İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Portal 2 | Portal 2 Duyuruldu! - Oyundan İlk Görüntüler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Portal 2


Portal 2 duyuruldu!


The Orange Box’ın en yaratıcı, zeka gerektiren ve bir o kadar da tuhaf parçası Portal için bir devam oyunu gelmesini bekler miydiniz?Resmi ekleyen
Üç yıllık bir yapım olmasına rağmen Portal için yama yayınlanması, bu yöndeki ilk ipucu olmuştu belki de ve beklenen oldu. Valve, Portal 2 üzerinde çalışıldığını açıkladı ve oyunun bu kez iki kişilik bir co-op modu olacağını duyurdu. İlk oyuna göre daha büyük test çemberleri içinde yol alacağımız Portal 2, Aperture Science Labs’in daha önce görülmemiş alanlarında geçecek ve iki yeni karakter içerecek. Valve adına bir açıklama yapan Doug Lombardi, oyunun PC ve Xbox 360 için piyasaya sürüleceğini söylerken, dünyanın en önemli oyun satış sitelerinden GameStop ise çıkış tarihi olarak 26 Ekim 2010’u not düştü.

Valve'in geliştirdiği en yaratıcı oyunlardan olan Portal'ın devamının geleceğine dair iddialar artık gerçeğe dönüştü. Game Informer dergisi Portal 2 ile ilgili bir ön bakış yazısı hazırladı ve derginin taranmış görüntüleri hemen İnternet'e sızdı. Portal 2 bu senenin son çeyreğinde, PC ve Xbox 360 için piyasaya sürülecek.

Valve şirketi bundan tam 14 sene önce Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından A.B.D’de kurulduğunda, bu ölçüde başarılı şirket olacaklarını hayal bile ettiklerini sanmıyorum. 1998 senesi geldiğinde Half-Life’ı çıkaran firmanın geleceği de oyun dünyası gibi değişmişti. O günden sonra asla kötü yapıma imza atmadılar.

Valve’nin çıkardığı mükemmel yapımların arasında Half-Life 2, Half-Life 2: Episode 1 ve 2, Team Fortress 2 ve Portal’ın bulunduğu box-seti; ‘Orange Box’ı yayınladılar. Hepsi birbirinden güzel bu yapımlardan Portal adı altında bulunan mod öyle bir sivrildi ki, 1 yıl sonra tek ürün olarak satılmaya başladı. Hâlbuki yapılış amacı sadece ‘Source Engine’in özelliklerini göstermekti. Zaten bu ilgiyi firmanın kendisi bile beklemiyordu.


Nedir bu Portal?


Aslında konusu bakımından basit sayılan ama içerdiği bulmacalar ile insanları ekran başına kilitleyen; Half-Life dünyasını daha da net anlamamızı sağlayan ve sonunda yer alan müthiş şarkısı ile hafızalarımıza kazınan, 2007 yılının en kaliteli yapımlarından biriydi. Oyuncular doğal olarak bu kadar kaliteli ama kısa süreli yapımın, ileride devamının yapılacağından emindi. Uzun bekleyişler ardından ha çıkıyor, ha çıkacak derken nihayet Valve patronu Gabe Newell müjdeyi verdi: "Portal 2, bu sene geliyor…"


Portal 2’de bizleri neler bekliyor?


Gabe Newell ‘Biz oyuncuların ne istediğini ve onların neyi sevip neyi sevmediğini de ‘The Orange Box’ sayesinde gördük. Şimdi ise büyük iş yapmanın nasıl olduğunu biliyoruz. Portal 2, bizim en iyi oyunumuz olacak’ diyerek epey iddialı söylemlerde bulundu.

Portal 2, Portal 1’in bitmesinden itibaren yaklaşık 100 yıl sonrasını konu alıyor. Maceramızın geçeceği alan ise önceden arşınladığımız ‘Aperture Science’ olacak. Tabii ki yüz yıl sonrasını konu aldığı için teknolojik olarak daha gelişmiş olacağını söyleyebiliriz. Asıl sürpriz ise Aperture Science’nin ağaçlarla kaplı ormana dönüşmesi. İşte bizim görevimiz de neden böyle olduğunu bulmak. Bu görevimizi sürdürürken yine GlaDOS adlı bilgisayar; bulmacaları ve sürprizleri ile bizim baş düşmanımız olmaya devam edecek. Portal açmaya yarayan ‘Aperture Science Handheld Portal Device’ yine bizlerle beraber olurken, lazer silahımız için özel yansıma küpleri oyuna eklenecek.

Oyunları 2 kişi oynamayı sevenlere müjdemiz ise, Portal 2’de co-op modu bulunacak ve tek kişilik senaryodan farklı olacak. Ayrıca yapımda yer alacak iki ayaklı robotları da kullanabileceğiz. Portal 1’in çıkmasındaki asıl amaç fizik motorunu tam anlamı ile tanıtabilmekti. Bu sebeple gelişmiş bir fizik motoru kullanıyorlardı. Şimdi ise bunun üstüne geliştirmeler yapılacağına eminiz. Artık bulmacalarımızı çözmemizde fizik motorunun nimetlerinden daha da çok yararlanmamız gerekecek. Son olarak Portal 2 mod olarak değil, gayet doyurucu ve uzun bir şekilde başlı başına oyun olarak çıkacak.

Valve verdiği bilgiler ile bizleri umutlandırırken, PS3 kullanıcılarını üzecek açıklamalarda bulundu. Bu konsolda oyun yapmanın zorluğundan dem vurup, Portal 2’yi PS3 için hazırlamayıp, sadece PC ve XBox 360 için çıkacağını açıkladılar. Yine de ben geç de olsa, PS3 için de çıkabilir. İlk yapımında önce XBox 360’a çıkıp, daha sonra PS3’e çıktığını hatırlatmakta fayda var.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Oyundan İlk Görüntüler


Game Informer dergisi Portal 2 ile ilgili bir ön bakış yazısı hazırladı ve derginin taranmış görüntüleri hemen Internet'e sızdı:
Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı