İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Büyük Kiros - II. Kiros - Büyük Keyhüsrev - Büyük Kuraş (M.Ö. 576 ya da 590 — M.Ö. Temmuz 529) | Pers İmparatorluklarından Akamanış Hanedanı'nın Kurucusu Ve İlk Kral

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Büyük Kiros - II. Kiros - Büyük Keyhüsrev - Büyük KuraşBüyük Kiros (M.Ö. 576 ya da 590 — M.Ö. Temmuz 529) ayrıca II. Kiros, Büyük Keyhüsrev ve Büyük Kuraş olarak da bilinir.

Pers İmparatorluklarından Akamanış Hanedanı'nı kuran kurucusu ve ilk kraldır.

Kiros güneybatı Asya'nın çoğunu ele geçirmişti. İlk insan hakları bildirgesi olarak kabul edilen Kiros Silindiri'nin yaratıcısıdır.


Resmi ekleyen


Büyük Kiros

Ahameniş İmparatorluğu Şahı, Anshan Kralı, Media Kralı, Babil Kralı, Sümer ve Akadlar'ın Kralı , Dünyanın Dört Köşesinin Kralı
Anshan'daki Perslerin hükümdarı iken, Medes'i fethetmiş ve ayrık iki Pers devletini birleştirmiştir.


M.Ö. 559'da Medya) İmparatorluğu'nun bir bölgesi olan Anşan'ın yöneticisi olmuştu. M.Ö. 550 yıllarında Kral Astiages'i bozguna uğratip Medya Krallığı'nı Pers İmparatorluğu'nun merkezi yaptı. M.Ö. 545 yılında Lidya Kralı Kroesus'u yenilgiye uğratarak Batı Anadolu'yu ele geçirdi. Buradaki Yunan şehir devletlerini de ele geçirdi. M.Ö. 539'da Babil kentini fethedip Filistin'i de içine alarak Orta Doğu'nun çoğunu hükümdarlığına kattı. Orta Asya’da Massagetler ile savaşta öldüğüne dair bilgi aktarılmaktadır.


Resmi ekleyenKiros Silindiri, British Museum Londra
Büyük Kiros'un Ölümü


Pers kralı Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Persler Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamıyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar bu olmadığı takdirde de savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vaad etti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

Buna kızan Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girer (Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardır). Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir.Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar ve yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun'un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Persliyi öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun'un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler.Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler : Kana susamış kurus....Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama Güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım.

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Şöyle ki ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros'un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar. Tomris Hatun, Büyük Kiros'un kafasını kan dolu bir fıçıya atarak "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/insan_Haklari_Evrensel_Bildirisi_insan_Haklari_Evr_t65751.html']İnsan Hakları Evrensel Bildirisi - İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi - Universal Declaration of Human Rights - UDHR | Tarihçe - Bildirinin Hazırlanması Ve İmzalanması - Önemi - İçeriği - Maddeleri - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu... ' target='_blank'>İnsan' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/insan_Haklari_Evrensel_Bildirisi_insan_Haklari_Evr_t65751.html']İnsan Hakları Evrensel Bildirisi - İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi - Universal Declaration of Human Rights - UDHR | Tarihçe - Bildirinin Hazırlanması Ve İmzalanması - Önemi - İçeriği - Maddeleri - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu...

Konu Hale tarafından 31 Temmuz 2015 Cuma - 19:53 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı