filmi ve "Potter bağımlıları yönetmen Yates'in, özen ve saygıyla J. K. Rowling'in geniş evrenini yansıttığına sevinecek" diyerek gazetesine yansıtmıştır. The Sunday Mirror filme 5 üzerinden 4 yıldız vererek, filmi "karanlık, lezzetli, zevkli ve mutlaka görülmesi" gereken bir film olarak göstermiştir. Sinema haberleri yayınlayan Empire dergisinin Ağustos baskısında film "serinin en heyacanlı, gerilimli ve aksiyon yüklü filmi" olarak tanıtılmıştır. Müzik kanalı MTV'nin sitesinde yayınlanan bir makalede aralarında Örümcek Adam 3, Fantastik Dörtlü gibi iddialı yapımlarında bulunduğu listede, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı daha vizyona girmeden izlenmesi gereken bir numaralı film olarak seçilmiştir. Londra'da yayınlanan Times gazetesi üç ana aktörün kendi karakterlerinin duygularını tam olarak ifade edemediğinden hayal kırıklığı yarattığını ve bu durumunda filmin en zayıf noktası olduğunu ifade etmiştir.

Rolling Stone dergisi üç başlıca aktörün başarısını övmüştür ve özellikle Radcliffe için;

"Filmin en sevindiren kısımlerından biri Daniel Radcliffe'in Harry rolü ile seyirci karşısında büyümüsedir. Sürekli rahatsız eden kabuslar karakteri derinleştirmiştir. Yumuşaklıktan korkunçluğa bütün esaslara dokunmak Daniel için sansasyonel bir performanstır."

demiştir. Ayrıca Rolling Stone incelemesinde filmi önceki dört filmden daha iyi olduğunu belirtmiştir.

Milliyet gazetesinin sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan film için "Yates'in öyküyü kalabalık olan Harry Potter camiasında ayrıntılara takılmadan olabildiğince yüksek tempolu biçimde anlattığını" söylemektedir. Yeni Şafak gazetesi filmi "serinin en soğuk filmi" olarak gösterip "seriye bir bütün olarak ve daha serinkanlı bakabilenleri çok da kesmeyecek bir bölüm" olarak yorumlamıştır.

Sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran veritabanı olan imdb'de film 44,657 oyla 10 üzerinden 7,7 almıştır.


Gişe Başarısı


Film gösterime girdiği andan itibaren 2 haftada dünya çapında 558 milyon $ gişe hasılatı elde etti. Yoldaşlık 11 Temmuz çarşamba günü gösterime girdiği 29 ülkede 29,2 milyon dolarlık açılış hasılatıyla uluslararası gişe rekorlarını eline geçirmiştir. Film Hollanda ve Belçika’da sektörün en büyük; Fransa, İtalya ve Brezilya’da ise ikinci en büyük açılış hasılatını elde etti. Ayrıca Warner Bros. Pictures’ın en yüksek geceyarısı hasılatı, en yüksek günlük hasılatı ve bugüne kadarki en yüksek “Harry Potter” açılış hasılatı rekorlarını ele geçirdi.

Filmi Türkiye'de gösterime girdiği ilk gün 80.000 kişi izlemiştir ve serinin Türkiye'deki en yüksek ilk gün açılışını gerçekleştirmiştir.[69] Türkiye'deki beşinci haftasında 620.520 seyirci sayına ulaşmıştır.

Yoldaşlık Birleşik Devletlerde 280.8 milyon dolar (£140.1 milyon) ve Birleşik Krallıkta 92.7 milyon dolar (£46.2 milyon) hasılat elde etmiştir. Bu hasılat Birleşik Devletlerde en yüksek üçüncü Potter filmi Birleşik Krallıkta ise en yüksek hasılat yapan Potter filmi olmuştur. Diğer ülkelerde 502.3 milyon dolar (£253.5 milyon) hasılat yapmıştır. Bunlarla birlikte dünyaçapında toplamda $874.8 milyon dolar (£436.6)'dan fazla hasılat elde etmiştir. Ayrıca film vizyona girdiği 54. gününde tüm dünyada 928 milyon Amerikan Doları hasılat elde etmiştir. Bu da filmi şu ana kadarki 2007 yılında tüm dünyada en çok izlenen 2. filmi ve tüm zamanların en çok izlenen filmler listesinde de 10. sıraya taşımıştır. Ayrıca tüm zamanların en çok hasılat yapan filmleri listesinde 6. sıraya yerleşmiştir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Harry Potter ve Melez Prens - KitapHarry Potter and the Half Blood PrinceMelez Prens, Harry Potter serisinin altıncı kitabıdır. İngiltere'de ilk basım tarihi 16 Temmuz 2007'dir. Yapı Kredi Yayınları tarafından Eylül 2007'de yayınlanan kitap, Türkçe'ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından çevrilmiştir.


Resmi ekleyen
Dizinin ilk beş kitabında olduğu gibi, bu kitapta da geçmişte sorulmuş pek çok sorunun yanıtını veren J. K. Rowling okuyucuyu yeni sorularla, Harry Potter''ı da yeni sorunlarla baş başa bırakıyor.


Arka Kapak Yazısı


Büyücüler dünyasında devam eden kargaşa artık Muggle'ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts'taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu'ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy'un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort'un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy'un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry'yi yine zor günler beklemektedir.


Harry Potter ve Melez Prens - Film
Resmi ekleyen


Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter Serisinin aynı adı taşıyan altıncı kitabından uyarlanan 2008 yılı fantastik macera filmi.
Özgün ad: Harry Potter and the Half-Blood Prince
Yönetmen: David Yates
Yapımcı: David Heyman, David Barron
Senaryo yazarı: J. K. Rowling (roman), Steve Kloves (senaryo)
Müzik: Nicholas Hooper
Tema: John Williams

Oyuncular:

• Daniel Radcliffe
• Rupert Grint
• Emma Watson
• Tom Felton

Yapım yılı, ülkesi: 2008, Birleşik Krallık
Dil: İngilizce
Gösterim tarihi: 15 Temmuz, 2009 (Tr), 15 Temmuz, 2009 (UK, US)
Dağıtım şirketi: Warner Brothers
Önceki film: Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Devam filmi: Ölüm Yadigarları


Beşinci filmin yönetmenliğini üstlenmiş olan David Yates bu filmin de yönetmenidir. Filmin yapımcıları David Heyman ve David Barron'dur. Filmin senaryosunu J. K. Rowling’in kitabına dayanarak Steve Kloves kaleme aldı. Filmin çekimlerine 24 Eylül 2007'de başlanmış ve filmin çekimleri 29 Temmuz 2008 itibariyle tamamlanmış ve stüdyo çalışmalarına geçilmiştir. Önceki filmdeki gibi 6. filmde de bazı sahnelerinde IMAX teknoloji kullanılmıştır.

Filmde oynayan bazı oyuncular: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Bonnie Wright, Matthew Lewis, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Jim Broadbent, Michael Gambon, Alan Rickman, Maggie Smith, Tom Felton, David Thewlis, Julie Walters'dır.
Film 15 Temmuz 2009’da ABD ve Türkiye dahil birçok ülkede aynı anda gösterime girmiştir.


Konusu


Harry Potter ve Melez Prens'de Voldemort'un geri dönüşünü Sihir Bakanlığı'nın da kabul etmesiyle artık insanlar Harry'i "Seçilmiş Kişi" diye çağırmaya başlarlar. Bu arada Harry, kendisine vaftiz babası Sirius'tan miras mallar kaldığını öğrenir. Bu mallar, Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın gizli karargahı olan Grimmauld Meydanındaki, Black ailesinin evi ve yaşlı ev cini Kreacher'dır.

Harry, Profesör Snape'in Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olduğu anonsunu duyunca afallayıp kalır. Snape'nin yerini, Harry'nin farkında olmadan öğretmenlik yapması için ikna ettiği Horace Slughorn doldurur. Bu bir bakıma Harry'nin faydasına olmuştur çünkü; Slughorn, Harry'i Snape'in istediğinden daha düşük bir S.B.D. (Sıradan Büyücülük Düzeyi) puanı ile F.Y.B.S (Feci Yorucu Büyücülük Sınavları) İksir sınıfına kabul eder. Böylece Harry seherbaz (ölüm yiyenlerle savaşan büyücü) olabilmesi için gereken dersleri alabilir.(Harry'nin gelecekte yapmayı düşündüğü tek meslek seherbazlıktır. Hakkındaki kehaneti de duyduktan sonra kendisi için karanlık büyücülerle savaşmaktan daha uygun bir meslek olamayacağını düşünmektedir.) Profesör Slughorn, Harry'e kullanılmış bir iksir kitabı verir ki bu kitabın sahibi "Melez Prens"'dir. Kitaptaki iksirlerle ilgili el yazısıyla yazılmış küçük notlar Harry'nin başarılı iksirler yapmasını ve ödül olarak küçük bir şişe Felix Felices (şans iksiri) kazanmasını sağlar.

Dumbledore, Harry'e özel dersler vermeye başlar. Aslında bu dersler, düşünseli ile Voldemortla ilgili anılara yapılan yolculuklardır. Dumbledore, Voldemort'un ölümsüz olabilmek için ruhunu 7 parçaya bölerek onları Hortkuluk denilen bazı nesnelere yerleştirdiğini tahmin etmektedir. İki hortkuluk imha edilmiştir (Tom Riddle'nin günlüğü ve Marvoldo Gaunt'un yüzüğü). Bu arada gelişen olaylarla Harry Melez Prensin Severus Snape olduğunu öğrenir.

3. hortkuluk Salazar Slytherin'e ait olan bir madalyondur ve madalyon iyi korunan bir mağarada gizlenmiştir ve içi gizemli bir sıvıyla dolu bir kabın dibindedir ve madalyona ulaşmak isteyen kişinin bu sıvıyı içmesi gerekmektedir. Dumbledore sıvıyı içer ve çok güçsüz ve yorgun düşer sonunda bir madalyon ve kendine R.A.B. diyen birinden kısa bir not bulurlar. Harry, Dumbledore'u da alarak hızla oradan uzaklaşır. Dumledore'un iyileşebilmesi için Snape'in ona bir iksir hazırlaması gerekmektedir. Okula vardıkarında, Draco Malfoy'un yardımı ile okula sızan ölüm yiyenlerle karşılaşırlar ve Snape, Dumbledore'u öldürüp ölüm yiyenlerle birlikte okuldan ayrılır.

Yapım Aşaması
Resmi ekleyen


Hogwarts Büyük Salon çekimlerinin yapıldığı mekan, Aralık 2007

Resmi olarak yönetmen olarak David Yates seçilmeden önce önceki yönetmenlere iş teklif edilmiş ve onlarda bu teklifle ilgilenmiştir. Üçüncü filmin yönetmeni olan Alfonso Cuarón, "fırsatlara sahip olmayı sevdiğini" belirterek dönüş sinyalleri vermiştir. Ateş Kadehi filminin yönetmeni Mike Newell beşinci filmin yönetmenliğini kabul etmediğinden bu yönetmene teklif edilmemiştir. Terry Gilliam Felsefe Taşı yönetmesi için Rowling'in kişisel tercih ettiği yönetmendir. Gilliam'a daha sonra çekilecek filmlerin yönetmeni olup olmayacağı hakkındaki sorulara "Warner Bros. şirketinin karar vereceği" cevabını vermiştir.

Yates beşinci filmden besteci Nicholas Hooper, kostüm tasarımcısı Jany Temime, görsel efekt süpervizörü Tim Burke, yaratık tasarımcısı ve efekt uzmanı Dudman ve özel efekt uzmanı John Richardson'u 6. film içinde kadroya dahil eder. Şubat 2007'den itibaren ilk beş filmin sahne tasarımı yönetmeni Stuart Craig; Dumbledore ve Harry'nin madalyon hortkuluğunu almaya gittikleri mağara sahnesininde yer aldğı filmin final sahnelerinden astronomi kulesinin de tasarımlarını hazırlamıştır. Filmin alıcı yönetmenliğinde Akademi ödüllü Bruno Delbonnel vardır.
Harry Potter ve Melez Prens'in senaryo yazımı aşamasında, senarist Steve Kloves ve yazar J. K. Rowling arasında bir tartışma yaşandı. Çünkü Rowling, Kloves'un yazdığı senaryoda Albus Dumbledore'un gençken aşık olduğu bir kızdan bahsedildiğini gördü ve bunun üzerine Dumbledore'un eşcinsel olduğunu ve yaşamı boyunca sadece, bir düelloda öldürmek zorunda kaldığı Grindelwand isimli bir büyücüye aşık olduğunu yapımcılara bildirdi. Ek olarak Rowling, serinin son kitabı Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda bu konudan bahsetmişti.

Yates ve Heyman Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda geçen olayların bu filmin metnini etkileyebilceğini belirtmiş ve bazı olayların filmde yer almayacağını belirtmiştir. İlk dört filmin senaryolarını yazan Steve Kloves altıncı adaptasyon için döndü. Filmin baş oyuncularından Daniel Radcliffe filmi pek çok açıdan 1996 yılının kült filmi Trainspotting'e benzeterek;

"Bol miktarda dugusal enerji ve uyuşturucu paralelliği var. Bizde de yönetmenimiz David Yates'in de dediği gibi birkaç Trainspotting anlarımız var."

şeklinde açıklama yaptı.


Filmin Çekildiği YerlerFilmin çekimlerine 24 Eylül 2007'de başlanmış ve Mayıs 2008'de sona ermiştir. Sırlar Odası filminde Harry'nin Dobby'yi özgür bıraktığı sahnede kullanılan Lacock Abbey manastırı bazı sahneler çekilmiştir. Ayrıca çekimler boyunca High Street ile Church Street trafiğe kapatılmış Cantax Tepesi'ne, West Sokağı'na ve Church Sokağı'nın dışına yolun belirli saatlerde kapanacağına ilişkin işaretler koyulmuş ve George Inn dışındaki otobüs durağı set alanı olarak kullanılmıştır. Gece yapılan çekimler akşam saatlerinde, öğleden sonra 5'ten sabah 5'e kadar sürmüştür. İlk filmden itibaren serinin yapım tasarımcılığını yapan Stuart Craig, bu filmdeki Mağara ve Astronomi Kulesi'nin tasarımlarını 2007 Şubat ayında tamamlamıştır. Daha önce Sırlar Odası'nın çekimleri yapılan Gloucester Katedrali'nde bazı çekimler yapılmış buradaki çekimlerde Maggie Smith, Robbie Coltrane, Daniel Radcliffe ve Julie Walters rol almıştır.


Kitap ile Film Arasındaki Farklar


Yapımcı David Barron kitapta olmayan Kovuk'ta geçen bir savaş sahnesini filme eklediklerini açıklamış ve,

"Yani bu ek sahne filmin ortalarında geçiyor. Dünyanın artık güvenli bir yer olmadığını göstermek için koyduk. Umarım beğenilir."

demiştir. Yedinci kitapta gördüğümüz Regulus Black karakterinin filmde olacağını belirten

Fransa’sız One isimli dergi,

"Geçmişden sahnelerde ayrıca Regulus Black’i de göreceğiz. Sirius’un kardeşinin nasıl Ölüm Yiyen olduğuna ve Voldemort tarafından öldürülüşüne tanık olacağız."

diye yazmıştır.


Oyuncular ve Karakterler


• Harry Potter
'ı canlandıran Daniel Radcliffe Hogwarts'taki 6. yılına girerken kendini Sihir dünyasında savaşın ortasında bulur.

• Ron Weasley'i canlandıran Rupert Grint Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri. Dumbledore'un Ordusu'nun kurulmasında ve Esrar Dairesi'ndeki savaşta Harry'e yardım eder. Hermione'ye aşık olmasına rağmen Lavender Brown ile çıkmaya başlar.

• Hermione Granger'i canlandıran Emma Watson Harry'nin en iyi arkadaşlarından biri. Watson, altıncı film için dönmemeyi düşünmüş fakat sonunda "Artı yönler, eksi yönlerinden ağır bastı" için dönmeye karar vermiştir.

• Albus Dumbledore'u canlandıran Michael Gambon Hogwarts okul müdürü.

• Horace Slughorn'u canlandıran Jim Broadbent Hogwarts'ın yeni İksir hocası.

• Severus Snape'i canlandıran Alan Rickman eski İksir Hocası ve 6.senesinde amacına ulaşarak Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Hocasıdır.Filmin sonunda Dumbledore'u öldürerek bir Ölüm Yiyen olduğunu gösterecektir.

• Bellatrix Lestrange'ı canlandıran Helena Bonham Carter Bellatrix Voldemort'un en iyi ölüm yiyenidir.

• Draco Malfoy'u canlandıran Tom Felton Harry 'nin dönem arkadaşı, Harry'nin yıl boyunca şüphelendiği Voldemort'un görevlendirdiği Narcissa Malfoy'un oğlu ve Bellatrix'in yeğeni.

• Ginny Weasley'u canlandıran Bonnie Wright Weasley ailesinin en küçük bireyi, Harry ile yıl sonunda duygusal yakınlaşmaya başlarlar.

• Neville Longbottom'u canlandıran Matthew Lewis Harry, Ron, Hermione, Ginny ve Luna'nın biraz antisosyal arkadaşları.

• Luna Lovegood'u canlandıran Evanna Lynch Harry, Ron, Hermione, Ginny ve Neville'in hayalci ve ilginç fikirler, olan arkadaşları.

Hero Fiennes Tiffin ve Frank Dillane her ikiside Tom Riddle rolünde Lord Voldemort'un on yaşındaki çocukluğunu ve gençliğini oynamıştır. Tiffin dördüncü ve beşinci filmlerde yetişkin Lord Voldemort'u oynayan Ralph Fiennes'ın 10 yaşındaki yeğenidir.


Medyadaki Görüşler


Usa Today 2008'in en beklenen filmleri listesine göre film beşinci sıraya yerleşmiştir.


Pazarlama


Filmin DVD'si piyasaya içinde Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminden özel sahnelerinde yer alacağı 2 özel DVD olarak çıkacaktır.i EA Games şirketi serinin 6. oyunununda yapımını üstleneceğini ve film çıkmadan önce piyasaya süreceğini belirtti.i Filmin ilk resmi fragmanı Ağustos'un başlarında yayınlanmıştır. Fragmanda Lord Voldemort’un çocukluğu ile ilgili olan sahneler öne çıkmaktadır.i Fragman için Ron'u canlandıran Rupert Grint,

"Tek bir fragman bile insanların aşırı heycanlanmasını sağladı."

demiştir.


Ödülleri


Harry Potter ve Melez Prens 2007 yılında Movies.com tarafından "Can't Wait For" ödülü kazanmıştır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı