İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Prof. Dr. Siyami Ersek (d. 1920 Uşak, ö. 26 Ekim 1993 İstanbul) | Türkiye'de Açık Kalp Ameliyatlarını Başlatan Doktor

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Prof. Dr. Siyami Ersek


Prof. Dr. Siyami Ersek (d. 1920 Uşak, ö. 26 Ekim 1993 İstanbul), Türkiye'de Açık Kalp Ameliyatlarını başlatan doktor.


Resmi ekleyen
İlkokulu İzmir İkiçeşme'de bitiren Siyami Ersek, ortaokulu İzmir Erkek Lisesi'nde, liseyi ise İstanbul Erkek Lisesi'nde birincilikle tamamlamıştır. 1944 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirip cerrahi dalında uzmanlaşan Dr. Siyami Ersek, 1948-1949 yıllarında İngiltere'de göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üstüne çalışmalar yaptı. 1951 yılında Heybeliada ve Bursa-Uludağ sanatoryumlarında çalıştı. Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları hastanesinde İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezi'ni kurdu ve bu merkezin başhekim ve cerrahi servis şefi oldu. 1963 yılında Türkiye'de ilk açık kalp ameliyatını gerçekleştirdi.Resmi ekleyen22 Kasım 1968 tarihinde Türkiye'de ilk defa bir kalp nakli, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde Dr. Kemal Beyazıt tarafından yapıldı. Hasta ancak 18 saat yaşayabildi. 27 Kasım 1968 tarihinde İstanbul'da Dr. Siyami Ersek tarafından 2. defa ama bu sefer başarılı bir kalp nakli ameliyatı yapıldı.


Resmi ekleyen1972 yılında Yüksek Sağlık Şurası üyeliği yapıp, 1973'te profesörlüğe yükseldi. 1983'te emekliye ayrıldı.

Danışma Meclisi İstanbul Üyesi (15 Ekim 1981 - 6 Kasım 1983) olarak görev yapmıştır.Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Dr_Siyami_Ersek_Gogus_Kalp_Ve_Damar_Cerrahisi_Egi_t69542.html'] Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi - İstanbul | Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İletişim Adresleri - Telefon Numaraları' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Saglik_Dunyasi_Alternatif_Tip_ilk_Yardim_f117/Dr_Siyami_Ersek_Gogus_Kalp_Ve_Damar_Cerrahisi_Egi_t69542.html'] Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi - İstanbul | Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi İletişim Adresleri - Telefon Numaraları


Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi web sitesi

Konu Hale tarafından 13 Kasım 2015 Cuma - 21:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Prof. Dr. Siyami Ersek

Türkiye'de ilk kalp ameliyatını yapan hekimlerden biri olan Prof.Dr. Opr. Siyami Ersek'i 26 Ekim 1993 tarihinde yitirdik. O, kuruluşuna ve gelişimine büyük emek verdiği bir modern sağlık kurumunda, ölümünden iki hafta kadar önce kaldırıldığı İstanbul Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'nde akciğer ve sol kalp yetmezliği sonucu yaşama gözlerini yumdu . Cenazesi İstanbul Edirnekapı mezarlığı'nda toprağa verildi.

Siyami Ersek 1920 yılında Uşak'ta doğdu. 1944 Yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini birincilikle bitiren Dr. Ersek, İngiltere'de göğüs cerrahisi ihtisası yaptıktan sonra, 1951 - 1961 yıllan arasında Heybeliada, Süreyyapaşa (İstanbul) ve Uludağ (Bursa) sanatoryumlarında Göğüs Cerrahisi Kliniklerini kurdu .

1962 Yılında İstanbul Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi'ni kuran Dr. Siyami Ersek, yaklaşık yirmi yıl süreyle bu kurumda Cerrahi Direktörlük ve Başhekimlik yaptı. Adı geçen merkez, akciğer ve kalp hastalıklarının tedavisinde ülkemizin en ileri düzeydeki sağlık kurumlarından biri olarak haklı bir ün kazandı. Ekibi ile Türkiye'de ilk açık kalp ameliyatını, İstanbul Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi'nde 1963 yılında gerçekleştiren Dr. Siyami Ersek, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra, yine bu hastanede, aynı yıl, ilk yapay kalp kapakçığı ameliyatını uyguladı .

Avrupa'da üç kalp kapağı değiştirilmesi cerrah Siyami Ersek oldu .

1973 Yılında Profesörlüğe yükselen Siyami Ersek, 1981 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Danışma Meclisi Üyeliği görevinde bulundu ve bu görevi üç yıl (1981 -1983) sürdü .

Prof. Dr. Siyamı Ersek, 1985 yılında Milliyetçi Demokrasi Partisi CMDP) İstanbul İl Başkanlığı görevini kabul etti .

Ülkemizde modern göğüs, kalp ve damar cerrahisi kliniklerinin kuruluşunda ve gelişmesinde en büyük emeği veren, uluslararası ünlü bu büyük Türk cerrahı, bu dalda pek çok uzman yetiştirdi ve sayısız hastaya şifa verdi. Burada onunla ilgili bir anımı anlatmak isterim.

1979 -1980 Yıllarında, tıp, bilim, sanat ve düşünce alanlarında ünlü insanlarımızın doğa, tıp, bilim ve sanat kavramlarına ilişkin ve özgün yorumlarını derlemek amacıyla bir çalışmaya girmiştim. Bu amaçla kendisinden özgün yorumunu dilediğim insanlarımızdan biri de Prof. Dr. Opr. Siyami Ersek'ti. Başvurumu tevazuyla kabul etti. özgün düşüncesini olabildiğince lakonik biçimde ifade etmesini dileyerek, örnek olmak üzere aşağıdaki üç özdeyişi vermiştim :

«Bilimin vatanı yoktur fakat bilim adamının vatanı olmalıdır.»
«Deneysel tıbbın ilkeleri, tüm deneysel bilimlerin ilkeleridir.»
«Doğa, Tanrıyı hem gösterir, hem de gizler.»

Esas amacım doğa, tıp, bilim ve sanat kavramlarına ilişkin farklı ve özgün yorumları sağlamaktı. Prof. Dr. S. Ersek, Pascal'm düşüncesine katılmadığını belirterek, aşağıdaki yorumunu gönderdi :

«Doğa, bilim ve tıp kavramlarını belirleyen sözcüklerden Pascal'in doğması 'Doğa, Tanrıyı hem gösterir ve hem de gizler' sözü kanımca tamamen yanlıştır. Bu 'Doğa, Tanrıyı en açık biçimde gösterir' şeklinde olmalıydı. Zira bu aydınlık sonuca ulaşabilmek için pek az anatomi ve fizyoloji bilmek yeter.»

Prof. Dr. Opt. Ersek, dileğime uyarak doğum yılını ve yerini de Ülkemizde modern tıbbın çok önemli bir dalının, göğüs, kalp ve damar cerrahisinin kurumlaşmasında öncü hizmetleri olan bu büyük cerrahımızın anısı önünde saygıyla eğilirim.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Prof. Dr. Siyami Ersek


1920 - 1993


Bugün kendi adıyla anılan Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinin kurucusu olan merhum Prof Dr. Siyami Ersek 6 Haziran 1920’ de Uşak’ ta doğdu. Aslen İzmirli olan ailesi Yunan işgalinden dolayı bu ile yerleşti. Babası yüzbaşı Arif Hikmet Bey I. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı’ na katılmıştır.

5 kardeşin 4.’ sü olan Dr. Siyami Ersek, ilkokulu İzmir İkiçeşme’ de, orta okulu İzmir Erkek Lisesi’ nde ve liseyi de İstanbul Erkek Lisesi’ nde okudu. Her üç okulu da birincilikle bitiren Ersek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ni de 1944 yılında birincilikle tamamladı. Parlak bir talebelik dönemi geçiren Siyami Ersek daha talebeyken 1942 – 1944 yılları arasında Anatomi Enstitüsü’ nde asistanlık yaptı. Mezun olduğu yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Cerrahi Kliniği’ nde Genel Cerrahi İhtisasına başladı. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Siyami Ersek, 1948 yılında Anesteziyoloji ve Akciğer Cerrahisi dalında staj yapmak için British Consulde Bursu ile İngiltere’ ye gitti. 2 yıl sonra İngiltere2 den dönen Ersek, 1951’ den itibaren sağlık Bakanlığı’ na geçti ve Heybeliada Sanatoryumu’ nda Cerrahi Şefi olarak göreve başladı. Yine aynı yıl Türkiye’ de ilk defa Teşvikiye Sağlık Evi gibi özel bir hastanede Pnemonektomi ameliyatını yaptı.
1960 yılında Doçent olan Dr. Siyami Ersek, 1952 –1962 yılları arasında Süreyyapaşa Sanatoryumu, SSK Erenköy Sanatoryumu ve İş Bankası’ nın Uludağ’ daki Özel Sanatoryumları’ nda Akciğer Cerrahisi Servisleri’ ni kurdu ve haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak bu servislerin şefliğini yaptı.

Dr. Siyami Ersek, 1962 yılında bugün kendi adıyla anılan ve daha önce sanatoryum olan Haydarpaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’ ni kurdu. Sahasında ülkemizin en ileri gelen kurumlarından biri olan merkezde bir çok ünlü de tedavi oldu. Ülkemize gelen üst düzey yabancı konuklara da sürekli merkez ziyaret ettirildi. Bu hastanede 1963 yılında ilk açık kalp cerrahisini uygulayan Ersek, yine 1966 yılında bir ilki gerçekleştirerek, aynı anda üç kalp kapakçığını birden değiştirdi. 1973 yılında Profesör olan Ersek, kuruluş yılından 1977 yılına kadar Göğüs Cerrahisi Direktörü olarak görev yaptığı hastaneden 1977 – 1979 yıllarında Alman Hastanesi Başhekimliği’ ne geçti. Prof. Ersek bu süre içerisinde Alman Hastanesi’ nde Akciğer ve Kalp Cerrahisi Servisi’ ni kurdu. 1979’ da tekrar Haydarpaşa Göğüs Cerrahisi’ ne Başhekim olarak dönen Prof. Ersek 1981 – 1983 yılları arasında TBMM Danışma Meclisi üyeliği yaptı. Prof. Dr. Siyami Ersek 20 sene Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası üyeliğinde bulunarak, bu konuda “en uzun süre görev yapan üye ünvanı” nı aldı.

UNESCO’ nun organizasyonu ile Pakistan, Hindistan ve İran’ da seri konferanslar veren Prof. Dr. Siyami Ersek İngilizce, Fransızca ve Rusça biliyordu.

TÜBİTAK üyesi olan Ersek’ in yayınlamış 4 kitabı ve 200’ ün üzerinde makalesi bulunuyor.

26 Ekim 1993 yılında vefat eden bu değerli tıp adamının adı, vefatından 1 ay sonra kurucusu olduğu Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezine verilerek ebedileştirildi.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Prof. Dr. Siyami Ersek• 26 Ekim 1993 - Prof.Dr. Siyami Ersek, Türkiye'de açık kalp ameliyatlarını başlatan doktor, ölüm yıl dönümü.


Resmi ekleyenSiyami Ersek Hastanesi


Konu Hale tarafından 13 Kasım 2015 Cuma - 21:32 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir. Kaynak Linki Yenilenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı