İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Karaciğer Yağlanması | Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri – Belirtileri - Tanısı- Tedavisi – Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavisi – Diyeti - Karaciğer Dostu Yiyecekler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

#1
sosyolojix

sosyolojix

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 3 İleti


Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücüdümuzun dinamosu görevini gören, kendini yenileme ve rezerv kapsitesi yüksek bir organdır. Diyaframın hemen altında yaklaşık 2kg ağırlığında olan karaciğerin vücut ısısını ayarlamak, kan miktarını ayarlamak, vucudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapmak gibi bir çok hayati görevi bulunmaktadır.

Karaciğer güçlü bir organ olması dolayısıyla herhangi bir hastalık olma durumunda dahi kolay kolay belirti vermez. Belirti verdiği zaman ise hastalığın ilerlemesi kuvvetle ihtimaldir. Karaciğer rahatsızlıkları arasında en çok görülen ise karaciğer yağlanması. İlerlemesi durumunda siroza dahi çeviren karaciğer yağlanması üzerinde durulması gereken bir konu. Kan testelerinde enzim değerlerinin ölçülmesiyle tesbit edilebilen karaciğer yağlanması; yüksek kolestrol içeren gıdalar, aşırı alkol tüketimi, fiziksel aktive eksikliği gibi nedenlerlen yada yüksek diabetten meydana gelmekte.

Başta karaciğer yağlanması olmak üzere karaciğer sağlığımız için alkolden, yüksek kolestrol içeren gıdalardan,hayvani yağlardan uzak durmak ve düzenli aralıklarla spor yapmak gerekiyor.


Konu Hale tarafından 08 Kasım 2015 Pazar - 13:10 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

 • Hale bunu beğendi

#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Yağlanması

Karaciğer, detoksifikasyon, biyokimyasal sindirim ve protein sentezi için gerekli olacak üretim de dahil çok geniş etki alanına sahip bir organdır. Karın boşluğunun üst sağ tarafında, diyaframın altında yer alan, sağ böbrek, mide ve bağırsaklara komşu olan yaşam için hayati öneme sahip olan bir organdır. Hemen alt tarafında safra kesesi bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliğinde ya da yokluğunda kısa bir süre diyalizle fonksiyonlarına devam edebilir. Vücutta glikojen depolanmasından, kırmızı kan hücrelerinin üretimine kadar çok sayıda işlevi bulunmaktadır. Koni görünümünde olan, koyu kırmızımsı organ 1-2 kg ağırlığında olur. Karaciğer iki farklı kaynaktan kan sağlamaktadır.

Bu kaynaklar;

• Karaciğerin atardamarından hepatik arterden oksijenli kan alır
• Portal damardan ise besinden zengin kan alır

Karaciğer vücuttaki kan arzının yaklaşık olarak % 75 kadarını temin eder. Portal ven kanı dalaktan ve sindirim kanalından drene Venöz ile organlara taşır. Hepatik arter ise kan akımının kalanını sağlar. Bu organın kan kaynağıdır. Organın oksijen ihtiyacının yarısı portal ven tarafından karşılanmaktadır. Karaciğer daima vücudun kan akımının yaklaşık olarak 500 ml sine yani % 13 üne sahiptir. Yapısında içlerinde binlerce lobçuk olan sağ ve sol loblardan oluşur. Bunlar birbirine küçük kanallarla bağlıdır. Bu küçük kanallar birbirine büyük kanallarla bağlanıp ana karaciğer kanalını oluşturur. Bu kanal karaciğer hücrelerinin oluşturduğu safrayı safra kesesi ile on iki parmak bağırsağına taşımaktadır.


Resmi ekleyenKaraciğerin anatomisi

İnsanlarda eşitsiz büyüklükte ve şekildeki organ loblardan oluşmaktadır. Yumuşak yapıdaki organ koniksi ve üçgen görünümdedir. İnsan vücudundaki en büyük organ olduğu gibi, en büyük bezdir. Hem midenin sağ tarafını, hem de safra kesesini örtmektedir. Karaciğere hepatik arter ve portal ven adında iki büyük damar bağlıdır. Portal vende bulunan kan gastrointestinal kanaldan sindirilen besinleri içermektedir. Hepatik arter ise dalak ve pankreastan gelen kanı aorta taşımaktadır. Bu damarlar lobun içinde farklı yollara ayrılır.


Karaciğerin fonksiyonu

Kandaki çok sayıda kimyasal maddeyi düzenleyen, atık maddelerin taşınmasını sağlayan organ, safra adı verilen salgıyı salgılamaktadır. Bağırsaklardan ve mideden çıkan kanın hepsi karaciğerden geçmektedir. Kan burada işlenmekte, besin ve ilaçlar parçalanarak vücudun daha kolay kullanması için formlara ayrılmaktadır.

• Yağ sindirimini sağlamak için safranın atılması
• Kanın içinde bulunan kimyasal maddelerin ve alkolün temizlenmesi
• Glikozun fazla miktarının nişasta olarak depolanması
• Safrayla atıkların atılması
• Protein ve kolesterol sentezinin yapılması
• Kan pıhtılaşmasının sağlanması
• Enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanılması

Karaciğerin işlevleri

Vücudun en karmaşık ve metabolik organı olan karaciğer, çok sayıda yaşamsal fonksiyona sahiptir. Bunların içinde en önemlileri ise;

• Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sağlaması nedeniyle, hasar görmesi halinde enfeksiyon oluşması daha yüksek olur.
• Vücutta protein, kolesterol ve vücut yağlarının taşındığı lipoprotein adındaki özel yağ formlarının meydana getirildiği fabrikadır.
• Kanın içindeki kimyasal maddeleri, ilaçları ve alkolü temizler.
• Yağların sindirimi için önemli olan safrayı bağırsaklara salgılar. Vücut atıklarının atılmasında önemli bir role sahiptir.
• Protein üretimi yaparak, kanın pıhtılaşmasını sağlar.
• Açlıkta kullanılmak üzere nişasta formunda ek şeker depolanmasını sağlar.

Karaciğerin sağlıklı olması şartıyla % 70 i alınmış bile olsa, kalan % 30 u fonksiyonları yerine getirebilir. Bu nedenle karaciğer kanseri olan kişilerde, organın büyük bölümü alınmış olsa da, kişi yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Vücutta büyük bir bölümü alındığı halde, kendisini yenileyebilen tek organ olma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden karaciğer nakli canlı vericilerden de yapılabilir. Karaciğer kısa sürede büyür ve normal boyutlarına ulaşır.


Resmi ekleyenKaraciğer Yağlanması


Karaciğer yağlanması karaciğerin kendini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezleridir. Yağlanmaya iltihap/yangı eşlik ederse bu durum önce karaciğer hücre harabiyetine (nekroz), sonra fibroza ve oradan da siroza ilerler. Karaciğer yağlanması olan insanlar; eğer fazla kiloluysa mutlaka kilo vermeli ( en az kilosunun’u), yağlı gıdalardan uzak kalmalı, bol meyve sebze tüketmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır. En önemlisi de mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora başvurmalıdır. Ülkemizde bu konuyu en iyi bile uzmanlık alanı iç hastalıkları uzmanları olup, bunlar içinden de özellikle bu konuda uzmanlaşmış gastroenteroloji uzmanlarıdır.

Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla, hatta bazen aşırı derecede yağ toplanması nedeniyle meydana gelen tıbbi bir durumdur. Toplumdaki her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülür. Normal sağlıklı bir insanda karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu herhangi bir hastalığa neden olmaz. Ancak karaciğerde yağlanma aşırı miktarda olduğunda, birtakım yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açar.

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucu 2 durum meydana gelir:

1) Karaciğerde yağlanmanın bir sonucu olarak karaciğerde iltihap/yangı meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit adı verilir.

2) Karaciğerde sadece yağlanma olması ve herhangi bir iltihap/yangının olmaması Steatohepatit geliştiğinde bu zamanla karaciğer hücrelerinin harap olmasına (nekroz) yol açar ve fibroz denilen, aynı zamanda karaciğer sirozunun başlangıcı sayılan duruma neden olur. Nekroz ilerledikçe olay siroza doğru ilerler. Bu konuda yapılan çalışmalarda steatohepatiti olan hastalarınında karaciğerde fibroz, -15'inde ise karaciğer sirozu gelişebileceği saptanmıştır. Ayrıca steatohepatite bağlı gelişen karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanserinin de gelişebildiği gösterilmiştir. Bu nedenle karaciğer yağlanması tanısı konan hastalar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve sıkı takip edilmelidir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri ?


Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri dediğimiz zaman ilk akla gelen etkenlerden biri alkol olmaktadır. Alkol, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarının bu hastalığın temel sebepleri arasında yer aldığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple bu rahatsızlığı alkole bağlı sorunlar ve alkole bağlı olmayan sorunlar olmak üzere iki farklı başlık altında incelemek gerekmektedir.

Karaciğerin tek başına yağlı olması kişi için büyük bir sorun oluşturmaz ve hatta bu rahatsızlığın tek başına bir hastalık olarak kabul edilmediğini de görmek mümkündür. Ancak bu yağlanmaların siroza da neden olabilecek iltihaplanmaları tetikleyebilecek olması sebebi ile bu konuda daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Bu rahatsızlığı anlayabilmek için bu duruma neden olan etkenleri ayrı ayrı incelemek daha doğru olacaktır.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

Aşırı alkol tüketmek: Hemen her alkol kullanan kişinin bildiği ve hatta karaciğer ile ilgili şikayetleri olan kişilere söylenen ilk konu alkol tüketimi olması sebebi ile karaciğer yağlanmasına neden olan etkenlerin başında da aşırı alkol tüketiminin yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Hatta sürekli olarak alkol tüketen bir kişi olmasanız bile kısa zamanda aşırı alkol tüketmiş olmanız bile bu duruma neden olabilmektedir. Bunun sebebi de alkolün karaciğerin yağ metabolizmasındaki işlevleri üzerinde zarar verici etki yapması ve yağın karaciğer hücrelerinde birikmeye neden olmasıdır. Bu durum ilerleyerek alkolik hepatit rahatsızlığına da dönebilmektedir.

İnsülin direnci: Genetik nedenler ve kötü beslenmeye bağlı olarak vücutta insülin direnci dediğimiz bir durumun meydana gelmesi söz konusu olabilir. Vücudun insülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesine bağlı olarak pankreasın daha fazla insülin salgılamaya başlaması söz konusudur. İnsülin hormonundaki bu artışın sonucunda kanda ve karaciğerde bulunan yağ asitlerinde artış meydana geldiği görülür. Bu durum sadece karaciğer yağlanmasına değil daha pek çok rahatsızlığa da neden olmaktadır.

Fazla kilolu (obez) olmak: Her aşırı kilolu kişide karaciğer yağlanması olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak obez kişiler arasında bu hastalığa yakalanma oranının %70 civarında olması bu kişilerin büyük risk altında olmasına neden olmaktadır. Çeşitli sebeplerle alınan kiloların vücutta yağ hücrelerinde depolandığı biliniyor. Artan kilolar sebebiyle artık bu yağ hücrelerinin yağ depolayamaz hale geldiklerini görebiliyoruz. Bunun neticesi olarak da hücrelerde depolanamayan yağların kanda dolaşmaya ve karaciğer gibi organlarda toplanmaya başladıklarını görebilmek mümkündür.

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olan Diğer Etkenler

• Kanda trigliserid oranının yüksek olması
• Hızlı ve ani kilo kayıpları, aç kalma
• Damardan beslenme
• Tip 2 diyabet
• Bazı ilaçlar
• Gebelik
• Bakteri ve virüsler
• Wilson hastalığı
• Gastrik bypass ameliyatı
• Yüksek kolesterolKaraciğer Yağlanması Neden Olur?


Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna cevap vermeden önce karaciğerde oluşabilen yağlanma konusunda bilgi verilecektir. Normalde sağlıklı bir insanda karaciğer hücreleri % 10 değerini geçmeyen bir oranda yağ içerirler. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı karaciğer hücrelerinde normal olmayan miktarlarda yağ birikimi oluşur.

Karaciğer yağlanması üzerinde önemle durulması gereken bir sağlık sorunudur. Çünkü karaciğer yağlanması ile birlikte siroz hastalığına dönüşüm oluşabilmektedir. Karaciğer yağlanması iltihaplı bir reaksiyonla sonlanabilmektedir. Tıp dilinde “steatohepatit” olarak adlandırılan bu iltihabi durum siroz oluşumuna yol açarak karaciğer hücrelerinin işlev dışı kalmalarına neden olabilmektedir. Karaciğer vücuda alınan besinlerden kana geçen kimyasal zehirleri temizleme ve yenilen yiyeceklerin enerjiye çevrilmesi gibi çok önemli iki görevi yerine getirir. Ancak karaciğer yağlanmasının ilerlemesi ile birlikte karaciğer hücrelerinin bozulması ile bu görevlerin yerine getirilememesi söz konusu olur.


Resmi ekleyenKaraciğer yağlanması neden olur ?

Karaciğer yağlanmasının önemli iki nedeni bulunmaktadır.

Bu nedenler;

• Fazla alkol tüketim alışkanlığı : Alkol tüm vücut organları için zararlıdır ama en büyük zararı karaciğer yağlanması olarak ortaya çıkmaktadır. Fazla alkol tüketiminin olması karaciğerin yağ parçalama metabolizmasına zarar verir. Ve sonuç olarak vücuda alınan besinlerdeki yağlar parçalanıp sindirime hazır hale gelemez, alınan yağlar karaciğer hücrelerinde birikerek karaciğer yağlanmasına neden olur. Alkole bağlı karaciğer yağlanması ilerleyerek alkole bağlı hepatit oluşmasıyla sonuçlanabilmektedir.

• İnsülin direncinin olması : Beslenme alışkanlığının kötü olması yada genetik olarak kişinin insülin direncine sahip olması mümkündür. Vücuttaki hücrelerin insüline karşı dirençli olmaları pankreasın daha fazla insülin üretmesine ve buna bağlı olarak da kanın içerisinde, karaciğerde yağ asidi oranlarında artma meydana gelir. İnsülin direnci pek çok hastalığa yol açabilmektedir, karaciğer yağlanması da bu hastalıklardan biridir.

• Fazla kilolar ve obezlik : Her aşırı kilolu olan yada obezite hastalığı olan kişide karaciğer yağlanması meydana gelir diye bir genelleme yapılamaz ama bu kişilerde % 70 gibi çok yüksek bir oranda karaciğer yağlanması görülmektedir. Vücuda alınan fazla yağ kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle hücreler fazla yağı artık depolayamaz hale gelirler. Karaciğer yağlanması da hücrelerin fazla yağı depolayamamaları nedeniyle meydana gelmektedir.Çünkü depolanamayan yağlar kanda dolaşarak karaciğer ve diğer iç organlara zarar verir.

Karaciğer yağlanmasının başka nedenleri de bulunmaktadır ama yukarıda belirtilen nedenler en fazla görülen nedenlerdir. Bu nedenler aslında karaciğerde yağlanma sonucuna yol açan etkenlerin başka etkenleri tetiklemesi ile ortaya çıkmaktadır. Belirtilen etkenlerden bazıları şunlardır;

Tip 2 diyabet hastalığı, klostrolün yüksek olması, gastrik bypass ameliyatı, gebelik, damar yolu ile beslenme, bazı bakteri ve virüsler, alınan birtakım ilaçlar, hızla kilo kaybetme sorunu, kanda trigliserid oranının fazla olması, uzun açlık süresi gibi faktörler karaciğer yağlanmasına yol açabilen etkenlerdir.Karaciğer Yağlanması Belirtileri


Karaciğer yağlanması belirtileri, Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde biriken aşırı yağ nedeni ile oluşum gösteren oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Çok nadir olsa da bazı vakalarda karaciğer kendine zarar vererek karaciğer yağlanması siroz hastalığına neden olabilir. Obez olmak, fazla kilo, yüksek kolesterol gibi faktörler karaciğer yağlanma riskini arttırabilir. Hastalık çoğu zaman beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile kontrol altına alınabilir.

Karaciğer yağlanması çoğu zaman her hangi bir belirtiye yol açmayabilir. Kişi farkında olmadan yıllarca hastalık ile beraber yaşayabilir. Hastalık ilerledikçe ani kilo kaybı, halsizlik, karın ağrısı ve zihin karışıklığı gibi belirtiler oluşum gösterebilir.


Karaciğer Yağlanması Belirtileri


• Karaciğer yağlanması başlangıçta her hangi bir belirtiye yol açmayabilir. Ancak kişi kendini her zamankinden halsiz ve bitkin hissedebilir. Karaciğerin bulunduğu alanda hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir.
• Karaciğer yağlanması arttıkça çevredeki diğer organlara ve dokulara baskı uygulayarak ağrı hissine neden olabilir.
• Hastalık ilerlemişse kilo kaybı, zihin karışıklığı ve güç kaybı yaşanabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Diğer Belirtileri

• Şişkinlik
• Hazımsızlık
• Mide bulantısı
• Baş ağrısı
• Basur
• Nefes kokusu-vücut kokusu
• Gözlerde kızarma
• Hafıza bulanıklığı
• Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
• Vücut ısısının artması


Karaciğer Yağlanması Teşhis Ve Tedavi

Karaciğer yağlanmasını teşhis etmek için kan testi ve karaciğer fonksiyonlarını ölçen bazı tetkikler istenebilir. Bu tetkikler sayesinde karaciğerin normal bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakılır. Karaciğer filmi yağlanmayı tespit edebilmek için faydalı olabilir. Ultrason, MR ve CT taraması hastalığın teşhisi için önemlidir.

İstenen filmler karaciğeri kontrol etmek için yararlı olsa da tek başına yağlanmayı teşhis etmek için yeterli olmayabilir. Eğer yağlanma uygulanan tetkik ve filmlerle teşhis edilememişse karaciğer biyopsisi uygun görülebilir. Biyopsi çok fazla başvurulan bir tanı yöntemi olmasa da şüpheli vakalara uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması tedavisinde hedef hastanın fazla kilolarından kurtulmasına yöneliktir. Uzman bir diyetisyen tarafından hastaya uygun diyet listesi ve egzersiz programı düzenlenir. Bu sayede fazla kilolardan kısa bir süre içinde kurtulmak mümkün olur. Kilo kaybı azaldıkça karaciğerde yağlanma oranı da azalır. Kilo kaybı karaciğerde siroz oluşma riskini azaltabilir. Karaciğer yağlanması tedavisinde bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaçların ne kadar faydalı olduğu bilinmemektedir. Tedavi için evde de bazı uygulamalar yapılabilir.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Maydanoz Limon Kürü

Yarım bağ maydanoz blenderdan alınarak üzerine yarım limon suyu eklenir. Son olarak 1 çay bardağı su ilave edilerek blenderdan geçirilir. Elde edilen karışım sabah kahvaltı yapmadan yarım saat önce aç karnına içilir.

Maydanoz ve limon kürü 2 hafta boyunca aralıksız uygulanır. 2 hafta sonunda küre 1 hafta ara verilir ve tekrar 1 haftanın sonunda küre tekrar başlanır. 2 hafta daha uygulandıktan sonra 6 ay ara verilir. 6 aylık aradan sonra kür tekrar aynı şekilde uygulanabilir.
Karaciğerde oluşan yağlanma ileri boyutlara ulaşmışsa maydanoz kürü ile beraber lavanta kürü de uygulanabilir. Hastalık kontrol altına alınamaz ve ilerlerse siroz ve fibroza neden olarak karaciğer kanseri gelişme olasılığı artar. Uygulanacak kürler sayesinde karaciğer temizlenerek yağlanmanın önüne geçilebilir. Aynı zamanda farklı renklerde meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık verilerek vücuda daha fazla antioksidan içeren gıdalar alınabilir. Bu tür gıdalar karaciğer sağlığı için faydalıdır.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi


Karaciğer yağlanması daha çok başka nedenlerle yapılan kan tahlilleri veya ultrason ile teşhis edilir. Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri yüksek saptandığı zaman yine başka birtakım hastalıklarla beraber karaciğer yağlanması da akla gelmelidir. Ultrasonda ise karaciğerin büyümüş olduğu görülür.


Resmi ekleyenKesin teşhis karaciğer biyopsisi (lokal anestezi altında ince bir iğne ile karaciğerden çok küçük bir parçanın alınıp patoloji uzmanı tarafından mikroskopik olarak incelenmesi) ile konulsa da, rutin klinik pratikte genelde biyopsi yapılmamaktadır.

Karaciğer Yağlanması Teşhisi için en duyarlı yöntem olarak karşımıza ultrasonografi çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın teşhisi için NR ve tomografi gibi görüntüleme cihazlarına daha nadiren ihtiyaç duyulduğunu görebilmek söz konusudur. Ancak kusursuz test sonucunu alabilmek için karaciğer biyopsisi yapılmalıdır.

Alkolle ilgisi olmayan karaciğer yağlanması sorunu sonuçları pek de tehlikeli olmayan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu rahatsızlık siroz, karaciğer kanseri, karaciğerin depo ve immün hastalıkları gibi ciddi sebepler nedeniyle ekarte edilmesi gerektiği görülmektedir. Aksi halde karaciğer yağlanması sorununun hayati tehlikelere neden olması söz konusu olabilmektedir.
Karaciğer yağlanması teşhisi erken yapıldığı takdirde sonuçlarının ölüme varmadan önlenebilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak teşhisinin erken yapılamaması durumunda ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi sırasında ise kilo vermek, kan şekerini düzenlemek, trigliserid seviyelerini indirgemek gibi önlemlerin çok etkili olduğunu görebilmek mümkündür.

Tedavi sırasında kan yağlarını azaltması ile bilinen Clofibrat, Gemfibrozis, bir reçine olarak bilinen Ursodepksilik asid ve kişide insülin direnci bulunuyorsa Metformin ve Thiazolidinedine gibi ilaçlardan yararlanılması söz konusu olmaktadır. Bu rahatsızlıklarda karaciğer yağlanmasını azaltma üzerinde etkisi olan tedavi araçlarından biri de antioksidan tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. E vitamini, betaine ve N-acetyl cystein adli antioksidanların en çok kullanılanlar olduğunu görebiliyoruz. Erken teşhisi önemli olduğundan belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

• Halsizlik ve bitkinlik hissi
• Çevresindeki organlarda ağrı hissi
• Hastalığın ilerlemesi ile birlikte kilo kaybı, zihin karışıklığı ve güç kaybı
• Nefesin kokması ve vücut kokması
• Basur
• Gözlerde kızarıklıkların oluşması
• Ciltte kaşıntı ve kızarıklıkların oluşması
• Vücut ısısının artması, ateş
• Hafıza bulanıklığı, sürekli olarak kafasının karışık olması
• Baş ağrısı ve mide bulantılarıAlkol Karaciğeri Yağlandırıyor


“Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı” diye tanımlanan bu sorun, hiç alkol kullanmayanlarda da ortaya çıkabilen, mikroskobik incelemelerle bile “alkolik hepatit”ten ayırt edilemeyen bir sendrom. Çoğu zaman kilosu fazla, göbekli, bel çevresi geniş, kan şekeri (özellikle tokluk şekeri) yüksek, kan yağları dengesiz, özellikle trigliserid seviyeleri fazla olan kişilerde görülüyor. Sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor ama sorunun şişmanlık ve metabolik sendrom gibi insülin direnci ile ilişkili olabileceğini gösteren kanıtlar var. Çoğu hastada herhangi bir belirti vermiyor. Bazı hastalar yorgunluk, halsizlik, karın sağ üst bölümünde rahatsızlık hissinden yakınabiliyor. Muayenede az veya çok bir miktar karaciğer büyüklüğü mutlaka saptanıyor. Hastaların çoğu 40-60 yaş arasındaki erkekler ama her iki cinste ve her yaşta görülebiliyor.

Nasıl anlaşılıyor?

Karaciğerde yağlanmaya yol açan, organda fazla miktarda trigliserid adlı yağın birikmesidir. Yağ ile işgal edilen karaciğerin zamanla fonksiyonları bozulabiliyor. Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmanın ilk işaretleri AST ve ALT olarak bilinen karaciğer enzimlerinin yükselmesi. Diğer karaciğer enzimlerinden GGT ve ALP, bu hastalıkta nadiren yükseliyor. Ultrasonografik inceleme, karaciğer yağlanmasını belirlemenin ve değerlendirmenin en kolay yolu. Ancak görüntüleme yöntemleriyle de bu hastalığı karaciğer yağlanmasına yol açan diğer hastalıklardan ayırmak kolay olmuyor. Daha sona herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Hepatit B ve C enfeksiyonlarının olmadığından emin olmak gerekiyor. Bunun için karaciğer yağlanması saptanan kişilerde Hepatit B yüzey antijeni ve Hepatit C antikorunun da araştırılması gerekiyor. Karar vermekte güçlük olduğunda karaciğer biyopsisi en doğru tanı aracı olarak kabul ediliyor. Özellikle yağlanmaya dalak büyüklüğünün de eşlik ettiği durumlarda biyopsinin yapılması tavsiye ediliyor.


Resmi ekleyenTedavisi var mı?

Tedavide etkinliği kanıtlanmış bir ilaç yok ama doktorunuza danışarak yardımcı ilaçlardan faydalana bilirsiniz. Lipotrofik faktörler olarak bilinen Cholin ve benzeri maddelerin bir yararı olmuyor. Silymarin isimli doğal destekten de mümkün ama etkinliği konusunda fikir birliği yok. İlk yapılması gereken şey kilo vermek, belirli besinlerden ve alkolden uzak durmak.

Kişisel sağlık geçmişinizde veya genetik mirasınızda şeker hastalığı, kan yağları dengesizliği, bel çevresi kalınlığı gibi bir aile hikáyesi de varsa karaciğer yağlanması konusunda dikkatli olun. Göbekli veya şişman biriyseniz yılda bir kez karaciğer enzimlerinizi de kontrol ettirin. Fazla kilonuz varsa vermeye gayret edin. Bel çevrenizi inceltin (erkekseniz 100, kadınsanız 88 cm.nin altına indirin). Latent diyabetiniz varsa, alkol kullanıyorsanız, trigliserid isimli yağınız yüksek, iyi kolesterol HDL’niz düşük (%40 mg.dan az), ürik asidiniz yüzde 7 mg.dan fazla ise daha da uyanık olun.

Alkolün, bazı ilaçların ve daha pek çok nedenin karaciğerde yağlanma yapabileceğini ve bu sorunun karaciğerinizde bir sorun başladığının ilk işareti olduğunu da unutmayın.

Siroz riski her zaman var

Göbek-bel çevresinden kilo alma ve metabolik bozukluklarla birlikte olan yağlı karaciğer hastalığının uzun vadeli sonuçları üzerinde henüz fikir birliği yok. Bu hastalığın siroza giden kötü sonuçları olduğunu kabul edenler var ama görünen o ki, çok korkutucu bir seyir göstermiyor, üzücü sonuçları olmuyor. Bununla birlikte enzim yüksekliğinin devam ettiği, karaciğer içi damar basıncının yüksek olduğu durumlarda hastaları daha dikkatli izlemek gerekiyor. Bunlarda karaciğer yetmezliği ve siroza kadar giden tehlikeli sonuçlar görülebiliyor. Yağlı karaciğere çoğu zaman “tokluk şekeri artışı, tansiyon yüksekliği, iyi kolesterol HDL- azlığı, trigliserid yüksekliği” gibi başka bazı sorunların da eşlik etmesi ve bu kişilerde kalp krizlerinin, felçlerin beklenenden daha sık görülmesi sorunu daha önemli hale getiriyor. Problem sıradan bir karaciğer yağlanması olmaktan çıkıp komplike bir metabolik soruna, “metabolik sendrom” a dönüşebiliyor.

Sağlık kontrollerinizi her yıl düzenli olarak yaptırıyorsunuz. Sağlık riski analizlerinizi bu yıl da yaptırdınız. Sonuçlarınızla birlikte doktorunuzdan bir randevu ayarladınız. Laboratuvar bulgularınızı dikkatle inceleyen doktorunuzun size yönelttiği şu üç soruyu dikkatle yanıtladınız:

1) Alkol kullanımınızı arttırdınız mı?
2) Karaciğerinize zarar verebilecek bir ilaç veya kimyasal kullandınız mı?

3) Kilonuzda hızlı bir artma ve/veya kan yağlarınızda, kan şekerinizde ani bir yükselme oldu mu?

İlk iki soruyu ‘Hayır’, son soruyu ‘Evet’ diye yanıtladıysanız, ‘Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması’ sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Doktorunuz, tetkiklerinizde ‘ALT ve AST enzimlerinizin yüksek’, karaciğer ultrasonografinizde ‘diffüz yağlanma’ uyarısı saptadı. Muayenenizdeki ‘karaciğerde büyüme’ notu ile birlikte değerlendiği bu bulgular karşısında biraz telaşlandı.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Yağlanması Tedavisi


Karaciğer yağlanması tedavisi uygulaması karaciğerin bazı olumsuzluklara karşı kendini koruyabilmek için oluşturduğu yağ bezlerine karşı uygulanan bir tedavidir. Karaciğerde oluşan yağlanma eğer iltihaplanma yada yanma şeklinde uyarılmalar oluşturuyorsa bu durum karaciğer hücrelerinin bozulmasına kadar ilerleyebilmektedir. Karaciğer yağlanması tedavisi işte bu hücre bozulmalarını önlemeye yöneliktir. Karaciğer hücrelerinin bozulması sonucu nekroz, fibroz ve son olarak da siroz oluşabilir. Karaciğer yağlanması tedavisi yukarıda belirtilen hücre bozulma tiplerine karşı uygulanmaktadır denildi çünkü belirtilen bozulmalar hücrelerin dolayısı ile karaciğerin bozulması anlamına gelmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişilerin beslenme düzenlerine ve fazla kilolu iseler fazlalıklarından kurtulmaları gerekir. Belirtilen öneriler sağlık uzmanlarınca önerilen tavsiyelerdendir ancak ne olursa olsun karaciğer yağlanması tedavisi için mutlaka uzman bir doktorun durumu değerlendirerek vereceği öneriler dikkate alınmalıdır. Ülkemizdeki sağlık düzeni ele alındığı zaman karaciğer ile ilgili hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bölümün iç hastalıkları – dahiliye bölümü olduğunu belirtmek gerekir. Karaciğer yağlanması karaciğerdeki hücrelerin normalin üzerinde yağ birikimine maruz kalmaları ile meydana gelir.

Karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer yağlanmasına yol açan nedenlerin farklı olması bu nedenlerin teşhisi ve tedavide izlenecek olan yöntemlerin değişebilmesine yol açmaktadır. Karaciğer yağlanması genel olarak herhangi bir belirti göstermediği için kan tahlilleri yapılarak yada hastanın ultrasonu çekilmesi ile teşhis edilmektedir. Ancak Karaciğer yağlanması olan kişilerde görülebilen bazı belirtiler de tedavide yol gösterebilmektedir. Yapılan tıbbi tetkikler sonrasında alkole bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması tespit edilmişse hastalığın tedavisi için kişinin alkol alma işlemi sonlandırılmakta. Kişinin kendisi de tedavi süresi sonrasında da alkol tüketimini kesmesi gerekir. Eğer karaciğer yağlanması alkol kullanımına bağlı olarak oluşmamışsa o zaman çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bugüne kadar karaciğer yağlanması hastalığına karşı 10 çeşitten fazla ilaç kullanımı söz konusu olmuştur. Ancak burada şunu da belirtmek gerekir, tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçlardan hiçbiri kesin bir tedavi sağlamamıştır. Kullanılan ilaçlar arasında sadece bir tanesi oluşan yağlanmanın gerilemesini sağladığı belirlenmiştir ancak bu ilacında TC Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmeyen ilaçlardan biri olduğunu belirtmek gerekir. Karaciğerde oluşan yağlanmaya yönelik tedavinin asıl olarak kişinin yaşam tarzına bağlı olduğu gerçeği sık sık belirtilmektedir.


Resmi ekleyenKaraciğer yağlanmasına karşı sakatat, hayvansal olarak üretilen yağlar ve tavuk derisi gibi yağ oranı oldukça yüksek besinler tüketilmemelidir

Hastanın sebze tüketimi bol olan bir beslenme şeklini benimsemesi gerekir

Düzenli olarak egzersiz yapılması son derece önemlidir

Beslenmede lif oranı yüksek olan gıdalar öncelikli olarak fazlaca tüketilmelidir

Karaciğer yağlanmasına karşı uygulanabilecek olan önemli egzersizlerden biri yürüyüş yapmaktır

Kişinin fazla kilolarından kurtulması vücudun insülin direnci düşecektir. Dolayısı ile düşen insülin direnci uzun vadeli düşünüldüğünde o hastada ayrıca kalp ve damar hastalıkları oluşumunu da engeller

Karaciğer yağlanmasına karşı yapılacak yürüyüş egzersizi haftada 4 gün, günde 30-40 dk arası olmalıdır.Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi


Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemi tıbbi ilaçların yanı sıra uygulanabilmektedir. Yalnız burada önemli noktayı hatırlatmakta fayda görülmektedir. Uyarıya neden olan durum karaciğer yağlanması bitkisel tedavi uygulanmadan önce mutlaka konuda uzman bir hekime muayene olmak ve hastalığın durumu hakkında bilgi alınması durumudur. Çünkü günümüzde bitkisel alanda çalışmalar yapan çoğu uzman bu öneriyi hatırlattıktan sonra karaciğer yağlanması bitkisel tedavi metotları vermektedir. Uygulanacak olan bitkisel tedavi yöntemi ne amaçla kullanılırsa kullanılsın bitkilerdeki kimyasal etkenlerin yol açtıkları etkiler bazı durumlarda hastalığın daha da olumsuz bir yöne ilerlemesine yol açabilmektedir.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için bitkisel yöntemlerden maydanoz kürü:

Belirtilen karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi Prof.dr. Ahmet Maranki tarafından önerilmektedir. Tedavinin uygulanacağı kür için maydanoz kullanılacaktır. Öncelikle 15 adet maydanoz bir tencerede 1 su bardağı su ilave edilerek 2 ile 3 dk. Kadar kaynatılır. Daha sonra karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için kaynatılan karışım ocak kapatılıp dinlenmeye bırakılır. Demleme süresi 15 dakikadır. Demlenen karışımdan sabahları yemek öncesinde (en az yarım saat) olacak şekilde içilir. Yemekten yarım saat önce kullanılması oldukça önemlidir. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için hazırlanan maydanoz-su karışımına içmeden önce bir çorba kaşığı ölçüsünde limon suyu katılmalıdır.


Resmi ekleyenKaraciğer yağlanması bitkisel tedavisi için bir diğer tedavi yöntemi Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen maydanoz tedavisidir. Aslına bakılırsa bu yöntem de ilk olarak verilen karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yönteminden pek farklı değildir. Bu yöntemde 15 tane kadar maydanoz bitkisi sapları ile birlikte bir blender içinde üzerine 1 su bardağı ölçüsünde su eklenerek karıştırılır. Blender maydanoz bitkilerinin parçalanarak iyice suya karışmasını sağlayacaktır. Hazırlanan karışımın içine bir yemek kaşığı ölçüsünde limon suyu karıştırılır. Sabah kahvaltıdan yarım saat kadar önce içilir.

Burada önemli olan nokta şudur;

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için belirtilen her iki yöntem de 21 günlük kullanımdan sonra 5 gün ara verilmesi şeklinde uygulanmalıdır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemleri arasında tedavi edici etkisi en yüksek olan yöntem maydanoz kullanılarak uygulanan yöntemlerdir. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için uygulanan maydanoz kürünün etkili olmasının en büyük nedeni kullanılan maydanozlardaki kimyasal etkenlerdir. Karaciğerin vücuda alınan maddelerden faydalı olanlar ve zararlı olanların ayrılması gibi bir görevinin olması bu organın bir çok kimyasaldan direkt olarak etkilenmesine neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemi olumsuz etkilere maruz kalan hücrelerin korunmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi yöntemlerinden enginar suyu:

Enginarın karaciğer hücre faaliyetlerini arttırmak gibi bir etkisi vardır. Yaklaşık olarak 6-7 adet enginarın dış yaprağı 1 bardak su suda 7-8 dk kaynatılır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavisi için enginar suyu çok yararlıdır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi için hazırlanan enginar suyu karaciğerin sağlıklı olmasını sağlar.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir konusundan önce kısaca yağlanma konusuna değinmek gerekir. Karaciğer hücrelerinde yağlanma olması normalde de görülür, çünkü karaciğer hücreleri kendilerini korumaya yönelik olarak yağ bezeleri biriktirirler. Ancak koruma amacıyla oluşan yağlanma zamanla başka faktörlerin etkisi ile aşırı derecede ilerleme gösterir, bu nedenden ötürü karaciğer yağlanması adı verilen problem oluşur.

Karaciğer yağlanmasının kötü etkisi karaciğerin aşırı yağlanma nedeni ile görevlerini tam olarak yapamamasıdır. Karaciğer vücutta sindirim sisteminin en önemli organı olmasından ötürü vücuda alınan besinler tam sindirilemez ve sindirim sonucu oluşan atıklar vücuttan tam olarak uzaklaştırılamaz. Sindirim atıkları uzaklaştırılamayınca da karaciğer dışındaki organlar da tam anlamıyla çalışamazlar ve sağlık sorunlarına neden olurlar. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinin harap olmalarına yol açar. Bu harabiyet önce nekroz, sonra fibroz son olarak da siroz şeklinde ilerleme gösterir.

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir ?

Karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesi önerilen gıda maddeleri sebze, meyve, tahıl, protein ve lif içeren gıdalardır.

Sebzeler : Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sülfür açısından zengin olan sebzelerden soğan, brokoli, sarımsak ve lahananın bolca tüketilmesi önerilir. Sebzelerin taze olması ve günde 3 ile 4 kez tüketilmesi uygundur.

Meyveler : Karaciğer yağlanmasının önemli etkilerinden biri hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak yapamamasıdır. Antioksidan açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesi meydana gelmiş olan fonksiyon bozukluklarını giderir. Sindirim sonrası oluşan toksinler karaciğer yağlanmasına neden olmakta bu nedenle kivi, çilek, kızılcık ve yaban mersini gibi karaciğer hücrelerini çalıştıran meyveler tüketilmelidir. Böylece karaciğer yağlanmasına neden olan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması hızlanır ve karaciğer yağlanmasının etkileri azalma gösterir.


Resmi ekleyenTahıl ürünleri : Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna öncelikle yağ oranı düşük ve kompleks karbonhidrat bakımından zengin tahıllar iyi gelir diyebiliriz. Örneğin buğday ekmeği, yulaf gevreği ve kepek tüketilmesi önerilmektedir.

Protein : Karaciğer yağlanmasına karşı sağlıklı bir kas dokusu varlığı önemlidir. Sağlıklı bir kas dokusu için de hücrelerin yeteri kadar protein alımına ihtiyaçları vardır. Ancak fazla protein alımının karaciğeri yorarak karaciğer yağlanması etkilerini arttırabileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan günlük dozaj olarak protein alınması gerekir. Az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi protein açısından zengindir.

Lif : Karaciğer yağlanmasının nedeni yağ birikimi olmasıdır. Lifli gıdalar fazla yağın vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Yulaf ezmesi, kuru fasulye karaciğer yağlanmasına karşı tüketilebilecek lifli gıdalardır.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğer Dostu Yiyecekler


Karaciğer Dostu Yiyecekler, Karaciğer sağlıksız ve zararlı yiyeceklerin tüketilmesi sonucu üzerine düşen görevleri aksatarak yapamaz hale gelir. Karaciğeri temizlemek ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için mutlaka sağlıklı beslenmek şarttır. İnsan bedeninin en hayati uzuvlarından olan karaciğer zararlı ve sağlıksız gıdalar, alkol ve çabuk yenen ağır yemeklerle halsizleşiyor. Bu durumda karaciğerin hem yağlanmasına hem de işlevini yeterince yapamayarak kişilerde pek çok hastalığa neden oluyor. Yapılan araştırmalar karaciğere iyi gelen ve karaciğer dostu olan yiyeceklerin bu oldukça değerli organın en iyi şekilde çalışmasını güçlendirdiğini ve zararlı toksinlerden temizlediğinin altını çizerken bu nedenle daha sağlıklı ve temiz bir karaciğerle yaşam sürdürülebileceğini belirtiyor. İşte sağlıklı bir yaşam için karaciğer dostu yiyecekler.

Soğan: oldukça güçlü bir antibiyotik vazifesi görür. Karaciğerin yenilenmesine yardım eder ve kanı temizler. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı grip, tansiyon ve romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Sarımsak: Çok iyi bir antiseptiktir, ayrıca kanı temizler, gripten korur, astıma ve nefes darlığına karşı iyi gelir. Tansiyon ve romatizma rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilir ve troid bezlerinin çalışmasına yardımcı olur.


Resmi ekleyenÇilek: Karaciğer rahatsızlıklarına karşı tavsiye edilen bir meyvedir. Karaciğeri temizlemesinin yanı sıra kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, bağışıklığı güçlendirici ve kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca İyi bir idrar söktürücü özelliği vardır ve kanda biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Baklagiller: Kolesterol ve doymuş yağ içermemektedir ve magnezyum, potasyum bakımından oldukça zengindir. Bu sayede dolaşım sistemine oldukça yararlıdır. Baklagiller ileri derecede folik asit barındırdıklarından dolayı haftada 2 veya 3 defa tüketilmeleri halinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar ve karaciğerde oluşabilecek hastalıklara mani olarak koruma sağlar.

Kırmızı Üzüm: Mükemmel bir antioksidandır. Ancak mutlaka zamanında ve mevsiminde tüketilmelidir. Damar sertliğini, kan dolaşımına rahatsızlıklarına iyi gelir. Karaciğeri yenilemesinin yanı sıra kanı temizler ve vücuda zindelik, güç ve şahane bir enerji kaynağıdır.

Yoğurt: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sebeple sindirim sistemi, mide bağırsak hastalıklarına ve Kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kemiklerin gelişimine, kuvvetlenmesine ve kemik erimesi hastalığına karşı koruyucudur. Ayrıca bulaşıcı karaciğer rahatsızlığı olan hepatit hastalığı için tavsiye edilmektedir. Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederken faydalı olanları koruma altına alır. Halk arasında da bilindiği gibi yoğurdun suyu oldukça değerlidir. Bu nedenle her sabah aç karnına yoğurdun üzerinde toplanan suyu içilmelidir. İçilen bu su sayesinde karaciğere detoks yapılmış olur.

Karaciğere Dost Yiyeceklerin Kısaca Bazıları

• Patates
• Enginar
• Domates
• Kıvırcık
• Havuç
• Tere
• Limon
• Portakal
• Kepekli ekmek
• Siyah zeytin
• Komposto
• Açık çay ve naneli çay
• Sebze çorbalarının tümü
• Kırmızı ve beyaz et
• Deniz balıkları

Bunların yanı sıra (brokoli, kereviz, turp, kestane, badem ve turp) gibi sağlıklı ve doğal yiyecekler karaciğerin en iyi dostlarındandır. İnsan sağlığı ve karaciğer için oldukça faydalı olan bu doğal yiyecekleri bilinçli olarak tüketmekte yarar vardır.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karaciğere Faydalı Besinler


Karaciğere faydalı besinler, karaciğer vücudun en büyük ve en önemli organları arasında yer almaktadır. Vücuda besinler ile beraber alınan vitamin ve minerallerin emilimini sağlayarak vücudu zararlı maddelerden temizlemektedir. Aşırı ve sık alkol tüketimi, yağ oranı yüksek gıdaların tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi hastalıkları tetiklemektedir. Karaciğer sağlığını korumak için en önemli adım düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Doğru tüketilen gıdalar antioksidan etkisi yaratarak karaciğeri zararlı maddelerden arındırarak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Karaciğere Faydalı Besinler

Sebzeler: Sülfür özelliği olan gıdalar karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu tür besin maddeleri kullanılan bazı ilaçlar ve çevresel etkenler nedeni ile vücuda giren kimyasalların kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Sülfür içerikli besinler, sarımsak, soğan ve lahana olarak sıralanabilir.

Meyveler: Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan meyveler karaciğerin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlarken, karaciğeri zararlı maddelere karşı korur. Meyveler zararlı maddelerin vücuttan daha çabuk atılmasını sağlayarak daha sağlığa büyük ölçüde katkıda bulunur. Çilek, kivi, portakal, greyfurt, kızılcık, erik, armut antioksidan yönünden zengin içeriğe sahip olan meyvelerdir. Bu meyveler karaciğerin sağlığını korumaya yardımcı olur.


Resmi ekleyenProtein: Vücudun enerjisini arttırarak kas dokusu oluşumuna katkıda bulunur. Protein sağlıklı bir karaciğer için şarttır. Fakat aşırı tüketilen protein karaciğere zarar verebileceğinden uzmanların tavsiye ettiği ölçülerde tüketilmelidir. Protein sağlıklı bir şekilde , peynir, soya fasulyesi, bezelye, ıspanak gibi gıdalardan vücuda alınabilir.

Tahıllar: Tam tahıllı gıdaların yağ oranı oldukça düşüktür. Ayrıca kompleks karbonhidrat içermektedir. Sağlıklı bir karaciğer için tahıllar düzenli olarak tüketilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller tahıllardan sağlıklı bir şekilde karşılanabilir. Yulaf gevreği, kepek ve buğday ekmeği tahıllara örnek olarak verilebilir.

Lif: Lif yönünden zengin içeriğe sahip olan gıdalar vücuda alınan fazla yağın kolaylıkla atılmasını sağlar. Yulaf ezmesi, mercimek, kuru fasulye, kepek, ahududu, armut ve muz lif yönünden zengin içeriğe sahip gıdalardır.


Karaciğer Sağlığı İçin Kaçınılması Gereken Besinler,


Karaciğerde oluşabilecek hasarı engellemek için doymuş yağ tüketiminden kaçınmak gerekir. Özellikle kırmızı et, kızartmalar, katı yağ doymuş ya içermekte ve karaciğer haricinde kalp ve damar sağlığı için de zararlıdır.

Alkol karaciğer için zararlı bir içecektir. Bu nedenle sağlıklı bir karaciğer için alkol tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle karaciğer ile ilgili hastalığı olan kişiler asla alkol tüketmemelidir.

Aşırı tuz tüketimi yine karaciğer için zararlı olacağından tuz alımı kontrol altında olmalıdır. Aşırı tuz vücudun tuttuğu su oranını arttırarak vücutta sıvı toplanmasına yol açabilir.Kaynak


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı