İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

FarmVille | Facebook Uygulaması - Facebook'ta Meraklısına Farmville Tüyoları - Farmville'in Püf Noktaları - Facebook FarmVille Hileleri

* * * * * 1 Oy Kullanılmış

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


FarmVille - Facebook UygulamasıFacebook'ta Meraklısına Farmville TüyolarıSosyal ağ Facebook’ta 48.5 milyon kişinin oynadığı Farmville'de 'hayalinizdeki tarlaya' kavuşmak için ipuçları!
Resmi ekleyen
Sosyal ağ Facebook’ta yer alan yüzlerce eğlence uygulaması arasında Farmville liderliği sürüyor. Sisteme yükleneli henüz 3 ay olan oyuna abone Facebook kullanıcılarının sayısı 48 milyonu buldu. Günlük oyuncu sayısı da 12 milyon civarında.

Oyunda çiftçilik yapan kullanıcılar, bir iki ürün ekerek başladıkları sanal ‘tarımsal faaliyetlerinde’ seviye atlamak için ektikleri sebze ve meyvelerin veya yetiştirdikleri çiftlik hayvanlarının bakımını yapmak, doğru ürünleri seçip rekolteyi artırmak, ürettikleri ürünü veya hayvanı sisteme satıp para kazanmak ve çiftliklerini büyütmek zorunda.
Resmi ekleyen
Oyuna kendini kaptırıp hayalindeki tarlaya sahip olmak veya üst seviyeye tırmanmak isteyenler okuyucularımız için öneri ve ipuçları derledik.Resmi ekleyen
İşte Farmville'in püf noktaları:


Her gün oyuna girin. Her gün oyuna ilk girişinizde günlük piyangodan küçük de olsa para kazanabilirsiniz.

Tarlanızı daha hızlı hazırlamak, ekmek ve daha hızlı ürün toplamak için küçük çiftçinizi saman yığınları arasına sıkıştırın. Siz işlemleri yaptığınızda çiftçiniz saman yığınları arasından çıkamayacak fakat yine de istediğiniz işlemleri yapacaktır. Bu sayede bir kutudan diğerine geçmekle zaman kaybetmeyecek ve işlemleri neredeyse iki katı hızlı bitirecektir.

30. seviyeye gelene kadar paranızı sadece tarla ekmek için kullanın. Hayvan ve ağaç satın almayın. Hayvanlar ve ağaçlar tarlalar kadar çok kazanç sağlamaz.

Yine 30. seviyeye kadar binalardan ve dekorasyon ürünlerinden uzak durun. Size hediye olarak gelen eşyaları bile hediye kutunuzda bekletin.

Bol bol FarmVille komşusu edinin. Tarlanızı büyütmek istediğinizde belli sayıda komşu ve paraya ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. 20x20 tarlaya ulaşabilmek için en az 16 komşuya ihtiyacınız var.

Zamanı iyi değerlendirin. Ekeceğiniz tohumların ne zaman ürün verdiği önemli. Eğer ürünleri zamanında toplamazsanız, ilk olarak tarlanızda rastgele ziyanlar oluşacaktır, belli bir süre geçtikten sonra da ektiğiniz tüm ürünler ziyan olacaktır. Para kazanamadığınız gibi tarlayı ekmek için kullandığınız parayı da kaybedeceksiniz.

Tarlanızla ilgilenecek bol bol vaktiniz varsa kısa sürede ürün veren bitkileri tercih edin. Bulunduğunuz seviyeye göre çilek(strawberry - 4 saat), ahududu(raspberries - 2 saat), yaban mersini(blueberries - 4 saat) veya böğürtlen(blackberries - 4 saat) seçeneklerini değerlendirin. Dikkat etmeniz gereken bir husus; ahududular ekildiklerinde deneyim puanı vermezler. Dolayısıyla kısa sürede daha çok para kazanmak için kullanabilirsiniz.Resmi ekleyen Resmi ekleyenSeviyenize göre ekilebilecek en iyi ürünler;


2 ila 6 saat arasında ekilebilecek en iyi ürün: böğürtlen (blackberries - 4 saat) 29. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

8 ila 16 saat arasında ekilebilecek en iyi ürün: kuşkonmaz (asparagus - 4 saat) 37. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

1 gün için ekilebilecek en iyi ürün: bezelye (peas - 23 saat) 32. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

2 gün için ekilebilecek en iyi ürün: brokoli (broccoli - 46 saat) 35. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

3 gün için ekilebilecek en iyi ürün: kızıl buğday (red wheat - 69 saat) 30. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

4 gün için ekilebilecek en iyi ürün: kavun (yellow melon - 92 saat) 33. seviyede ekilebilir duruma geliyor.


Ayrıca;


Ürünlerin saatlik kazançlarını hesaplamak için ürünün satış fiyatından, ürünün tohum fiyatına ve tarla sürme fiyatını çıkarıp, ürünün olgunluğa erişmesi için gereken zamana bölerek saatlik birim kazanç miktarını bulabilirsiniz. Örneğin bal kabağı(pumpkin) için bu senaryoyu uygularsak; (68 - (30 + 15)) / 8 = 2,875. Yani balkabağı ekerseniz bir tarla kutusundan saatte 2,875 altın kazanırsınız. 12x12 tarlanın tamamını ektiğinizi varsayarsak 8 saatte toplam 3313 altın kar etmiş olursunuz. Buna göre seviyenize ve müsait zamanınıza en uygun ürünü ekebilirsiniz.

Oyunda çeşitli görevleri tamamladığınızda kurdeleler edinirsiniz. Edindiğiniz kurdeleler size para ödülü, dekoratif hediye ve deneyim puanı kazandırır. Bu kurdeleleri edinmek için çalışın fakat hayvan/ağaç ve dekoratif ürün gerektiren kurdeleler için para harcamayın, yapabiliyorsanız arkadaşlarınızın hediye ettiği nesneleri kullanın.

30.000 civarı paranız olduğunda mimar kurdelesini almak için 30 tane dinlenme tentesi(rest tent) satın alıp kurun. Bu size toplamda 2150 deneyim puanı kazandıracaktır. Harcadığınız 30.000 altının yaklaşık yarısını da geri alabileceksiniz. Bu şekilde düşük seviyelerdeyken bir anda bir kaç seviye birden atlayabilirsiniz.

Daha hızlı seviye atlamak için "Fasulye Silme" metodunu kullanabilirsiniz. Fasulye silme metodunda bir kutuluk tarla alanında, önce tarlayı sürün (+1 deneyim puanı, -15 altın) ve sonrasında fasulye(soybean) ekin (+2 deneyim puanı, -15 altın). Toplamda 30 altın harcamış ve 3 deneyim puanı kazanmış olacaksınız. Yani 10 altına bir deneyim puanı kazanmış olacaksınız. Elinizde fazladan 25.000 altınınız varsa bu metotla 2500 deneyim puanı kazanabilirsiniz.Kaynak:ntvmsnbc#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Farmville Nasıl Oynanır?Farmville Para kazanmak ve oyun içindeki araçlar: Para kazanmaya başlamak için en başta tarlanızı oluşturmanız lazım. Bunun için en başta Plow Tool seçin ve alanlar oluşturmaya başlayın. Oluşturduğunuz tarlalar kahverengi olacaktır. Bu durumdayken ekmeye başlayabilirsiniz.

Plow tool tarla oluşturmaya yarar.

Hemen sağındaki

Delete Tool ise varolan eşyaları ya da tarlaları silmeye yarar.

Plant/harvest tool ise ekip biçmek içindir.

Plant tohum ekmek ve de harvest toplamak anlamına gelir. Ekime hazır tarlanız yoksa bu araç ile tarlanızı yenilersiniz. Sonra hazır olan tarlayı bu araçla tıklarsanız, tohum satın alma ekranı yani market çıkacaktır. Buradan en uygun tohumu alıp ekeceksiniz. Tohum çeşitine göre 4 saat, 12 saat 1 gün bekleyecek ve o süre sonunda olgunlaşan meyve ve sebzeleri toplayacaksınız. Bu sayede para kazanacaksınız.


Oyun içindeki araçlar ve özellikler: Yukarıda yazılanların dışında market butonuna basarsanız çeşitli ağaçlar satın alabilir, dekorasyon ürünleri satın alabilirsiniz.

Seeds= Tohum,
Trees=Ağaç,
Animals= Hayvanlar,
Buildings=Binalar,
Decoration=Dekor,
Expand= ise genişleme
anlamına gelmektedir.


Buradan alacağınız ağaçlar da size para kazandırabilir. Hayvanlar da aynı şekilde. Binalar ve dekorlarla para kazanamazsınız. Sadece XP yani tecrübe puanı kazanırsınız. Expand ile de tarlanızın boyutunu büyüterek daha çok para kazanabilirsiniz.

Bunun dışında oyun içinde gelen görevleri ACCEPT butonu ile kabul edebilirsiniz. Böylece diğer tarlalara yardıma gidersiniz. Birazcık para ve XP kazanırsınız.

Expand ile de tarlanızın boyutunu büyüterek daha çok para kazanabilirsiniz.


Farmville Level Atlama= Farmvillede Level Atlama oynadığınız bölümün yanındaki rakamların üzerine geldiğinizde diğer bölüme geçmeniz için ne kadar puana ihtiyacınız vardır yani xp ye burda dikkat edeceğiniz nasıl çok xp alınır mesela tarla yapmak size 1 xp kazandırır ve bazı ektikleriniz mesela kırmızı biber 2 xp kazandırır şimdi o zaman ne kadar çok tarla yaparsak o kadar çok xp kazanırız bunun içinde böğürtlen ekmenizde fayda var 2 saatte hasat toplarsınız yani 2 saatte bir tarla yaparsınız ve xp leriniz hızlı yükselir ve hızlı level atlarsınız.


Farmville Püf Noktaları


Farmville Arkadaş ekleme: Bu Oyun Facebook kullanıcıları arasında hızla yaygınlaşmaktadır bunun nedenide oyunun püf noktalarıyla ilgili, şimdi bakalım bu oyun neden hızla yaygınlaşıyor, oyunun zevkli olmasını bir kenara bırakacak olursak 1. nedeni oyunun içerisinde arkadaşlarını davet etme diye bir yer var peki arkadaşını davet edince ne oluyor? bunun birçok faydası var gün içerisinde davet ettiğin kişinin tarlasını ziyaret ettiğinde 20 altın ve 5 xp kazanırsın hem maddi kazanç elde edersin hemde xp toplayarak levet atlamada (bölüm geçmede) faydası olur, eee bu kadarcık tarlayla ne kadar ekip biçeceksin bir yere kadar değilmi işte burdada yine arkadaş eklemenin faydasını görüyorsun, 8 arkadaş eklediğinde 10.000 altın karşılığında tarlan 12×12 den 14×14 e büyüyor daha çok ekme ve daha çok kazanma şansı senin için sonra 10 kişiye çıkardığında arkadaş sayısını her dolaştığın arkadaşta hem altın hem xp hemde kazan ve tarlanıda 16×16 ya büyüt eee işin içine hırta girdimmi işte bu oyun bu nedenle çok ama çok hızlı yaygınlaştı.

Farmville Ağaç ve Hayvanlar: Şimdi Marketten Ağaç ve Hayvan ekleyerek bunlardan 1 -2 3 günde verim almanız mümkün 1 kere para ödeyeceksiniz ve size düzenli olarak gelir getirecek ama siz bunlara para harcamak istemiyorsunuz para harcamadanda bunlara sahip olmanız mümkün biraz yardımlaşma ile bunu çözebiliriz, Burda freegifts seçeneğini kullanacağız buradan oyundaki puanlarınıza göre kilitleri açılmış olan ağaç hayvan dekarayon ürünlerinden listenizde bulunan kişilere hediye edebilirsiniz onlarda size ederek para harcamadan gelir elde edebilirsiz vede çifliğiniz için dekarasyonlar yapabilirsiniz.

Farmville Sebzeler: Sebzelerdeki püf noktalarına baktığımızda burada bize uygun saatleri seçerek ektiğimiz sebzeleri çürütmemeye özen gösteriniz, ayrıca kısa sürede ürün veren çilek, böğürtlen, bal kabağı gibi ürünlerden ekmenizde size hızlı para ve xp kazandıracaktır, akşam yatarken ise genelde 12 saatlik ürünlerden ekmeniz tarlanızın sürekli çalışmasına ve size kazandırmasına fayda sağlar.

Farmville Madalya görevleri nasıl yapılıyor,

Aynı görev için 4 aşama ve madalya mevcut.Mavi madalya alınca o görev bitiyor. Her madalya alışında XP ve coins kazanıyorsun.

1. Arkadaş Ekleme Görevi (Kişi ekleme 8 de ve 10 da tarla büyür.sonrası açık değil ama yinede çok kişi eklemek lazım)
2. Arkadaş Tarlasına Yardım Görevi (ekrana gelen arkadaşlara yardım etme sayımız)
3. Para Kazanma Görevi (biriktirdiğimiz para)
4. Para Harcama Görevi (marketteki harcama tutarımız)
5. Tarla Hasat Görevi (Toplamdaki tarla hasadı)
6. Ağaç Hasat Görevi (Toplamdaki ağaç hasadı)
7. Hayvan Hasat Görevi (Toplamdaki hayvan hasadı ile ilgili)
8. Bina alma Görevi (Ana binalardan alıp ilgili sayıya ulaşmaya çalışıyoruz)
9. Dekorasyon Malzemesi Alma Görevi (çitler,yayık,havuz v.b alıp ilgili sayıya ulaşmak)
10. Hayan Yardım Görevi (Arkadaşlarının ana sayfasında görürsen Adopt Yapıp kazanabiliyorsun)
11. Tarla Resim Çekme Görevi (Değişik arkadaşlarının tarlalarının resmini çekmek)
12. Değişik Ürünler Hasat Etme Görevi (17 değişik ürünü ekip hasadını yapmak)
13. Değişik Ağaçlar Hasat Etme Görevi (15 değişik ağacı ekip hasadını yapmak)
14. Değişik Hayvanlar Hasat Etme Görevi (8 değişik hayvanı tarlaya koyup hasadını yapmak)
15. Hediye Kutusu Görevi (Gelen hediyeleri saklayıp belirli sayıya ulaşınca madalya verir.)


Bir çok kişi Facebook FarmVille Hileleri adı altında arama yapıyor. Farm ville altını paraya dönüştürme, Farmville para hilesi, Farmville altın hilesi, Farmville ağaç hilesi, Farmville ev hilesi, Farmville hayvan hilesi, Farmville tarla hilesi, Farmville çok para kazanmak istiyorum gibi bir sürü arama mevcut. Elbette her oyunun hilesi vardır. Ama bu oyundaki amaç hem sizi facebooka bağlamak hemde paypal aracılıgı ise sizden para koparmak.

Oyun içinde iken “Get More Farm Coins” tıkladığınızda karşınıza bir görüntü gelecek. İşte buradan ne kadar para istiyorsanız alabiliyorsunuz ama belli bir ücret talep ediyorlar tabi ki sizden. Bu yolla hekesden önde olmak için satın alanlar var. Ama size önerim bir oyun için gidipte böyle şeylere başvurmayın…

İşin hilesi, ne kadar çok arkadaşınız varsa o kadar çok paranız olur. Nasıl mı her arkadaşınızın alanına giderek +20 coins ve 5 XP kazanırsınız. gün içinde bunu 2-3 defa tekrarlama imkanına sahipsiniz. Hem levelinize katkı sağlar hem de extradan Altın kazanırsınız. Farmvillenin diğer bir hilesi ise Expand seçeneği Expand ile daha büyük bir alana sahip olursunuz bu da daha çok ekip daha çok kazanç demek. Farmville hilesinin 3. yöntemi ise şu az sürede çok hasat yani tutup 4 günlük bir meyveyi diktiginizde sonradan getirisi fazla olsa da level atlatırken sizi yavaşlatır. Tarlanızın bir kısmını 4 günlük dikin diğer kısmını ise 2 saatlik ,12 saatlik, 8 saatlik gibi dikin ve aradaki farkı kendiniz de göreceksiniz.Alıntı


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
FarmVilleFarmVille, San Francisco merkezli Zynga şirketi tarafından geliştirilen ve Facebook’ta oynanabilen çiftlik temalı simülasyon türünde bir video oyunudur. Oyun kullanıcılara sanal bir çiftlikte çeşitli tarım ürünleri ve ağaçları ekme, büyütme ve biçme imkanı ile birçok çiftlik hayvanı yetiştirme imkanı vermektedir.

2009′un Haziran ayında oynanmaya başlanan oyun yaklaşık 50 milyon üyeye sahip olup Facebook’un en gözde oyunu olmuştur. Oyun Türkiye’de Türk Telekom tarafından kumar oynandığı gerekçesiyle 3 Ekim 2009 tarihinde kapatılmış, aynı gün akşam saatlerinde erişim tekrar verilmiştir.


Oynanış


Oyunun başlangıcında, oyuncunun altı kare tarlası vardır ve bunların bir kısmında olgunlaşmış patlıcanlar, bir kısmında da çilekler vardır. Oyuncu bu ürünleri topladıktan sonra altın kazanır ve tekrar tarlayı ekebilmek için burayı sürmesi ve ekmek istediği bitkinin tohumunu ekmesi gerekir. Her tohumun kendine göre fiyatı ve kazandırdığı altın vardır. Altın kazanmanın diğer bir yolu ise hayvan satın almaktır. Diğer taraftan oyuncu, Farm Cash isimli banknotlardan da kazanır. Oyuncu, kazandığı altın ve banknotlar ile market bölümünden ev, hayvan veya çeşitli dekorasyon malzemeleri alabilir. Arazisini genişletmek için ise komşuya ihtiyacı vardır. Komşuların tarlasına gidip onlara yardım ederek de altın ve deneyim kazanılabilir.

Market

Oyunda, kullanıcıların çiftlikleri için alışveriş yapabildiği bir market vardır. Marketteki bazı ürünler kullanıldığında altın ve deneyim kazandırmaktadır. Ayrıca kullanıcılar buradan arazilerini genişletebilirler. Bazı ürünler ise sadece banknotlar ile alınabilmektedir.


FarmVille Araçları


Son günlerde çok popüler olan bir Facebook uygulaması “Farmville”…

Zamanla bağımlılık yarattı. Sürekli bir ilerleme ve işin içinde sosyalleşme olduğundan ne kadar çok arkadaşınız varsa o kadar keyifli hale geliyor. Oyundan bazı başlıkları ele alarak giriş düzeyinden bir rehber…

Multi Tool (Çoklu Araç)

Bu araç oyun içindeki interaktif işleri yapmanızı sağlıyor. Sizin imleciniz gibi bir anlamda. Yakınlaştırmak, sağa sola çekmek vb. gibi işlerde kullanılıyor.

Plow (saban)

Yeni bir ekim yapmadan önce arsanızı sabanlamanız gerekiyor. Paranızın sınırlarını bilerek ona göre sabanlama yapın. Her saban 15 puan götürmektedir.

Delete (silme)

İstediğiniz alanı silmeye yarar. Üzerinde ekin varken yaparsanız ekini kaybedersiniz. Bunun dışında şekil tarlaya vermek için kullanabilirsiniz.

Harvest (hasat)

Ektiğiniz her mahsülün olgunlaşma süresi mevcuttur. Bu süre sonunda hasat yapmanız gerekiyor. Yapmazsanız eğer ürün çürür ve para kazanamazsınız.

Ribbons (kurdele)


Oyunda size bazı görevler veriliyor. Çok çeşitli görevler mevcut. Bunları yaptıkça kurdele kazanıyorsunuz. Şu an 15 farklı görev ve hepsinde 4 renk kurdele mevcut. Farklı çeşit ağaç mevyesi toplamaktan hayvan yetiştirmeye kadar yaptığınız bir çok şey size kurdele kazandırabilir. Kurdeleler aslında birer sonuç. Ne kadar ilerlerseniz o kadar sahip oluyorsunuz.

Market

Oyunun temeli kazandığınız altın ve paralarla birşeyler almaya dayanıyor. Fakat oyunun başında marketten aldığınız şeyler çok sınırlı. Seviye atladıkça seçenekler açılıyor. Oyunun sürükleyici yönlerinden biri de bu! Zamanla bunları açmak. 7 çeşit malzeme mevcut: tohum, ağaç, hayvan, bina, dekorsayon, çiftlik büyütme ve taşıt. Oyun ilerledikçe bunlara ulaşmanız mümkün.

Neighbor (komşu)

bu kavram da çok önemli. Facebook daki arkadaşlarınızı komşu olarak ekleyerek onların tarlasını ziyaret edip ve hatta yardım da edebiliyorsunuz.

Gift (hediye)

Oyunun en önemli özelliklerin birisi de her gün belli sayıda komşulara hediye yollanabilmesidir. Bazı şeyleri satın alamayıp sadece hediye yollabiliyorsunuz. Sosyalleşme için önemli bir özellik.

Adoption (evlat edinme)

Facebook ana sayfadaki haberleri takip etmeniz gerekiyor. Bazen bazı hayvanlar kayboluyor ve siz onları çiftliğinize alabiliyorsunuz. Genellikle kara koyun, çirkin ördek gibi hayvanlar oluyor bunlar.

Coin (jeton/para)

Biçtiğiniz her mahsul, sağdığınız inek, mevyesini topladığınız her ağaç ve buna benzer daha bir çok aktivite size para kazandıracak ve siz de bu parayla marketten alışveriş yapabilirsiniz.
XP (tecrübe)

Bildiğim kadarıyla şu an 37 bölüm mevcut. Bölüm geçmenin şartı da XP kazanmak. Yapılan her saban +1Xp, ekilen tohumlar da açıklamarında yazdığı kadar +Xp kazandırır. Ayrıca satın aldığınız diğer dekorasyon vs. gibi şeyler de +Xp kazandırır. Bu çok önemlidir zira seviye atlamak ana amaç aslında…

Share the wealth (varlığı paylaşmak)

Atladığınız her seviye, kazandığınız her kurdele size bunu arkadaşlarınızla paylaşma olanağı sağlar ve anasayfa haberlerinde haber olarak çıkar. Arkadaşlarınız da buna tıklayarak para kazanabilirler.


FarmVille Görevleri


Oyunda yapmanız gereken başlıca görevler Ribbons (kurdele) menüsündeki sıraya göre aşağıda listelenmiştir.

Görevler sayesinde para ve puan kazanır, daha çabuk level atlayabilirsiniz.


1.Local Celebrity –
Arkadaş Ekleme Görevi (Kişi ekleme 8 de ve 10 da tarla büyür.sonrası açık değil ama yinede çok kişi eklemek lazım)

2.Good Samaritan – Arkadaş Tarlasına Yardım Görevi (ekrana gelen arkadaşlara yardım etme sayımız)

3.High Roller – Para Kazanma Görevi (biriktirdiğimiz para)

4.A Pretty Penny – Para Harcama Görevi (marketteki harcama tutarımız)

5.Cream of the Crop – Tarla Hasat Görevi (Toplamdaki tarla hasadı)

6.Knock on Wood – Ağaç Hasat Görevi (Toplamdaki ağaç hasadı)

7.Zoologist – Hayvan Hasat Görevi (Toplamdaki hayvan hasadı ile ilgili)

8.Architect – Bina alma Görevi (Ana binalardan alıp ilgili sayıya ulaşmaya çalışıyoruz)

9.Pack Rat – Dekorasyon Malzemesi Alma Görevi (çitler,yayık,havuz v.b alıp ilgili sayıya ulaşmak)

10.Animal Shelter – Hayvan Yardım Görevi (Arkadaşlarının ana sayfasında görürsen Adopt Yapıp kazanabiliyorsun)

11.Green Thumb – Değişik Ürünler Hasat Etme Görevi (17 değişik ürünü ekip hasadını yapmak)

12.Tree Hugger – Değişik Ağaçlar Hasat Etme Görevi (15 değişik ağacı ekip hasadını yapmak)

13.Noah’s Ark – Değişik Hayvanlar Hasat Etme Görevi (8 değişik hayvanı tarlaya koyup hasadını yapmak)

14.Not Spoiled, Gifted! – Hediye Kutusu Görevi (Gelen hediyeleri saklayıp belirli sayıya ulaşınca madalya verir.)

15.Crop Whisperer – Arkadaş Tarlası Gübreleme Görevi (Arkadaşlara yardım ederken bitkilerine gübre verme görevi)

16. Flower Power – Çiçek Yetiştirme, Hasat Etme Görevi


FarmVille Ekin Rehberi


Ekinler oyundaki en büyük seviye ve para kaynağıdır. Oyunda bir çok ekin olmasına rağmen, ekilmeye değer olanlar belirlidir.

Bu ekinleri incelemeye başlamadan önce hatırlatmak istediğim önemli bir husus var,
Ektiğiniz ürünler büyüdükten sonra büyüme süreleri kadar bir zamana sahiptirler. Bu zaman dolduktan sonra yavaş yavaş bozulmaya başlarlar ve bu süreç olgunlaşma sürelerinin yarısı kadar sürer.

Çileği örnek alalım:

10:00 Çileklerinizi ektiniz
14:00 Çilekleriniz hasata hazır
18:00 Çilekleriniz bozulmaya başladı
20:00 Çileklerinizin tümü bozuldu

Not:: Unutmayın ki çilekler son 2 saatte rasgele bozulmaya başlıyacaktır, ektiğiniz sıra ile değil!
Şimdi oyundaki en önemli ekinleri inceleyelim:

(Parantez içlerindeki ifadeler sırası ile, olgunlaşma süresi [sa], bir kareden çapa dahil gelecek para [C] ve tecrübedir [exp].)

Seviye 1-8 : Çilek / Strawberries (4 sa, 10 C, 2 exp)

8. seviye kadar oyuncular için en uygun ekindir. Eğer tarlanızı 8 saatten uzun bir süre bırakacaksanız, çilek yerine soya fasülyesini (soybeans) tercih edebilirsiniz.

Seviye 5 -20 : Bal Kabağı / Pumpkin (8 sa, 23 C, 2 exp)

Bu ekini uyuymaya gitmeden önce ekebilirsiniz. (Uyuduktan 4 saat sonra uyanıp tarlanıza bakabilirseniz çilek ekin.) Eğer 8 saatten kısa sürede uyanıp tarlanıza bakabilecekseniz, 17. seviyeyi geçtikten sonra yaban mersinini (blueberries) tercih edin.

Seviye 5 -20 : Pirinç / Rice (12 sa, 36 C, 2 exp)

Tarlanızı ancak 12 saatten uzun bir süre sonra kontrol edecekseniz bu ekinden ekebilirsiniz.

Seviye 8 -17 : Ahududu / Raspberries (2 sa, 11 C, 1 exp)

Hızlı tecrübe kazanmak isteyen ve tarlasını 2 saatte bir kontrol edebilecek kişiler için uygundur. Basitçe, 8. seviyede çileklerin yerini alırlar.

Seviye 17 – 29: Yaban Mersini / Blueberries (4 sa, 26 C, 2 exp)

Önceden de belirttiğim gibi 8 saatten kısa uyuyorsanız bal kabağı yerine bunları ekebilirsiniz. Bunun dışında 17. seviyede ahududuların yerini alırlar ve 29. seviyeye kadar tecrübe ve para ortak ele alındığında en karlı ürün olarak kalırlar. Gündüz 4 saatte bir tarlanızı kontrol etme imkanınız varsa, bu ekinlerden kesinlikle şaşmayın.

Seviye 20 – ∞ : Domates / Tomatoes (8 sa, 58 C, 2 exp)

Bu ekinler geceleri için idealdir ve aynı zamanda en çok parayı da yine bu ekinler kazandırır. 20. seviyeye geldiğinizde bal kabaklarının yerini alacaktır. Gece ekmeniz daha makbuldur ve yaban mersini için uykunuzu bölmenize gerek yoktur.
Aynı zamanda tarlanızı 8 uzun bir süre sonra kontrol edecekseniz gündüz de ekebilirsiniz.

Seviye 22 – ∞ : Havuç / Carrots (12 sa, 75 C, 2 exp)

Ekinlerinizi ancak 12 saatten uzun bir süre toplayabilecekseniz havuç ekin. Basitçe, pirincin yerini alır.

Seviye 23 – ∞ : Kahve / Coffee (16 sa, 108 C, 2 exp)

23. seviyeye ulaştıysanız ve tarlanızı 16 saatten fazla bırakacaksanız kahve ekebilirsiniz.

Seviye 25 – ∞ : Ayçiçeği / Sunflowers (24 sa, 165 C, 3 exp)

1 gün boyunca tarlanıza bakma şansınız yoksa ayçiçeği ekebilirsiniz. Her ne kadar domateslerin en çok para kazandıran ürünler olduğunu belirtsem de, domatesleri günde 3 kez ekmenin imkansız olduğu düşünülürse (ve diğer kısa dönem ürünlerde de 23 saate tamamlansalar dahi çapa, toplama ve ekme süreleri dikkate alınmalıdır.) ayçiçekleri en kârlı ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Seviye 29 – ∞ : Böğürtlen / Black Berries (4 sa, 27 C, 2 exp)

Son olarak oyunun en gözde ekinlerinden birisi böğürtlenler. Yaban mersinlerinin yerini alan bu ekinler, ne yazık ki fazladan sadece 1 coins fazla para geitiriyor. Biz hesaplamalarımızda bu ekini kullanacğız.

Şimdi gelelim bu ekinleri ne kadar ve nasıl ekeceğinize ya da bir başka deyişle bir günü nasıl tamamlayacağınıza . Hesaplamalarımızı 20 x 20 (şuan ki en büyük çiftlik boyutu) bir çiftliğin tüm alanlarının ekinler için kullanıldığını varsayarak yapacağız ve 4-8-24 saatlik ürünlerin en yüksek seviyede açılanlarını kullanacağız. Son olarak ilk strateji diğerli için referans noktası kabul edeceğiz. 58 27

4 x Böğürtlen + 1 x Domates:

(Günde) 66.400 Coins ve 4.000 Exp

- – - – Referans – - – -

3 x Domates :


(Günde) 69.600 Coins ve 2.400 Exp
+ 3.200 Coins ve – 1.600 Exp

5 x Böğürtlen :

(Günde) 54.000 Coins ve 4.000 Exp
- 12.400 Coins ve +/- 0 Exp

1 x Havuç + 1 x Böğürtlen + 1 x Domates:

(Günde) 64.000 Coins ve 2.400 Exp
- 2.400 Coins ve – 1.600 Exp

1 x Kahve + 1 x Domates:

(Günde) 66.400 Coins ve 1.600 Exp
+/- 0 Coins ve – 2.400 Exp

1 x Ayçiçeği:

(Günde) 66.000 Coins ve 1.200 Exp
- 400 Coins ve – 2.400 Exp

2 x Havuç:

(Günde) 56.000 Coins ve 1.600 Exp
- 10.400 Coins ve – 2.400 Exp

Eğer gecenin bir vakti kalkıp, uykunuzu bölmek sizin için sorun teşkil etmiyorsa sizin için en iyisi şu yöntem olabilir:

6 x Böğürtlen :

(Günde) 64.800 Coins ve 4.800 Exp
- 1.600 Coins ve + 800 Exp


FarmVille Mekanizasyon RehberiResmi ekleyen
FarmVille’a kısa bir süre eklenen mibzer (seeder) ile üçleme tamamlandı ve makinalı tarıma tam anlamı ile geçtik. Fakat geçmek de ne geçmek, sorular, sorunlar, şikayetler bitmiyor… Traktör, biçerdöver ve mibzer ile ilgili bilinen bütün her şey burada… Gözlerinizi açın ve iyice okuyun.

Nasıl?

Gerçek hayattakinden biraz daha sempatikler değil mi?

Keşke tatlı oldukları kadar işlevsel olsalar. Neden mi, birazdan anlatacağım. Önce bütün araçlarımızı tanıyalım.

Traktör (Tractor): Resimde gördüğünüz kırmızı araç. Görevi tarlayı sürmek. 4×2′lik yer kaplıyor ve bir seferde 4 parça toprağı sürebiliyor. İşlem sırasında kazandığınız tecrübede ve harcadığınız altında bir değişiklik olmuyor, tamamen aynı. Bunun yanında işlemi yaparken her parça için 1 mazot (fuel) harcıyorsunuz. Ayrıca bu traktörün pembesi de mevcut, düşünürseniz…
Biçerdöver (Harvester): Tam ortada diğerlerinden görece büyük 4×3′lik boyutuyla ve sürekli dönen bıçakları ile hafif saldırgan bir görüntü oluşturuyor. Görevi tahmin ettiğiniz gibi, olmuş ürünleri toplamak. 4 parçadaki olmuş ürünleri toplayabiliyor, her biri için bir mazot harcıyor bunun dışında altın gelirinde bir artış veya fazladan tecrübe getirisi olmuyor.

Mibzer (Seeder): Oyunumuzun son gözdesi, tohum ekme aracı. Diğer iki araçta olduğu gibi dört parça toprağa etki ediyor, parça başına 1 benzin harcıyor ve süre dışında bir eksisi veya artısı olmuyor.

Evet, araçlara kısaca bir göz attık. Özetleyecek olursak; her araç sürme, hasat veya ekim işlemlerinden birini 4 parça üzerinde çiftinizin 1 parça için harcadığı zamanı kullanarak gerçekleştiriyor. İşlediği her alan için 1 mazot harcıyor. Burda şu önemli ki, 4 kareden az parçayı işlediğinizde işlediğiniz alan kadar kazanıyor veya harcıyorsunuz. Ayrıca araçlara 30.000 altın ödüyor, karşılığında 300 tecrübe kazanıyorsunuz.

Şimdi geldik kolaylığın rahatlığın bittiğin, işin renginin değiştiği kısmına. Mazot deponuz sadece 150 kapasiteye sahip. Bu da 150 parça alan işleyebileceğiniz anlamına geliyor. Asıl kötü haber ise bu araçların aynı depoyu paylaşması ve bu çabucak bitin deponun tam 6 saat 15 dakikada dolması.

Eğer gözünüz marketteki mazot depolarına takıldıysa hemen uyarayım, onlar tek seferlik mazot dolumu için. Yani yandaki mazot deposunu almak için 3 Farm Cash ödüyorsunuz ve bir seferlik 150 alan işleme hakkınız oluyor.

Şimdi 150 bana yeter diye düşündüyseniz size bir şey daha hatırlatacağım. 150 kare fakat 3 araç. Yani olmuş ürünlerinizi toplayacak, ardından toprağı sürecek son olarak da yeni tohumlar ekecekseniz bir depo mazot ile ancak 50 kare için bu işleri ard arda yapabilirsiniz…

Biz bu araçlara ne için para vereceğiz o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bir düşünün herhangi bir yapıya(building) para vermektense bu araçlardan birini alabilirsiniz ya da ipucu sayfalarında yer alan 50′şer taktiğini uyguluyabilirsiniz…

FarmVille Yardımcı Araçlar

İşinize yarabileceğini düşündüğümüz bazı yardımcı araçlar…


Tohum Borsası
Resmi ekleyenYetiştiricilik ve Kazanç Tablosu


Yetiştiriciliğini yaptığınız bitki, ağaç ve hayvanların tohum ücretleri, satış fiyatları, XP kazançları, saatlik en karlı XP analizi, saatlik en kazançlı bitki analizleri gibi bilgilere ulaşabileceğiniz Excel formatında hazırlanmış tablodur. Ekim öncesi hangi bitkiyi yetiştireceğinize karar vermek artık çok kolay… Aşağıdaki Excel halinde hazırlanmış dosyayı inceleyiniz.Dosya Ekle  farmvilledata1.xls   127,5K   3 kere indirildiLevel, Bitki, Hayvan, Yapı Fiyat Tabloları


Zynga Community Forums’tan Daisygirl tarafından hazırlanmış, FarmVille Level Tablosu, hangi seviyede level atlanır, yeni level’da açılacak özellikler, bitki ve hayvanlar, fiyatları ve kazanç analizlerini içeren çok başarılı bir FarmVille veri bankası. Excel formatında, oynarken sürekli yararlanmanız gereken önemli bir kaynak. Aşağıdaki Excel halinde hazırlanmış dosyayı inceleyiniz.Dosya Ekle  farming2.xls   38K   4 kere indirildi

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Tuzak Taktiği


Çiftçiniz verdiğiniz işleri yapmak için sürekli bir yerlere gider, bu da büyük bir zaman kaybına yol açar. Bunu önlemenin çok basit bir yolu var. Tarlanız ilk açıldığında çiftçinizin durduğu kareyi temizleyin ve daha sonra çiftçinizin 4 bir yanına saman veya buna benzer bir şeyler koyun. Bu size büyük zaman kazandıracaktır.Resmi ekleyen
EN HESAPLI TECRÜBE KAZANMA TAKTİĞİ


Herhalde hepiniz oyundaki kurdelelerden haberdarsınızdır. Bunların bir kısmı oldukça yararlı bir kısmı ise çok gereksiz. Fakat bir tanesi hepsinden iyi o da Architect Ribbon; Mimarlık Kurdeleleri…

Nasıl yapacağız, ne kazanacağız? Çok basit…

Bu kurdelelerin hepsini almak için 30 yapı inşa etmeniz gerekiyor. Biz de en uygun 30 yapıyı inşa edeceğiz, işte hesap ortada:

30 Rest Tent Aldık = 30.000 coins gitti, 300 tecrübe puanı geldi*

4 Mimarlık Kurdelesini Kazandık = 18000 coins ve 1850 tecrübe puanı geldi
30 Rest Tent’i Sattık: =1500 coins geldi*

Toplamda =10500 coins ödedik, 2150 Exp geldi yani bir Exp için 4.88 coins ödedik ki bu da oyunda bir tecrübe puanı için en düşük oran oluyor…

Not: Bu kurdele için 30 binanın da çiftliğinizde bulunması gerekir!!!

*Rest Tent: 1.000 coins (10 tecrübe puanı)
50'ŞER TAKTİĞİ

İlk olarak bu taktik kısa süreli ürünler için geçerli değil malesef, nedenini anlayacaksınız. İlk olarak tarlanızı 50 (veya daha az) alan içeren bölgelere ayırın. İlk parçayı ekin daha sonra arada en az 6 sa. 15 dk. bırakarak diğerini. Böylece ilk bölgedeki ürünleri hasat edip yenilerini ekince biten mazotunuz, diğer bölgedeki ekinler oluncaya dek tekrar dolacaktır. Bu döngüyü bir kez başlattığınızda gerisini kolayca getirirsiniz…

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı