İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bilge Kağan Yazıtı - Bilge Kağan Kitâbesi | Orhun Yazıtlarından Bilge Kağan'ın Ölümünden Sonra Oğlu Tarafından Dikilmiş Yazıt

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Bilge Kağan Yazıtı - Bilge Kağan Kitâbesi


Bilge Kağan Yazıtı - Bilge Kağan Kitâbesi, Orhun Yazıtlarından biridir. Bilge Kağan'ın ölümünden sonra oğlu tarafından dikilmiştir.


Resmi ekleyenBilge Kağan Yazıtı'nın kopyası - Gazi Üniversitesi
Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Gokturkler_552_745_Uygarlik_ve_Orhon_Yazitlari_H_t27127.html&pid=128826#entry128826']Göktürkler (552-745) Uygarlık ve Orhon Yazıtları Hakkında Detaylı Bilgiler - Göktürk Yazıtları - Orhun - Orhon Yazıtları - Köktürk Yazıtları' target='_blank'>Göktürkler' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Gokturkler_552_745_Uygarlik_ve_Orhon_Yazitlari_H_t27127.html&pid=128826#entry128826']Göktürkler (552-745) Uygarlık ve Orhon Yazıtları Hakkında Detaylı Bilgiler - Göktürk Yazıtları - Orhun - Orhon Yazıtları - Köktürk Yazıtları

http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Medeniyetler_Tarihi_Ansiklopedisi_Bilge_Kagan_Gok_t22088.html']Medeniyetler Tarihi Ansiklopedisi: Bilge Kağan - Göktürk Devleti Hükümdarı (683-734)' target='_blank'>Medeniyetler' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Medeniyetler_ve_Ulkeler_Tarihi_Ansiklopedisi_f206/Medeniyetler_Tarihi_Ansiklopedisi_Bilge_Kagan_Gok_t22088.html']Medeniyetler Tarihi Ansiklopedisi: Bilge Kağan - Göktürk Devleti Hükümdarı (683-734)

http://www.kadimdostlar.com/Guzel_Turkce_ve_39_miz_Turkce_Dilbilgisi_f147/Turklerin_Kullandiklari_Alfabeler_Gokturk_Uygur_t15377.html']Türk’lerin Kullandıkları Alfabeler: Göktürk, Uygur, Arap ve Latin Alfabeleri' target='_blank'>Türk’lerin' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Guzel_Turkce_ve_39_miz_Turkce_Dilbilgisi_f147/Turklerin_Kullandiklari_Alfabeler_Gokturk_Uygur_t15377.html']Türk’lerin Kullandıkları Alfabeler: Göktürk, Uygur, Arap ve Latin Alfabeleri


Moğolistan'da Orhon Irmağı yakınlarında bulunmaktadır. Bilge Kağan Yazıtı ile Kül Tigin Yazıtı arasındaki uzaklık bir kilometredir.


İskandinav runik harflere benzeyen Göktürk yazısı ile yazılmıştır. Bazı bölümleri Kültigin Kitabesi'nden aktarılmıştır. Ondan farklı olarak Kül Tigin'in ölümünden sonraki olayları da anlatmıştır. Kültigin kitabelerinin çevresinde Bilge Kağan'ın mezarının etrafında da balballar vardır. Bunları Yollug Tigin yazmıştır.


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Runik_Yazi_Nedir_On_Turkler_Etruskler_Macarla_t59585.html']Runik Yazı Nedir? | Ön-Türkler, Etrüskler, Macarlar Ve Kuzey Avrupa Ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) Yaşayanlar Tarafından Kullanılmış Yazı Sistemi - Runik Yazı Örnekleri ' target='_blank'>Runik' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Runik_Yazi_Nedir_On_Turkler_Etruskler_Macarla_t59585.html']Runik Yazı Nedir? | Ön-Türkler, Etrüskler, Macarlar Ve Kuzey Avrupa Ülkelerinde (İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya vs.) Yaşayanlar Tarafından Kullanılmış Yazı Sistemi - Runik Yazı Örnekleri


Genel bilgiler


Bilge Kağan Yazıtı'nın yüksekliği 3.80 metredir. Doğu yüzünde 41 satır,güney ve kuzey yüzlerinde 15'er satır yer almaktadır. Böylece Türkçe yazılmış olan toplam satır sayısı 71'i bulmaktadır. Batı yüzünde ise Çince bir yazı yer almaktadır. Kuzey yüzünün ilk 8 satırı Kül Tigin Yazıtı nın güney yüzünde yer alan ilk 11 satır ile aynıdır. Ayrıca doğu yüzündeki ilk 24 satır ile Kül Tigin Yazıtının doğu yüzünde yer alan ilk 30 satır aynıdır.Bu yazıt ilk yazıt olarak tarihe geçmişdir. Bu yazıt, Kül Tigin Yazıtına oranla daha çok tahribat görmüştür. Bu nedenle metinler kesik ya da okunamaz durumdadır. Bu yazıtta konuşan Bilge Kağan'dır.

Yazıt,734 yılında ölen Bilge Kağan anısına, 735 yılında oğlu Tenri Kağan tarafından dikilmiştir. Yazıt,Bilge Kağan'ın yeğeni Yollug Tigin tarafından yazılmıştır. Çince kitabenin altından Türkçe kitabe devam etmektedir. Ancak Çince kitabe tamamen silinmiştir. Bilge Kağan'ın ölümünden 1 yıl sonra oğlu tarafından yaptırılmıştır. Kitabede Bilge Kağan ve yeğeni Yollug Tigin'in sözleri yer almaktadır. Bilge Kağan Kitabesi hem devrilmiş, hem de parçalanmıştır. O yüzden tahribat ve silinti Bilge Kağan Kitabesinde çok fazladır. Bu abidenin etrafında yine türbe enkazı, heykeller ve balballar bulunmaktadır.


Konu Hale tarafından 27 Kasım 2015 Cuma - 21:19 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı