İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Portal: Still Alive | Xbox Live Arcade İçin Olan Bir Oyun Olarak, 2008'deki E3 Kongresinde Duyuruldu - 22 Ekim 2008'de Çıktı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Portal: Still Alive"Portal: Still Alive", sadece Xbox Live Arcade için olan bir oyun olarak, 2008'deki E3 kongresinde duyuruldu ve 22 Ekim 2008'de çıktı. Orjinal oyunun özelliklerini taşıyan bu versiyon, 14 yeni macera ve yeni başarılar içermektedir. Bu ek versiyonun içeriği, hikaye ile alakalı bölümler içermeyen ve We Create Stuff tarafından yapılmış "Portal: The Flash Version"un bölümleri temel alınarak oluşturulmuştur. Valve'nin sözcüsü Doug Lombardi'ye göre, Microsoft, büyük boyutu nedeniyle Portal'ı platformlarından çıkardı.


Resmi ekleyen"Portal: Still Alive" orijinal Portal’ın Xbox Live Marketplace üzerinden alınabilen bir versiyonu. Portal’a ek olarak, "Still Alive"da oyunun ana hikayesine bağımsız olarak birkaç farklı bölüm de yer alıyor. Bu bölümlerde GLaDOS gibi ana hikaye ögeleri bulunmuyor.

2007 yılında Orange Box çıktığı zaman tabii ki her oyuncu Half Life 2’nin devamı niteliğinde çıkan bölümlerin ikincisi yani Episode 2 için çok heyecanlanmıştı. Bu büyük keyif veren hikâyenin devam bölümü bir kısım oyuncu tarafından PC başında bir kısım oyuncu tarafından da Xbox360 başında saatler harcanarak en küçük ayrıntısına kadar hiçbir şeyi gözden kaçırmamaya dikkat edilerek bitirildi. Aslına bakarsanız yeni teknoloji ile baştan revize edilmiş olmasından dolayı birçok kişi Half Life 2’yi başından başlayıp tekrar bitirerek Episode 2’ye geçti. Episode 2 bitince Orange Box’ın içinde daha neler var diye baktığımızda ise o karşımıza çıktı: "Portal"

"Portal" adlı oyun aslına bakarsanız tam olmasa da bir devam oyunu sayılabilir, çünkü benzer bir konsept Narbacular Drop adlı oyunda, bir grup yazılım öğrencisi tarafından uygulanmıştı. Zaten bunun sonucunda o öğrencilerin birçoğu EA tarafından işe alınarak "Portal" isimli oyunu EA bünyesinde geliştirmeye başladılar.

Biraz Portal’dan bahsetmek gerekirse, oyunda Chell isimli bir bayan karakteri canlandırıyoruz. Aslına bakarsanız bütün bir Half life 2 oyununu ve Episode’ları Gordon Freeman karizmasıyla oynayıp bitirdikten sonra bir bayan karaktere bürünmeyi oyunun başında açıkçası biraz yadırgayabilirsiniz. Ancak 2.ci bir bayan sesi bu karışık duyguların içinden çıkarıp alacaktır. Bu bayanın adı da GLaDOS'dur. Yani "Genetic Lifeform and Disk Operating System". Evet bu bayan aslında bir yapay zeka, ancak oyunun içerisindeki yalnızlık duygusunu üzerimizden atabilmemizi sağlayan tek ses de o. Oyunun başında kendimizi Aperture Bilim Merkezi'nde bir deneyin içinde buluyoruz. Bu deneyde elimizdeki portal cihazıyla bulmacaları çözerek bölümlerin çıkış kapısına ulaşmaya çalışıyoruz. Bize meydan okuyan GLaDOS ise bölüm başlarında bulmaca ile bilgiler vererek bizimle konuşuyor ve deneylerin sonunda bize bir kek vermeyi vaat ediyor:


Resmi ekleyen“The cake is a lie”

Buraya kadar olan kısım oyunu zaten oynayıp bitirmiş olanlar için aslına bakarsanız bir şey ifade etmiyor. Ancak dikkatli gözlerden kaçmamıştır, artık Xbox Live’da indirilebilir bir Portal oyunu var; "Portal: Still Alive". Evet Portal'ı Orange Box’dan bağımsız olarak Live üzerinden satın alabilirsiniz.

Bu yeni Portal bize ne yenilikler getiriyor?

"Portal Still Alive"da ilk oyuna göre hikâye modunda bir yenilik yok. O yüzden de bir devam oyunu olarak göremeyiz, ancak yeni oyunda, ilk oyunda olmayan hikâyeden bağımsız 14 adet yeni bölüm var. Bu yeni bölümler aslında wecreatestuff.com adresindeki flash tabanlı Portal bölümlerinin 3 boyutluya dönüştürülmüş halleri. Yani aslında bir Portal hayranıysanız bu bölümler size yabancı gelmeyebilir. Ancak yeni bölümler ilk oyunun başındaki bölümler kadar kolay olmadığı için daha uzun süre sizi uğraştıracaktır. Sizi yaklaşık birkaç saat daha oyalayacaktır, tabii hızlı hızlı koşup hemen bitirmeyi sevenlerdenseniz bu kadar bile sürmeyebilir. Yeni Achievment'lar kazanmak için ise tekrar tekrar oynayabilir ve yeni oyunla birlikte gelen liderlik tablolarında daha yükseğe çıkmaya çalışabilirsiniz.

Daha önce Portal ile tanışmamış olanlar için harika bir fırsat, Xbox Live üzerinden 1.200 Ms puanıyla bu 650 Mb’lık oyunu indirip oynayabilirsiniz. Daha önce oynayanlar için ise 14 yeni bölüm ve yeni Achievement'lardan başka birşey vaat etmiyor. Ayrıca neden bu kadar pahalı olduğunu da anlamak gerçekten zor. İkinci el Orange Box’ı bile yaklaşık bu fiyata bulabilecek durumdayken bu oyun için 15 Dolar biraz yüksek. Ancak yinede bu fantastik oyunu, oyuncuyum diyen herkes denemeli.


Still Alive, Valve Portal‘ın oyun sonunda credit‘ler akarken çalan şarkısı.


Şarkının sözleri


This was a triumph.

I’m making a note here: HUGE SUCCESS.
It’s hard to overstate my satisfaction.
Aperture Science
We do what we must
because we can.
For the good of all of us.
Except the ones who are dead.
But there’s no sense crying over every mistake.
You just keep on trying till you run out of cake.
And the Science gets done.
And you make a neat gun.
For the people who are still alive.
I’m not even angry.
I’m being so sincere right now.
Even though you broke my heart.
And killed me.
And tore me to pieces.
And threw every piece into a fire.
As they burned it hurt because I was so happy for you!
Now these points of data make a beautiful line.
And we’re out of beta.
We’re releasing on time.
So I’m GLaD. I got burned.
Think of all the things we learned
for the people who are still alive.
Go ahead and leave me.
I think I prefer to stay inside.
Maybe you’ll find someone else to help you.
Maybe Black Mesa
THAT WAS A JOKE.
HAHA. FAT CHANCE.
Anyway, this cake is great.
It’s so delicious and moist.
Look at me still talking
when there’s Science to do.
When I look out there, it makes me GLaD I’m not you.
I’ve experiments to run.
There is research to be done.
On the people who are still alive.
And believe me I am still alive.
I’m doing Science and I’m still alive.
I feel FANTASTIC and I’m still alive.
While you’re dying I’ll be still alive.
And when you’re dead I will be still alive.

STILL ALIVE


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı