İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kül Tigin Yazıtı - Kül Tigin Kitabesi | Bilge Kağan Tarafından Ölen Kardeşi Kül Tigin Adına MS. 732'de Dikilen Yazıt

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kül Tigin Yazıtı - Kül Tigin Kitabesi


Kül Tigin Yazıtı - Kül Tigin Kitabesi, Bilge Kağan tarafından ölen kardeşi Kül Tigin adına MS. 732'de dikilen yazıttır.


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Medeniyetler_Tarihi_Ansiklopedisi_Bilge_Kagan_Gok_t22088.html']Medeniyetler Tarihi Ansiklopedisi: Bilge Kağan - Göktürk Devleti Hükümdarı (683-734)' target='_blank'>Medeniyetler' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Medeniyetler_Tarihi_Ansiklopedisi_Bilge_Kagan_Gok_t22088.html']Medeniyetler Tarihi Ansiklopedisi: Bilge Kağan - Göktürk Devleti Hükümdarı (683-734)


Resmi ekleyen


Kül Tigin Yazıtı
Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Gokturkler_552_745_Uygarlik_ve_Orhon_Yazitlari_H_t27127.html&pid=128826#entry128826']Göktürkler (552-745) Uygarlık ve Orhon Yazıtları Hakkında Detaylı Bilgiler - Göktürk Yazıtları - Orhun - Orhon Yazıtları - Köktürk Yazıtları' target='_blank'>Göktürkler' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Gokturkler_552_745_Uygarlik_ve_Orhon_Yazitlari_H_t27127.html&pid=128826#entry128826']Göktürkler (552-745) Uygarlık ve Orhon Yazıtları Hakkında Detaylı Bilgiler - Göktürk Yazıtları - Orhun - Orhon Yazıtları - Köktürk Yazıtları


Moğolistan'da Orhun Nehri yakınlarında bulunmaktadır. Kül Tigin Yazıtı ve Bilge Kağan Yazıtı arasındaki uzaklık yaklaşık olarak bir kilometredir. Yazıtlar runik Köktürk yazısı ile yazılmıştır.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Runik_Yazi_Nedir_On_Turkler_Etruskler_Macarla_t59585.html']Runik Yazı Nedir? | Ön-Türkler, Etrüskler, Macarlar Ve Kuzey Avrupa Ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) Yaşayanlar Tarafından Kullanılmış Yazı Sistemi - Runik Yazı Örnekleri ' target='_blank'>Runik' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Runik_Yazi_Nedir_On_Turkler_Etruskler_Macarla_t59585.html']Runik Yazı Nedir? | Ön-Türkler, Etrüskler, Macarlar Ve Kuzey Avrupa Ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) Yaşayanlar Tarafından Kullanılmış Yazı Sistemi - Runik Yazı Örnekleri

http://www.kadimdostlar.com/Guzel_Turkce_ve_39_miz_Turkce_Dilbilgisi_f147/Turklerin_Kullandiklari_Alfabeler_Gokturk_Uygur_t15377.html']Türk’lerin Kullandıkları Alfabeler: Göktürk, Uygur, Arap ve Latin Alfabeleri' target='_blank'>Türk’lerin' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Guzel_Turkce_ve_39_miz_Turkce_Dilbilgisi_f147/Turklerin_Kullandiklari_Alfabeler_Gokturk_Uygur_t15377.html']Türk’lerin Kullandıkları Alfabeler: Göktürk, Uygur, Arap ve Latin Alfabeleri


Yazıt


Boyutları


Kül Tigin yazıtı mermerden yapılmış dört yönlü bir taştan ibarettir. Bu taşın boyu 3.75 metredir. Üzerindeki yazıların boyu ise 2.75 metre, doğu ve batı yüzleri altta 1.32 metre, üstte 1.22 metredir. Kuzey yüzü 46 cm, güney yüzü ise 31 cm'dir.


Yazıtın Dili


Yazıtın batı yüzünde Çince bir yazı ile Köktürkçe bir satır bulunmaktadır. Diğer yüzdeki yazıtlar ise tamamen Köktürkçe'dir. Yazılar sağdan sola doğru,yukarıdan aşağıya doğru yazılmıştır. Bu yönlere bakan yüzler dışında iki yüz arasında -kuzeydoğu, güneydoğu ve güneybatı yönlerinde- ise üçer beşer cümleden oluşan metinler yer almaktadır. Bu yazıtlara Kül Tigin Yazıtları denmektedir


Yazıttaki Metinlerin Konusu


Bu yazıtta konuşan Bilge Kağan'dır. Bilge Kağan, Göktürk Devleti'nin kuruluşu ve tarihi ile ilgili önemli bilgiler verir.

Kardeşi Kül Tigin'in ölümünden çok etkilendiğini ve devlet yönetiminin hangi merkezden yapılması gerektiğini anlatır.

Sahibi Bilge Kağan'dır. Kitabede Kül Tigin'in halkı için yaptıkları Bilge Kağan'ın ağzıyla övgüyle anlatılır. Atalarından İstemi Kağan ve Bumin Kağan'dan da bahsedilmektedir. Onlardan sonra tahta çıkan yöneticilerin başarısızlıkları anlatılır.

Ayrıca bu yazıtı uğrak yere diktiğini belirterek ulusuna bir takım mesajlar vermeyi amaçladığını söyler. Bu nedenle sözlerinin unutulmaması gerektiğini, yazıtın dikiliş amacının geleceğe yönelik olduğunu belirtir.

“Sogdak tabgaçka selengada bay balıq yapıtı birdim” (Soğdlara ve Çinlilere Selenga (çayı yakınlarında) Baybalık (Bay şehrini) yapdırdım).


Dikiliş Tarihi

Yazıt, Bilge Kağan tarafından kardeşi Kül Tigin anısına 731 yılında yapılmaya başlanmış, 732 yılında tamamlanmıştır.

Yazanlar

Kül Tigin Yazıtı’nı ve diğer kitabeleri yazma işini bädizči isminde meslek edinmiş kişiler yazmıştır.


Konu Hale tarafından 27 Kasım 2015 Cuma - 21:12 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı