İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

BBC Anketine Göre İnsanların Çoğu Çevre İçin Fedakarlığa Hazır

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


BBC’nin yaptığı ankete göre; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 21 ülkede çoğunluk, küresel ısınmayı önlemek için, enerjinin pahalanmasına, daha fazla vergi vermeye razı.

Resmi ekleyen

BBC Dünya Servisi’nin 21 ülkede 22 bin kişinin katılımıyla yaptırdığı kamuoyu yoklaması, büyük çoğunluğun küresel ısınmanın önüne geçilmesi için, yaşam biçimlerinde büyük değişiklikler yapmaya gönüllü olduğunu ortaya koydu. Ancak, iş petrol ve kömüre bağımlılığın azatılması amacıyla bu tür yakıtlara konan vergilerin arttırılmasına gelince, katılımcıların sadece yarısı destek verdi.

Anketin yapıldığı 21 ülkedeki katılımcıların yüzde 80’inden fazlası, yaşam biçimlerinde önemli değişiklikler yapma fikrine sıcak bakıyor.

ABD VE ÇİN ENERJİ FİYATINDA ARTIŞ
Yüzde 60’dan fazlasıysa, karbon salımını arttıran fosil yakıt tüketiminin azaltılmasını özendirmek için, enerji fiyatlarında bir artışın gerekli olduğu görüşünde.

Bu fikre destek verenlere, dünyanın en çok enerji tüketen ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’deki büyük bir çoğunluk da dahil.

ÇİN DAHA FAZLA VERGİYE GÖNÜLLÜ
Ancak, “Küresel ısınmayı önlemek için daha fazla vergi vermeye razı mısınız?” sorusuna verilen yanıtta iş biraz karmaşıklaşıyor.

Çin’deki katılımcıların yüzde 85’i daha fazla vergi fikrine razı olurken, Amerikalı katılımcıların yarıdan azı daha fazla vergi vermeye gönüllü.

BBC dünya Servisi adına bu araştırmayı yapan Uluslararası Kamuoyu yoklama kuruluşu Globescan’in başkanı Doug Miller, “İnsanlar taleplerini düzenlemek için yapıldığını hissederlerse, hem ürünlerin fiyatları, hem de vergi anlamında ek para ödemeye hazır” dedi. Ancak Miller’a göre bu araştırma, insanların, ödedikleri ek vergilerin kesin olarak küresel ısınmayla mücadelede kullanılacağına emin olmaları halinde, bunu ödemeye razı olduklarını gösteriyor.

TÜRKLER FEDAKARLIK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR
Anketin yapıldığı ülkeler arasında Türkiye de var.

BBC anketine Türkiye’den katılanların yüzde 77’si küresel ısınmayla mücadele için yaşam biçiminde değişiklik yapmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Türkiye’de enerji maliyetlerinin arttırılmasına destek yüzde 44, ek vergilere razı olanların oranıysa, yüzde 42 düzeyinde.


#2
Aydan

Aydan

    Hey sen! Biz burda yabancıları güleryüzle karşılarız :)

  • Özel Dost
  • 1.303 İleti
Biraz geç oldu ama akılları başlarına geldi :Vieux:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı