İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Pasaport Nedir? | Türk Pasaportu Nedir? Pasaport Yerine Geçen Belgeler - Yeni Biyometrik Pasaportlar – Pasaport Çeşitleri - Lacivert - Yeşil - Gri - Kırmızı – Pasaport Almak İçin Yapılması Gerekenler - Kaybolan Pasaportlar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Pasaport Nedir?


Pasaport yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir.


Resmi ekleyenTürkiye'de lacivert, yeşil ve gri pasaportlar İl Emniyet Müdürlükleri tarafından verilirken kırmızı pasaport verme yetkisi Dışişleri Bakanlığı'ndadır. Pasaport Kanunu 15 temmuz 1950'de kabul edildi (5682 sayılı kanun). PK'ye göre Türkiye'ye giriş için 3 zorunluluk vardır: giriş kapılarından girme, pasaport veya yerine geçen belge bulundurma, vize (sadece yabancılar için). Giriş çıkışlar ancak Bakanlar Kurulunca saptanır ve kara, hava, demir, deniz yollarını kapsar. Giriş çıkışlarda özellikle kara yolundakiler komşu devletle karşılıklı olur. BK'ce belirlenmiş yollar dışında giriş çıkışlar yasaktır ve uymayanlar cezalandırılır. Batmakta olan bir gemiden can havliyle giriş yaparak karaya çıkanlar bundan ayrı tutulur.


Resmi ekleyen
Pasaport, gerçek kişilere özgü bir belgedir. Pasaport Kanunu, TVK, Polis Kanunu ve Gümrük Kanunu konuyla yakından ilgilidir.

Pasaportun amaçları:

• yurttaşlığın kanıtı,
• bir devletin uyruğuna başka ülkeye gitmede izin vermiş olduğunu göstermesi,
• pasaport sahibine gereken resmi kolaylık sağlanmasının belgesi olması,
• vizelerin üzerine işlenmesi,
• sınırlardan giriş ve çıkışlarda kanıt oluşturan damgaların üzerine vurulması. PK'ye göre, uyruk durumu düzgün olmayanlara ve yurtsuzlara da 'yabancılara mahsus damgalı pasaport' verilebilir.

Pasaport yerine geçen belgelerden biri pasavan'dır. Sınırlarda, Türkiye-Suriye sınırı başta olmak üzere burada yaşayanlar kullanmaktadır. 2003 Kasım ayında Suriye'den 5 bin kişi 48 saatliğine bu belgeyle akrabalarını ziyaret için Hatay'a girip çıkmıştır. Diğer belgeler: gemi adamı cüzdanı, demiryolu personeli kimlik belgesi, uçak mürettebatı belgesi.

Göçmenler, hükümet temsilcisinin verdiği vesika veya göçmen belgesi ile pasaportsuz giriş çıkış yapabilirler. Mülteciler ise, Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin Sözleşme (1951)'ye göre taraf devletlerden birinin mültecisi seyahat belgesi taşır, izinsiz girişlerinde cezalandırılmaz; sözleşmeye taraf devletlerden birinde ikamet etmeyenlerin girişi ise İçişleri Bakanlığı izniyle olur.

Türkiye ile KKTC arasındaki geçişler kimlik belgesi ile yapılabilir. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinden (örn: Almanya) gelen yabancıların Türkiye'ye belli bazı sınır kapılarından (örn: Atatürk Havalimanı) yaptıkları girişlerde pasaport yerine o ülkelerin kimlik belgesini ibraz etmeleri yeterlidir. Pasaportsuz veya yerine geçen belgesiz olanlar ise, Türk vatandaşı iseler, yurda sokulurlar. Vatandaşlığını kanıtlayamayanlar geri çevrilirler. Sınırdışı edilenlerin masrafları kendilerine aittir. Yabancılar ise doğrudan geri çevrilirler. Pasaportunu kaybedenler hakkında İçişleri Bkanlığı soruşturması yapılır. Buna rağmen içeri girenler ağır para cezası ve 1 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılırlar. Yabancı, cezasını çektikten sonra da sınırdışı edilir. Masrafını karşılayacak parası yoksa sevkini devlet yapar.

Vize, pasaporta, onu kullanarak ülkeye girilebilmesi için yapılan onaydır. Belgeyi geçerli sayma ve giriş çıkışta sorun olmadığını belirtir, pasaportu veren otoriteyi yani devleti tanıma anlamı da taşır. Yabancıların Türkiye'ye girişinde pasaport dışında giriş vizesi de gereklidir. Umuma mahsus yabancı pasaportlara vize vermeye valilikler veya onların izniyle emniyet müdürlükleri ve kaymakamlar, yurtdışında ise konsolosluklar yetkilidir. Uygulamada sınır kapısında vize almaya bandrol vize denir.

Bandrol vize harçlarını Dışişleri Bakanlığı belirler. Bununla birlikte yabancıların Türkiye'ye girişlerinde pasaport ve vize denetimi Emniyet'in, yani İçişleri Bakanlığı'nın denetimindedir. Vize, ikamet veya çalışma hakkı vermez, sadece geçici bir süre kalma hakkı sağlar. Üç tür vize vardır: Tek giriş vizesi (bir yıl, sadece bir giriş için), sayısız giriş vizesi (birden çok giriş için), transit vizesi (başka ülkelere gitmek için Türkiye'den geçmek üzere tek transit ve çift transit -gidiş dönüş-lidir).

Türkiye'ye dönüş vizesi yabancılara verilir, süresi bir yıldır. İkamet tezkereli yabancılardan bu vize aranmaz, buna "vize bağışıklığı" denir. PK'ye göre, emniyet izniyle, uçaktan uçağa aktarmalarda yabancılar havaalanı dışına çıkabilir. Genelde iki devlet arasında vize anlaşmaları yapılır. Ancak vize uygulamaları veya vize muafiyeti tek taraflı da olabilir. Avrupa Birliği ülkelerinin kendi aralarında vize zorunluluğu yoktur, ancak birlik ülkeleri Türkiye'ye vize zorunluluğu uygulamaktadır. Bazı AB ülkeleri, başka bir AB ülkesinde sürekli oturan TC yurttaşlarını vizeden muaf tutmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti de bu ülkelerden bazılarına (örneğin Almanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi), orada yaşayan Türkiye veya Türk kökenli yabancılara kolaylık sağlamak amacıyla vize uygulamaz.


Resmi ekleyenTürkiye'de Pasaport Türleri

• Umumi pasaport: Her Türk vatandaşına verilebilir. KKTC vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden vatansızların da alabilecekleri en yaygın pasaport türüdür.
• Hususi pasaport: 1. 2. ve 3. dereceli devlet memurlarına, belediye başkanlarına, eski TBMM üyelerine, ülke için olağanüstü faaliyetlerde bulunanlara ve bunların 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne - babalarına verilir.
• Hizmet pasaportu: Devlet tarafından görevlendirilen kişilere görevleri süresince geçerli olarak verilen kısa süreli pasaporttur.
• Diplomatik pasaport: Diplomatik temsilciliklerde çalışanlara, TBMM üyelerine, Yüksek Yargı üyelerine ve Kuvvet Komutanları ile Genelkurmay Başkanına verilir. Diplomatik Pasaport alma hakkı olan kişilerin 18 yaşına kadar olan çocukları ile evlenmemiş kız çocukları ve 25 yaşın altında olup eğitimine devam eden erkek çocuklarına ve anne - babalarına verilir.
• Seyahat Belgesi: Pasaportu kayıp veya çalınmış olanlara kısa süreliğine verilir.
• Gemi Adamı Cüzdanı: Uluslararası gemilerde görev yapan Türk mürettabata verilir.


Resmi ekleyen


Geçici pasaportBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Turizm_ve_Seyahat_Ulke_ve_Sehir_Tanitimlari_f127/En_Degerli_Pasaportlar_Finansal_Hizmet_Kurulusu_t83927.html']En Değerli Pasaportlar | Finansal Hizmet Kuruluşu Arton Capital Dünyada En Çok Rağbet Gören Pasaportları Sıraladı - En Değerli Olan Ülkeler - Pasaportunuzun Değeri Sıfır... ' target='_blank'>En' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Turizm_ve_Seyahat_Ulke_ve_Sehir_Tanitimlari_f127/En_Degerli_Pasaportlar_Finansal_Hizmet_Kurulusu_t83927.html']En Değerli Pasaportlar | Finansal Hizmet Kuruluşu Arton Capital Dünyada En Çok Rağbet Gören Pasaportları Sıraladı - En Değerli Olan Ülkeler - Pasaportunuzun Değeri Sıfır...


Lacivert Pasaport Müracaat Formu


Dosya Ekle  lacivert_pas_formu.doc   109K   4 kere indirildi

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:52 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Pasaportu


Türk pasaportu, 15 Temmuz 1950'den bu yana Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinde kullandığı belgedir.

Her Türk vatandaşına verilen, normal pasaporttur.Bu pasaportu devlet görevlisi olmayan fakat Türk vatandaşı olan kişilere verilmektedir.Bu pasaport Emniyet Müdürlüklerinden temin edilebilir.
Resmi ekleyen


Lacivert Türk Pasaportu kapağı


Resmi ekleyenTürk pasaportundan bir sayfa
Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yüksek düzeyli devlet görevlilerine verilen "hususi" pasaport türüdür. Bu pasaport sahipleri bir çok ülkeye önceden vize almaksızın giriş yapabilirler. Schengen Antlaşması'nı imzalayan hemen her ülke için bu kural geçerlidir (Yunanistan, Bulgaristan ve Portekiz hariç). Fakat unutulmamalıdır ki, bu kurallar değişebilmektedir. Konuyla ilgili güncel bilgi için, seyahat edilecek ülkelerin konsolosluklarından veya İl Emniyet Müdürlükleri'nden bilgi alınmalıdır.


Kimler yeşil pasaport alabilir? Kimler alamaz?


• TBMM eski üyeleri, eski bakanlar, 1., 2. ve 3. derece memur ve kamu görevlilerine ve bunların emeklilerine verilir. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanları, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe belediye başkanlarına çalıştıkları süre boyunca verilmektedir. Bunlara ek olarak, yeşil pasaport hakkı olan kişilerin eşlerine, 18 yaşını doldurmamış erkek çocuklarına ve bekar olan ve çalışmayan kız çocuklarına da verilmektedir.

• Erkek çocuk 18 yaşını doldurduğuna, kız çocuklar ise evlendiğinde, ya da çalışmaya başladığında bu haklarını kaybederler. Eşlerin hakkı kalıcıdır. Yeşil pasaport hakkı olan kişi vefat ettiyse çocukları bu haktan yararlanamazken, dul eşi tekrar evlenmediyse hala bu hakka sahiptir. Bu bahsedilenler dışında kalanlar (ör. iş adamları vs.) hiçbir şekilde yeşil pasaport alamazlar.

Gri Pasaport

Yurtdışına kısa süreli olarak belli bir devlet göreviyle gidenlere verilen, sadece o görev süresince geçerli olan, yurt dışından dönüşte geri alınan pasaport.

Kırmızı Pasaport

Diplomatlara, milletvekillerine, bakanlara, başbakana ve cumhurbaşkanına ve bu kişilerin eş ve çocuklarına verilen pasaport.
Resmi ekleyen1 Haziran 2010 tarihinden itibaren verilen Umuma Mahsus yeni Türk Biyometrik pasaportu
Yeni Biyometrik Pasaportlar


Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği müzakere süreci kapsamında tasarlanan yeni biyometrik Türk pasaportlarının dagıtımı, 2009 Ekim ayında iptal edilen pasaport ihalesi sebebiyle tekrar ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Türk pasaportlarının, 2004 senesinden beri değiştirilmesi planlanmakta olmasına rağmen, söz konusu değişim halen gerçekleşememiştir. 2010 yılın ikinci yarısına(01.04.2010) yetiştirilmesi beklenmektedir. Yeni biyometrik pasaportlar güvenlik bakımından kopyalama ve kötü kullanımlara karşı korumalı olup, 10 yıllık süre ile Türk vatandaşlarına sunulacak. Yeni pasaportların renkleri de değişiyor. Buna göre; normal pasaportlar bordo, özel pasaportlar(yeşil pasaport) koyu yeşil ve diplomatik pasaportlar ise siyah rengini alıyor.

Biyometrik pasaportlar ile birlikte pasaport süresi uzatma durumu da ortadan kalkıyor. Buna göre pasaport süresi uzatılmayacak, süresi dolan pasaportlar yenileriyle değiştirlicek. Yeni biyometrik pasaportların muhtemel fiyatlarıyla ilgili soru işaretleri de henüz giderilmiş değil. Ocak 2010 itibariyle geçerli olan mevcut pasaport fiyatlarıyla karşılaştırıldığında 10 yıllık yeni pasaportların fiyatlarının 1000 TL'ye yaklaşabileceği öngörülmekte. Fakat biyometrik pasaportların fiyatlarının Avrupa Birliği standartları uyum çerçevesinde düzenlenmesi halinde yeni fiyatların 40-50 € civarında olması bekleniyor.

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:25 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil)


Dört yıl süreyle , yurt içinde İçişleri Bakanlığı, yurt dışında ise İçişleri Bakanlığının muvafakatı ve Dışişleri Bakanlığının talimatı ile Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri ve Başkonsoluslukları tarafından verilir. Yurt içinde İçişleri Bakanlığı adına bu görevi İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİ üstlenmiştir.


Resmi ekleyenBu papaport sadece İl Emniyet Müdürlüklerinden verilmektedir.


Kimler Alabilir


• TBMM eski üyeleri
• Eski Bakanlar,
• Görevleri süresince Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye Başkanları,
• Birinci, ikinci, üçüncü derece kadrolarda bulunan Devlet Memurları ve diğer Kamu Görevlileri,
• Birinci, ikinci, üçüncü derece kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet Memurları ve diğer Kamu Görevlileri,
• Sözleşmeli olarak çalışanlardan, kadro karşılıkları olmayan ancak TC Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri birinci, ikinci, üçüncü derecelerden kesilmekte olan Devlet Memurları ve diğer Kamu Görevlileri,
• Dört, beş ve altıncı maddelerde belirtilenlerden emeklilik veya çekilme sebepleriyle vazifelerinden ayrılmış bulunanlar,
• Birinci, ikinci, üçüncü derecelerde bulunup da Hususi Damgalı Pasaport almaya hakkı olan Devlet Memurları ile Subay ve Astsubayların taşıdıkları ünvan ve/veya rütbeleri taşımakla beraber birinci, ikinci ve üçüncü derece kadroları almadan emekli olan veya ayrılanlardan Devlet Memuriyetindeki hizmet süreleri, taşıdığı ünvan ve/veya rütbeleri itibariyle bugün Hususi Damgalı Pasaport almaya hak kazananların emsalleri,
• Bunların eşleri ile bu tür pasaportu almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşleri (Başkası ile evlenmemiş ise),
• Bu durumda olanların yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocukları ve yine yanlarında yaşayıp reşit olmayan erkek çocukları.


Çalışanların Başvurusu İçin Gerekli Belgeler• Çalıştığı kurumdan onaylı pasaport talep formu,
• Nüfus cüzdanı,
• Dört adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf (Temditler için iki adet),
• Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen "Pasaport cüzdan bedeli" Temditler için istenmez,
• Daha önce herhangi bir pasaport almışsa getirilmesi,
• Reşit olmayanlar için kanuni mümessillerinin noterden tasdikli muvafakati (Müracaat sırasında pasaport vermeye yetkili makamlar huzurunda da verilir)


Emekli veya Meslekten Ayrılmış Olanların Başvurusu İçin Gerekli Belgeler• Kendi imzaları ile dolduracakları matbu pasaport talep formu, 2- Kurumundan alacağı, emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki kadro derecesini belirten yazı, (Temditler için istenmez)
• Nüfus cüzdanı ve Fotokopisi
• Dört adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf (Temditler için iki adet),
• Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen "Pasaport cüzdan bedeli" Temditler için istenmez,
• Daha önce herhangi bir pasaport almışsa getirilmesi,
• Reşit olmayanlar için kanuni mümessillerinin noterden tasdikli muvafakati (Müracaat sırasında pasaport vermeye yetkili makamlar huzurunda da verilir.

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:44 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Hizmet Damgalı Pasaport (Gri)


Dört seneyi geçmemek üzere pasaport sahibinin görevinin müddetine göre tesbit edilecek süreyle sınırlı olarak, yurt içinde İçişleri Bakanlığı, yurt dışında ise İçişleri Bakanlığının muvafakatı ve Dışişleri Bakanlığının talimatı ile Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri ve Başkonsoluslukları tarafından verilir. Yurt içinde İçişleri Bakanlığı adına bu görevi İl Emniyet Müdürlükleri üstlenmiştir.


Resmi ekleyenKimler Alabilir:


• Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderilen veya dış memleketlerde görevlendirilenler,
• Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu Milletlerarası Kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlar,
• Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenler,
Bunların eşleri,
• Bu durumda olanların, yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocukları ve yine yanlarında yaşayıp reşit olmayan erkek çocukları.
Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
• Talep edenin mensubu bulunduğu kurumdan onaylanmış pasaport talep formu,
• Görevlendirme onayı,
• Nüfus cüzdanı,
• Üç adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf (Temditler için bir adet),
• Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen "Pasaport cüzdan bedeli" (1996 yılı için bir milyon TL.- Temditler için istenmez),
• Daha önce herhangi bir pasaport almışsa getirilmesi,
• Reşit olmayanlar için kanuni mümessillerinin noterden tasdikli muvafakati (Müracaat sırasında pasaport vermeye yetkili makamlar huzurunda da verilir)

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:45 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Umuma Mahsus Pasaport (Lacivert)


Türk vatandaşlarının umuma mahsus münferit ve umuma mahsus müşterek pasaportları yurt içinde Valiliklerce, yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Başkonsoloslukları ve Büyükelçiliklerince verilir.


Resmi ekleyenUmuma Mahsus Münferit Pasaportlar


• En az üç ay, en fazla beş yıl süreyle geçerli olmak üzere verilir.
Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
• Emniyet Müdürlüklerinden temin edilecek pasaport talep formu,
• Nüfus cüzdanı aslı,
• Dört adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf, süre uzatma (temditler) için 3 adet. Fotoğrafların arka zemini beyaz olmalıdır.
• Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen "Pasaport cüzdan bedeli" ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı (Temditler için pasaport cüzdan bedeli istenmez),
• Reşit olmayan ve mahcurlar için kanuni mümessillerinin noterden tasdikli muvafakatı (Müracaat sırasında pasaport vermeye yetkili makamlar huzurunda da verilir),


Umuma Mahsus Müşterek Pasaportlar:• Üç ay, altı ay ve bir yıl geçerli olmak üzere verilir. En az beş kişilik kafile teşkil edilerek toplu halde yolculuk etmek isteyen Türk Vatandaşlarına talep etmeleri halinde verilir.


Başvuru İçin Gerekli Belgeler:


• Kafile başkanının dolduracağı Emniyet Müdürlüğünden temin edilecek pasaport talep formu,
• Nüfus cüzdanlarının asılları,
• Kafile başkanının beş, diğerlerinin dörder adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğrafları,
• Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen "Pasaport cüzdan bedeli" ve her kişiden talep edilen sürelere uygun ayrı ayrı alınacak pasaport harcı.

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:46 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Diplomatik Pasaport (Kırmızı)


Bu pasaport Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Elçilikleri tarafından verilir.


Resmi ekleyenDiplomatik Pasaportlar, muvakkat görev veya seyahat için gidenlere görevlerinin veya seyahatlerinin mahiyetine göre, bir seyahate mahsus olmak üzere veya azami 2 yıl için, daimi görevle gidenlere de azami 4 yıl için geçerli olmak üzere verilip, icabında aynı müddetle 3 defa temdit olunur.

• Diplomatik pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi Olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genelkurmay 1.ve 2. Başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, Orgenerallere, Oramirallere, eski Cumhurbaşkanlarına, Yasama Meclisleri eski Başkanlarına, eski Başbakanlara, Dışişleri eski Bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başkanlık ve Bakanlık Müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Büyükelçilik unvanı taşıyan Başbakan Müşavirleri ile Başbakan Dışişleri Danışmanlarına, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üstü düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliklerinin yanında memur edilen müşavirlere, ateşlere ve muavinlerine, Hükümet adına Milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya Milletlerarası toplantılar, kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya Milletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenler siyasi kuryeler verilir.

• Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine dahi diplomatik pasaport verilmesi veya bunların eşlerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilmesi mümkündür.
• Diplomatik pasaport alan kimselerin sıfat vazifeleri devam ettiği müddetçe yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocuklarına ve yine yanlarında yaşayıp, reşit bulunmayan erkek çocuklarına dahi diplomatik pasaport verilir veya bunlar baba veya annelerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilir.
• Diplomatik pasaportların refakat hanesine kayıtlı bulunanlar pasaport sahibi ile birlikte seyahat etmedikleri takdirde o pasaportu kullanamazlar.
• Diplomatik pasaportlarda, sahiplerinin veya varsa refakat hanesine kayıtlı bulunanların birer adet fotoğraflarının pasaport üzerinde olması lazımdır.
• Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Konu Hale tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi - 09:47 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yabancılara Mahsus PasaportlarYurtiçinde Ankara, İçel ve İstanbul Valilikleri trafından verilir. Bu pasaportlar iki çeşittir.


• Türkiye'ye yalnız bir giriş için veya Türkiye'den yalnız bir çıkış için muteber olan pasaportlardır.
• Giriş için verildiği takdirde Türkiye'ye girişin gerçekleşmesi, Türkiye'den çıkış için verildiği takdirde üzerindeki şerhte belirtilen memlekete gitmesiyle muteberliği son bulur. Bu pasaportların sahipleri tarafından itası tarihinden itibaren bir ay içinde bulunduğu memleketi terk etmek suretiyle kullanılması şarttır. Aksi takdirde yenilenmesi gerekir.
• Bir gidiş ve geliş için verilen pasaportlar İçişleri Bakanlığı'nın takdirine göre 3 ay, 6 ay, 1 yıl veya 2 yıl geçerli olmak üzere tanzim edilir.
• Tabiiyetsiz bulunan veya tabiyet durumları muntazam bulunmadığından ikamet ve seyahatlerinde tabiiyetsizlere uygulanan muamelelere tabi tutulması İçişleri Bakanlığı'nca zaruri görülen kimselere anılan Bakanlığın alacağı kararlar üzerine verilir ve Türk vatandaşlığını iktisap bakımından hamiline herhangi bir hak oluşturmaz. Pasaport sahibinin tabiiyeti bakımından aynı durumda bulunup reşit olmayan ve iş sahibi bulunmayan kız veya erkek çocuklarının o pasaportun refakat hanesine kaydı caizdir. Kocasıyla aynı durumda bulunan karısı hakkında da aynı işlem yapılabilir.
Öğrenci Ve İşçi Meşruhatlı PasaportlarÖğrenci Meşruhatlı Pasaport


Yurtdışına öğrenim için gidecek olan vatandaşlarımızın, Milli Eğitim Bakanlığından alacakları durumlarını gösteren belgeyle müracaat etmeleri halinde, umuma mahsus münferit pasaport almak için gerekli olan diğer belgeleri de ibraz etmeleri kaydıyla harçsız "Öğrenci" meşruhatlı pasaport verilir.


İşçi Meşruhatlı Pasaport


Yurtdışında geçimini temin ettiğini İş ve İşçi Bulma Kurumundan alacakları belge ile belgelendirenlere, umuma mahsus münferit pasaport almak için gerekli olan diğer belgeleri de ibraz etmeleri kaydıyla ilk iki yılı harçtan muaf "İşçi" meşruhatlı pasaport verilir. Aynı şekilde bu durumda olanların aileleri de bu tür pasaportu alabilir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kaybolan Pasaportlar


Alınan pasaportun kaybolması halinde vakit geçirilmeden mahallin polismakamlarına müracaat edilmesi gerekmektedir. Böylece kaybolan pasaportun, ilgisiz ve kötü niyetli kişilerce kullanımının önüne geçilmesi amacıyla hudut kapılarımızda bulunan bilgisayarlara kaydedilmesi sağlanacaktır.

Kayıp pasaport için müracaat edilmemesi halinde ise, pasaport ilgisiz ve kötü niyetli kişilerce kullanılırken yakalandığında pasaportun gerçek sahibi de adli işleme konu olacaktır.
Pasaport Yerine Geçen Belgeler


• Pasavan,
• İdari Mektup,
• Gemiadamı Cüzdanı,
• Uçak Mürettebatı Belgesi,
• Demiryolu Personeli Kimlik Belgesi,
• Hudut Geçiş Belgesi,
• Seyahat Belgesi,
• Mültecilere Mahsus Seyahat Belgesi.Türkiye’ye Giriş Ve Çıkış


Türkiye'ye giriş ve çıkışlar Bakanlar Kurulunca tayin olunan yolcu giriş ve çıkış kapılarından yapılır. Türkiye'ye giriş-çıkışta Hudut Kapısındaki görevlilere usulüne uygun düzenlenmiş, muteber bir pasaport ibraz edilmesi zorunludur. Öte yandan Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlerden Türk vatandaşlığı sabit olanlar Türkiye'ye kabul olunur. Ancak bunlardan pasaportsuz olanlar hakkında gerekli yasal işlem de yapılır. Vatandaş sınırdışı edilemez ve ülkeye girme hakkından yoksun bırakılamaz.


Çift Uyruklu Vatandaşlarımız


Çift uyruklu vatandaşlarımız Türkiye'ye giriş-çıkışlarında ve Türkiye'de bulundukları süre içinde TC vatandaşı gibi işleme tabi tutulurlar. TC vatandaşlığını muhafaza edip de aynı zamanda başka bir Devlet Vatandaşı olanlar Türkiye'ye giriş ve çıkışlarında TC pasaportu ibraz etmek zorundadır. Ancak istemeleri halinde ikinci ülke pasaportlarına da giriş-çıkış damgası vurulabilir. Çift uyruklu vatandaşlarımıza Türkiye'ye girebilmeleri için vize verilmesi söz konusu değildir.
Önemli Notlar• Yeni pasaport alacaklar için 4 adet, süre uzatacaklar (temdit) için 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar 4.5x6 ebatlarında ve arka planı (zemini) beyaz olacaktır.

• Pasaportu olup ta süre uzatacaklar defter bedeli ödemezler, sadece harç bedelini öderler.

• Umuma mahsus münferit ve müşterek pasaportlarda, pasaportta kayıtlı her kişi için ayrı ayrı harç alınır. Refakatte kayıtlı 7 yaşından küçük çocuklardan harç alınmaz, 7 yaşından büyük çocuklar harca tabidir.

• İşlemleri bitmiş pasaportlar şahısların kendisine veya noterten vekalet verdikleri kişilere teslim edilir. 18 yaşından küçük çocukların pasaportları da anne - baba, var ise vasisi veya noterden vekalet verilen kişilere teslim edilir.

• Başkası adına vekaletle 'Umuma Mahsus Pasaport' müracaatında bulunulamaz.

• 18 Yaşından küçük çocuklar için noterden alınmış Anne Baba MUAFAKATNAMEsi Anne üzerine ekelenecek çocuğa Baba tarafından MUAFAKATNAME Baba üzerine eklenecek çocuğa Anne tarafından MUAFAKATNAME ayrı pasaport çıkarılacak çocuğa hem Anne hem Baba tarafından MUAFAKATNAME gerekmektedir.

• PVSK 'nın 5.Maddesi gereğince 7 yaşından gün almış çocukların parmak izi alınmaktadır.
Harçlar her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığının belirlediği miktara göre yükselir.Kaynak

#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları

Bu liste en son 17 Mart 2015 tarihinde güncellenmiştir. Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları, 63 ülkeye herhangi bir vize uygulamasına tabi olmadan, 30 ülkeye kapıda vize alarak ve 8 ülkeye (Avustralya, Meksika, Myanmar, Fildişi Sahilleri, Ruanda, São Tomé ve Príncipe, Zimbabve ve Kenya) internetten vize alarak girilebilmektedir.

Böylelikle Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 101 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilmektedirler. 146 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize vermektedir. Bu sebeple Hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri toplamda 156 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Diplomatik Pasaporta ise 164 ülke vize uygulamamakta, 9 ülke kapıda vize vermektedir.

Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Böylelikle Diplomatik Pasaport sahipleri toplamda 173 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan'a ise nüfus cüzdanı ile giriş mümkündür.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı