İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Netball - Kadın Basketbolu | Netball Tarihi - Oynanışı - Oyun Sahası Ve Donanım

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Netball - Kadın BasketboluNetball dünyada kadınların oynadığı en popüler oyundur ve bütün kıtalarda yetmişin üzerinde ülkede 9 milyon insan oynanmaktadır.

Commonwealth ülkelerinde diğer bütün sporlardan daha çok netball'a katılım vardır. Netball aslında Amerika'da kadınların basketbol oynaması ile 1895 yılında başladı ve oradan İngiltere'ye ve İngiltere'nin sömürgelerine yayıldı ve popüler oldu. Netball hızlı ve yetenek isteyen bir takım oyunu olup, ,bluemirrow, koşmak, atlamak, yakalamak ve atmak üzerine kuruludur. Bir takım 12 kişiden oluşur fakat sadece 7 kişi oyunda yer alır. amatör spor olup 1990 yılından beri olimpiyatlarda spor dalı olarak yer almaktadır.Resmi ekleyen


Özetle Netball


• Hem iç sahada hem de dış sahada yedişer kişiden oluşan iki takımla oynanır.
• Kısıtlı alanlarda takım oyuncuları oynar.
• 3.05 metre yüksekliğindeki bir direğe bağlı demirden yapılmış (fakat Basketbol'daki gibi ağı olmayan bir demir dairedir) bir dairenin içerisine topu atmakla gol kazanılır.
• Oyun sırasında oyuncuların birbirlerine dokunmaları yasaktır.
• Top oyuncuların elinde olduğu zaman oyuncuların atacağı adımlar belli kurallara bağlıdır.

Netball takım halinde oynanan bir spordur. her takımda 7 oyuncu bulunur yani bir oyunda toplam 14 oyuncu olur. Her oyuncu karşı takımdan birisiyle eşleşir.Her oyuncunun oyun alanında kendilerine ait bir yeri vardır.Oyun sırasında Gol atma ya direkt oyun içinde atışla kazanılır ya da ceza atışıyla kazanılır. Ayrıca karşı tarafın oyuncularının gol atmasını engellemeye çalışabilirsiniz. Top elinizde 3 saniyeden fazla tutamaz ve topla hareket edemezsiniz.

Netball sahası basketbol sahasına göre biraz daha büyüktür, saha 30.5m uzunluk ve 15.25m genişliğindedir.Netbol, yedişer kişiden oluşan ve bir fileli çembere zıplayarak sayı atmayı hedefleyen bir spordur. ABD'de basketbolun kadınlara yönelik bir versiyonu olarak ortaya çıkan netbolun amacı, fileli çemberden topu karşı taraftan daha çok geçirmektir. Oyuncular topla ne koşabilir ne de topu çeşitli şekillerde sürebilir. Netbolun uluslararası organizasyonu olan Dünya Netbol Şampiyonası, 4 yılda bir düzenlenmektedir. Genellikle İngiliz Uluslar Topluluğu'nu oluşturan ülkelerde oynanan netbolun, 70'ten fazla ülkede 20 milyon oyuncusu vardır.


Tarihi


"Kadın basketbolu", 1895 yılında İngiltere'de ortaya çıktı ve aynı yıl ilk kez Madame Osterburg's Koleji'inde müsabaka şeklinde oynandı. Başta belirli bir saha çizgileri yoktu ve oyuncular uzun kollu üstlükler ve etekler giymekteydiler. 1901 yılında netbolun kuralları ilk kez basılı hâle geldi. Oyun dünya çapında yayılmaya başladı ve başta Avustralya ve Yeni Zelanda olma üzere oyun, pek çok ülkede popüler duruma geldi. 1960'ta Uluslararası Netbol Birlikleri Federasyonu (IFNA) kuruldu. Bu kuruluş, 1963'ten bu yana 4 yılda bir dünya şampiyonası düzenlemektedir.


Oynanışı


Oyun, orta daireden verilen pasla başlar. Topa sahip olan takım, topu rakibin kale alanı içine sokmaya ve şutör ya da hücumcunun sayı yapmasını sağlamaya çalışır. Her gol, bir sayı değerindedir ve sonrasında oyun tekrar orta noktadan başlar. Oyun, her biri 15 dakikalık dört çeyrekten oluşur. Bir takımda toplamda 12 oyuncu vardır ancak, aynı anda sahada sadece yedisi bulunabilir. Çeyrek aralarında ya da sakatlık nedeniyle verilen molalarda kullanılmak üzere sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır.

Kural ihlallerini belirlemek amacıyla iki hakem bulunur. Temel kural ihlalleri vücut teması ve engellemedir. Diğer kural ihlallleriyse; topu üç saniyeden fazla elde tutma, kendi bölgesi dışına çıkma ve topa ayakla müdahaledir.Resmi ekleyen
Oyun Sahası Ve Donanım


Netbol sahası, hangi oyuncunun nerede oynayacağını belirleyecek şekilde 3 bölgeye ayrılmıştır. Sahanın iki ucunda yarım daireden oluşan bölgede "kale alanı", "kale direği", "çember" ve "file" bulunur. Kale alanının çapı 4.9 metredir ve bu çizgiye arka çizgi de denmektedir. Kaleye atılan şutlar sadece kale alanını teşkil eden yarım daire içinden atılabilir.

Ayrıca kale direği, kale alanının merkez çizgisinin tam ortasında yer alır. Sahayı 3 eşit parçaya bölen çizgilere "alt çizgi" denmektedir. Sahanın ortasında oyunun başlatıldığı "orta daire" bulunur. Orta dairenin çapı 1 metredir. Ahşap zemin, netbol için ideal zemin olarak kabul edilir, fakat asfalt ya da çim sahalar da tercih edilmektedir. Saha üstündeki tüm çizgiler oyuna dahildir ve kalınlıkları 50 mm.'dir.

Oyunun 19. yüzyıldaki icadından bu yana pek çok kural, aparat ve kılık kıyafet değişikliği olmuştur. Eskiden kaleler, eğreti direklerden ibaretti ve oyun, duvara süpürgeyle tutturulmuş çöp kutusuyla oynanırdı. Giysiler, konfor ve hareket serbestliğini ön plana çıkaran formalara doğru evrim geçirmiştir.

Bir netbol topunun ağırlığı, 400 ile 450 gr. arasında değişir ve deri, kauçuk v.b malzemelerden yapılır. Çember direğin en tepesinde durur ve 15 cm.'lik yatay bir parçaya tutturulmuştur. Basketbolun aksine arkada topu sektirecek bir levha yoktu.


Konu Hale tarafından 19 Ocak 2013 Cumartesi - 11:30 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim linkleri düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim linkleri düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı