İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Aikido | Morihei Ueshiba’nın Kuruculuğunu Yaptığı Modern Japon Savaş Sanatı - Türkiye'de Aikido

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


AikidoAikidō, "Modern Japon savaş sanatı". Japonya'daki diğer savaş sanatları gibi aikido sadece kendini korumak için değil aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir.


Resmi ekleyen


Aikidō
Aikido adı üç kanji'den oluşmaktadır:

• ai (birleşme, uyum)
• ki (veya çi)(yaşam gücü, ruh)
• dō (yol)


Resmi ekleyenBir bütün olarak da anlamı "Yaşam Gücü İle Bütünleşme Yolu"dur. Aikidonun felsefesi insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibarettir. Yaşam gücünü geliştirmek ama kazanım ile veya yenilgi ile bağlanmamaktır. Aikido öğrencilerine aikidoka denir. Aikidonun savaş sanatı olarak ortaya çıkışı 1930-1960 yıllarına rastlar. Aikidonun kurucusu ve ilk hocası (bilindiği adıyla Ōsensei) Morihei Ueshiba (1883-1969) dır. Teknik anlamda aikidonun temelinde yatan savaş sanatları Daito-ryu Aikijujutsu ve Kendo veya diğer adıyla Japon kılıç savaş sanatlarıdır.

Resmi ekleyenMorihei Ueshiba
Bakınız, Morihei UeshibaResmi ekleyenDai Nikyo (Omote)
İkinci öğreti (ön tarafı)Karşılaşma sırasında amaç kendini korumak ve saldırganın gücünü saldırgana karşı kullanarak saf dışı bırakmaktır. Diğer savaş sanatlarından özellikle farkı düşmanın dengesini yitirmesini sağlamak ve "kombo" tabir edilen arka arkaya yapılan birkaç teknik ile saldırganı saf dışı bırakmaktır. Saldırganın enerjisinin kendisine karşı kullanılması fiziksel güçten çok, doğru zamanlama ve iyi gözlem gerektirir.

Fakat unutulmaması gereken şey; aikido'nun bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olduğudur. Bununla birlikte Aikido modern ve geleneksel olarak ikiye ayrılmıştır. Modern Aikido daha çok Avrupa'ya uygun hale getirilmiş hâli olmakla birlikte, Geleneksel Aikido (Iwama Ryu)hala köklerini korumakta ve kaynağından ilk çıktığı gibi devam etmektedir.

Tekniklerin çıkış noktaları Japon kılıç savaş sanatları olduğundan dolayı en verimli çalışma yolu tahta kılıçla (bokken) çalışmadır.

-Hareketlerin çıkış noktalarını öğrenerek- Aikido her yaşta çalışılabileceği gibi bedensel gelişimini tamamlamamış kişilerin çalışmaması önerilmektedir.


Resmi ekleyenAikido'da öne doğru atıştan bir örnekTürkiye'de Aikido


Aikido bütün Japon savaş sanatları gibi Türkiye'ye Judo üzerinden girmiştir. 1969 yılında Judo Federasyonu teknik direktörü Michael Novowitch antrenör kurslarında judonun yanı sıra Aikido eğitimi de vermiş, 1970'lerde Novowitch ve ardından İbrahim Öztek tarafından çeşitli judo organizasyonlarında Aikido gösterileri yapılmıştır.

1982 yılında Türkiye'ye gelen Kenji Kumagai tarafından 1988 yılına kadar çok sayıda Türk judocusuna Aikido dersleri verilmiş, Türk Aikido'sunun sürekli temelleri atılmıştır. Aikido 1999 yılında Türkiye Judo Federasyonu'na, 2006 yılında ise Türkiye Wushu Federasyonu'na bağlanmıştır.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı