İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kaderin Gücü - La Forza Del Destino | İtalyan Besteci Giuseppe Verdi Tarafından Hazırlanmış 4 Perdelik Opera Eseri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kaderin Gücü - La Forza Del DestinoKaderin gücü (İtalyanca: La forza del destino) İtalyan besteci Giuseppe Verdi tarafından hazırlanmış 4 perdelik bir opera eseridir. Eserin librettosu 1835 de İspanyol "Rivas Duku Ángel de Saavedra" nın Don Álvaro, o La fuerza del sino adlı oyunu ve Friedrich Schiller'in "Wallensteins Lager" adlı oyunundan uyarlanarak "Francesco Maria Piave" tarafından yazılmıştır.


Resmi ekleyenEnrico Caruso ve Rosa Ponselle Kaderin Gucueserin ABDde bir sahnelenmesindeOpera eserinin promiyer sahnelenmesi 10 Kasım 1862 de Rusya'da St. Petersburg'da Bolshoi Kamenny tiyatrosunda yapılmıştır.
Verdi eserine birçok değişiklikler yapmış ve bu değişiklerle eser çeşitli opera evlerinde oynanmıştır.

En son revizyon 1869 da yapılmış ve 20 ve 21. yüzyılda bu versiyon standart olarak opera evleri repretuarlarında sahnelenmektedir. Bu standart versiyonun promiyeri ise 1869 da ve 27 Şubat 1869 da Milano'da La Scala Opera Evinde yapılmıştır. Bu opera eseri çok popüler olup dünya opera evlerinde sık sık sahnelenmektedir ve birçok ses kaydı bulunmaktadır.Resmi ekleyenKaderin Gücü librettosunun İtalyanca ve Rusca ilk yayını, St. Petersburg, 1862
Özgün ismi: La forza del destino
Müzik: Giuseppe Verdi
Galası: 10 Kasım 1862
İlk gösterim yeri: Bolshoi Kamenny Tiyatrosu, St. Petersburg, Rusya
Oyuncular: Calatrava Markizi: bas

• Leonora: kızı, soprano
• Don Carlo di Vargas: oğlu, bariton
• Don Alvaro: Leonora'nın talibi, tenör
• Curra: Leonora'nın oda hizmetçisi, mezzo-soprano
• Preziosilla: genç bir çingene, mezzo-soprano
• Belediye reisi: bas
• Maestro Trabuco: bir katırcı ve seyyar satıcı, tenör
• Padre Guardiano: St. Francis kaidelerine uyan kesişlerden biri, bas
• Fra Melitone: St. Francis kaidelerine uyan kesişlerden biri , bariton
• Cerrah: bas
• Köylüler, hizmetçiler, kutsal yer ziyaretçileri, askerler ve keşişler


Roller

Calatrava Markizi
Leonora, kızı
Don Carlo di Vargas, oğlu
Don Alvaro, Leonora'nın talibi
Curra, Leonora'nın oda hizmetçisi
Preziosilla, Genç bir çingene
Belediye reisi
Maestro Trabuco, Bir katırcı ve seyyar satıcı
Padre Guardiano, St.Francis kaidelerine uyan kesişlerden biri
Fra Melitone, St.Francis kaidelerine uyan kesişlerden biri
Cerrah
Köylüler, hizmetçiler, kutsal yer ziyaretçileri, askerler ve keşişler#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kaderin Gücü - La Forza Del DestinoKonu ÖzetiMekan: İspanya ve İtalya
Zaman: yaklaşık 1750


I. Perde


Sevil'de Leonara'nin ailesinin konağı


Don Alvaro Güney Amerika'dan (olasılıkla Peru'dan) gelmiş soylu bir gençtir. Melezdir ve Sevil'de yerleşmiştir ama orada namı iyi değildir. Calatrava Markizi'nin kızı Donna Leonara'ya aşık olur. Kızın babası, kızını sevmekle beraber, her ne olursa olsun onun sadece çok yüksek rütbeli bir asılzade ile evlenmesini istemektedir. Leonara Alvaro'yu butun kalbi ile sevmektedir ve babasının ona karşı antipatisini de bilmektedir. Bu nedenle Alvaro ile birlikte olup kaçmak için Leonara evini ve ûlkesini, sırdaşı Curra'nın yardımı ile gerçekleştirmeye karar vermiştir. ("Me pellegrina ed orfana" - Çocukluk evimden sûrgûn edildim ve bir yetim gibi sevgime ayri dûştûm.).
Leonara'nın babası hiç beklenmedik bir anda gelir ve Alvaro'yu kızıyla bulur. Leonara'nın namusuna hiçbir gölge düşürmek istemediği için Alvaro kızın babasına teslim olmaya hazır olduğunu bildirir. Bu nedenle tabancasını yere atar; fakat çok sansızlıkla tabanca birden ateş eder ve Marquis'i öldürücü şekilde yaralar. Marquis son nefesini verirken kızını lanetler.


II. Perde


1. Sahne: Hornachuelos adlı bir köyde bir han


Belediye reisi, birkaç köylü katırcı ve, Dona Leonara'nın erkek kardeşi olan, Vargaslı Don Carlo bir hanın mutfağında bulunmaktadırlar. Don Carlo, kıyafet değiştirmiş; Salamancalı bir öğrenci huviyetini almış ve takma bir isim olarak Pereda adını almış olup Alvaro ve Leonara'dan intikam almak peşindedir. ("Son Pereda son ricco d'onore" - Benim ismim Pereda ve ben bir soyluyum.). Akşam yemeğinde bir genç çingene olan Preziosilla oradaki gençlerin fallarına bakmaktadır ve bûtûn gençleri İtalya'nın istiklal kazanması için savaşa istirak için asker yazılmalarına teşvik etmektedir. ("Al suon del tamburo" - Trampetler çalmaya başlayınca) ve bütün gençler asker yazılmayı kabul ederler. Alvaro'dan ayrılmışolan Leonara erkek kıyafetiyle seyahat etmektedir ve Carlo tarafından tanınmadan oradan ayrılmayı başarır.


III. Perde


1. Sahne: İtalya'da Velletri yakınlarında bir orman

Bu arada Don Alvaro İspanyol ordusuna katılmıştır ve Don Federico Herreros takma adını kullanmaktadır.(La vita è inferno . . . O tu che in seno aglı angeli - "Saadetsiz olan kişiye hayat bir cehennemdir... Sevgilim sen melekler arasına çıktın.") Bir akşam ayni orduda subay olan ve Don Felix Bornos takam adını taşıyan Don Carlo'nun hayatını kurtarır. Bundan sonra yakın arkadaş olurlar ve her savaşa ve çarpışmaya yan yana katılırlar.


2. Sahne: Subayların yerleşme yeri


Bu çarpışmaların birinde Don Alvaro, ölümcül olduğunu sandığı, ciddi bir yara alır. Son isteği olarak, Don Carlo'ya her zaman yanında bulundurduğu valizi ve içinde bir demet mektubu verip kendisi olduğu zaman onları hemen tahrip edip ortadan kaldırmasını ister. (Solenne in quest'ora - Bu acil saatte bana yemin et.) Don Carlo mektupların içindekilere bakmayacağına yemin eder; fakat arkadaşına süphe ile bakmaya başlar. (Morir! Tremenda cosa! . . . Urna fatale del mio destino - "Ölmek; Ne kötü bir fikir. Ayrıl sen buradan kaderime gönderilmiş olan ölümcül eşya). Valizi açar; kız kardeşinin resmini içinde bulur ve yakın silah arkadaşının Alvaro olduğunu anlar. Tam o sırada bir askeri cerrah gelip Don Alvaro'nun iyileşmesini mümkün olduğunu söyler. Don Carlo artık babasının intikamını alabileceği için çok sevinir.


Scene 3: Savaş meydanının yakınında bir askerî kamp

Alvaro iyileşmiştir ve Carlo onun karşısına çıkar. İkisi bir kılıç düellosuna başlarlar; ama askerler tarafları birbirinden ayırırlar. Özellikle Carlo'yu uzakta tutmaya çalışırlarken çok sıkılmış olan Don Alvaro bir manastıra çekilmeye and içer. Askerler tekrar toplanırlar. Çerçi Trabucco onlara taşıdığı ticari eşyaları satmaya çalışır. Fra Melitone askerleri hiç tanrısız hayat yaşadıkları için hepsini suçlu gördüğünü ilan eder. Preziosilla ise askerleri hayatlarının övgüsünü yapan bir şarkı söyletip şarkılarını yönetir. (Rataplan, rataplan, della gloria - "Rap-rap-rap.. san şeref verir davul sesi")


IV. Perde


1. Sahne: Manastır

Don Alvaro Hornachuelos'daki manastıra keşiş olarak çekilmiştir. Ama yakında bir mağarada Padre Rapheal adı altında Leonara yaşamaktadır. Don Carlo gelir ve Alvaro'yu kılıçla döğüşe zorlar.(Le minacci, i fieri accenti - "Rüzgarlar onu taşıyıp götürsün.")


2. Sahne: Leonara'nın manastırının yakınlarında ıssız bir yer


Leonara ölüpde huzur ve barış bulmak için dua etmektedir (Pace, pace mio Dio! - "Huzur ve barış büyuk tanrım..!"). Alvaro koşarak yardım istemek için gelir; düelloda Carlo'yu ölümcül yaralamıştır. İki eski sevgili birbirlerini tanırlar. Leonara koşarak sahneden dışarı çıkarak kardeşini görmeye gider. Fakat kardeşinin üzerine eğildiği zaman Carlo bir kama ile Leonara'yı kalbinden yaralar. Padre Guardino ile Leonara geri gelirler ve Leonara ölmekte iken iki keşiş onun huzur bulması için duaya başlarlar.


Ünlü müziksel parçalar


I. Perde


• E pellegrina ed orfana - Leonora
• Ah, per sempre o mio bell'angiol - İkili: Don Alvaro ve Leonora, .


II. Perde


• Al suon del tamburo - Preziosilla ve koro, 1. Sahne.
• Son Pereda son ricco d'onore - Don Carlos, , 1. Sahne.
• Sono giunta ! . . . Madre, pietosa Vergine - Leonora, 2. Sahne.
• Più tranquilla l'alma sento - İkili: Leonora ve Padre Guardiano,
• La Vergine degli angeli - Leonora ve koro, II. Perde Finali.


III. Perde


• La vita è inferno . . . O tu che in seno agli angeli - Don Alvaro,
• Solenne in quest'ora - İkili: Don Alvaro ve Don Carlos,
• Morir! Tremenda cosa! . . . Urna fatale del mio destino - Don Carlos, 1. Sahne.
• A buon mercato chi vuol comprare - Arya Trabuco
• Rataplan- Preziosilla ve koro, III. Perde Finali.


IV. Perde


• Invano Alvaro ti celasti al mondo- İkili: Don Alvaro ve Don Carlos
• Pace, pace mio Dio ! - Leonora, - 2. Sahne.


Eserin fena talih getirmesi


Bu eser bir çok opera şarkıcı tarafından fena talih getirir sanılmakta ve çok batıl inançları olan bazı opera şarkıcıları bu eserde oynamayı kabul etmemektedirler. Örneğin ünlü İtalyan şarkıcı Luciana Pavarotti Don Alvaro rolünü hiç almamıştır. Bu şansızlık olayları arasında en korkuncu 1960da New York Metropolitan Operada olmuş ve bu eser oynarken 48 yaşında olan Amerikan bariton "Leonard Warren" III. Perde'de aryasını Yardım yardım diye bitirdikten sonra yere yığılmış; kalkmayınca bir kalp krizinden öldüğü anlaşılmıştır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı