İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası | 1991 Yılından Bu Yana FIDE Tarafından Düzenlenen Yıllık Bir Satranç Turnuvası

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası


Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 1991 yılından bu yana FIDE tarafından düzenlenen yıllık bir satranç turnuvasıdır. Turnuva katılımcıları o yılın 1 Ocak'ı itibariyle 60 yaşına basmış olmalıdırlar. Dünya Büyük Kadınlar Satranç Şampiyonası ise katılımcılarının 50 yaş ve üzerindeki kadınlardan oluştuğu ayrı bir turnuvadır.


Resmi ekleyenŞampiyona onbir tur İsviçre sistemine göre oynanmaktadır. Turnuvaya katılım sınırsızdır, her ülke dilediği sayıda oyuncuyu turnuvaya gönderebilir.

Yeterli katılıma (Dört farklı FIDE bölgesinden en az 10 oyuncu) ulaşılması durumunda kadın oyuncular için ayrı bir turnuva düzenlenir. Erkekler turnuvasını kazanan oyuncu büyükusta unvanını kazanır. Kadınlar ulamında birinci olan oyuncuya ise kadın büyükusta unvanı verilir.


9. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (9-23 Kasım 1998)


9. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 9-23 Kasım 1998 tarihleri arasında Avusturya'nın Grieskirchen kentinde düzenlenmiştir. 200 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını eşitlik bozma karşılaşmaları sonucunda Vladimir Bagirov (Letonya) kazanmıştır. Bu oyuncuyu yarım puan farkla izleyen on oyuncu arasında eski Dünya Şampiyonası Adaylarından Mark Taimanov ve Borislav Ivkov da bulunmaktaydı.
Kadınlar turnuvasını 9.5 puanla birinci bitiren oyuncu ise Gürcü WGM Tamar Khmiadashvili'dir.


13. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (16-29 Kasım 2003)


13. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 16-29 Kasım 2003 tarihleri arasında Almanya'nın Bad Zwischenahn kentinde düzenlenmiştir. 272 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını 9.0/11 puan toplayan ve eşitlik bozma karşılaşmalarında GM Jānis Klovāns (Letonya) ve IM Vladimir Bukal (Hırvatistan)'a üstünlük sağlayan IM Yuri Shabanov (Rusya) kazanmıştır.

22 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasını ise yine eşitlik bozma karşılaşmaları sonucunda WGM Marta Litinskaya-Shul (Ukrayna)'a üstünlük sağlayan WGM Tamar Khmiadashvili (Gürcistan) kazanmıştır.


14. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (24 Ekim - 5 Kasım 2004)


14. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 24 Ekim - 5 Kasım 2004 tarihleri arasında Almanya'nın Halle kentinde düzenlenmiştir. 215 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvası bir yıl önce olduğu gibi IM Yuri Shabanov (Rusya)'un birinciliğiyle sonuçlanmıştır.
19 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasının galibi ise Rus GM Elena Fatalibekova'dır.


16. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (11-23 Eylül 2006)


16. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 11-23 Eylül 2006 tarihleri arasında İtalya'nın Arvier kentinde düzenlenmiştir. 126 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını eski Dünya Satranç Şampiyonası katılımcılarından ve o zamanın en iyi oyuncusu olarak gösterilen GM Viktor Korchnoi (İsviçre) 9.0/11 puanla kazanmıştır. 75 yaşında ilk büyükler turnuvasına katılan Korchnoi oynadığı ilk dört oyunu kazandıktan sonra beşinci oyunda Jānis Klovāns ile berabere kaldı. Bundan sonraki üç karşılaşmasından da zaferle ayrılan Korchnoi son üç turu beraberlikle kapatarak 3000 Euroluk ödülün sahibi oldu. 14 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasında ise zafer 54 yaşındaki Rus oyuncu WGM Ludmila Saunina'nın oldu. Saunina 700 Euroluk ödülün de sahibi olmuştur.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı