İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Trabzonspor Kulübü | Renkleri Bordo Ve Mavi Olan Trabzon'da 1967 Yılında Kurulan Spor Kulübü

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Trabzonspor KulübüTrabzonspor, Trabzon'da 1967 yılında kurulan spor kulübüdür. Renkleri Bordo ve Mavi dir. Özellikle futbol şubesiyle ünlü olan kulüp, Profesyonel Futbol Ligleri tarihinde Türkiye Şampiyonu olan 5 takımdan biri ve şampiyonluğa ulaşan ilk Anadolu takımıdır. Trabzonspor, Türkiye'nin en popüler şehir kulübüdür.

Trabzonspor Kulübü halen futbolun dışında Atıcılık, Atletizm, Basketbol, Judo ve Yüzme dallarında faaliyet göstermektedir. 2007-2008 sezonu Alpella'yı alarak Basketbol'da da büyük bir atılım yapmak isteyen kulübün basketbol takımı, ertesi sene Trabzonspor adıyla Basketbol 2. Liginde mücadele etti ve play-offlara kalma başarısı gösterdi. Ancak play-offlarda yeteri kadar puan alamayınca Beko Basketbol Ligi'ne gidemedi. Yeni sezonda yine TB2L'de mücadele edecektir.2008\2009 sezonunda 2.inciliği tarihinin en kötü sezonlarından birini yaşayan Fenerbahçeden yediği son saniye golüyle kaybedim Şampiyonlar ligine gidemeyen Trabzonspor 2009\2010 sezonu için Belçikalı Teknik Adam Hugo Broos su getirmiştir.Ancak UEFA Avrupa Liginde Fransanın Toulouse takımına kendi sahasında 3-1 yenilerek başlayan kötü skor alışkanlığı 19\11\2009 günü oynanan ve Trabzonsporun 3-1 kaybetiği Kasımpaşa maçı bardağı taşıran son damla oldu ve Hugo Broos ile yollar ayrıldı Sezon başında adı geçen ama Korenin Seul takımıyla sözleşmesiyle devam ettiği için Trabzonsporla anlaşamayan Şenol Güneş i 28\11\2009 tarihi itibariyle resmen göreve getirdi.


Resmi ekleyenTrabzonspor

Tam isim Trabzon Spor Kulübü
Takma isim(ler) Karadeniz FırtınasıTarih


Trabzon'da İlk Kulüpler


Osmanlı zamanında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kurulması ve Türk Sporu'nun bu ilk örgütünün tüm Anadolu'ya yayılması, Trabzon'da da etkisini göstermişti. Bu etki sonucu yeni yeni kulüpler kurulmaya başlandı. İdmanocağı, İdmangücü, Necmiati'den sonra Trabzon Lisesi bünyesinde lise adını taşıyan yeni bir kulübün kurulmasıyla kulüp sayısı 4 olmuştu. 1923 yılından sonra Trabzon'da İdmanocağı ve İdmangücü arasında büyük bir rekabet başlamıştı. Trabzon adeta Ocaklılar, Güçlüler diye ikiye ayrılmıştı. Trabzon'da futbolun bu iki takım arasındaki rekabetten yüceldiği söylenebilir. Rekabet zamanla öylesine büyük boyutlara vardı ki, Trabzon'un Türkiye liglerinde geç temsil edilmesine bile sebep oldu.


Resmi ekleyenTrabzon'un ilk kulübü ve Trabzonspor'un kurucu kulübü İdmanocağı, 1914'de kuruldu1923 yılında Trabzon'da ilk resmi lig maçları oynanmaya başlandı. İlk sezon İdmanocağı şampiyon olmuştu. Bunu 1923-24,1924-25 sezonlarında Lise takımının arka arkaya şampiyonlukları izledi. 1925 sezonunda yine İdmanocağı şampiyon olurken, 1929 yılına kadar da önce Lise, arkasından Muallim Mektebi daha sonra da Ticaret Lisesi takımları mutlu sona ulaştılar.

İdmanocağı ile İdmangücü arasındaki büyük rekabet 1930'dan sonra had safhaya ulaştı. 1929-30'dan sonra 5 kez arka arkaya İdmanocağı'nın şampiyon olmasından sonra 1934-35 sezonundan itibaren İdmangücü takımı tam 7 yıl arka arkaya şampiyon olarak bu iki takım arasındaki rekabeti büsbütün alevlendirmişti.

1940'lı yıllarda Trabzon futbolundaki güç lise takımlarına geçmişti. Tam 6 kez arka arkaya şampiyonluğu kazanması da bunu gösteriyordu. Bu aralar dikkat çeken bir hususta Trabzon'daki bütün futbol yıldızlarının lise takımlarından yetişmiş olmalarıydı. Özellikle Trabzon Lisesi bir futbolcu kaynağı olmuştu. 1947-48 sezonundan itibaren şampiyonluk yine İdmanocağı ile İdmangücü arasında el değiştiriyordu. Bu arada Necmiati de iki sezon şampiyon olarak Trabzon futbolunda söz sahibi oldu. Bu arada Trabzon'da yeni yeni kulüpler de kuruluyordu. 1923 yılında Akçaabat Lisesi'nde kurulan Sebat Gençlik, 1938'de kurulan Doğan Gençlik, 1950 yılında Sürmene ilçesinde kurulan Sürmene Gençlik, 1952 yılında aynı ilçede kurulan Zafer Gençlik, 1953 yılında kurulan Yolspor, 1955 yılında kurulan Yalıspor bu takımların başında geliyordu.


Resmi ekleyen1965'deki Türkiye kupası maçında İdmanocağı'nın, İstanbul'da Beşiktaş'ı 1-0 yenerek elemesi, o dönem Trabzon futbolunun geldiği noktayı gösterir.1930'lu yıllarda başlayan İdmanocağı, İdmangücü rekabeti 1940'lı, 1950'li, 1960'lı yıllarda olanca şiddetiyle devam ediyordu. Bu gitgide rekabetten öte boyutlara varmaktaydı. Ocaklı ve Güçlü olmak Trabzon'da adeta bir spor mezhebi haline gelmişti. En kötü sezonlarda bile rekabetlerinden hiçbir şey kaybetmiyorlardı. Trabzon öylesine ikiye ayrılmıştı ki Ocaklılar Sari-Kırmızı diye İstanbul'daki Galatasaray'ı İdmangüçlülerse Yeşil-Beyaz renklerine rağmen Fenerbahçe'yi destekliyorlardı. Rekabet bir de bu şekliyle alevlenmişti. Bu arada renkleri Sarı-Lacivert olan Necmiati bile bu rekabetin dışında kalmıştı.

Aslında bu büyük rekabetten en karlı Trabzon futbolu çıkıyordu. Öncelikle şehirde futbol tutkusu körüklenmişti. Bu büyük rekabetten doğan büyük iddia Trabzon'da büyük yıldızların çıkmasına neden olmuştur. Ancak, Trabzon insanının alın yazısı olan gurbetçilik 1930'lu yıllarda Trabzon'daki futbol yıldızlarının kaderine tesir etmişti. Pek çoğu yüksek öğrenim uğruna ana kucaklarını baba ocaklarını terk etmek zorunda kaldılar. Gittikleri İstanbul ve Ankara'da sürdürdükleri futbol yaşamlarında gerçekten büyük yıldız oldular. Hasan Polat ve kardeşi Ali Polat Ankara Gençlerbirliği'nde, Selim Satıroğlu, Ahmet Karlıklı Galatasaray'da, Taka Naci Bastoncu, Zekeriya Bali Fenerbahçe'de, Nazmi Bilge Beşiktaş'ta yıldız futbolcu oldular.


Kuruluş Denemeleri


1962-63 sezonunda tüm yurtta bir İl takımı kurulması öngörülmüştü. Zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, Türkiye liglerini güçlendirmek ve tüm yurda yaymak amacıyla bir seferberlik başlatmıştı. Her ilde bir futbol takımı kurup Türkiye liglerinde yer alması seferberliği büyük bir hızla devam ediyordu. Ancak "İl Kulübü" kurulmasının en zor olduğu illerin başında Trabzon gelmekteydi. İdmanocağı, İdmangücü rekabeti Trabzon futboluna öylesine hakimdi ki, bu iki kulübün bir çatı altında toplanmasına imkân yoktu. Nitekim böyle bir girişimde bulunmak isteyen bir avuç idealistin daha ilk çalışmalarında bunun imkânsız olduğu gerçeği bir kez daha anlaşılmıştı.

Trabzonlular, Trabzonspor adıyla bir kulübün kurulmasını yürekten arzuluyorlar, ancak bu işi bir türlü gerçekleştiremiyorlardı. Yetkililerin de araya girmesi, sonucu pek değiştirmiyordu. Ocaklılar da, Güçlüler de yeni kurulacak kulüpte kendi isimlerinin, hatta renklerinin hakim olmasını istiyorlardı ve bu konuda en ufak bir fedakarlıkta bulunmuyorlardı. Her gün, her akşam toplantı üstüne toplantı yapılıyordu. Bazen tam bir anlaşma zemini ortaya çıkıyor ama yine en ufak bir ayrıntı her şeyi berbat ediyordu. Havaya silahlar atılıyor, karakollara, hatta mahkemelere kadar uzanan olaylara rastlanıyordu. Öte yandan Futbol Federasyonunun il kulüpleri için tanıdığı sürenin de sonu yaklaşıyordu.

21 Haziran 1966 tarihinde İdmanocağı, Martıspor ve Yıldızspor'un da katılımı ile sarı kırmızı renkler altında Türkiye 2. Ligi'ne alındı. Ancak, resmi bir yazının süresi içinde ilgili yere tebliğ edilmediği için İdmanocağı'nın İkinci Lig'de oynaması durduruldu. Bu tarihten yaklaşık bir ay sonra 20 Temmuz 1966'da bu kez İdmangücü, Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla Trabzonspor, Kırmızı-Beyaz renklerle kuruldu ve 1966-67 sezonunda 2.ligde oynadı. Ne var ki, İdmanocağı buna karşı çıktı. Bu kulübün 1967 yılının Mayıs ayının sonunda Danıştay'da açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınınca ortalık yine karıştı.


Kuruluş


Trabzon'daki gergin durum üzerine araya zamanın Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal girdi. Ulvi Yenal, İdmanocağı ve İdmangücü'nün birleşmemeleri halinde iki kulübünde Türkiye 2. Ligi'ne alınmayacağını bildirdi. Bu durum Trabzon'da ve her iki kulüp çevresinde şok etkisi yaratmıştı. Birleşmeleri büyük sorun olan bu iki kulübün, birleşmemeleri halinde Trabzon Türkiye liglerinde temsil edilemeyecekti. Trabzon'daki geceli gündüzlü yapılan ve büyük tartışmalara neden olan toplantılar sonunda 2 Ağustos 1967 günü İdmanocağı ile İdmangücü birleşmesi gerçekleşti ve Trabzonspor; İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor'un birleşmesi ile ortaya çıktı.

Bütün resmi işlemler tamamlandıktan sonra artık sıra Trabzonspor'un renklerine gelmişti. Trabzon'da uzun yıllar süren İdmanocağı-İdmangücü rekabetinde Sarı-Kırmızı ve Yeşil-Beyaz renkler hakimdi. Trabzonspor'un renkleri bu renklerin dışında olmalıydı. Trabzon'u ve Karadeniz'i simgeleyen renkler aranıyordu. Bu konuda yarışma açılması da gündeme geldi ancak sonra vazgeçildi. İlk dört toplantıdan sonuç alınamamıştı. Beşinci toplantıda her şey bitecekti. Sonunda Trabzon ve Karadeniz'in simgesi olan Hamsi üzerinde duruldu. Hamsinin gümüş mavisi rengi ve gözlerinin bordosu dikkate alındı. Trabzonspor'un renklerini, İngiltere'nin Aston Villa takımından aldığı yönünde görüşler de vardır.Başkanlar


• 1967-1968 Ali Osman Ulusoy
• 1968-1969 Rıfat Dedeoğlu
• 1969-1970 A. Osman Ulusoy
• 1970-1971 Rıfat Dedeoğlu
• 1971-1972 Suat Oyman
• 1972-1973 Salih Erdem
• 1973-1974 Salih Erdem
• 1974-1975 Salih Erdem
• 1975-1976 Şamil Ekinci
• 1976-1977 Şamil Ekinci
• 1977-1978 Şamil Ekinci
• 1978-1979 Şamil Ekinci
• 1979-1980 Şamil Ekinci
• 1980-1981 Celal Ataman
• 1981-1982 Mustafa Günaydın
• 1982-1983 M. Ali Yılmaz
• 1983-1984 M. Ali Yılmaz
• 1984-1985 M. Ali Yılmaz
• 1985-1986 M. Ali Yılmaz
• 1986-1987 M. Ali Yılmaz
• 1987-1988 M. Ali Yılmaz
• 1988-1989 Mazhar Afacan
• 1989-1990 M. Ali Yılmaz
• 1990-1991 M. Ali Yılmaz
• 1991-1992 M. Ali Yılmaz
• 1992-1993 Sadri Şener
• 1993-1994 Sadri Şener
• 1994-1995 Faruk Özak
• 1995-1996 Faruk Özak
• 1996-1997 Faruk Özak
• 1997-1998 M. Ali Yılmaz
• 1998-1999 M. Ali Yılmaz
• 1999-2000 M. Ali Yılmaz
• 2000-2001 Özkan Sümer
• 2001-2002 Özkan Sümer
• 2002-2003 Özkan Sümer
• 2003-2004 Atay Aktuğ
• 2004-2005 Atay Aktuğ
• 2005-2006 Atay Aktuğ - Nuri Albayrak
• 2006-2007 Nuri Albayrak
• 2007-2008 Nuri Albayrak - Sadri Şener
• 2008-2009 Sadri Şener
• 2009-2010 Sadri Şener


Hüseyin Avni Aker

1889 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyü’nde dünyaya geldi. İlk,orta tahsilini Trabzon’ da yaptı ve Trabzon mahalli mektebinden mezun oldu. İstiklal Savaşı’na katılarak cephede düşmana karşı savaştı. 1925 yılına kadar Akçaabat, Sürmene ve Trabzon’da ilkokul öğretmenliği yaptı. 1926 yılında ünlü spor adamı Selim Sırrı Tarcan tarafından İstanbul‘da açılan Beden Eğitimi Kursuna katıldı ve buradan diploma aldı. Trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmeni olarak tarihe geçen H. Avni Aker Trabzon Lisesi Muallim Mektebi ve Ticaret Lisesine atandı. Buralardaki başarılı hizmetlerinden sonra Beden Terbiyesi Bölge Asbaşkanlığı (şimdiki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) görevini üstlenerek Trabzon sporunun en üst makamına yükselen değerli spor adamı yaşama veda ettiği 1944 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Hüseyin Avni Aker görevde bulunduğu yıllar içinde Trabzon‘a bir stad kazandırmak ve bugün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için çok uğraştı. Onun müthiş çabası daha sonra adının verildiği stadı Trabzon futboluna kazandırdı.


Şamil Ekinci Müzesi


Şamil Ekinci Müzesi, 23 Eylül 1996'da hizmete açılmıştır. Daha önceden Sadri Şener Tesisleri'nin arka kısmında hizmet veren müze yeni düzenlenerek, Sadri Şener Sosyal Tesisleri'nin ikinci katında hizmete girmiştir. Müzede yaklaşık 600 kupa, şilt ve plaket sergilenmektedir. Trabzonspor'u oluşturan takımlardan gelen kupalar, Trabzonspor'un Şampiyonluk Kupaları büyük ilgi çekmektedir.
Müze hafta içi her gün saat: 09.00-17.30, Cumartesi ise 11.00-17.00 arası ziyarete açıktır. Müzede 6 adet Birinci Lig Şampiyonluk Kupası, 8 adet Türkiye Kupası, 7 adet Cumhurbaşkanlığı Kupası, 5 adet Başbakanlık Kupası, Kıbrıs Kupası ve daha birçok kupa yer almaktadır.Trabzonspor resmi web sitesi


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Trabzonspor Kulübü


Futbol Branşı


Trabzonspor Erkek Futbol Takımı

Trabzonspor, Trabzon'da 1967 yılında kurulan futbol takımıdır. Renkleri Bordo ve Mavi dir.Profesyonel Futbol Ligleri tarihinde Türkiye Şampiyonu olan 5 takımdan biri ve ilk Anadolu takımıdır. En başarılı teknik direktörleri kulübe 4 şampiyonluk kazandıran Ahmet Suat Özyazıcı'dır.


Ulusal Başarılar


• Turkcell Süper Lig:

6 Şampiyonluk: 1975-76, 1976-77, 1978-79, 1979-80, 1980-81, 1983-84,

• Türkiye Kupası:

8 Şampiyonluk: 1976-77, 1977-78, 1983-84, 1991-92, 1994-95, 2002-03, 2003-04, 2009-10

• Cumhurbaşkanlığı Kupası:

7 Şampiyonluk: 1975-76, 1976-77, 1977-78, 1978-79, 1979-80, 1982-83, 1994-95

• Başbakanlık Kupası:

5 Şampiyonluk: 1975-76, 1977-78, 1984-85, 1993-94, 1995-96

• Kıbrıs Barış Kupası:

1 Şampiyonluk: 1974-75
• Trabzonspor'un Süper Lig Tarihi

Uluslararası Başarılar

• 1992 - UEFA Kupası (3. Tur)
• 1995 - UEFA Kupası (3. Tur)
• Trabzonspor'un Avrupa TarihiTrabzonspor Gol Kralları


Trabzonspor futbol takımı tarihinde 3 gol kralı çıkardı. Bunlardan ilki hem ikinci lig, hem de birinci ligde bu başarıya imza atmış Necmi Perekli'dir.Diğerleri ise Gürcü golcü Şota Arveladze ve son olarak da 2004-05 sezonunda 31 gol atarak birinci lig gol kralı olan Fatih Tekke'dir.

1968-69 tarihinde 2. lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Trabzonspor, İzmirspor’un şampiyon olduğu ligi 6. sırada tamamladı. Ancak Nemci Perekli 22 gol atarak krallık tacını giydi. Perekli bir sezon sonra da 20 gol atarak ikinci kez gol kralı oldu.

Perekli; Giresunspor, Beşiktaş ve Altay maceralarından sonra döndüğü Trabzonspor’un ikinci kez şampiyon olduğu 1976-77 sezonunda 22 maçta attığı 18 golle bordo-mavili ekibin Birinci Lig'deki ilk gol kralı olarak takım tarihinine geçti.

Bu tarihten uzun yıllar sonra, yani 1995-96 sezonunda Trabzonspor şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ama, Gürcü oyuncu Şota Arveladze ile teselli buldu. Çünkü Şota oynadığı 34 maçta rakip filelere 25 gol gönderme başarısı gösterdi.

Trabzonspor tarihinde sadece üç gol kralı çıkarabildi fakat, Hami Mandıralı, Trabzonspor forması altında attığı toplam 218 golle bordo-mavili ekibin en çok gol atan oyuncusu unvanını kazandı.

Hami Mandıralı, 2001-02 yılları arasında (2001/02 döneminde Almanya’nın Schalke 04 takımında oynadı) attığı 218 golün bir çoğunu frikikten kaydederek haklı olarak “bombacı” unvanını da kazandı. Hami Mandıralı, Trabzonspor’un Avrupa Kupalarında en fazla gol atan oyuncusu oldu. 2002 yılında Trabzonspor’dan ayrıldı. Bombacı Hami Mandıralı halen Türkiye liginde Hakan Şükür ve Tanju Çolak'tan sonra en çok gol atan 3. futbolcudur.

Takımın son gol kralı ise Fatih Tekke'dir . 2004-05 Sezonunda 31 gole imza atan Fatih Tekke, Bordo-Mavili forma altında krallık ünvanını taşıyan 3. futbolcu olarak tarihe geçti.


Trabzonspor PAF Takımı


Trabzonspor'da altyapı faaliyetleri 1971 yılında A Genç Takım olarak başlatıldı. Daha sonra Paf Takım, Süper Genç Takım, B Genç Takım, A Yıldız Takım, B Yıldız Takım, A Minik Takım, B Minik Takım ve Gözlem Grubu oluşturularak faaliyetlerini sürdürdü.

Trabzonspor altyapısında, lisanslı oyuncuların haricinde lisanssız olarak eğitim gören gözlem grupları vardır. Bu gruplarda başarılı olan, gelişme sağlayan oyuncular lisanslanıp Trabzonspor kulübünün bünyesine katılmaktadır.

Sezon başından haziran ayı boyunca yurt içinden, yurtdışından yaşı uygun olan oyuncuların seçmeleri yapılmakta ve uygun görülenler takım bünyesine kazandırılmaktadırlar.

Trabzonspor'un altyapı eğitim ve bölge koordinatörlüğünü Özkan Sümer yapmaktadır. Altyapıda görevli antrenörlerin isimleri şöyledir: Ahmet Özen(PAF Takım Antrenörü), Metin Bak(Süper Genç Takım Antrenörü), Hakan Yılmaz(Minik Takımları Antrenörü), Adil Turhan(Yıldız Takım Antrenörü), Serdar Şahin(B Genç Takım Antrenörü), Zafer Hızarcı(Altyapı Antrenörü), Hamit Cihan(Kaleci Antrenörü)


Trabzonspor Bayan Futbol Takımı


Trabzonspor Kulübü Bayan Futbol Takımı, 16 Ekim 2007 tarihinde Trabzonspor Kulübü bünyesinde kurulan bayan futbol takımıdır. 17 Ekim 2007 tarihinde Trabzonspor Gençlik Geliştirme Merkezi Antrenörlerinin destek vermesi, eski futbolcu Zeliha Şimşek yönetiminde 25 kişilik oyuncu kadrosuyla TFF Trabzon Haluk Ulusoy Tesisleri’nde hazırlıklarına start vermiştir.

İlk olarak 2007-2008 sezonu liglere katılan Trabzonspor Bayan Futbol Takımı, 2008-2009 futbol döneminde şampiyonluğunu ilan etmiştir. Bu şampiyonlukla birlikte hem bayanlarda hem de erkeklerde şampiyon olabilmiş tek futbol kulübü Trabzonspor olmuştur. Trabzonspor Bayan Futbol Takımı genel itibariyle Türk oyunculardan oluşmakta ama Kristina Shadoba ve Tatiana Matveeva adında iki Gürcü oyuncu takım kadrosunda bulunmaktadır.


Trabzon Karadenizspor


Trabzon Karadenizspor, 2008 yılına kadar Değirmenderespor adıyla bilinen Türkiye'de profesyonel liglerde mücadele eden, 2008 yılındaki anlaşma ile Trabzonspor'un ara takımı olmuş futbol takımı ve sportif Anonim Şirketi.

Maçlarını 2008-2009 sezonunda Akçaabat Fatih Stadı'nda oynayacaktı,ancak bu sahanın zemininin bozuk olması nedniyle maçlarını Yavuz Selim Sahası'nda oynadı.Sezona kötü başlayan ekip sonradan toparlandı ve play-offlara kalma başarısı gösterdi.Ancak play-offlarda elendi ve yeni sezonda yeniden TFF 2. Lig'de mücadele edecektir.Takımın oyuncularını gelecekte Trabzonspor'a yararlı olabilecek, genç oyuncular oluşturmaktadır.Hedef ise takımın Bank Asya 1. Lig'e yükselmesidir. Trabzonspor, Karadenizspor'a her konuda büyük destek olmaktadır.


Basketbol Branşı


Trabzonspor Basketbol Takımı


Alpella takımı, Ülker'in ligde yer alan takımını kapatıp diğer kulüplere sponsor olma kararı aldıktan sonra eski Ülker kulübünün devamı olan kulüp niteliğini aldı. Asıl amaç Fenerbahçe Ülker'e altyapı olmak, genç oyuncular yetiştirmekti. 2007-2008 sezonun 15. sırada tamamlayan Alpella Beko Basketbol Ligi ne veda ederek TB2L'ye düştü.

2008 - 2009 sezonunda bütün hakları ve 10 oyuncusu Ülker tarafından Trabzonspor Kulübü'ne satıldı. İlk sezonunda Trabzonspor adında mücadele edip play-offlara kalma başarısı gösteren ekip 2009 - 2010 sezonunda play-off grubunu lider tamamlayarak Beko Basketbol Ligi'ne yükseldi. Takım 2010 - 2011 sezonunda Beko Basketbol Ligi'nde mücadele edecektir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Trabzonspor Kulübü


Tesisler


Hüseyin Avni Aker Stadı


Trabzon'daki maçların oynandığı Hüseyin Avni Aker Stadyumu, 1951 yılında temeli atılmış ve 2.400 kişilik düşünülmüştür. 1967 yılında kapalı tribün ilavesi yapılmış, 1981 yılında ise açık tribün büyütülmüştür. 1994 yılında açık tribünün uzay kafes modeli ile üzerinin kapatılmış ve stadyumun ışıklandırılması yapılmıştır.

1940-1944 yılları arasında Trabzon'da Bölge Müdürlüğü yapan Hüseyin Avni Aker, öğretmen olarak, yönetici olarak, önder olarak Trabzon'da sporun kökleşmesine hayatını adamıştır. Bu nedenle adı, "Trabzon Şehir Stadyumu"na verilmiştir.

25.000 m2 alan, 26 tane bilgisayar kontrollü giriş kapısı, çim yüzeyli saha, atletizm pisti, 520 kişilik şeref tribünü, 150 kişilik basın tribünü, naklen yayın odası, skorbord kontrol odası, bilgisayarlı kapı girişi kontrol odası, maraton tribününün altında antrenman amaçlı 7 adet spor salonu, kapalı tribün altında 4 adet soyunma odası, hakem odası, şeref salonu, basın odası, tesis amir odası, antrenör odası, doping kontrol odası, VIP salonuna sahip olan Hüseyin Avni Aker Stadında kapalı tribünü genişletme çalışmaları 1998 yılında sona ermiş ve tribüne modern bir görünüm kazandırılmıştır. Kapalı tribünde 1 adet restaurant, 1 adet kafeterya ve sekizer kişilik 18 loca bulunmaktadır. Bunun dışında Maraton ve Kale arkası tribünleri koltuklarla kaplatılıp UEFA Standartlarına uygun hale getirilmiştir. Stadyumda telden örgüler kaldırılmış olup tüm müsabakalarda tel örgüsüz olarak oynamaktadır.Son yapılan düzenlemeler ile kale arkası tribünler tamamen yeniden yapılandırılmış yeni düzenleme ile kale arkası kapasitesi 2 bin 500 kişi artırılmış maraton ve vip tribünün de çatısı yıkılıp yeniden bir düzenleme ile son olarak yaklaşık 32 bin kişilik kapasitesi ile maçlarını bu stadta oynamaktadır.


Kapasite


• VIP-1 Tribün : 553
• VIP-2 Tribün : 779
• Kapalı Tribün : 5.500
• Maraton Tribün :
• Açık Tribün :
• Protokol : 150
• Basın : 300
• Engelli: 100
• Loca: 100
• Tuvalet:20
o TOPLAM : 22.520


Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri


Trabzonspor Kulübü Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin temeli 1983 yılı Mayıs ayında atılarak 1985 yılının Temmuz ayında çok kısa bir sürede tamamlanıp hizmete girmiştir. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri 100.400 m2 alan üzerinde kurulmuştur. Trabzonspor'un idari ve teknik tüm birimlerinin bulunduğu Mehmet Ali YILMAZ Tesisleri'nde 2004 yılının Mayıs ayında yeni bir idari bina ve yeni bir çim saha hizmete açılmıştır. Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde yaklaşık 60 idari, 22 teknik personel görev yapmaktadır.


Sadri Şener Sosyal Tesisleri


Trabzonspor Sadri Şener Sosyal tesisleri, 1994 yılında Sadri Şener'in kulüp başkanlığı zamanında Özel İdare Müdürlüğü'nden kiralanmıştır. Dönemin yönetimi bu binanın giriş katını Cafe-Bar, 1. katını Restaurant ve 2. katını başkanlık ve yönetim kurulu toplantı yeri olarak planlamışlardır. Daha sonra Faruk Nafiz Özak Başkanlığı'nda binanın dekorasyonu yapılmış ve bina kulüp idari bölümleriyle yönetim kuruluna tahsis edilmiştir.

1998 yılında Mehmet Ali Yılmaz yönetiminde giriş katı Cafe-Bar, 1.kat Halkla İlişkiler Bürosu, 2. katta lokal olarak kullanılmış. Daha sonra giriş katı Ts Club Mağazası, 1. katı Trabzonspor Müzesi ve 2. katı Divan Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantı salonu olarak planlanmıştır.


Kartal Tesisleri


Trabzonspor'un İstanbul’da Kartal’daki Sosyal Tesisleri'nde Kulübün İstanbul’da yaşayan taraftarları için bir irtibat bürosu görevinin yanı sıra işletmesi özel bir firmaya verilmiş olan 500 kişilik Karayemiş Balo Salonu, 150 kişilik Şimal Bar, Otantik dekorasyonu ile Yoroz Restoran, 144 kişilik Cevdet Sunay konferans salonu, tenis kortu, halı sahası ve satış reyonu mevcuttur.


Haluk Ulusoy Tesisleri


Trabzonspor Haluk Ulusoy tesisleri, 2005 yılında yapılmıştır.


19 Mayıs Spor Salonu


Trabzon 19 Mayıs Spor Salonu, Trabzonspor Kulübü'nün bünyesinde olan Trabzonspor Basketbol Takımı'nın ve lise takımlarının basketbol maçlarını oynadığı kapalı spor salonudur. Zemini parke döşemelidir. Spor salonu 1100 kişi kapasiteli durumundadır. Ayrıca Trabzonspor Kulübü kongrelerini burada yapmaktadır.


Diğer Branşlar


Trabzonspor Kulübü'nde halen futbolun dışında;


• Atıcılık
• Atletizm
• Basketbol
• Judo
• Yüzme
• Hentbol

Kitaplar


• Hakan, Fırtına, İhtilal, Efsane Trabzonspor, İletişim Yayınları, ISBN 975-05-0209-4
• Yamak, Oygur, Trabzonspor: Futbolda Karadeniz Fırtınası Otuzbeş Yıllık Öyküsü, Sinerji Yayınları, ISBN 975-95251-7-8
• Miraç, Yaşar, Nasıl Bir Trabzonspor, Serander Yayınları, ISBN 975-94238-9-8
• Al, Hasan, Sana Zaferler Yakışır, Etikus Yayınları, ISBN 9756412090
• Sevin, Ben Trabzonsporluyum, Bilgi Yayınevi, ISBN 9754949889
• Ali Kemal, En Güzel Trabzonspor Fıkraları, Gün Yayıncılık, ISBN 975-8122-85-1
• Trabzonspor taraftarı, "Bize Her Yer Trabzon", Anektod yayın evi,


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Trabzonspor KulübüResmi ekleyenTrabzonspor ateşli taraftarlarıyla tanınıyor


Resmi ekleyenŞenol Güneş, hem fubolcu hem de teknik direkör olarak Trabzonspor'da ve Türk Milli takımında önemli başarılar yaşadı


Resmi ekleyenTrabzonspor'un, 2008-2009'daki yeniden yapılanma çerçevesinde transfer ettiği, Kamerun Milli Takımı'nın dünyaca ünlü futbolcusu Rigobert Song


Resmi ekleyen2004-2005 sezonu gol kralı Fatih Tekke


Resmi ekleyenYattara, Trabzonspor'un en önemli ve en renkli futbolcularından birisidir


Resmi ekleyenTrabzonspor'a gelen en iyi yabancı oyuncu olarak kabul edilen, Şota Arveladze


Resmi ekleyenSadri Şener Sosyal Tesisleri, Trabzon


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı