İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Hangi Padişah Hangi Burçtandı? | Tarihe Damgasını Vurmuş Padişahların Burçları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Hangi Padişah Hangi Burçtandı?


Yüzyıllar öncesi yaşamış ve tarihimize damgasını vurmuş padişahların burçlarını öğrenmeye ne dersiniz?


Resmi ekleyen
Fatih Sultan Mehmet

Koç burcu:
Doğumu, 29 Mart 1432. Burcunun en önemli özeliği; ağırkanlılara sabır göstermesi, cesur ve cüretkâr olması. O herkesden hatta kendinden bile önde olmak ister.


1. Bayazıt (Yıldırım)

Yay Burcu:
3 Aralık 1447 yılında doğmuştur. Cesur ve atılgan kişiliğinin yanı sıra halim-selim tavırlara da sahipti. Duygusal yönden zengindi. Şiir yazardı ve dine eğilimi vardı. Seyahat etmek ve farklı insanlarla iletişime geçmekten hoşlanır, hitabetiyle dikkat çekerdi.


Yavuz Sultan Selim

Terazi Burcu:
10 Ekim 1470 yılında doğdu. Sert tavırlarıyla dikkat çeker, bu özlliğinen dolayı muhabereleri severdi. Buna rağmen kabalıktan nefret ederdi. Sevgi, güzellik ve güç onun karakterini oluşturan özelliklerdi. 2 bin 500 kilometrelik yol gidip Tebriz’i almaktan çekinmedi. Gamzeleriyle ünlü ve güzelliği simgeleyen Terazi burcunun tüm çekici özelliklerini taşırdı.


Kanuni Sultan Süleyman

Boğa Burcu:
27 Nisan 1495 yılında doğumuştur. Hürrem Sultan’la yaşadığı aşkta güzeliğe düşkün Boğa burcundan olduğunun bunun kanıtıdır. Kanuni; acele etmez, geniş düşünür, geri adım atmazdı. Kanuni denmesinin nedeni; adalete inancından kaynaklanır.


2.Selim

İkizler Burcu:
28 Mayıs 1524 yılında doğdu. Duygulu, zeki ve esperiliydi. İkizler erkeğinde görülen çift kişilik Selim'de de bulunmaktaydı. İkizlerin, ince ve duygulu özelliğini taşıyan Selim, seferlerde gösterdiği başarılarla ün salmıştır. Kendisi, Muhteşem Selimiye’yi de yaptırmıştır.


3. Murat

Yengeç Burcu:
4 Temmuz 1546 yılında doğdu. Hatıraları onun için çok önemliydi. Yengeç burçlarından görülen bir özellik onda da vardı; Murat annesi Nur Banu Sultan’a oldukça düşkündü. Mars ve Plüton etkisinden dolayı diğer Yengeç’lere göre daha kararlıydı. Sahip olduğu şeyi bırakmazdı.


4.Murat

Aslan Burcu:
27 Temmuz 1612 yılında doğdu. Güçlü biriydi. Burcunun liderlik özelliğinin en yoğun olduğu grupta doğdu. Pohpohlanmayı seven, şık giyinen, eleştiriye kapalı ve titizdi. 1633’te tütün, 1634’te içki yasağı koydu. Hata kabul etmezdi.


5.Murat

Başak Burcu:
12 Eylül 1840 yılında doğdu. Başak burcunun en kötü örneklerinden biridir. 35’inde tahta çıktı. Ancak taht ona yaramadı. Dengesini yitirdi. Bunun üzerine tahttan indirilerek, Çırağan Sarayı’nda sürgüne gönderildi. 93 gün padişahlık yaptı.


2. Osman (Genç Osman)

Akrep Burcu:
3 Kasım 1604 yılında doğdu. Annesi yetişmesinde çok titiz davrandı. Zekâsı ve keskin bakışlarıyla tipik bir Akrep’ti. Merhametli, hayal dünyası genişti. İkinci Fatih olabilirdi. Tahta çıktığında güneş tutuldu. Boğazda, deniz tutuldu. 1622 yılında boğularak öldürüldü.


Mehmet Vahdettin

Kova Burcu:
2 Şubat 1861 yılında doğdu. Son Osmanlı padişahıdır. Kararsızlığıyla tanınır. Mondros ve Sevr onun döneminde imzalandı. Tahttan indirildi. Avrupa’yı dolaştı. İtalya’da San Remo’da oturma kararı verdi. 1926’da 65 yaşında vefat ettiğinde, borcu yüzenden tabutuna haciz konuldu.


2.Abdülhamit

Başak Burcu:
21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; onun için, “100 gram aklın 90’ı Abdülhamit’te, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde ” dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Şuandaki birçok sosyal kuruluşun temellerini attı.


Sultan İbrahim

Akrep Burcu:
5 Kasım 1616 yılında doğdu. 'Deli' diye anılmasına rağmen 'deli' değil, hayalperest ve zekiydi. 4. Murat öldürülmesini emretse de Kösem Sultan sayesinde kurtuldu. Tahta geçti.


3.Osman

Oğlak Burcu:
2 Ocak 1699 yılında doğdu. Cömertti. Sert, asabi ve sabırsızdı. Saraydaki kadınlar padişahın ayak seslerini duyduklarında hemen odalarına kaçarlardı. Tahta 56 yaşında çıktı.


1. Ahmet

Koç Burcu:
18 Nisan 1590 yılında doğdu. Tıpkı Fatih gibi gayretliydi. 14 yaşında tahta geçti. Koç’un duygu yüklü tarafını yazdığı şiirlerle gösterdi. Devlet işleriyle bizzat ilgilenen bir padişahtı. Yay Burcu ve Jüpiter’in etkisinde olduğu için sosyal çalışmaları çok severdi.


1. Mahmut

Aslan Burcu:
2 Ağustos 1697 yılında doğdu. Azimli ve sebatkârdı. Patrona Halil İsyanı’nı bastırdı. Belgrat’ı aldı. Yaşanılan büyük deprem onun cesaretini kırmadı. Döneminde İstanbul'daki onarımlar bitirildi. İstanbul rahat bir nefes aldı. Yanan dükkân ve evlerin zararını kendisi karşıladı.


1. Abdülhamit

Balık Burcu:
20 Mart 1725 yılında doğdu. Ok-yay konusunda iddialıydı. İyi bir hattat ve duygusaldı. Gizemli bilimlere çok meraklıydı. Almanlara karşı kazandığı önemli zaferlere sevinemedi. Çünkü 25 bin sivil ve askerin öldüğünü duyunca felç geçirdi ve 64 yaşında öldü.


Aylin SungurCumhuriyet Haber PortalıKaynak

Konu Hale tarafından 20 Ağustos 2015 Perşembe - 22:37 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı