İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

YÖK 2010 Üniversite Sınavında Uygulanacak Katsayıları Açıkladı | Alan İçi 0,15 - Alan Dışı 0,13

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


Resmi ekleyen

Prof. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurulu’nda, yeni katsayılar 0.13 ve 0.15 olarak belirlendi

Danıştay’ın imam hatip liselerinin de aralarında bulunduğu meslek liselilere üniversiteye girişte katsayı farkını ortadan kaldıran kararın yürütmesini durdurmasına yaptığı itirazın reddedilmesinin ardından alacağı karar merakla beklenen YÖK, yeni katsayıları belirledi. Daha önce 0.3-0.8 olan katsayı farkında makas daraltılarak, alanında 0.15, alan dışında ise 0.13 olarak belirlendi. Böylece katsayı farkı binde 2’ye indirilmiş oldu. Üniversite sınavında puan türüne göre ilk 1000’e giren adaylar farklı katsayı uygulaması ile karşılaşmayacak. Yeni katsayı uygulamasında bir imam hatip lisesi öğrencisinin alan dışı tercihlerde bulunmak istediğinde genel lise mezunlarıyla eşit olmak için fazladan 8 soru çözmesi yeterli olacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplanan YÖK Genel Kurulu, 2010’da üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemini 7 saatlik toplantı sonunda karara bağladı. Yeni sistemde 0.15 ve 0.13 katsayıları uygulanacak. Alanında tercih yapan bir öğrenci 0.15, alanı dışında tercih yapan bir öğrenci 0.13 katsayıları ile değerlendirilecek. Meslek lisesi öğrencilerine de lisans tercihlerinde 0.13 katsayısı uygulanacak. Yeni sınav sisteminde en yüksek puan 500 olacak. Bir imam hatip lisesi öğrencisinin hukuk ya da tıp gibi alan dışı tercihlerde bulunmak istediğinde genel lise mezunlarıyla eşit olmak için fazladan 8 soru çözmesi yeterli olacak. Meslek lisesi mezunu bir öğrenci ilk bine girerse tercih edeceği programlar için eşit katsayı uygulanacak. Öğrencinin Matematik ya da Fen’den 5-6, Sözel ya da Türkçe’den 7 ya da 8 soru yapması yeterli olacak.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı