İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Brezilya Usülü Trabzonspor | Brezilya'lı Bir Grup Trabzonspor Hayranı ''Trabzonspor VP'' İsimli Bir Takım Kurdu

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Woodpecker

Woodpecker

    Ağaçkakan Woody

  • Yetkili
  • 5.957 İleti


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bir grup genç, 2005 yılında kaleci Jefferson'un transferiyle tanıdığı Trabzonspor'a duydukları sevgiyle, "Trabzon VP" adlı bir takım kurdu.

Bordo-mavili kulübün tercümanı Halil Yazıcıoğlu, Brezilyalı oyuncu Alanzinho'dan öğrendiği ve hakkında bilgiler derlediği Trabzon VP takımına, Trabzonspor dergisinin bu ayki sayısında yer verdi.

Yazıoğlu'nun derlemesine göre, yaklaşık altı ay önce takım kaptanı Leo Reixach tarafından kurulan takımda 20 amatör futbolcu yer alıyor.

Kurulduğu mahallenin adının Vila da Penha olmasından hareketle, "Trabzon VP" adı verilen takım, bordo-mavi renkli formayla mücadele ediyor.

Romario, Vanderlei Luxemburgo, Carlos Alberto, Dinamite ve Adriano gibi önemli oyuncuların çıktığı Vila da Penha mahallesinin, köklü bir futbol geleneğinin bulunduğu, "Trabzon VP" takımın da çıktığı ilk dokuz karşılaşmada, sahadan galibiyetle ayrıldığı belirtildi.

Son maçlarındaki galibiyetlerini 8-2'lik skorla alan takımın kurucusu ve kaptanı Reixach, dergiye verdiği röportajda, 23 yaşında ve çok büyük bir futbol fanatiği olduğunu belirterek, "Rio'da oturuyorum, sıkı bir Botafogo taraftarıyım. Alanzinho belki çok kızacak ama onun yetiştiği takım olan Flamengo'yı hiç sevmem. Küçüklüğümden beri hep bir kaleci olmayı hayal ettim ve kendime idol olarak Jefferson'u aldım. Botafogo'da oynadığı dönemde ona karşı büyük bir sevgim vardı ve 2005 yılında onun Trabzonspor'a transfer olmasıyla birlikte Trabzonspor'u yakından takip etmeye başladım. O günden beri de bordo-mavi renklerin peşini hiç bırakmadım" ifadelerini kullandı.

Trabzonspor'u internetten takip ediyor

Leo Reixach, internetten Trabzonspor maçlarını takip edip takım ve şehir hakkında bilgi aldığını ve 'Rio usülü bir Trabzonspor' kurma kararı verdiğini anlatarak, kurdukları Trabzon VP'nin maçı olduğu gün, tüm Vila da Penha mahallesinin, toprak sahaya akın ettiğini, bu sayede Trabzon'un ve Trabzonspor'un mahallede herkes tarafından tanındığı ve Trabzon için büyük bir tanıtım yaptıklarını belirtti.

Brezilya'da Türkiye liglerinden bahsedildiğini ifade eden Reixach, sözlerini söyle sürdürdü:

"Bizim buralarda hep Türkiye liglerinden bahsedilir ama Trabzonspor'un adı hiç anılmazdı. Bizim takım kurulduğundan beri etrafımızdaki herkes, gıyabında da olsa Trabzonspor'u tutar oldu. Hatta ben, artık Botafogo maçlarında bile üzerime giydiğim Trabzonspor formamla gidiyorum. Arada sırada da arkasında, '20 Gökdeniz' yazılı Türk Milli Takımı formamı giyiyorum. Arkadaşlarım 'Sen de bu işi çok abarttın, Botafogo'yu unuttun Trabzonspor'u tutar oldun' demeye başladı."

Toulouse maçları kahretti

Trabzonspor'un taraftarlar sitesinden Bordo-mavi.net'in forumundaki tartışmalara İngilizceye döndüğünde katılmaya çalıştığını söyleyen Leo Reixach, "Fransa'daki Toulouse maçında galip gelmiş olmamıza rağmen elenmemiz beni kahretti. Çünkü UEFA'da epey yol kat edebileceğimizi düşünüyordum ama umarım ligde başarılı oluruz da bu hayal kırıklığını telafi ederiz. Günün birinde Trabzon'a gelerek Hüseyin Avni Aker Stadı'nın çimlerinde bordo-mavili formayı görmek istiyoruz. Gelmek için can atıyoruz. Fakat uçak biletine yetecek kadar paramız yok" dedi.

Kendisi yok, izi var


Brezilyalı kaleci Jefferson, Botafogo'dan, 2005-2006 sezonu öncesi Trabzonspor'a transfer olmuştu.

O dönem, transferine karşı çıkan Botafogolu taraftarların kulüp binasına yürüdüğü haberleri çıkmış, Jefferson'un da Trabzonspor'un da uzun süre kaleci sorunu yaşamayacağı açıklanmıştı.

Ancak Trabzonspor'un istediği verimi alamadığı Jefferson, 2008-2009 sezonunda Konyaspor'a transfer oldu. Bu kulüpte de istikrarı yakalayamayan Brezilyalı kaleci, tekrar eski kulübü Botafogo'ya döndü.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı