İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Atatürk Olimpiyat Stadı | İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu – 1999 Yılında İstanbul'un Başakşehir İlçesinde 584 Hektarlık Alana Olimpiyat Parkı'nın En Büyük Projesi - Süper Lig Stadyumları…

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Atatürk Olimpiyat Stadı


Atatürk Olimpiyat Stadyumu Olimpiyatlara hazırlık amacı ile yaptırılmıştır. 1999 yılında İstanbul'un Başakşehir ilçesinde 584 hektarlık alana Olimpiyat Parkı'nın en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun yapımına başlandı.


Resmi ekleyen2002 yılında yapımı tamamlanmıştır.Uluslar arası futbol şampiyonaları ve dünya atletizm şampiyonalarının yapılabileceği, IAAF, FIFA, IOC şartlarını karşılayan Atatürk Olimpiyat Stadyumunun toplam seyirci kapasitesi 81 bin kişidir. Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği stadyumumuzda, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır.Ayrıca 9 kulvarlı ana atletizm pistinin haricinde 2 adet ışıklandırılmış antrenman ve atletizm sahası bulunmaktadır.

Dünyanın sayılı stadlarıdan Atatürk Olimpiyat Stadı büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. İtalya'da "Cribaudo Yayınevi" tarafından 2004 yılında yayınlanan "Stadi Del Mondo" (Dünya Stadları) adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadları arasında gösterilen Atatürk Olimpiyat Stadyumu UEFA nın 5 yıldızlı stadları listesinde yer almaktadır. Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği stadda, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır. Ayrıca 9 kulvarlı ana atletizm pistinin haricinde 2 adet ışıklandırılmış antrenman ve atletizm sahası bulunmaktadır. Stadyum bir dönem ilgili kulübün başvurusu üzerine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Galatasaray'ın kullanmına tahsis edilmiştir.


Resmi ekleyenŞu anda da belli bir kulüp için üst kullanım hakkı devredilmeyen (kiralanmayan) stadyum, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli başvurular değerlendirilerek pek çok farklı kulübün/takımın kullanıma verilmektedir. Şu an İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un maçlarını oynadığı stat, 31 Temmuz 2002'de oynanan Galatasaray-Olympiakos dostluk maçı ile açılmıştır.Atatürk Olimpiyat Stadında oynanan ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisini 70.125 seyirci tribündeki yerini alarak izledi ve bu zamana kadar olan derbi izlenme rekoru da bu maçta kırıldı.2003-2004 ve 2006-2007 sezonlarında Galatasaray İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi maçlarını da burada oynadı. 2004 ve 2005 yıllarındaki Türkiye Kupası final maçları ile 25 Mayıs 2005'de oynanan Liverpool-Milan Şampiyonlar Ligi final maçına da bu stadyum ev sahipliği yapmıştır.Ayrıca 2003 Türkiye kupası finalide bu stadda Trabzonspor-Gençlerbirliği maçı oynanmıştır.


İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı


Medeniyetler beşiği İstanbul'un İkitelli bölgesinde 584 hektarlık alana kurulacak olan Olimpiyat Parkı'nın en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yapımına 1999 yılında başlandı.

2002 yılında tamamlanan stad 75.145 kişi kapasiteli olup bünyesindeki anfitiyatrodan eğitim sınıflarına kadar her türlü organizasyon için evsahipliği yapabilecek alt yapıya sahiptir.

Dünyanın sayılı stadları arasında olan Atatürk Olimpiyat Stadı çok kısa bir süredir faaliyette olmasına rağmen büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır.

İtalyada "Cribaudo Yayınevi" tarafından 2004 yılında yayınlanan "Stadi Del Mondo" (Dünya Stadları) adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadları arasında bahsedilen Atatürk Olimpiyat Stadyumu UEFA nın 5 yıldızlı stadlar listesinde de bulunmaktadır.

Uluslar arası futbol şampiyonaları ve dünya atletizm şampiyonalarının yapılabileceği, IAAF, FIFA, IOC şartlarını karşılayan Atatürk Olimpiyat Stadyumunun toplam seyirci kapasitesi 75.145 kişidir.

Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği stadyumumuzda, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır.

Ayrıca 9 kulvarlı ana atletizm pistinin haricinde 2 adet ışıklandırılmış antrenman ve atletizm sahası bulunmaktadır.

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı

İkitelli / İstanbul / Türkiye
Tel : +90 (212) 413 30 00
Fax : +90 (212) 687 30 97
e-Mail : idari@ataturkolimpiyatstadi.gov.tr

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Atatürk Olimpiyat StadıResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyenResmi ekleyen


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı