İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Acil Durum Vericileri - Distress Radiobeacon | Acil Durumlarda Kişilerin Ya Da Taşıtların Dünya Üzerindeki Konumlarını - Koordinatlarını Belirlemede Kullanılan Radyo Vericileri

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Acil Durum Vericileri - Distress RadiobeaconAcil durum vericileri - Distress radiobeacon, acil durumlarda kişilerin ya da taşıtların dünya üzerindeki konumlarını (koordinatlarını) belirlemede kullanılan radyo vericileridir. Bulundukları taşıta göre değişik isimlerle anılırlar.


Cospas-Sarsat sistemi ile uyumlu olan üç tipte verici vardır:


• EPIRB (Emergency Position-Indicating Radio Beacons/Acil durum konum gösterici radyo vericileri) Deniz taşıtları için.
• VPIRB (VHF Position-Indicating Radio Beacons/Acil durum konum bildiren VHF radyo vericisi)
• ELT (Emergency Locator Transmitters/Acil durum yer belirleme vericileri) Hava araçları için.
• PLB (Personal Locator Beacons/Bireysel yer belirleme vericileri) Bireysel kullanım için.


Arama kurtarma ekipleri bu vericilerden gelen GPS sinyalleri vasıtasıyla kaza geçirmiş kişilere ya da araçlara ulaşabilirler. Vericiler el ile aktif hale getirilip sinyal yaymaları sağlanabileceği gibi belli bir şiddetin üzerindeki çarpmalarda ya da suyla temas ettiklerinde de otomatik olarak devreye girebilirler.


Resmi ekleyenDeğişik tipteki acil durum vericileri
Tipleri


EPIRB


Denizde telsiz iletişimleri öğretilirken yöntemlerin belli bir sıralamaya uyularak anlatılması, olağanüstü durumların da belli bir sıralamaya uygun ortaya çıktığı kanısını uyandırır. Oysa tehlike, aniden meydana çıkar, herhangi bir aygıtla tehlike uyarısı vermeye zaman kalmayabilir. Böyle durumlarda tamamen otomatik çalışacak, (gerekirse) tehlikedeki birimden ayrılarak bağımsız kalacak ve bulunduğu yerin konumunun saptanmasına yarayacak bilgiler verecek bir aygıt gerekir. Bu aygıt olağanüstü durumda konum belirten telsiz vericisi EPIRB'dir (emergency position-indicating radio beacons).

EPIRB bulundurmak GMDSS gereğidir ve 1 Ağutos 1993 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

EPIRB'den verilen işaretler, işaret kaynağının tehlikede olduğu, terk edildiği ya da terk edilmesine karar verildiği ve (en kötü ihtimalle) bir başka donanımla iletişim kuramadığı anlamını taşır. EPIRB'lerin frekansları ve çalışma teknikleri uluslararası telsiz yönetmelikleriyle saptanmıştır.


EPIRB Frekansları


• VHF DSC EPIRB 156,525MHz (Kn70)
• COSPAS-SARSAT 406 - 406,1MHz EPIRB


VPIRB


Su ile temasta iken otomatik olarak ya da düğmesine basıldığında devreye girerek 20 saniye sonra kanal 70 (VHF DSC) üzerinden acil yardım çağrısı yayımlamaya başlar. Tüm iletiler, çağrının önceliği ve amacına ilave olarak gönderenin kimliğini ve konumunu kapsamaktadır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı