İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Google - Google Nedir? | Google Hakkında - Google’nin Teknolojisi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Google


Google kelimesi, resmen Merriam Webster Collegiate Dictionary'e eklenmesinin ardından, 15 Haziran 2006'da da gene fiil anlamı taşıyarak, Oxford English Dictionary'e (OED) eklendi. "To google" olarak kullanılmaya başlanan fiil, "Google arama motorunu kullanıp internetten bilgi talep etmek" anlamını taşımaktadır.


Resmi ekleyenHikayesi


Amerika’lı matematikçi Edward Kasner, bir matematik teorisi üzerinde çalışırken işlemleri kısaltmak için "100 sıfırlı sayıya bir isim bulayım" demiş. Ancak isim ya da soyadını vermek yerine bir bebek olan yeğeni Milton Sirotta'ya bu sayının yazılı olduğu bir kağıdı göstermiş ve "Bu ne?" diye sormuş. Bebek de kendine yakışır şekilde gogol demiş. Anlamsız olan bu bebek hecelemesini "Hiçbir matematikçi böyle bir ismi bir teorisinde kullanmamış" diyerek kısaltmaya gogol adını vermiş. Zamanla "Googol" diye daha sempatik okunan kelime, Kasner’in "Mathematics and the Imagination" adlı kitabıyla birlikte popülerleşmiş. Google’ı kuran yazılımcı mühendis arkadaşlar da hayatları boyunca matematikle cebelleştikleri için ilk olarak akıllarına bu kelime gelmiş. "Aramalarda birçok sonuç çıkacak, goooooooooooooogle diye uzayıp gider" diye de bir mantık yürütmüşler ve bu ismi beğenmişler. Tabii anlamsız olduğu için Internet isim hakkı da boşta bulunduğundan birkaç dolar bastırıp isim hakkını almışlar.

İngilizce Orjinal Metin

What does ‘Google’ mean?


"The name ‘Google’ is a play on the word ‘googol,’ coined by Milton Sirotta, nephew of American mathematician Edward Kasner. A ‘googol’ refers to the number represented by a 1 followed by 100 zeros. It’s a very large number. In fact, there isn’t a googol of anything in the universe — not stars, not dust particles, not atoms. Google’s use of the term reflects our mission to organize the world’s immense (seemingly infinite) amount of information and make it universally accessible and useful."

Google, googol kelimesi üzerinde oynanarak elde edilmiş bir isim. Her Internet kullanıcısının en az bir kere girdiği bu adresin hikâyesi ne? Googol, Milton Sirotta tarafından bulunan ve 1'in yanına 100 tane sıfır konmasıyla olaşan sayıyı temsil eden bir kelime. Google şu anda 3 milyar siteyi sizin için tarıyor. Bilgiye ulaşmak dipsiz bir kuyuda dolaşmaya benziyor. Internet’te dolaşmak da bundan farksız. Bu dipsiz kuyuda size en büyük yardımcıların başında ise arama motorları geliyor. Bu arama motorlarının başında ise iki genç adamın kurduğu Google şirketi geliyor. Dünyanın en büyük arama motoru 8 yaşında. Google'da günde 400 milyon arama yapılıyor. Google ismini veren şirket kendini şöyle tanıtıyor:
Hayal edilemeyecek kadar büyük bir sayıya (10 üzeri 100) verilen ad.

Evrendeki atomların sayısından bile daha fazla. Buna kaçımız inanır bilinmez ama, şu ana kadar bilgilerin derlenip toparlandığı tek adres olarak karşımız çıkıyor. Google ana sayfası hiç reklam almıyor ama aradığınız her kelime ile ilgili bir firma karşınıza çıkıyor. Kurumsal reklamlar ile Google cirosu dünyanın en fazla artış gösteren şirketi durumunda.


İki Genç Adam Kurdu


Google'ın kurucuları ve şu andaki başkanları 30 yaşında, gencecik iki adam:


• Larry Page (Kurucu Ortak ve Ürün Başkanı)
• Sergey Brin (Kurucu Ortak ve Teknoloji Başkanı)


2002 yılında dünyaca ünlü teknoloji dergisi Wired tarafından "Yılın İşadamları" seçildiler. Google’da 88 dilde arama yapabiliyor. Ve yarım saniye içinde 3 milyar siteyi tarıyor. Google’ın arama sonuçları anahtar kelimeyle sitenin birbirine olan uyumluluğuna ve o sitenin o anahtar kelimeye verdiği öneme dayanıyor. Herkesin en objektif ve aradıklarıyla en alakalı sonuçları bulabilmesi için değişik teknolojiler kullanarak siteleri belirliyor. Şu anda 3 milyardan daha fazla adres var Google'da. Ve hepsi tek tek inceleniyor. Aranan anahtar kelime sitenin neresinde geçiyor, kaç kere geçiyor ve nasıl geçiyor diye bakılıyor. Bu arada sitenin başka hangi sitelere link verdiğine ve bunun tam tersine de dikkat ediliyor.


Net’te Başlangıç Noktası


Google, internette bilgi bulmak isteyen kişilerin adeta başlangıç noktası oldu. Sadece arama ile başlayan site, zamanla e-posta, mesajlaşma programları gibi klasik hizmetlerin yanı sıra Google Earth gibi coğrafi konularda da hizmet sunan dev bir firma haline geldi. Google bu temelin üzerine, şirket yapısının da getirdiği çeşitlilikle ilerlemeye başladı. E-posta servisinden anında mesajlaşmaya kadar hizmet vermeye başlayan Google, online arama motorunu masaüstünü de arayabilecek şekilde programlaştırdı. Aranabilecek her şeyi arama heveslisi Google, masaüstü programı ile kullanıcıların sabit disklerine kaydettikleri doküman, resim, müzik ve diğer bilgileri aramasını sağladı. Bununla birlikte Google, dünyanın haritasının bulunduğu Earth programı ile de Amerika'da tanıdıklarınızın kaldıkları evleri kuşbakışı görmenize ya da hiç gidemediğiniz şehirleri gezmenize imkân sağlıyor. Google, Earth programındaki NASA ile olan işbirliğini Ay ve Mars'ın sahip olunan haritalarını Internet'e taşıyarak daha da genişletti. Google, bu adımlarının yanı sıra bedava sağladığı online hizmetlerle de kullanıcı sayısını arttırmakta. Amerikalı arama şirketi en son Microsoft'a karşı online bir Excel programını kullanıcıların hizmetine soktu. Takvim hizmeti de veren Google, yakında Internet tabanlı Word programını kullanıcıların beğenisine sunacak. Bununla birlikte, Google'un e-posta servisi G-Mail’deki postaların sonsuza kadar silinemeyeceği de tartışmaların dozunu yükseltti. Şunu söyleyelim Google, Internet hayatımızda belli bir yere sahip olmaya devam edecek.


Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 06:54 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google’nin Kelime AnlamıGoogle, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır.


Resmi ekleyenGoogle dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.

Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998′de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 5,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital’ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı firmalara özel web arama çözümleri de sunuyor.


Google’nin Teknolojisi


Google’ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

Google’ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.


Google’nin Yönetim


• Dr. Eric E. Schmidt, Yönetici ve Genel Müdür
• Larry Page, İkinci Kurucu & Başkan, Ürünler Bölümü
• Sergey Brin, İkinci Kurucu & Başkan, Teknoloji Bölümü
• Omid Kordestani, Başkan Yardımcısı, Ticari Geliştirme & Satışlar Bölümü
• Wayne Rosing, Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı
• Cindy McCaffrey, Başkan Yardımcısı, Kurumsal İletişim Bölümü
• Joan Braddi, Başkan Yardımcısı, Arama Servisleri Bölümü
• Tim Armstrong, Başkan Yardımcısı, Reklam Satış Bölümü
• Urs Hölzle, Google Üyesi
• Craig Silverstein, Teknoloji Bölümü Yöneticisi


Google ‘nin Tüm Ofislerinde toplam 7000 kişi çalıştığı belirtiliyor.


>Google Adsense

Web sitelerinden kazanç elde etmek için kurulmuş içerik sayfalarına hedeflendirilmiş reklam yayınlama sistemidir.

Google AdWordsGoogle’nin verdiği hizmetlerGoogle, arama motoru hizmetinin yanısıra aşağıdaki hizmetleri de sunmaktadır:


Gmail


http://gmail.google.com ( Gmail, Google’ın e-posta hizmeti. Alanı 2,7 GB’ın üstündedir. Bir Gmail üyesinin davetiye göndermesi yoluyla, ya da cep telefonu yoluyla gmail hesabı edinilebilir.)


Google ajanda


Google Calendar ( yılın önemli günlerinini Cep telefonu ‘na SMS ( ücretisiz servis ) olarak gönderi yapıyor.


Google ofis desteği


Welcome to Google Docs ( google’nin MS Office‘ine alternatif ücretsiz internet ofisi uygulaması !


Uydu fotografları ile harita desteği


• Google Maps ( Harita ve uydu görüntüleri)
• Google Moon ( Ay’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)
• Google Mars ( Mars’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)


Google dil desteği


• Google in Your Language ( Google Türkçe dil desteği : Google Sizin Kendi Dilinizde Projesi)
• Language Tools ( Google’ın birçok dildeki web sayfasını ve metni İngilizce’ye tercüme eden ve yine İngilizce web sayfalarını ve metinleri başka dillere tercüme eden hizmeti)


Google üzerinden indirilebilen uygulama hizmetleri• Google Chat - Chat with family and friends (Google’ın Gmail hesabı olanlar için hazırladığı internet üzerinden mesajlaşma ve sesli görüşme yapılabilecek program)
• 302 Moved (Yeryüzünü ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu görmeye yarayan programın indirilebildiği site, Google Earth)
• Google Pack (Google’ın bütün programları bulunan paket programı)


GSM (GPRS üzerinden internet) hizmetleri


• Google Mobile ( amerika bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)
• Google SMS ( ingiltere bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)


Diğer hizmetler


• iGoogle ( Google Kişiselleştirilmiş internete Giriş Sayfası)
• Google Reader ( Google Reader interaktif RSS & ATOM okuyucu)
• Google Images ( Resim, fotoğraf, grafik, çizim arama motoru)
• Google Videos ( Video arama motoru)
• Moved Permanently ( E-posta grubu hizmeti Google Groups)
• Google Blog Search (blog arama hizmeti)
• Google Patents ( Google Patents şu anda 7 milyon tane patentli ürünün teknik çizim şeması mevcut. )
• Google Trends ( Google da en çok aranan kelimeler)
• Google Books ( Basılı kitaplar arama motoru)
• Google Akademik ( Akademik makaleleri, kitap bilgilerini ve göndermeleri arama motoru)
• Google (Yayınevlerinin kataloglarını aramaya ve sayfa sayfa okumaya yarayan motor)
• Google Haberler ( ingilizce Haberler)
• Google Reader ( RSS ve ATOM okuyucu hizmeti)
• Google Sets (Aynı kümeye giren başka sözcükleri öğrenmeye yarar)
• Google Labs ( en son geliştirilme sürecindeki google prototip proje uygulamaları hakkında )
• Google Product Search ( İnternet üzerinden ürün satın almak isteyenler için karşılaştırma şansı sağlayan arama motoru)


GOOGLE Bağlantıları


• Google Gelişmiş Arama Özellikleri
• Google Türkiye ofisi açılıyor
• Google Türkiye sayfası
• Google ana sayfası
• Resmi Google blogu
• Google LabsKaynak

Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 06:56 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.Resmi ekleyen
Google Logo
• 5 Şubat 1998 - (Google) 2007'nin sonları itibariyle en popüler web arama motoru olan Google, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.Google Inc., internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir.Resmi ekleyenGoogle Inc. Logo
Google, bir dizi internet tabanlı hizmetler ve ürünleri geliştirmekte ve bunlara ev sahipliği yapmakta ayrıca AdWords programı aracılığıyla reklamlardan öncelikle kâr elde etmektedir. Şirket, Stanford Üniversitesi'nde doktora adayıyken Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu ve ikili, sık sık "Google Guys" olarak anılmaktadır. İlk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. O dönem, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, 2024 yılına kadar yirmi yıllığına Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Başlangıçtan itibaren şirketin misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek"tir. Şirketin gayri resmi sloganı, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil"dır. 2006 yılında, şirket bugünkü merkezi Mountain View, California'ya taşındı.

Google'ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve her gün kullanıcı tarafından oluşturulan verinin yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kurulduğundan bu yana, Google'ın hızlı büyümesi, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmaktadır. Google ürünleri, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf düzenleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Özellikle, Google, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yaptı ve Motorola Droid ile Samsung Galaxy akıllı cep telefon serisi ve daha çok Cr-48 ana işletim sistemi olarak bilinen yeni Google Chrome OS'de ayrıca 15 Haziran 2011'den beridir Samsung 5 Serisi ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook'larda kullanılmaktadır. Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesini ana ABD odaklı google.com olarak listelemektedir ve YouTube, Blogger, Orkut gibi Google'a ait çeşitli diğer sitelerde olduğu gibi çok sayıda uluslararası Google sitesi (google.co.in google.co.uk vb.) en çok ziyaret edilen ilk yüz içinde yer almaktadır. Google ayrıca BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer alıyor. Google hizmetlerinin pazardaki baskın konumunu, gizlilik, telif hakkı ve sansür gibi konularda şirketin eleştirilmesine yol açtı.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.
Tarihçe


Google'nin kuruluş süreci, 1996 Ocak ayında Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in bir araştırma projesiyle başladı.Resmi ekleyenKurulduğu ilk yıllarda internet tasarımı için kullanılan bir dil olan HTML ile Google'nin kurucularının basitçe tasarlayabildikleri ana sayfa.
Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu, ancak Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Küçük bir arama motoru olan ve Robin Li tarafından IDD Bilişim Hizmetleri adına geliştirilen "RankDex", zaten 1996'dan beri site puanlaması ve sayfa sıralaması için benzer bir strateji kullanıyordu. Bu teknoloji RankDex patentliydi, ve Li'nin Çin'de kurulmuş olduğu Baidu adını taşıyan arama motoru bu sistemle çalışıyordu.

Page ve Brin yeni arama motorlarına ilk olarak "BackRub" ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı.

Sonuç olarak, "googol" sözcüğü üzerinde orijinal bir imlâ değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu, çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu. Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi'nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.
Google bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997'de etkinleştirdi ve Google şirketi resmen 4 Eylül 1998'de kuruldu. Şirketin merkezi arkadaşları Susan Wojcicki'nin Menlo Park, Kaliforniya'da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi'nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.

Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8.4'lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google'nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.


Finansman ve ilk halka arz


Google'ye 100,000 $'lık ilk finansman desteğini daha önce Google'nin de dahil olduğu bir şirket olan Sun Microsystems'in kurulum ortaklarından Andy Bechtolsheim vermiştir. 1999'un başlarında, hâlâ yüksek lisans öğrencileri olan Brin ve Page, akademik araştırmalar için bir arama motoru geliştirmenin ilgi çekici bir düşünce olduğuna karar vererek, Excite'yi satın almak için CEO George Bell'e 1 milyon $ önerdiler. Ancak Bell bu teklifi kabul etmese de, Excite yatırımcılarından Vinod Khosla bu kararı eleştirerek, Brin ve Page ile 750,000 $ civarında bir tutarda müzakerelere başladı. Google; 7 Haziran, 1999'da Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital gibi büyük yatırım şirketlerinin açtığı krediler de dahil olmak üzere, 25 milyon $'lık bir fon kullanacağını açıkladı.Resmi ekleyenGoogle sunucularındaki ilk yineleme ucuz maliyetli donanımlarla yapılmıştır.
Google'nin ilk halka arzı ana finansal sisteme geçişinden yaklaşık beş yıl sonra, 19 Ağustos, 2004'te gerçekleşti. Şirket bu arz sonucunda yatırımcılarla, hisse başına 85 $'dan 19,605,052 hissesini paylaştı. Hisseler Morgan Stanley ve Credit Suisse tarafından oluşturulan benzersiz çevrimiçi açık arttırma sistemi sayesinde, hissedârlara ulaştırıldı. Piyasa değeri 23 milyar $'ı aşkın bir şirket olan Google bu halka arz sonrasında, 1.67 milyon $'lık hisse senedi satışı yaptı. Paylaşılan 271 milyonluk hissenin büyük bölümünün Google'nin denetim alanında kalması sonrasında, birçok Google çalışanı hisseler sayesinde milyoner oldu. Google'nin halka açılma öncesinde sahip olduğu 8.4 milyonluk hisse, Google'nin rakibi Yahoo!'nun bu halka arzdan kârlı çıkmasını sağladı.

Bazı insanlar Google'nin halka arzının şirket kültüründe kaçınılmaz değişiklikler oluşacağını tahmin ediyordu. Bunun nedeni olarak, hissedârların şirket üzerindeki baskısı sonucunda, şirket çalışanlarının olumsuz etkileneceği; bunun yanında şirket yönetiminde olan kişilerin hisse senetleri sayesinde milyoner olabileceği gerçeği gösteriliyordu. Şirket kurucu ortakları Sergey Brin ve Larry Page yatırımcıların taşıdığı bu endişelere yanıt vererek; halka arzdan sonra şirket kültürünün değişmeyeceğini savundu ve bu yönünde bir rapor hazırlattı. Ancak 2005'te; The New York Times gazetesindeki makaleler de dahil olmak üzere birçok kaynakta Google'nin yeni yapısı sorgulandı ve kurum felsefesindeki masumiyetin ve kurumsallaşma karşıtı tavrın kaybedildiği savunuldu. Bunun üzerine Google, benzersiz kurum kültürünü devam ettirebilmek için bir Kurumsal Kültür Şefi ve ayrıca İnsan Kaynakları Yöneticisi göreve getirdi. Şeffaf bir örgütlenme (organizasyon) için işbirliği ortamının kaçınılmaz olduğundan hareketle, Kurumsal Kültür Şefi'nin görevlendirilmesindeki amaç, kurumun kuruluşundan itibaren kazanılan temel değerlerinin ve kurumsal kültürün gerektirdiği çalışma ahlakının korunmasını içeriyordu. Google ayrıca eski çalışanlarının cinsiyetçilik ve yaş ayrımcılığı yaptığı ithamlarıyla karşı karşıya kaldı.

Öncelikle güçlü bir satış potansiyeli ve çevrimiçi pazarlamayla birlikte tanıtım konularındaki kazanç sayesinde, Google; halka arz sonrasında hisse senedi performansında başarılı bir ivme yakalayarak; 31 Ocak, 2007'de ilk kez borsa işlemlerinde (hisse değeri) 700 $ düzeyine ulaştı. Google'nin hisse senetlerinin değer kazanmasındaki temel unsur, büyük yatırım şirketlerinin ve finansman şirketlerinin aksine; genel itibariyle bireysel yatırımcılar oldu. Şirket bugün itibariyle GOOG menkul değer sembolü altında NASDAQ borsasında, GGQ1 imiyle de Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir.Büyüme


Şirket Mart 1999'da merkez ofisini önde gelen Silikon Vadisi teknoloji şirketlerinin yer aldığı Palo Alto, Kaliforniya'ya taşımıştır.[66] Ertesi yıl, Page ve Brin'in reklam destekli arama motoru oluşturma düşüncesine karşı çıkmalarına karşın,[67] Google anahtar sözcüklere dayalı reklam satışına başlamıştır.[28] Sayfa tasarımını yalın tutmak ve hızlı erişimi sağlamak amacıyla reklamların düz metin biçiminde olmasına özen gösterilmiştir. Anahtar sözcükler (tıklama başına 5 centten başlayan) tutar teklifleri ve tıklama sayısı dikkate alınarak hesaplanmaktaydı.[28] Bu satış modeli Idealab'den ayrıldıktan sonra Bill Gross tarafından ayrı bir şirket olarak kurulan Goto.com'da ilk kez uygulanmıştır.[68][69] Şirket, adını Overture Services olarak değiştirdikten sonra Google'a kendi tıklama başına ödeme patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle bir dizi dava açmıştır. Daha sonra Yahoo! tarafından satın alınan ve Yahoo! Search Marketing adını alan Overture Services'ın açtığı bu davalar Google'ın şirket hisselerinin bir bölümünü Yahoo!'ya devretmesiyle çözüme kavuşturulmuştur.

Google bu sırada kendi geliştirdiği PageRank sisteminin patentini almıştır.Resmi olarak Stanford Üniversitesi'ne kayıtlı görünen patentte Lawrence Page'in adı da mucit olarak geçmektedir. Gittikçe büyüyen ve yeni çalışma yerlerine sahip olan şirket 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, Kaliforniya'daki bugünkü ofisini Silicon Graphics'ten kiralamıştır. Bu kompleks, 1'in sonuna googol tane sıfır eklenmesiyle oluşan googolplex sözcüğünden esinlenerek oluşturulmuş olan Googleplex adıyla anılmaktadır. Google üç yıl sonra SGI'a ait bir yeri 319 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Bu sırada, "Google" terimi günlük yaşamda kendine yer bulmuş, "google" eylemi Merriam Webster Collegiate Dictionary ve Oxford English Dictionary'ye girmiştir. Sözcüğün anlamı "Google arama motorunu kullanarak İnternet üzerinde bilgi aramaktır."


Satın almalar ve ortaklıklar


Google, 2001 yılından bu yana ağırlıklı olarak küçük bir girişim sermayeli şirketlere odaklanarak, birçok şirket satın aldı. 2004'de aldığı bu tip bir firma Keyhole, Inc'dır. Başlangıçta firma Earth Viewer adında bir ürün geliştirdi. Bu ürünle kullanıcıya dünyanın 3 boyutlu görüntüsünü sunuluyordu. Google hizmeti 2005 yılında Google Earth olarak adlandırdı. 2 yıl sonra Google online video sitesi YouTube'u 1,65 milyar $ (hisse senedi) karşılığı satın aldı. 13 Nisan 2007'de Google DoubleClick'i 3,1 milyar $'a satınalmak üzere anlaşmaya vardı, böylece Google, Web yayımcıları ve Reklam ajansları ile DoubleClick arasındaki değerli ilişkiye sahip oldu. Daha sonra aynı yıl Google GrandCentral'i 50 milyon $'a satınaldı. . Site daha sonra Google Voice adını aldı. 5 Ağustos 2009'da Google ilk halka açık şirketini, video yazılımı üreten On2 Technologies'i 106,5 milyon $'a satınaldı. Google ayrıca bir sosyal ağ arama motoru olan Aardvark'ı da 50 milyon $'a alıp kendi dahili bloglarında "Nereye kadar götürebileceğimizi görebilmek için işbirliğine sabırsızlanıyoruz"(we're looking forward to collaborating to see where we can take it.(İngilizce)) yazılmıştı. Nisan 2010'da Google donanım firması, Agnilux'u satınaldığını duyurdu.

Satınaldığı bir çok firmalara ek olarak Google, araştırmadan reklama kadar her konuda diğer organizasyonlarla işbirliğine de girdi. 2005'te Google, NASA Ames Research Centre ile 93.000 m2 ofis inşası için ortaklık yaptı. Ofisler, yüksek boyutlu bilgi yönetimi, nanoteknoloji, dağıtık hesaplama ve uzay sanayi girişimcileri için kullanılacaktı. Google Sun Microsystems ile Ekim 2005'te birbirlerinin teknolojilerini paylaşmak ve dağıtımda yardımcı olmak üzere işbirliğine gittiler. Şirket, Time Warner'ın AOL'u ile birbirlerinin video arama hizmetlerini geliştirmek için işbirliği yaptı. 2005'te Google; içlerinde Microsoft, Nokia ve Ericsson'un da bulunduğu bir çok firmalarla ile mobil araçlar için yeni .mobi üst seviye alan adı finansmanı için işbirliğine gitti. Google böylece "Adsense for Mobile" kullanıma alacak ve gelişmekte olan mobil reklam pazarında avantaj elde edecekti. Reklamda daha geniş kitlelere erişebilmek için Google, News Corporation'a ait Fox Interactive Media ile 900 milyon $'lık MySpace popüler sosyal ağ üzerinde arama ve reklam sağlama üzerine anlaşma yaptılar.

Google, 2006 Ekiminde duyurduğu YouTube alımının işlemlerini 13 Kasım 2006'da tamamladı. Google, YouTube işletim masrafları hakkında detay yayınlamamakta ve YouTube'un 2007'de maddi olarak geliri bilançosuna yoktu. 2008 Haziran'ında Forbes'ta yayınlanan bir makalede 2008 YouTube karını reklam satışlarından bir gelişme olmayacağıyla birlikte 200 milyon $ olarak öngördü. 2007'de Google NORAD Tracks Santa'ya yılbaşında Noel babanın gelişimini takip eden hizmete sponsorluğa başladı[92]. Google Earth'de 3 boyutlu track Santa ilk kez uygulanmaya başladı ve eski sponsor AOL kalktı. Google'ın YouTube'u NORAD Tracks Santa'ya kendi kanalını verdi.
2008'de Google, GeoEye ile Google Earth'e yüksek çözünürlüklü (0.41 m monochrome, 1.65 m renkli) görüntü aktaracak uydu yollamak üzere işbirliğine girdi. Uydu Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden 6 Eylül 2008'de fırlatıldı. 2008 yılında ayrıca Google son işbirliğini duyurdu: Life dergisinin fotoğraf arşivine ev sahipliği yapıyordu. Bu arşivdeki bazı fotoğraflar dergide daha evvel yayınlanmış değildi. Fotoğraflar filigranlandı ve kamu malı statüsüne bakılmadan telif hakları bildirimi üzerlerine işlendi.

2010 yılında, Google Enerji ilk yatırımını, yinelenebilir enerji alanında 38 milyon $'a Kuzey Dakota'da iki adet rüzgar çiftliği alarak yaptı. Şirket iki çiftlikten toplam 169,5 megawatt güç yani 55.000 eve yetecek enerjiyi üreteceğini açıkladı. NextEra Enerji Kaynakları tarafından geliştirilen çiftlikler bölgede fosil yakıt kullanımını azaltacak ve kar sağlayacak. NextEra Enerji Kaynakları projedeki %20 hisseyi Google Enerjiye satarak, projenin geliştirilmesi için fon sağlamış oldu. Yine 2010 yılında Google, web tabanlı telekonferans ve diğer ilişkili hizmetleri sağlayan Norveç menşeili firma olan Global IP Solutions'ı satına aldı. Bu edinim ile Google ürünlerine telefon tipi hizmetleri de ekleyebilecek. 27 Mayıs 2010'da Google mobil reklam ağı AdMob'un satınalımını tamamladığını açıkladı. Federal Ticaret Komisyonu bu satınalmaya ilişkin açtığı soruşturmayı kapatalı birkaç gün geçtikten sonra Google belirsiz bir fiyata bu firmayı satın almıştır. Temmuz 2010'da Google Iowa rüzgar çiftliği ile 114 megawatt enerji alımı için 20 yıl süreli anlaşma imzaladı.

4 Nisan 2011'de, The Globe and Mail 6.000 adet Nortel Networks patenti için Google'ın 900 milyon $ teklif ettiğini duyurdu.
15 Ağustos 2011'de Google Motorola Mobility'i ABD ve Avrupa'da mevcut yasa uygulayıcı ve kurulların karşı görüş bildirmelerine rağmen 12,5 milyar $'a satın alacağını açıkladı. Google blog'undaki bir yazıda İcra başkanı ve kurucu ortak Larry Page bu satınalımın Google'ın patent portföyünü güçlendirmek için stratejik olduğunu dile getirdi. Şirketin Android işletim sistemi bu endüstri dalında patent savaşında ateş altında, özellikle Apple ve Microsoft Android'e uygun telefon üreticileri HTC, Samsung ve Motorola ile davalık olmuşken. Bu satınalma ile Motorola'ya ait mobil aletlere ve kablosuz teknolojilere ilişkin yüklüce patent portföyü Google'a geçip diğer firmalarla (özellikle Apple ve Microsoft ) devam eden patent anlaşmazlıklarında yardımcı olacaktı, Android işletim sistemini de serbestçe sunmaya devam edecekti.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.Ürünler Ve Hizmetler


Reklam


Google gelirlerinin yüzde doksan dokuzuna yakınını kurumsal reklam programlarından elde etmektedir. Şirket, 2006 mali yılı için toplam reklam gelirini 10.492 milyar dolar olarak açıklarken, lisanslama ve diğer girdilerden sağladığı gelirin yalnızca 112 milyon dolar olduğunu belirtmiştir. Google çevrimiçi reklam pazarında büyük komisyon ücretleri elde edebilmek için çeşitli yenilikleri yaşama geçirmiştir. Teknolojik olarak DoubleClick'ten yararlanan şirket, kullanıcıların ilgi alanlarına göre hedef reklamları belirleyerek; kullanıcıların amacına uygun içerikleri, onlarla buluşturmuştur. Google Analytics site içi bağlantılardaki tıklanma sayısının incelenmesi gibi yöntemlerle; internet sitesi sahiplerinin sitelerine nerelerden ve nasıl insanların giriş yaptığını takip edebilmesini sağlamaktadır. İki yönlü bir program olan Google reklamlarda üç yönlü web siteleri yer alabilmektedir. Google AdWords; Google içerik ağlarında, tıklama başına ödeme veya görüntüleme başına ödeme gibi seçeneklerle; reklamcıların kendi reklamlarını yayınlayabilmesine imkan tanımaktadır. Kardeş hizmet Google AdSense ise, site sahiplerinin kendi sitelerinde bu reklamları yayınlayabilmesini ve bu yayınlanan reklamlardan tıklama başına para kazanılmasını sağlamaktadır.

Programın eksikliklerinden ve eleştirilen yönlerinden biri, Google'nin tıklama sahtekarlığı konusunda yetersiz kalışıdır, insanlar veya otomatik kodlar aracılığıyla ürünle ilgilenmeden yapılan "tıklamalar", reklam veren kişilerin hizmet karşılığı olmadan Google'ye para ödemesine neden olmaktadır. Reklam endüstrisinin 2006 raporlarına göre; çevrimiçi reklamlara yapılan tıklamaların %14 ila %20'si arasında kalan kısmının sahte ya da geçersiz tıklama olduğu açıklanmıştır. Ayrıca, diğer bir tartışma kullanıcıların belirli bir web sitesi içerisinde aradıklarını bulmalarını sağlayan, ikincil bir arama kutusu sistemi olan "arama içinde arama" uygulaması üzerinde yaşanmıştır. Yakın bağlantıları olan bir özel şirket için arama içinde arama özelliği kullanılırken, bu şirket kullanıcıları çekebilecek özgün bir arama sistemi beklentisinde olmasına rağmen; çoğunlukla yapılan arama sonucunda rekabet içinde olunan şirketler de arama sonuçlarında yer almıştır. Google reklam sisteminin karşılaştığı diğer bir eleştiri de; reklamın Sanal Binyıl Telif Hakkı Sözleşmesi'ne uygunluğu endişeli dahi olsa reklamcının sansürlenmesidir. Örneğin 2003 Şubat'ında, Google; kâr amacı gütmeyen ve büyük bir kruz gemisinin atık su arıtma uygulamalarını protesto eden bir örgütlenme olan Oceana'nın reklamlarının gösterimini durdurmuştur. Google buna gerekçe olarak kendi yayın politikası olan: "Google bir görüşün, kişinin ya da organizasyonun karşı savunuculuğunu yapan hiçbir reklamı yayınlamayı kabul etmez." prensibini göstermiştir. Ancak daha sonra bu politika değiştirilmiştir. 2008 Haziran ayında Google, Yahoo! ile bir reklam anlaşması yapmıştır, bu anlaşma uyarınca Yahoo! kendi ağ sayfalarında Google reklamlarının gösterilmesine izin vermiştir. Ancak iki şirket arasındaki bu anlaşma Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı tarafından güven vermeyen bir eylem olarak görülmüş ve bu nedenle hiçbir zaman yaşama geçirilememiştir. Sonuç olarak Google, Kasım 2008'de anlaşmayı feshettiğini açıklamıştır.

Google kendi ürün tanıtımlarında kullanılmak üzere Demo Slam adlı bir site açma girişiminde bulunarak; geliştirdiği Google ürünlerinin teknoloji sunumunu yapmayı amaçlamıştır. Burada her hafta iki takım; Google teknolojisinin yeni bağlamlarını ortaya koyabilmek için yarışmaktadır. Arama Motorları Dergisi'nde Demo Slam'den şöyle bahsedilmiştir: "Yaratıcı ve teknoloji meraklısı insanların, orada kendi videolarını oluşturup, dünya insanlarının en yeni ve muhteşem teknolojileri anlamlandırabilmesine yardımcı olabilecekleri bir yer."


Arama motoru


Google Arama, bir arama motoru uygulaması olup, şirketin en popüler uygulamasıdır. Kasım 2009'da comScore'nin yayımladığı pazar araştırmasına göre, Google ABD'deki arama motoru sektörünün en çok kullanılan uygulaması olup, pazar payının %65.6'sını elinde tutmaktadır.


Resmi ekleyen2011'de, Google; daha parlak yeni bir logo ve siyah bir gezinti çubuğuyla anasayfasını yeniledi.Google milyarlarca ağ sayfası (web) dizinine sahiptir, böylece kullanıcılar anahtar kelimeler ve uygulamaların kullanımı yoluyla arzu ettikleri bilgilere ulaşabilmek için arama yapabilmektedir. Google bu kadar çok tutulmasına rağmen, yine de birçok kurumun eleştirisine maruz kalmıştır. 2003'te The New York Times Google'nin dizinleme hizmeti hakkında şikayette bulunmuş, Google'nin önbellek uygulamalarının sitelerdeki kullanımı korunan içeriklerin telif haklarını ihlal ettiğini iddia etmiştir. Ancak, bu durum üzerine Birleşik Devletler Nevada Bölge Mahkemesi'nde görülen Field v. Google ve Parker v. Google davaları Google'nin lehine sonuçlanmıştır. Ayrıca 2600: The Hacker Quarterly, yeni hızlı arama özelliklerinin aranmasına izin vermeyeceği sözcüklerin devasa bir listesini yayımlamıştır. Google İzleme Örgütü, Google'nin sayfa derecelendirme algoritmasını eleştirerek; Google'nin yerleşik siteleri yeni sitelere karşı kayırdığını iddia etmiş, şirketin CIA ve NSA ile ilişkili olduğunu savunmuştur. Tüm bu eleştirilere rağmen; ana arama motorunun yanında; Google'nin görsel arama motoru, Google Haberler, Google Haritalar da dahil olmak üzere birçok hizmeti geniş bir yaygınlık kazanmıştır. 2006'nın ilk yarısında, şirket; Google Video uygulamasıyla kullanıcıların internet üzerinden yükleme, arama ve video izleme gibi uygulamaları yapabilmesini sağlayan sistemi başlatmıştır. Ancak 2009'da Google, Google Video sistemini; video aramaları konusunda geliştirmek amacıyla, sisteme video yükleyebilme özelliğini kaldırmıştır. Şirket bilgisayar içi yerel konumlardan arama yapabilmeyi sağlayan Google Masaüstü'nü geliştirmiştir. Google'nin en son geliştirdiği arama sistemi olan Google Patents, Birleşik Devletler Patent ve Ticari Marka Bürosu'yla yapılan işbirliği neticesinde oluşturulmuş ve kullanıcılara; Birleşik Devletlerdeki marka ve patent bilgilerine ücretsiz erişim imkanı sağlanmıştır.


Resmi ekleyenGoogle Kitaplar'ın Türkçe versiyonu.
Google sunucularında barındırılan tartışmalı arama hizmetlerinden biri de Google Kitaplar'dır. Şirket kitapları tarayarak sınırlı ön izleme ve tam ön izleme biçiminde; taranmış yazılı ürünlere erişimi sağlamıştır. Bu yeni hizmet nedeniyle, 8.000 civarında ABD'li yazarı temsil eden bir grup olan Yazarlar Birliği 2005'te Google aleyhine New York Şehri Federal Mahkemesi'nde bir dizi dava açmıştır. Google bu iddiaları; bu hizmet çerçevesinde tüm mevcut ve tarihsel telif hakkı uygulamalarına riayet edildiği yönündeki savunmasıyla yanıtlamıştır. Google Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Avustralya kaynaklarından elde ettiği eserleri sınırlı tarama çerçevesinde hizmete sunma vaadiyle 2009'da bu sorunun çözümüne ulaşmıştır. Bununla birlikte, 2009 sonlarına doğru Fransız yayınevi Éditions du Seuil tarafından basılan La Martinière'nin eserleri Paris Aslî Hukuk Mahkemesinde açılan dava sonucunda; Google veri tabanından çıkarılmıştır. Google, Amazon.com'a rakip olarak, yeni kitapların sanal sürümlerini satışa sunmayı planlamaktadır. 21 Temmuz, 2010'da çıkan Bing'e karşılık olarak; Google görsel aramalarındaki küçük görsellerin görünüşündeki gruplandırma sistemini daha gelişkin ayrıntılarla güncellemiştir. Ağ sayfası aramalarında, 23 Temmuz, 2010 itibariyle hâlâ sayfa formatı başına grup görüntü sistemi kullanılsa da, belirli İngilizce sözlük terimleri için bağlantılı sonuçlar web aramalarının üzerinde görülmektedir. Google'nin algoritması Mart 2011'de değiştirilmiştir; bu yeni sistemde yüksek kaliteli içeriklere ağırlık verilmiş, imkan dahilinde n-gram değeriyle, değersizleşmiş içeriğin silinmesi hedeflenmiştir.


Verimlilik araçları


Google kuruluşundan itibaren, standart ağ arama sistemlerinin yanında; bir dizi verimlilik araçları yayınlamıştır. Gmail, Google'nin sağladığı ücretsiz bir çevrimiçi posta uygulamasıdır ve yalnız davet ile üye kabul eden beta sürümü 1 Nisan 2004'te başlamış, uygulama 7 Şubat 2007'de genel kullanıma açılmıştır. Bu servis 7 Temmuz 2009'da beta sürümünden yükseltilmiş ve aylık 146 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Gmail, bir gigabaytlık saklama alanına ve internet forumlarına benzer bir biçimde aynı konuşmaya ait postaları tek bir mesaj sekmesinde koruma özelliğine sahip olan ilk e-posta hizmeti olmuştur. Bu servis güncel olarak 7400 MB ücretsiz saklama alanı sunmaktadır; buna ek olarak 20 GB ila 16 TB arasında bir saklama alanına Gigabayt başına 0.25 dolar ödenerek sahip olunabilmektedir. Bunun yanında Gmail, program geliştiricileri tarafından; tarayıcıyı yinelemeksizin etkileşimli olarak sayfanın yenilenmesine izin veren AJAX uygulamasının öncüsü olarak kabul edilmektedir. Gmail'e yapılan en büyük eleştiri, uygulamanın birçok çevrimiçi uygulama ile bağlantısından dolayı mevcut verilerin deşifre edilebilme potansiyelidir. Steve Ballmer (Microsoft'un CEO'su), Liz Figueroa, Mark Rasch, ve Google İzleme Örgütü editörü mevcut e-posta iletisi içeriklerinin adil kullanım gereklerinin ötesinde işlev gördüğüne inandığını söylemiştir, ancak Google gönderilen e-postanın gönderen ve alan haricinde hiç kimse tarafından asla okunmadığını, reklamların yalnızca ilgiyi arttırmak için kullanıldığını iddia etmiştir.

Google Docs, diğer bir verimlilik paketidir, bu hizmet belgelerin çevrimiçi alanda oluşturulması, düzenlenmesi ve paylaşılmasını içermektedir, bir nevi Microsoft Word'a benzemektedir. Servisin özgün adı Writely'dir, 9 Mart 2006'da piyasaya sürüldüğünde yalnız davet yoluyla hesap edinilmesine izin verilmiştir. 6 Haziran'dan sonra Google deneysel bir tablo düzenleme programı oluşturmuştur, bu programın 10 Ekim'de Google Docs ile entegre olarak kullanılması planlanmıştır. Google'nin sunum hazırlamak için geliştirdiği program 17 Eylül 2007'de, Gmail tam sürüme yükselmeden ve diğer üç hizmet başlamadan önce yaşama geçirilmiştir, Google Takvim ve diğer Google Takım Uygulamaları 7 Temmuz 2009'da kullanıma açılmıştır.


Yatırım ürünleri


Google şirket pazarına 2002 Şubat'ında Google Arama Araçları (Google Search Appliance (İngilizce)) ile girdi, böylece daha büyük organizasyon yapılarına arama teknolojilerini sunmayı hedefliyordu. Google daha küçük organizasyon yapıları için olan Mini'yi bundan üç yıl sonra kullanıma sunmuştur. Ardından 2006'da Özelleştirilmiş Arama iş sürümünü (Custom Search Business Edition (İngilizce)) hizmete almıştır. Bu versiyonda kullanıcılar reklamdan arındırılmış Google.com index'inden faydalanabiliyorlardı. Bu hizmet daha sonra 2008 yılında Google Site Araması olarak isim almıştır.


Resmi ekleyen2008 RSA Konferansında Google'ın Arama araçlarıBir diğer şirket pazarına yönelik Google ürünü de Google Apps Premier Edition'dır. Bu hizmet ve eşlik eden Eğitim sürümü ve standart sürümü, firmalara, okullara ve diğer organizasyonlara Google'ın online uygulamalarını, Gmail ve Google Documents gibi, kendi domain'lerinde kullanımını sağlamaktadır. Premier sürüm Standart sürüme göre daha fazla özellik sağlar. Bunlar arasında daha fazla disk alanı, API erişimi ve premium destek bulunmakta ve kullanıcı başına yıllık 50 $'a mal olmaktadır. Google App'lerin çok geniş bir kullanıcı hizmetine sunumu Thunder Bay, Ontario, Kanada'da Lakehead Universitesi için 38,000 kullanıcı ile 2007 yılında gerçekleşmiştir. Google App'lerin kullanıma açılması ile Google Postini'yi satınalmıştır ve şirketin güvenlik teknolojilerinden Google Postini hizmetleri adıyla Google App'lerin içine entegre etmiştir.


Diğer ürünler


Google Çeviri, otuz beş farklı dil arasında çeviri yapabilen bilgisayar sistemli çeviri servisidir. İnternet tarayıcıları için hazırlanan eklentiler, Google Çeviri'ye kolay erişim imkanı sağlamaktadır. Bu yazılımın kullandığı sistem dil bilimsel dizin teknolojisidir, özellikle Avrupa Parlamentosu ve BM tutanakları olmak üzere, profesyonel çeviri metinlerindeki çeviri sistemleri; program algoritması tarafından "öğrenilmektedir". Ayrıca, "daha iyi bir çeviri öner" özelliğiyle, güncel çevirilerdeki yanlış veya kalitesiz tercümelerin geliştirme ekibine ulaştırılması sağlanmaktadır.Resmi ekleyenGoogle Çeviri'nin Türkçe versiyonu.Google, 2002'de Google Haberler hizmetini başlatmıştır. Şirket "şaşılacak derecede" insansız bir sistemle, yalnızca bilgisayar algoritmasıyla haber derleme işlemi yapan bir sistem geliştirdiğini açıklamıştır. Google bu hizmet için editör, yayın yönetmeni veya yayımcı başyazar istihdam etmemektedir. Bu site Yahoo! Haber Servisi'nde yer alan düşük lisanslı haberleri barındırmış ve yerleşik haber ve başlıkların site içinde verilmesi yerine, haber içerikleri ve fotoğrafları konu sınıflandırılması yapılmış bağlantılar halinde sunmuştur. Fotoğrafların kullanım hakkı sorunlarını en aza indirmek içinse görsellerin düşük çözünürlüklü sürümleri kullanılıp, konuyla ilgili diğer kaynaklardaki haberler de başlıklar halinde sıralanmıştır. Bununla birlikte, Fransız Basın Ajansı telif hakkı ihlalini gerekçe göstererek Kolombiya Bölgesi'de bulunan federal bir mahkemede Google aleyhinde dava açmıştır. Bunun nedeni Google'nin, AFP makalelerinin bir kısmını açıklanmayan bir anlaşma ile, tam metin ve siteye yerleşik olarak Google Haberler'de kullanmasıdır.

2006'da Google, San Francisco kentinde EarthLink üzerinden ücretsiz geniş bant ve kablosuz internet erişimi hizmeti sağlamak için bir teklif yapmıştır. Ancak Comcast ve Verizon gibi büyük telekomünikasyon şirketleri bu hizmetin "haksız rekabet" doğuracağı ve kent içi hizmet taaddütlerine aykırı olduğu gerekçesiyle bu teklife karşı çıkmıştır. 2006'da yapılan ağ tarafsızlığı kongresinden önce, Google İnternet Sorumlusu Evanjelist Vint Cerf geniş ağ internet sağlayıcılarını; gerçek üstü taktiklerle ve eksik bilgilendirmeyle tüketicilerin yaklaşık yarısının tercihi olmakla suçlamıştır. Google, güncel olarak merkezinin bulunduğu Mountain View'de ücretsiz wi-fi hizmetini kullanıcılara sunmaktadır.


Resmi ekleyenGoogle'ın Samsung ile birlikte ürettiği telefon Galaxy Nexus.
Bir yıl sonra, Google'nin muhtemelen Apple'nin iPhone ürününe rakip olarak, kendi cep telefonunu piyasaya sürmek için hazırladığı plan ortaya çıkmıştır.[166][167][168] Ancak Android adı verilen bu proje, mobil (taşınabilir) bir aygıt değil, mobil cihazlar için geliştirilmiş açık kaynaklı bir lisans olan Apache 2.0 lisansının üzerine kurulmuş bir işletim sistemi olarak kullanıma sunulmuştur. Böylece Google, Android tabanlı cep telefonlarında bulunan entegre uygulamaları çalıştırmak için bu yazılımı geliştirmiş, 2008 Eylül ayında, T-Mobile'nin ürettiği G1 modeli ilk Android tabanlı telefon olmuştur. Bir yıldan uzun bir süre sonra; 5 Ocak, 2010'da Google, Android tabanlı şirkete ait ilk cep telefonu olan Nexus One'yi piyasaya sürmüştür.

Google'nin çalıştığı diğer projeler yeni bir işbirlikçi iletişim hizmeti, ağ sayfası (web) tarayıcısı ve hatta mobil ödeme sistemidir. Bunlardan ilki 27 Mayıs 2009'da duyurulmuştur. Google Wave kullanıcıların web üzerinden işbirliği ve iletişimini kolaylaştıran bir sistem olarak tarif edilmiştir. Bu hizmet Google'nin "yapılandırılmış e-posta" sisteminin yanında; gömülü ses, görüntü ve diğer görsel içeriği gerçek zamanlı düzenleyebilme ve yeni uzantılarla birlikte iletişim deneyimini geliştirebilme yeteneklerini vaat etmektedir. Google Wave önceleri geliştirici ön izlemesine açılmış ve ilgili kullanıcılar deneme sürecine davet edilmiştir, 19 Mayıs, 2010'a gelindiğindeyse Google'nin I/O ilkesi çerçevesinde sistemin genel kullanımına başlanmıştır. 1 Eylül, 2008'de Google; açık kaynak kodlu bir web tarayıcı olan Google Chrome'nin geliştirildiğini duyurmuştur, tarayıcı 2 Eylül, 2008'e geldiğimizde kullanıma sunulmuştur. Bir sonraki yıl, 7 Temmuz, 2009'da; Google, açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux tabanında kullanıcıların kendi Google hesaplarını yönetmelerini sağlayan ve yalnız bir web tarayıcı içeren Google Chrome OS'u duyurmuştur.

2011'de, Google; Google Wallet ile cep telefonu üzerinden ödeme yapabilmeyi sağlayan bir sistem geliştirdiğini açıklamıştır.
Haziran 2011'den sonra Google, bir sosyal ağ hizmeti olan ve Google+ olarak adlandırılan çevrimiçi yazılımı geliştirmiştir. 14 Temmuz 2011'de Google tarafından sınırlı deneme aşamasında başlatılan bu uygulamanın yalnızca iki haftada 10 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklanmıştır. İlerleyen dört haftada bu uygulamanın, 25 milyon kullanıcı sayısını aştığı belirtilmiştir.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.Kurumsal Konular Ve Kültür


Google resmî olmayan bir kurum kültürüne sahiptir. Şirket, 2007 ve 2008 yıllarında Fortune dergisinin yayımladığı çalışan açısından en ideal şirketler sıralamasında ilk sırada yer almış[, ayrıca bu sıralamada 2009 ve 2010 yıllarında dördüncü olmuştur. Bunun yanında Google 2010'da Universum İletişim tarafından okul mezunlarına yönelik iş gücü çekiciliği açısından en cazip şirket dalında aday gösterilmiştir.

Google, kurumsal felsefesini: “kötülük yapmadan da para kazanılabilir”, “takım elbise giymeden de ciddi olunabilir” ve “iş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır” gibi özgür prensipler üzerine kurmuştur.


Çalışanlar


Halka arz sonrasında Google'ın hisse senedi performansı, çalışanlarına çok erkenden ve rekabetçi bir şekilde tazmin edilmelerini sağladı. Şirketin halka arzından sonra, kurucuları Sergey Brin, Larry Page ve CEO'su Eric Schmidt, maaşlarının 1 $'a düşürülmesini kabul ettiler. Şirketin ardı arkasına maaşlarını arttırmak istemesine rağmen reddettiler, zira ana gelir kaynakları olan sahip oldukları Google hisse senetlerinden gelirleri gelmeye devam ediyordu. 2004 yılından önce, Schmidt, yılda 250.000 $; Page ve Brin'in her biri yıllık 150.000 $ gelir sahibi oldular.

2007 yılında ve 2008 yılı başlarında, birçok üst düzey yöneticileri Google'ı bıraktı. Ekim 2007'de, YouTube'un CFO'su Gideon Yu beraberinde yüksek kademeden mühendis olan Benjamin Ling ile Facebook'a katıldı . Mart 2008'de Sheryl Sandberg, küresel online satış ve operasyonu başkan yardımcısı, facebook'ta COO (chief operating officer, operasyonlardan sorumlu en tepe yönetici) olarak işe başladı, bu arada Ash ElDifrawi, eski marka reklam yöneticisi, 2009'da Hayneedle adını alacak Netshops online perakende şirketinde pazarlamadan sorumlu müdür olmak üzere işinden ayrıldı.. 4 Nisan 20011'deLarry Page CEO oldu, Eric Schmidt Google İcra Kurulu Başkanı oldu.

Bir motivasyon tekniği olarak, Google genellikle icat boş zamanı (Innovation Time Off) adı verilen politikaya sahiptir. Buna göre Google mühendisleri ilgilerini çeken projeler üzerinde çalışma saatlerinin %20'sini geçirmek için teşvik edilirler. Google yeni hizmetlerinden Gmail, Google Haberler, Orkut ve AdSense gibi hizmetleri bu bağımsız çaba kökenlidirler[. Stanford Üniversitesi'ndeki bir mülakatında, Marissa Mayer, Google'ın Arama Ürünleri ve Kullanıcı Deneyimi Başkan Yardımcısı, o zaman lanse edilen yeni ürünlerinin yarısının bu icat boş zamanlarında yaratıldığını söyledi.

Mart 2011 tarihinde, danışmanlık firması Universum, 10.000'den fazla genç profesyonelle gerçekleştirdiği araştırmada katılımcıların yaklaşık yüzde 25'i tarafından ideal işveren listesinde ilk sırada Google'ın sıralandığını yayımladı.


Googleplex


Mountain View'de bulunan Google'ın merkez binası Googleplex olarak anılmaktadır. Bu Google ve complex kelimelerinin birleşimi sonucu çıkan tabirdir. Binanın lobisi piyano şeklinde dekore edilmiş, lava lambaları, eski server clusterlar ve duvarlarda arama sorgu projeksiyonları bulunmaktadır. Koridorlarda egzersiz topları ve bisikletler mevcuttur. Her çalışanın ortak eğlence ve dinlenme merkezlerine giriş hakkı vardır. Eğlence alanları yerleşkenin her yerinde bulunmaktadır. Antrenman salonlarında ağırlıklar, ergometreler, soyunma odaları, duş alma ve kurulanma imkanları, masaj salonları, çeşitli video oyunları, langırt, piano, bilardo masaları ve masa tenisi mevcuttur. Bunlara ek olarak da beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yiyecek ve içeceklerin bulunduğu odalar mevcuttur. Çalışanlar odalarda bulunan gıdaları ücretsiz, satış makinelerinde bulunanları ise ücreti karşılığında alabilmektedir.Resmi ekleyenGoogleplex avlusuGoogle, 2006 yılında 28,900 m2'lik çalışma alanına sahip New York City, Manhattan 111 Eighth Caddesi'ndeki binasına taşındı. Bina Google tarafından özel olarak inşa edildi ve büyük ortaklıkları başaran en büyük satış grubu olarak lanse edildi. 2003'te 100'den fazla projeden (Google maps, Google Spreadsheets ve diğerleri...) sorumlu olan mühendis personel grubu New York City'de bulunan ekibe dahil edildi. Bina yılda $10 milyon maliyete kiralandı ve Mountain View'deki merkez binasına benzer dizayn ve fonksiyonlara sahip, içerisinde langırt, masa tenisi, video oyun alanları ve hava hokey masaları bulunmaktadır. Kasım 2006'da Pittsburgh'daki Carnegie Mellon yerleşkesindeki ofisini açtı. Burada akıllı telefon uygulamaları ve programlarının satışıyla ilgili reklamlarının yapılması üzerine odaklandı. 2006'nın sonlarına doğru, Google AdWords bölümü için Ann Arbor, Michigan'da yeni merkez binasını kurdu. Bundan başka, Google'ın dünyanın birçok yerinde ofisleri mevcuttur. ABD'de bulunan ofisleri; Atlanta, Austin, Boulder, San Francisco, Seattle ve Washington DC'dedir.


Resmi ekleyen
Googleplex Hoşgeldiniz tabelasıGoogle, çevreye duyarlı olmak konusunda adımlar atmaktadır. Ekim 2006'da şirket binlerce güneş paneli kurma planını açıkladı, sistemin; 1.6 megawatt elektrik gücü üreteceği planlanıyor. Bu sayede ihtiyacı olan elektrik enerjisinin 30%'nu bu yolla karşılayacak. Bu sistem sayesinde dünyada en büyük güneş enerjisi kaynaklı güç üretimi sistemi inşa edilmiş olacak. Buna ek olarak 2009 yılında Googleplex etrafında otlak alanlarının kısa kalmasını sağlamak maksadıyla keçi sürüleri konuşlandıracağını ve geniş zeminlerdeki ayak izlerinin karbon salınım oranını azaltacağından, çalıların mevsimlere bağlı olarak yanmasını önleneceğini amaçladığını açıkladı.Resmi ekleyenGoogleplex, Google'ın en büyük yerleşkesi
Çimlerin kesilmiş olan parçalarının fikri, yarı iletken alanında çalışan mühendis R. J. Widlar'a aittir. Buna rağmen Harper Magazine tarafından Google, kendi iç yapısında kullandığı bir slogan olan "Kötü olmayın" prensibine ve kamu enerjisi tasarrufu kampanyalarına uymayıp, kendi sunucuları için gereken büyük miktarda enerjiyi sağlama çabasına girdiği gerekçesiyle "enerji israfı" suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.Kurumsal Konular Ve KültürPaskalya yumurtaları ve 1 Nisan şakaları


Google geleneksel olarak 1 Nisan şakaları yapar. Örneğin Google MentalPlex şakasında zihin gücü ile internette arama yapılabileceği öne sürmüştü. 2007'de Google TiSP adında bedava bir internet hizmeti sunmaya başladığını duyurmuştu. TiSP veya Toilet Internet Service Provider, Tuvalet Internet Servis Sağlayıcı (Türkçe) ile hizmet alana fiberoptik kablo ile tuvalet sifonudan drenaj kanalı sayesinde erişim sağlamayı vaadetti. Yine 2007'de Google Gmail ana sayfasından Gmail Paper duyurusu yaptı. Buna göre kullanıcı epostaları basılacak ve kendilerine yollanacaktı.Resmi ekleyenGoogle Gulp! (Beta havuçlu)
2008'de Google Gmail Custom Time'ın duyurusu yaptı, böylece kullanıcılar epostanın yollandığı zamanı değiştirebileceklerdi.


Topeka, Kansas şehrinin valisi, Google'ın Google Fiber Projesi hakkındaki kararını etkileyebilmek için şehrin ismini bir süreliğine Google olarak değiştirmişti. Google 2010 yılında karşılık ve geçici olarak (şaka amaçlı) ismini Topeka olarak değiştirdi. 2011'de Gmail Motion duyurusunu yaptı. Bu hizmetle Google, kamera ile kullanıcıların Gmail hesabı ve bilgisayarı vücut hareketleri sayesinde denetlemesine olanak sağlayacaktı.

Tüm bu 1 Nisan şakaları ile birlikte, Google hizmetlerinde çeşitli paskalya yumurtaları bulunmaktadır. Örneğin, Google arama motoru dil seçenekleri arasında Swedish Chef'in "Bork bork bork," Pig Latin, "Hacker" veya leetspeak, Elmer Fudd ve Klingon bulunmaktaydı. Ek olarak arama motoru Douglas Adams'ın Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitabında da geçen Hayat, Evren ve herşey hakkındaki nihai yanıtı da sağlar.. Daha da ilginci arama sayfasında dil oyunları yapar; örneğin recursion (yineleme) sözcüğü arandığında, imla kontrolü yineleme yaparak yine recursion sözcüğünü aramayı tavsiye eder. Benzer şekilde "Anagram" (bir kelimedeki harflerin yerini degistirerek yeni bir kelime uretmek) sözcüğü arandığında, imla kontrolü tavsiyesi "Did you mean: nag a ram?" şeklinde olur. Google Maps'de de geniş su kütleleri ile ayrılmış iki nokta, örneğin Tokyo ve Los Angeles arasındaki erişim, yol tarifi sorulduğunda, tarifte "Pasifik Okyanusu'nu kayak yaparak geçin." diye tarif görülebilir. 2010 FIFA Dünya Kupası süresince örneğin "Dünya Kupası", "FIFA" vb. aramalarda alttaki sayfa listesi "Goooo...gle" şeklinde değil "Goooo...al!" şeklinde belirirdi.


Yardım çalışmaları


2004 yılında Google, 1 milyar $'lık bir başlangıç sermayesi ile kâr amacı gütmeyen bir hayır organizasyonu olan Google.org'u kurdu Organizasyonun misyonu, iklim değişikliği, küresel halk sağlığı ve küresel yoksulluk ile ilgili farkındalık yaratmaktır. Google.org'un ilk projelerinden biri, hibrid elektrikli otomobillere galon başına 100 mil gidecek şekilde bir eklenti yapmaktır. Google, 2004 yılında programın yönetici müdürü olarak Dr. Larry Brilliant'ı almıştır. Programın şu andaki yöneticisi ise Megan Smith'dir.

2008 yılında Google, "10100 Projesi" ile toplumun ve Google kullanıcılarının beğendikleri hakkında oy kullanmasını sağlamıştır. İki yıl sessizlikten sonra Google, 10100 Projesi'nin kazananlarına toplam 10 milyon $ vermeye karar vermiştir.

2011 yılında Google, Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nı desteklemek amacıyla, gelecek beş yıl için (2011-2015) Uluslararası Matematik Olimpiyatları'na 1 milyon € bağışlamıştır.


Ağ tarafsızlığı


Google ağ tarafsızlığının ünlü bir destekleyicisidir. Google'ın İnternet Tarafsızlık Rehberine göre;


Ağ tarafsızlığı; İnternet kullanıcılarının, gördükleri içerikleri ve İnternet'te kullanılan uygulamaları kontrol edebilmeleri prensibidir. İnternet ilk günlerinden beri bu tarafsızlık ilkesine göre faaliyet göstermektedir. Temelde bu tarafsızlık ilkesi İnternet'e eşit erişim hakkındadır. Bizim görüşümüze göre geniş bant taşıyıcıları, rekabet uygulamaları ve içeriklerine karşı ayrımcılığa neden olmaması için pazar gücünden izin almadır. Yalnızca telefon şirketleri, müşterilerini kimi, niçin arayacaksa izin almadan yapmalıdır. Geniş bant taşıyıcılar, pazar güçlerinin kontrolünde bu faaliyetlerini icra etmelidirler.

7 Şubat 2006 yılında İnternet Protokolü'nün yaratıcısı, Google'ın başkan yardımcısı ve "Baş İnternet Misyoneri" olan Vint Cerf, kongre önünde şu şekilde ifade etmiştir; "Geniş bant taşıyıcılarının insanların ne gördüklerini ve online ne yapmak istediklerini kontrol etmeye izin vermenin, İnternet'in başarı sağlaması prensiplerini temelde çökerteceğini" ifade etmiştir.


Gizlilik


Google'nin yönetim şefi Eric Schmidt, 2007'de Financial Times'e verdiği bir demeçte: "Google'nin hedefi "Yarınım nasıl olacak?" ve "Ne iş yapacağım?" gibi geleceğe dönük sorular sorulmasına olanak tanımak ve bu soruları yanıtlayabilmektir." demiştir. Schmidt 2010'da Wall Street Journal'a verdiği başka bir röportajda bunu teyit etmiş ve şöyle demiştir: "Aslında birçok kişi Google'nin onların sorularını yanıtlamak istemediğini düşünüyor, onlar (kullanıcılar) bundan sonra Google'nin neler yapacağını anlamak istiyor."

2009 Aralık ayında, Google CEO'su, Eric Schmidt, gizlilik konusundaki endişelerini açıklamıştır: "Eğer herkesin bilmesini istemediğin bir şey varsa, belki de ilk raddede bunu yapmayacaksın. Eğer gerçekten bir gizliliğe ihtiyacınız varsa, gerçek şu ki Google dahil arama motorları bu bilgileri bir süreliğine koruyor; örneğin, "Amerikan Yurtseverlik Yasası uyarınca bizim elimizdeki mevcut bilgileri yetkili makamlara sunmamız imkan dahilindedir." Google Uluslararası Gizlilik Örgütü'nün "Gizlilik Muhalifi" olarak nitelendirdiği şirketler arasındadır, bu listede Google gizlilik güvenilirliği en düşük kurumlar arasında yer alıp, mevcut konumuyla bu derecedeki tek şirkettir.

2010 Tekonomi konferansında Eric Schmidt internetin geleceğinin "gerçek şeffaflık ve bilinirlik" üzerine kurulacağını tahmin etmiş: "Dünyadaki eş zamanlı olmayan tehditlere karşı, belirli bir tanımlama yapamamak son derece tehlikeli. Bundan dolayı bazı insanlar için doğrulama hizmetini kullanmaya mecburuz. Bu hükûmetlerin isteklerindendir." şeklinde konuşmuş ve devam etmiştir: "Yeterli sayıda iletinize, bulunduğunuz yere ve kullandığınız yapay zekâya bakılınca; bizler sizin nerede olabileceğinizi tahmin edebiliriz. Bize 14 fotoğrafınızı gösterin; bizler sizin kim olduğunuzu tanımlayabiliriz. Şimdi düşüneceksiniz ki, internet ortamında 14 fotoğrafım nerede var? Facebook'taki fotoğraflar size ait!"

Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Kamusal Bilgi Araştırmaları; Google İzleme Örgütünü başlatmış, "Google'nin tekelini, algoritmasını ve gizlilik sorunlarını görün" içerikli bir web reklamı hazırlamıştır. Bu site Google'nin internet çerezlerini saklaması konusundaki soruları gündeme taşımıştır. Ayrıca 2007 yılında; bu çerezlerin ömrünün 32 yıl olduğunu ve bu verilerle kullanıcı kimliklerine istinaden, benzersiz kullanım günlüklerinin oluşturulmasının mümkün olduğu açıklanmıştır. Google kurduğu sosyal ağa hizmeti olan Google Buzz ürünü nedeniyle de eleştirilerle karşı karşıya kalmıştır, Gmail kullanıcıları bu hizmetten yararlanmayı kapatmadığı sürece otomatik olarak iletişim listesinde yer almıştır. Ayrıca Google belirli ülke ve bölgelerde bazı siteleri kendi inisiyatifiyle engellediği için eleştirilmiştir. Mart 2010'a kadar Google, halk dilinde "Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı" olarak bilinen Çin'in İnternet sansürleme politikalarına bağlı kalmıştır. 2010'da Çin Komünist Partisi Bürosu'ndan sızdırılan diplomatik ilişki raporlarında, Google'nin dünya çapındaki sunuculardan bir kısmının koordineli sabotaj düzenleyen bir grup tarafından ele geçirildiği ve bunun "hükûmet operatörleri, özel güvenlik çalışanları ve Çin hükûmetine bağlı internet casusları" tarafından yapıldığı belirtilmiştir.

Google'nin yerel ve ulusal gizlilik politikası son derece etkili olmasına rağmen, şirket kendi çevrimiçi politikasını kamuoyu ile paylaşmamıştır. Ağustos 2010'da, New York Halk Sözcüsü Bill de Blasio tüm ulusal şirketleri politik harcamalarını açıklamaya çağırmıştır.
Google 2006-2010 arasında, otuzdan daha fazla ülkede özel Wi-Fi ağı kurmuş, Google Streetview ile kullanıma sunulan 600 gigabaylık veri sayesinde de ücretsiz kamera-yol izleme sistemi geliştirilmiştir. Ancak Google, ne bu konudaki gizlilik politikası ne de Wi-Fi istasyonlarını barındıran kişiler hakkında bir açıklama yapmamıştır. Bir Google temsilcisi, şirketin Almanya'da açılan soruşturmaya dek veri toplama faaliyetlerinden haberdâr olmadığını iddia etmiş ve Google'nin arama motorları veya diğer servislerinde topladığı bu verileri kullanılmadığını söylemiştir. Consumer Watchdog temsilcisi ise verdiği cevapta, "Bir kez daha Google'nin gizlilik politikasındaki eksiklikler görüldü. Şirketin bilgisayar mühendisleri cinnet halinde çalışıyor; her ne kadar örtülmeye çalışılsa da, onların internet çerezlerini biriktirdiği ortaya çıktı." şeklinde konuşmuştur. Bunun yasal cezalara neden olabileceğini, Google'nın izin verilen kadar internet çerezini yok etmediğini savunmuştur.


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google Inc.27 Eylül 2012


Resmi ekleyenResmi ekleyen
Google’ın 14. Doğum Günü LogosuBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&pid=99847#entry99847'] Google Logoları Arşivi' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&pid=99847#entry99847'] Google Logoları Arşivi

#10
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Google27 Eylül 2015


Resmi ekleyenGoogle’ın 17. Doğum Günü Logosu
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi

http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Googlein_Yeni_Logosu_ve_33_Google_Yeni_Logosun_t83661.html']Google’ın Yeni Logosu! | Google Yeni Logosunu Bir Doodle İle Tanıttı!' target='_blank'>Google’ın' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Googlein_Yeni_Logosu_ve_33_Google_Yeni_Logosun_t83661.html']Google’ın Yeni Logosu! | Google Yeni Logosunu Bir Doodle İle Tanıttı!
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı