İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Roksitromisin | Mide Asidine Dayanıklı Penisilin Alerjisi Olan Bireylerde Kullanılan Yarı Sentetik Bir Makrolit Antibiyotiği

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Roksitromisin


Roksitromisin, bir yarı-sentetik (semi-sentetik) makrolid antibiyotiği. Mide asidine dayanıklıdır. Roksitromisin, Eritromisin'den türetilmiştir.


Resmi ekleyenRoksitromisin

'"eritromisin-9-(-o-[2-methoxyethoxy]methyloxime)"
Resmi ekleyenBakınız, Penisilin Allerjisi Nedir ?


Tarihçe

Roksitromisin 1987 yılında alman ilaç şirketi Hoechst Uclaf tarafından üretilmiştir.


Mekanizma

Roksitromisin protein sentezine müdahale eder. Bakteri ribozomunun 50S alt ünitesine bağlanarak protein sentezini inhibe eder (engeller). Roksitromisinin anti-mikrobik spekturumu eritromisininkine benzer. Roksitromisin özellikle gram-negatif bakterilere karşı (spesifik olarak Legionella pneumophila'ya) etkilidir. Postantibiyotik etkiye sahiptir.

Yemekten önce alındığında, hızlıca absorbe edilir (emilir), çoğu dokuya ve fagositlere (yutargöze) difüze olur (dağılır). Fagositlerdeki yüksek yoğunluğuyla, fagositoz sırasında yüksek oranlarda ortaya çıkar, enfeksiyon bölgesine kolayca taşınır.

Kullanımı

Diş ve diş eti enfeksiyonda Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının, KBB enfeksiyonlarının ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca non-gonokoksik genital enfeksiyonların da tedavisinde kullanılır.

Ağır karaciğer yetmezliği olan hastalarda dozaj ayarlanmasıyla kullanılabilir. Yemeklerden önce alınmalıdır. Makrolidlere aşırı duyarlı hastalarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri

Genelde rastlanan yan etkiler gastrointestinaldir. Bunlar; ishal, bulantı, karın ağrısı ve kusmadır. Ayrıca, nadir olarak baş ağrıları, karaciğer bozuklukları da görülmektedir.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/ilac_Tanitimlari_Kullanim_Alanlari_f135/Penisilin_Allerjisi_Nedir_Nasil_Onlemler_Alinma_t57648.html'] Penisilin Allerjisi Nedir? | Nasıl Önlemler Alınmalıdır? Penisilin Anaflaksisi İçin Risk Faktörleri - Cilt Testi Nedir? Penisilin Allerjisi Ve Ölümler Önlenebilir Mi? Gebeler Ve Bebek Emziren Anneler Antibiyotik Kullanabilirler Mi? ' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ilac_Tanitimlari_Kullanim_Alanlari_f135/Penisilin_Allerjisi_Nedir_Nasil_Onlemler_Alinma_t57648.html'] Penisilin Allerjisi Nedir? | Nasıl Önlemler Alınmalıdır? Penisilin Anaflaksisi İçin Risk Faktörleri - Cilt Testi Nedir? Penisilin Allerjisi Ve Ölümler Önlenebilir Mi? Gebeler Ve Bebek Emziren Anneler Antibiyotik Kullanabilirler Mi?

Konu Hale tarafından 15 Eylül 2015 Salı - 08:55 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı