İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Hattı - T2 Hattı | İstanbul Metrosu Hatları - Zeytinburnu-Bağcılar Arasındaki Demiryolu Hattı – T2 Hattı Bağlantıları - İstasyonları

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Hattı - T2 Hattıİstanbul Metrosu HatlarıZeytinburnu-Bağcılar tramvay hattı ya da hat numarasıyla T2, İstanbul'da yer alan demiryolu hatlarından biridir.


Resmi ekleyenT2 hattı - İstanbul raylı sistemler haritasında hattın yeriGünlük ortalama 40 bin yolcuyla, T1, M1, M2 ve T4 hatlarının ardından İstanbul ulaşımında en çok kullanılan beşinci raylı sistemdir. Tamamı yer üstünden geçen hattın kullanımda olan 9 istasyonu vardır. Hat kendi içinde tamamlanmıştır.Resmi ekleyen
Yapımı


Hattın yapım görevi, yapılan ihale sonucu Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi AŞ'ye verilmiş ve 2006 yılı değerleriyle toplamda 65.411.115 TL+KDV'ye mâl olmuştur. 2006 yılında ince işleri ve elektroteknik işleri bitirilen hatta 18 Mayıs 2006 tarihinde deneme sürüşlerine başlanmıştır. Hat, daha sonra 14 Eylül 2006 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katılımıyla törenle hizmete açılmıştır.Resmi ekleyen
Özellikleri


Hattın toplam uzunluğu 5.124 metredir. Hemen hemen tümüyle daha önceden planlanmamış bir güzergâhla yerleşim birimlerinin arasından geçtiği için bu uzunluğun 3.748 metresi diğer motorlu taşıtlarla ortaklaşa kullanılan hemzemin yollardır. Tramvay yolu Mehmet Akif Caddesi'nin ilk 600 metrelik bölümünde caddeden ayrılan özel şeritte ilerlerken, daha sonra Çırpıcı Deresi üzerine kurulan kendine özel ayrılmış platform üzerinden gider. Bu caddenin bitiminde 640 metrelik bir viyadük aracılığıyla D100 devlet karayolunu ve Çırpıcı Deresi'ni geçer ve Zeytinburnu istasyonunda diğer raylı sistemlerle buluşur.


Resmi ekleyenT2.Hat genelinde en yüksek eğim %7 olarak ölçülmüştür. Dokuz istasyonlu hattın platform uzunlukları 57,5 metredir. Hat yapılırken 150 saniyede bir araç kalkabilecek ve saatte 15 bin yolu taşıyabilecek kapasitede tasarlanmıştır. Yüksek tabanlı araçların çalıştığı hatta peron yükseklikleri 88 cm'dir. Tek yönlü sefer süresi 15 ilâ 20 dakika arasında değişmektedir.


Aktarma olanakları


T2 hattı Bağcılar merkezde, İstanbul Caddesi 3. Sokak'tan başlayarak Güngören ilçesi sınırları içine girer. Bir viyadük ile D100 karayolunu geçerek Zeytinburnu ilçesine gelir ve burada İstanbul'un en önemli iki raylı sistemiyle birleşir. Zeytinburnu istasyonunda Zeytinburnu-Kabataş (T1) hattına ücretsiz aktarma imkânı sunulmaktadır. Aynı istasyonun farklı bir peronunda Aksaray-Havaalanı hafif metrosuna da indirimli aktarma yapılabilir. Zeytinburnu çıkışında D100 karayolunun üstünde yapılmış bir üstgeçitle bu karayolu boyunca, Avcılar-Söğütlüçeşme arasında işleyen metrobüs hattına aktarma yapılabilir. Zeytinburnu istasyonunda aktarma yapan bir yolcu raylı sistemle hiç kesintisiz Atatürk Oto Sanayi Sitesi'ne dek gidebilir. Zeytinburnu'nda ayrıca İETT'nin Zeytinburnu Metro merkezli duraklarına ve D100 üzerinden geçen otobüs hatlarına aktarma yapılabilir.

Bağcılar ve Güngören güzergâhlarında da tramvayla aynı ve farklı yönde çalışan otobüs hatları vardır. Yakın gelecekte bitirilmesi öngörülen Otogar – Başakşehir Olimpiyat Köyü Metro Hattı ile T2 hattı entegre olacak biçimde tasarlanmıştır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı