İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Örgü Oyuncaklar - Amigurumi - Yumurta Kafalar | Sık İğne Tekniğinin Oyuncağa Uyarlanmış Hali - Resimli Anlatım İle Örgü Oyuncaklar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.Örgü Oyuncaklar - Amigurumi
Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türeyen örgü ören bayanların da iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.


Yakın zamana kadar Türkiye'de fazla bilinmeyen Amigurumi, yurt dışında oldukça rağbet gören bir hobi dalıdır.


İlk defa örecek olanlar için, basit bir Amigurumi yapımı örneği:
Yumurta KafalarResmi ekleyen
Yeni başlayanlar için çok uygun, kolay bir model bu. Umarım tarif anlaşılır olmuştur, yazının altında toplu tarifi de bulabilirsiniz.

Önce 3 zincir çekiyoruz.

- 2. zincir deliğinin içine 5 sık iğne yapıyoruz.

- 5 sık iğneden sonra, her deliğe 2 sık iğne yapıyoruz, toplam 10 sık iğne oluyor, tam burayı farklı renkte bir ip ile sıra bitimi olarak işaretliyoruz.Her sıra bitiminde, bu işaretin yerini değiştireceğiz.Resmi ekleyen- İşarete gelinceye kadar 15 sık iğne yapıyoruz, yani 1e1 ve 1e2 şeklinde arttıracağız.işaret ipini değiştiriyoruz.

- 15 sık iğne daha yapıyoruz, bitiminde yine işaret ipimizin yerini son geldiğimiz noktaya takıyoruz.Resmi ekleyen Resmi ekleyen
- Bu sırada işaretli yere kadar toplam 20 sık iğne yapıyoruz. İşaret ipini yine değiştiriyoruz.Resmi ekleyen- Bu sırada 25 sık iğne yapıyoruz.

Tam 7 sıra bu şekilde 25 sık iğne örüyoruz.Resmi ekleyen- 7 sıra ördükten sonra, bu sırada 20 sık iğne yapıyoruz.

Bu aşamada, isterseniz yumurtanıza yüz ifadesi işleyebilirsiniz.Resmi ekleyenVe eksiltmeye devam ediyoruz.

- 15 sık iğne

- Yine 15 sık iğne
Resmi ekleyen- Yumurtamıza elyafları doldurma zamanı, içini iyice dolduruyoruz ki, kalıp gibi dursun.Resmi ekleyen

- 10 sık iğne

- Ve son olarak birer deliği atlaya atlaya sık iğne yapmaya devam ediyoruz, böylece daralarak, yumurtamız bitiyor, sonunda düğüm atarak yumurtamızı tamamlıyoruz.Resmi ekleyen
Toplu halde tarif etmek gerekirse,


• 1. sıra: 3 zincir
• 2. sıra: 5 sık iğne
• 3. sıra: 10 sık iğne
• 4. sıra: 15 sık iğne
• 5. sıra: 15 sık iğne
• 6. sıra: 20 sık iğne
• 7. sıra: 25 sık iğne
• 8-14. sıra: 25 sık iğne
• 15. sıra: 20 sık iğne (yüz ifadesi işlenecek)
• 16. sıra: 15 sık iğne
• 17. sıra: 15 sık iğne (elyaf dolduruyoruz)
• 18. sıra: 10 sık iğne
• 19. sıra: 5 sık iğne


Merserize ip kullanılması tüylenmemesi açısından. Tığ ve şiş olarak seçim, kullanılanacak ipin üzerinde mutlaka belirtilir, bu bilgiye göre kullanılmalıdır.
Kaynak: Örgü Oyuncuklar Blogspot sitesinden alınmıştır.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Örgü Oyuncaklar - AmigurumiResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Örgü Oyuncaklar - Amigurumi


Amigurumi – Örgü Bebek


Aslında biz Türk hanımlarına pek yabancı bir şey değil. Bildiğiniz dantel tekniklerini kullanıyorsunuz ve müthiş oyuncaklar, battaniyeler, patikler, terlikler ve daha neler neler üretebiliyorsunuz.


Resmi ekleyenAmigurumi, Japon kökenli bir kelime olup Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak ) kelimelerinden türeyen örgü ören bayanların da iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir. Türk elişi sanatlarında kullanılan sık iğne amigurumideki en önemli teknikdir. Kullanılan malzemeler ise tığ, ip ve güvenlik kilitli amigurumi gözlerdir. Amigurumi gözlerinin en önemli özelliği ise takıldıkları yerden bir daha asla çıkmamaları ve %100 güvenilir olmalarıdır.

Amigurumi yapmanın birkaç püf noktası da var tabii. Örerken matematik hesap yapıp nerede, ne kadar artırıp azaltacağınızı; düz, oval, yuvarlak vb. şekilleri nasıl ortaya çıkaracağınızı bu matematiksel şemalarla netleştirmeniz gerekiyor.

Peki amigurumi nasıl yapılır. İnceleyelim…

İlk olarak bilmeniz gereken şey sihirli halka. Peki SİHİRLİ HALKA nasıl yapılır?


Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Resmi ekleyen Resmi ekleyen
Kızımın doğmasının ardından sağlıklı, bebeğime zarar vermeyecek, kafasına vücuduna çarptığında canını yakamayacak oyuncak arayışına girdim. Örgü merakım sağ olsun daha çok örgü bebeklere itti beni. İnternette örgü bebek modeli araştırırken bana çok çok yeni amigurumi terimi ile karşılaştım. Peki neydi bu amigurumi hemen araştırmaya koyuldum buyurun aldığım notlarım.Sihirli halka = yapmak için ise ipi elinize alın ve orta parmağınızın üzerinden saat yönünde bir defa dolayın. Orta noktada bir çarpı işareti oluşacaktır. İşte tam da bu noktaya, iplerin kesiştiği yere baş parmağınızla destek yapın ve ipi parmağınızdan çıkartın. Bir sık iğne yaparak sabitleyin. Ardından 6 sık iğne daha yapın ve ipin boşta kalan ucundan tutarak çekin. İyice sıkılaştırın ve ilmekleri örmeye devam edin.


Bu yöntemler dışında iki tane daha yöntem bulunmaktadır.


Bunlar


İkili Halka = yapmak için ipi elinize alın ve orta parmağınızın arkasından gelecek şekilde, saat yönünün tersinde parmağınıza iki defa dolayın. Yüzük parmağınızla ipi destekleyin ve bir sık iğne yaparak ipi sabitleyin. Ardından 6 sık iğne daha yapın. İpi parmağınızdan çıkartın ve alt kısımda, sık iğnelerin içine giden ipi tutarak çekin. İyice sıkılaştırdıktan sonra bu kez ucu boşta kalan ipi tutun ve çekin. İpi tamamen sıkılaştırdığınızdan emin olduktan sonra örgünüze ilmekleri örerek devam edebilirsiniz.

Zincir yöntemini kullanmak isterseniz, ipi elinize alın ve bir zincir çekerek önce ipi sabitleyin. Ardından 2 zincir çekin. Son çektiğiniz 2 zincirden ilkinin içine 6 adet sık iğne yapın. Zincir yöntemini; ayakkabının tabanı gibi düz başlangıçlarda daha fazla zincir çekerek uygulayabilir; üzerinde çeşitli kürk, iplik, parça, boncuk vb. varyasyonlar bulunan iplerle de 2 zincir çekerek bu yuvarlak başlangıcı kullanabilirsiniz.

En yaygın kullanılan sihirli halka yöntemidir.

İngilizce karşılıkları

1. İkili Halka (Double Ring),
2. Sihirli Halka (Magic Adjustable Ring) ve
3. Zincir (Chain) yöntemidir.
KaynakDosya Ekle  Amigurumi.jpg   133,69K   0 kere indirildi

Dosya Ekle  sihirlihalka.jpg   3,85K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka1.jpg   5,34K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka2.jpg   6,08K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka3.jpg   5,47K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka4.jpg   4,97K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka5.jpg   3,58K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka6.jpg   6,17K   0 kere indirildi Dosya Ekle  sihirlihalka7.jpg   5,29K   0 kere indirildi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı