İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Çiçek Hastalığı Nedir? Smallpox, Variola | Çiçek Hastalığının Dönemleri - Belirtileri – Tedavisi - Çiçek Aşısı - Çiçek Aşısının Koruyuculuk Süresi – Yan Etkileri - Aşının Uygulanması

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Çiçek Hastalığı Nedir?


Çiçek Hastalığı - Smallpox, VariolaÇiçek hastalığı oldukça tehlikeli, bulaşıcı ve bazen ölümcül olabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çiçek hastalığının spesifik bir tedavisi yoktur ve hastalıktan korunmanın tek yolu aşılanmaktır.


Resmi ekleyenHastalığın "Variola Major" ve "Variola Minör" olarak adlandırılan iki klinik tipi vardır. Variola Major, çiçek hastalığının daha yaygın döküntü ve yüksek ateş ile seyreden ağır ve en sık rastlanılan tipidir.


Variola Major´un dört tipi vardır.

1) Alışılagelen Tip - en sık görülen tip, vakaların %90´ından fazlası
2) Modifiye Tip - hafif ve daha önce aşılanmış olanlarda görülen tip
3) Düz Tip - nadir ve ağır seyirli tip
4) Hemorajik Tip - nadir ve ağır seyirli tip


Varola major´ün nadir görülen düz ve hemorajik formları genellikle ölümcül seyreder ve tüm Varicella Major olgularında ölüm oranı %30´dur. Variola Minör çiçek hastalığının daha az görülen ve daha hafif seyreden formu olup, ölüm oranı %1 veya daha altındadır.
Çiçek hastalığı salgınları dünyada binlerce yıl boyunca sürmüştür, Ancak tüm dünyada uygulanan başarılı aşı kampanyaları sayesinde hastalık yeryüzünden silinmiştir. Amerika´da en son çiçek vakası 1949 yılında görülmüştür. Dünyadaki son vaka ise 1977 yılında Somali´de görülmüştür. Tüm bu aşı kampanyalarının başarısı ve hastalığın artık görülmemesi nedeni ile dünyada çiçek aşısı uygulanması durdurulmuştur. Ülkemizde ise 1976 yılından itibaren çiçek aşısı uygulaması yapılmamaktadır.

Variola virüsünün neden olduğu çiçek hastalığı binlerce yıl önce insanları tehdit etmiştir. Laboratuar stokları dışında variola virüsü yeryüzünden silinmiştir. 2001 yılının Eylül ayında yaşanan acı tecrübeler, virüsün bir terör aracı olarak kullanılabileceği kuşkusunu yaratmıştır. Bu nedenle ABD´de çiçek hastalığı salgılarının görülebileceği ihtimaline karşı bir dizi önlem alınmıştır.

Hastalık kişiden kişiye direk temas yolu ile bulaşır. Hasta kişinin enfekte yemek malzemelerini, yatak ve kıyafetlerini kullanmak da hastalığın bulaşmasına yol açabilir. Çok sık olmasa da hastalık kapalı ortamlarda, tren ve otobüslerde hava yoluyla bulaşabilmektedir. Çiçek hastalığının ana kaynağı insanlardır ve bu sebepten dolayı hayvan ve böceklerden bulaşma riski yoktur. Hastalıklı kişi genelde kızarıklıklar ve yüksek ateşten rahatsızlık duyarlar. Hastalığın neden olduğu yorgunluk ve vücuttaki son yara kapanana kadar devam eder.

Virüs vücuda girdikten sonra hastalığı başlatabilmek için kuluçka dönemine girer. Bu dönem 7 ila 17 gün sürebilir ve kişide belirgin bir rahatsızlık hali görülmez. Hastalığın ilk belirtileri arasında ateş, baş ve vücut ağrıları, hatta bazen bulantı ve kusma görülebilir. Hastanın ateşi 38-39 Cº dereceye kadar yükselebilir. Bu dönemde kişi genelde çalışmaya güç bulamaz. Bu süre 2-4 gün sürer. Bu dönemden sonra ağız ve dil bölgesinde küçük ve kırmızı benekler belirir. Benekler açılır ve ağız ve boğaza çok miktarda virüs yayılır ve hasta bu virüsü artık çevresine bulaştırmaya başlar. Bu süreç de 4 gün sürer. Bundan sonra virüsün tüm vücuda yayılması ile kırmızı benekler boyun, kol ve bacaklarda da gözlemlenir. Bu yayılma genelde 24 saatte olur. Döküntü arttıkça ateş düşer ve kişi kendini iyi hissetmeye başlar. Döküntünün 3. gününde yaralar kabarıklılara dönüşür. 4. günde ise kabarıklıklar iltihabi bir sıvıyla dolar ve ateş yeniden yükselir. İltihabi sıvı yavaş yavaş kuruduktan sonra yaralar kabuk bağlar. 2. haftanın sonunda tüm yaralar kabuk bağlamıştır. Daha sonra ise kabuklar düşmeye başlar ve son kabuk düşene kadar kişinin rahatsızlığı devam eder (Tablo 1).


Resmi ekleyenÇiçek Hastalığının Dönemleri ve Belirtileri


Kuluçka Dönemi (Süre: 7 - 17 gün) Bulaşıcı değil

Virüsün bulaştıktan sonra hastalık bulguları ortaya çıkana kadar sure kuluçka dönemidir ve bu dönemde kişi kendini tamamen normal hisseder ve hiçbir hastalık belirtisi yoktur. Kuluçka dönemi 7-17 gün arasında değişmekle beraber ortalama 12 -14 gün sürer. Bu dönemde kişi bulaştırıcı değildir.

İlk Belirtiler (Prodromal Dönem) (Süre: 2 - 7 gün) Bazen bulaştırıcı*

Çiçek hastalığının ilk belirtileri ateş, halsizlik, baş ve vücut ağrısı ve bazen kusmadır. Ateş oldukça yüksektir. Bu süre zarfında kişi günlük aktivasyonunu sürdüremeyecek kadar hasta görünümündedir. Bu safhaya prodrom fazı denilir ve 2 - 4 gün sürer.

*Çiçek hastalığı prodramal dönemde bulaşıcı olabilir, ancak en çok bulaştırıcılık döküntünün 7.-10. günü arasında olur.


Erken döküntü (Süre: yaklaşık 4 gün) Çok bulaşıcı


Döküntünün dağılımı


Döküntü ilk önce dilde ve ağız içinde kırmızı benekler şeklinde belirir. Bu benekler ağrılı olurlar ve açılarak çok sayıda virüsün ağız ve boğaza yayılmasına neden olur. Bu süre zarfında kişi çok bulaştırıcı olur.Zamanla ağız içindeki benekler azalır ve döküntü ciltte belirir. Döküntü yüzden başlayarak kollara ve bacaklara ve oradan da el ve ayaklara yayılır. Döküntü genellikle 24 saat içinde tüm vücuda yayılır. Döküntü belirginleştikçe ateş düşer ve hasta kendini daha iyi hisseder. Üçüncü gün, döküntü kabarır. Dördüncü gün, bu kabarık döküntülerin içi yoğun ve opak bir sıvı ile dolar ve merkezinde göbek şeklinde bir çukur meydana gelir. (Bu, çiçek ve suçiçeği hastalıklarının birbirinden ayırt edilmesini sağlayan en önemli bulgudur). Bu dönemde ateş tekrar yükselir ve döküntüler tamamen kabuklanıncaya kadar devam eder.


Püstüler Döküntü : (Süre: yaklaşık 5 gün) Bulaşıcı


Döküntü püstülleşir-sivri uçlu, genellikle yuvarlak görünümlü ve dokunmaya karşı dayanıklı lezyonlar şeklinde görülürler. Hastalar bu lezyonları genellikle cilde gömülü tüfek saçmaları şeklinde tarif ederler.


Püstül ve Kabuklanma (Süre: yaklaşık 5 gün) Bulaşıcı


Püstüller sertleşerek kabuklanır. Döküntü belirdikten sonraki 2. haftanın sonunda, döküntülerin çoğu kabuklanır.


Kabukların Dökülmesi (Süre: yaklaşık 6 gün) Bulaşıcı


Üçüncü haftanın sonunda kabuklar yerlerinde iz bırakarak dökülmeye başlar. Kabuklar tamamen dökülünceye (iyileşinceye) dek hastalar bulaştırıcıdırlar.


İyileşme Bulaşıcı değil


Kabuklar iyileşir. Hastalık bu dönemde artık bulaştırıcı değildir.


Çiçek Aşısı


Çiçek aşısı vücudun çiçek hastalığına karşı bağışıklık meydana getirmesine yardım eder. Bu aşı vaccinia adı verilen ve çiçek hastalığı ile ilgili "pox" tip adı verilen bir virüsten elde edilir. Bu aşının yapımında diğer aşılarda olduğu gibi ölü virüsler değil canlı virüsler kullanılır. Bu nedenle virüsün etrafa bulaşmaması amacıyla aşı bölgesi iyi korunmalıdır. Aşının bilinen yan etkileri de bulunmaktadır. Ancak aşı smallpox virüsü taşımadığından yapılan kişide çiçek hastalığına yol açmaz.


Koruyuculuğun Süresi


Çiçek aşısı insanlara uygulandıktan sonra 3 ila 5 yıl yüksek koruma sağlar ancak koruyuculuk bundan sonra azalır. Aşılı bir kişi tekrar aşılanırsa, bağışıklık daha uzun süre devam eder. artmaktadır. Aşının %95 oranında koruyuculuk sağladığı bilinmektedir. Ayrıca aşının temastan sonraki birkaç gün içinde uygulandığında hastalığın daha hafif seyrettiği ispatlanmıştır. Günümüzde çiçek aşısı ve çiçek hastalığı için araştırmalar sürmekte ve yeni korunma yöntemleri geliştirilmektedir.


Aşının Uygulanması


Çiçek Aşısı Yeri (4-21 Gün Arası)

Aşı kişiye normal bir iğne ile uygulanmaz. Çatal dişli ve iki başlı bir iğne yardımı ile deriye batırılıp çıkarılarak uygulanan aşı, birkaç darbe ile deriye temas ettirilir. Kolun üst bölgesine yapılan aşı genelde minik bir iz bırakır.

Aşı başarılı olursa, aşılama yerinde birkaç gün içinde kırmızı ve kaşıntılı bir kabartı oluşur. İlk hafta aşı yeri sulanır, püğ dolar ve akar. İkiinci hafta içinde ise yara kurumaya başlar ve kabuk bağlar. 3. haftada kabuk yerinde iz bırakarak düşer. İlk defa aşı olan insanlarda, tekrar aşı olanlara göre daha fazla aşı reaksiyonu gözlenir. Aşağıdaki fotoğraflarda aşı yapılan yerde oluşan reaksiyonlaru göstermektedir.


Resmi ekleyenAşı Yerleri
Aşı-Sonrası Bakım


Aşı tatbik edildikten sonra aşı bölgesine özen göstermek gerekir. Aşıda kullanılan virüs canlı olduğundan dolayı vücuda ve diğer kişilere yayılma riski mevcuttur. Aşı virüsü yapılan kişilerde döküntü, ateş, baş ve vücut ağrısına neden olabilir. Bazı hasta gruplarında aşı virüsü ağır komplikasyonlara neden olabilir.

Bulaş Sonrası Aşının Yararlılığı Bulaşmadan sonraki ilk 3 gün içinde yapılan aşı insanların çoğunda çiçek hastalığı belirtilerinin daha hafif seyretmesini sağlar. Bulaşmadan sonraki 4-7 gün sonra yapılan aşının ağır seyirli hastalığı modifiye edecek şekilde kısmen de olsa koruyuculuğu vardır.

Aşı Emniyeti Çiçek hastalığına karşı korunmanın en iyi yolu çiçek aşısı ile aşılanmaktır. Çiçek virüsü ile temas etmiş olan bir kişi sağlık durumu ne olursa olsun aşılanmalıdır, çünkü bunlarda hastalığın riski aşının risklerinden çok daha fazladır.

Çiçek aşısının bazı yan etkileri vardır. Aşı yapılanların çoğu normal yaşamlarına devam ederlerken, bazen aşı yapılan yerde ağrı, ateş ve vücut ağrıları görülebilir.

Öte yandan bazı altta yatan başka hastalığı olan riskli haslarda hayatı tehdit eden ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Aşı için risk altında olanlar arasında egzemalı, alerjik deri iltihabı olan hastalar, HIV enfekte kişiler, kanser tedavisi alanlar, steroid kullananlar ve diğer bağışıklık sistemi bozuk hastalar vardır. Ayrıca 12 aydan küçük bebeklerde, hamile kadınlarda, emziren annelerde ve yanında ebeveyni bulunmayan 18 yaşından küçük kimselerde aşı uygulanmamaktadır. Geçmişte her 1 milyon kişiden 1000 adeti ölümcül olmayan ancak rahatsızlık verici durumlarla karşılaşmıştır. Bunlar toksik ve alerjik reaksiyonlar, virüsün kan yoluyla vücudun diğer bölgelerine bulaşması olarak sayılabilir. Bu durumlarda tıbbi önlem almak gerekir. Ayrıca bu 1 milyon kişiden 14 ila 52 kişi tehlikeli durumlarla karşılaşmış, hatta 1 ila 2 kişi de ölüme neden olmuştur.


Çiçek Aşısı Temini


Amerika Birleşik Devletlerinde rutin çiçek aşısı uygulanmasına 1972 yılında son verilmiştir. O zamandan günümüze dek aşı sadece araştırma laboratuarlarında çiçek virüsü ile ilgili araştırma yapan birkaç yüz sağlık görevlisine yapılmıştı.

Ancak, 2001 yılı Eylülünde yaşanan acı olaylardan sonra, Amerika Birleşik Devletleri olası bir bioterörizm sonucu çıkabilecek salgınlara karşı çiçek aşısı uygulamasına kitlesel olarak yeniden başlamıştır.


Prof. Dr. Emre Alhan
Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
Çukurova Üniversitesi
Çocuk Sağ. ve Hast. AD


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Edward_Jenner_d_17_Mayis_1749_ve_8211_o_26_Oc_t76067.html&pid=133401#entry133401']Edward Jenner (d. 17 Mayıs 1749 – ö. 26 Ocak 1823) | 1796’da İlk Çiçek Aşısını Uygulayan Bilimadamı' target='_blank'>Edward' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/Edward_Jenner_d_17_Mayis_1749_ve_8211_o_26_Oc_t76067.html&pid=133401#entry133401']Edward Jenner (d. 17 Mayıs 1749 – ö. 26 Ocak 1823) | 1796’da İlk Çiçek Aşısını Uygulayan Bilimadamı

http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_14_Mayis_1796_Edward_Jenner_ilk_t71532.html#top']Tarihte Bugün: 14 Mayıs | (1796) - Edward Jenner İlk Çiçek Aşısını Uyguladı ' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_14_Mayis_1796_Edward_Jenner_ilk_t71532.html#top']Tarihte Bugün: 14 Mayıs | (1796) - Edward Jenner İlk Çiçek Aşısını Uyguladı


• 1980 - Çiçek hastalığı'nın artık yeryüzünden kökünün kazınmış olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi.

Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 09:54 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Çiçek Hastalığı


Çiçek hastalığı, her yaşta ve her cinste kişilerde görülen, irinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan, ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Variola da denir.

Çocuklarda daha sık görülür. Variola major ve Variola minor olmak üzere iki tipi vardır. İlkinde ölüm oranı, ikincisine göre daha yüksektir.


Çiçek virüsü (Variola vera); çocukluk çağı hastalığı çiçeğin etkeni olan virüstür. Çiçek virüsü Variola major ve Variola minor olan iki varyeteye sahiptir. Variola'nın Latince anlamı; "noktalı, sivilceli"dir.

Bu virüs, 225-300 nm boyundadır. Genetik materyali çift zincirli DNA'dan oluşur.

Tüm vücut derisine yayılarak yüksek ateş ve döküntüye neden olur. Bulaşıcıdır, aşıyla uzun süreli koruma sağlanır. Aşı kampanyaları sayesinde 1970'li yıllardan sonra neredeyse ortadan kalkmıştır.


Belirtiler


Çiçeğin etkeni Poxvirus grubundan bir virüstür (Çiçek virüsü); hastalık yaralarının içinde bulunur ve hastanın eşyalarıyla, hastaya yaklaşmayla, sineklerle ve virüslü havanın solunmasıyla bulaşır. Kuluçka dönemi 10-14 gündür. Ani ve şiddetli belirtilerle başlayan hastalıkta baş ve sırt ağrısı, kusma, kas sertleşmesi ve 39-40 °C'ye varan ateş görülür. 3-4 gün süren bu başlangıç dönemini vücutta kırmızılık izler, ateş düşer. Önce yüzde, ardından baş, göğüs, sırt, kol ve bacaklarda sert kabartılar durumunda küçük kırmızı lekeler belirir. Bunların içi sıvı doludur, daha sonra bunlar sivilce biçiminde cerahatli kesecikler durumuna dönüşür. Bu sırada ateş yeniden yükselir. 12. gün dolayında sivilceler patlar, 16. gün dolayında da sivilcelerin üzeri kabuklaşır. 2. ve 3. haftalarda kabuklar yerlerinde çukur bırakarak düşerler.


Resmi ekleyenÇiçek hastalığına yakalanmış Bangladeşli bir kız (1971)Gidişat


Hastalığın gidişatı değişik biçimlerde olabilir; buna göre üç tip çiçek hastalığı tanımlanır:

• Basit tip: Sivilceler birbirinden ayrıdır ve hastalığın gidişatı iyidir.
• Konflüan tip: Sivilceler biraraya gelerek yüzeysel abseler oluştururlar. Hastalığın gidişatı kötüdür.
• Hemorajik tip: Sivilcelerde, mukozalarda ve göz konjonktivasında kanamaların görüldüğü çiçek hastalığının en ağır ve öldürücü tipidir.


Tedavi


Çiçek hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. Saçı kısa kesilen hasta yatırılır ve derisi %1 potasyum permanganat eriyiği ile yıkanır. Bu arada yüz sık sık yıkanarak gözlerle birlikte korunmalıdır. Hasta 6 hafta karantinaya alınır. İlaç tedavisi uygulanırken, hastaya yaklaşmış kişiler de aşılanarak gözaltında tutulmalıdır.


Korunma


Eskiden büyük salgınlar yapan ve pek çok kişinin ölümüne yolaçan çiçek hastalığından korunmak için aşılanma yapılır. Bu arada 1-20 yıl arasında değişen bağışıklık salgılar.

1966'da WHO'nun başlattığı kampanya sonucu tüm Dünya ülkelerinde çiçek aşısı yapılarak, hastalık görünmez oldu ve çiçek aşısı zorunlu aşı programından çıkarıldı. Ancak 1976'da Etiyopya ve Somali'de iki çiçek olgusu bildirildi. Çiçek hastalığı, bildirimi zorunlu hastalıklardandır.

Yakalandığı çiçek hastalığı sonucunda güzelliği bozulan Lady Mary Wortley Montagu (d. 1689 - ö. 1762), hem çok yönlü kişiliği, hem de değişik tür ve üsluplarda yazdığı mektuplarıyla ünlüdür. Lady Montagu, İstanbul'da bulunduğu sırada çiçek aşısını öğrenmiş ve bu yöntemin İngiltere'de tanınmasına öncülük etmiştir.

Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 09:50 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Çiçek Hastalığı Nedir? Smallpox, Variola


• 8 Mayıs 1980 - Çiçek hastalığı'nın artık yeryüzünden kökünün kazınmış olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_08_Mayis_1980_Cicek_Hastaligi_v_t34714.html&gopid=133134#entry133134']Tarihte Bugün: 08 Mayıs | (1980) - Çiçek Hastalığı'nın Artık Yeryüzünden Kökünün Kazınmış Olduğu Dünya Sağlık Örgütü Tarafından İlan Edildi ' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_08_Mayis_1980_Cicek_Hastaligi_v_t34714.html&gopid=133134#entry133134']Tarihte Bugün: 08 Mayıs | (1980) - Çiçek Hastalığı'nın Artık Yeryüzünden Kökünün Kazınmış Olduğu Dünya Sağlık Örgütü Tarafından İlan Edildi

http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Dunya_Saglik_Orgutu_DSO_World_Health_Organizatio_t41686.html']Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) - World Health Organization (WHO) | Kuruluşu - Görevleri ' target='_blank'>Dünya' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Dunya_Saglik_Orgutu_DSO_World_Health_Organizatio_t41686.html']Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) - World Health Organization (WHO) | Kuruluşu - Görevleri

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Çiçek - Smallpox, Variola - Çiçek Aşısı


Çiçek hastalığı, yüzyıllardan beri bilinen, oldukça bulaşıcı, öldürücü, spesifik döküntü ve toksemi ile seyreden bir virüs hastalığıdır. İlk kez 10. yüzyılda Razi tarafından tanımlanan bu hastalığın belli döküntülerinin çiçek gibi olmasından dolayı bu adın verildiği bilinmektedir.


Resmi ekleyenDünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün de desteklediği yaygın aşılama çalışmaları sonucu 1980 yılının başlarında dünyada yokedildi. Bilinen son olgu, 1977 yılında Somali'de görülmüştür. Dolayısıyla 1980li yıllarda , daha önce tüm ülkeler için zorunlu olan çiçek aşısı uygulaması ortadan kalkmıştır. Ancak bazı ülkelerde askeri personele yapılmaktadır. DSÖ, dünyada hastalığa karşı aşı üretimine ve hastalık etmeni olan virüsün bilimsel amaçlı saklanması ve araştırılmasına da bazı sınırlamalar getirmiştir.

Bugün biyolojik silah olarak anılan bu virüse karşı, deneme aşamasında olan iki ilaç vardır: Vaccinia ImmunGlobin VIG ve Vistide.


Resmi ekleyenAşılama


Çiçek aşısı, canlı virus aşısıdır. Aşının yapımında, hastalığın etmeni olan Variola virus değil, Orthopox virus ailesinden bir benzeri olan Vaccinica virus kullanılır. Türkiye'de de Hıfzısıhha Enstitüsü tarafından üretilmiş ve geliştirilmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de DSÖ kararı doğrultusunda bu aşının yapımına ve geliştirilmesine son verilmiştir. Bugün ise birçok ülke aşı stoklarını artırma çabasındadır.

Aşının Koruyuculuk Süresi: Çiçek aşısı, yapılan kişiyi en az 10 yıl süresince korumaktadır. İnfeksiyona karşı önleyici olmanın yanısıra, hastalık ile temasın ilk dört gününde aşı yapılması durumunda da koruyucu olmaktadır. Aşılı kişide semptomlar daha hafif olup, bu kişilerin daha az virus yaydığı bilinmektedir.


Resmi ekleyenAşının Yan etkileri: Aşının yan etkileri ağırdır ve sıklıkla görülür. Ancak hastalık riski olan kişilere, hastalığın komplikasyonları göz önüne alındığında yapılması tercih edilir. Aşının en önemli komplikasyonları aşıya bağlı egzama, progresif veya generalize vaccinia infeksiyonu, aşı sonrası ensefalit olarak gösterilmektedir. Aşılanan 1 milyon kişiden 1-2 kişide ölüm, 15 kişide ensefalit görülmektedir. Birçok olguda da yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişme olmaktadır. Ensefalite bağlı, mental gerilik, felç, görme kaybı, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar görülebilir.

Aşı bazı gruplara yapılmamalıdır. Bunlar; gebeler, immün yetmezliği olanlar , tedavileri sırasında immün sistemi baskılayıcı ilaç kullananlar, HIV(+) olanlar, özgeçmişinde egzaması veya tanı konulamamış cilt hastalığı olanlardır.


ABD ve Acil Servisler


ACEP News adlı Amerikan Acil Hekimleri Birliği Bülteni’nde Ocak 2003 ‘de yayınlanan bir makaleye göre, ABD’nde Hastalık Kontrolü ve Önleme Komitesi’nin önerisi üzerine 5100 acil servisten herbirinde ortalama 100 görevlinin aşılanması planlandı. Bu görevliler arasında acil hekimleri, hemşireler, yoğun bakım görevlileri, dermatoloji uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı, göz hastalıkları uzmanı ve patologlar bulunmaktadır. Federal Hükümet yetkilileri konuyla ilgili uzmanların görüşleri doğrultusunda daha sonraki aşamada sayıları 7-10 milyonu bulan sağlık görevlilerine, itfaiye personeline, polis ve diğer kurtarma görevlilerine yapılmasını planlamıştır.

Beth Israel Tıp Merkezi Afet Sorumlusu ve aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Jonathan L. Burstein’e göre çiçek aşısı uygulamalarından sonra görülen ciddi komplikasyonlar nedeniyle, belirgin ve kesinleşmiş bir risk olmadan toplumdaki tüm bireylere bu aşının yapılması doğru değildir.


Resmi ekleyenTürkiye’de durum


Sağlık Bakanlığı, ABD'nin olası Irak operasyonunu değerlendirerek, illerde oluşturulan ekipler için ABD'den çiçek ve şarbon aşısı istedi. Alınan bilgiye göre, Türkiye'de, biyolojik ve kimyasal silah tehdidine karşı yapılan hazırlıklar kapsamında ilk olarak her ilde, sağlık personeli, ambulans şoförü, polis ve askerlerden oluşan 50-100 kişilik ekipler oluşturuldu. Bu ekipler, olası tehlike karşısında yapılacaklarla ilgili eğitimden geçirildi. Olası tehlike karşısında kullanılacak çiçek ve şarbon aşısı elinde bulunmayan Türkiye, bu ekiplerin aşılanması için ABD'den aşıları istedi. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre aşılanacak olan personel için ABD'nin, ''çiçek ve şarbon aşısı gönderebiliriz'' yazısı esas alındı. : Sağlık Bakanlığı ABD'den çiçek ve şarbon aşısı istedi (20 Şubat 2003- aa) Çiçek aşısı ABD'li savasa katılacak askerlere yapılmıştır. Ancak su an icin dünyanın hiçbiryerinde toplu olarak erişkinlere ve çocuklara uygulanmamakta ve önerilmemektedir. Buna ABD'de veya bölgemiz ülkelerinde yasayan ABD vatandaşlarının çocukları da dahildir.

Çiçek aşısı uygulanması ile ilgili politikalar doktor veya kişilerin kişisel görüşlerine göre belirlenmez. Bu konularda karar verici kurum Sağlik Bakanlığımızdır. Çiçek aşısının sağlık görevlilerine ve özellikle de Acil Servislerde çalışanlara yapılması için karar verilirken klinik değerlendirme, halk sağlığı konusunda doğru prensiplerin izlenmesi ve saldırı tehditinin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu üç konuda, ilgili olan kurum ve yetkililerin işbirliği çok önemlidir. Ambulans ve Acil Servis çalışanları çiçek hastalığı tanı ve tedavisi konusunda bilgilendirilmeli, aşının komplikasyonlarını öğrenmelidir.Kaynak

Konu Hale tarafından 27 Eylül 2015 Pazar - 10:01 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı