İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Emily Bronte (d. 1818 – ö. 1848) | Kaleme Almış Olduğu Tek Roman Uğultulu Tepeler Olan Romantizm Akımının En Güçlü Eserlerinden Birini Yazmış İngiliz Edebiyatçı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Emily Bronte


Emily Jane Brontë (d. 1818 – ö. 1848) Romantizm akımının en güçlü eserlerinden birini yazmış İngiliz edebiyatçı. Kaleme almış olduğu tek roman, Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) bugün İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak anılmaktadır.


Resmi ekleyenEmily Bronte - Erkek Kardeş
Emily Bronte 1818 yılında Thornton, Yorkshire'da doğdu. 6 çocuğun beşincisi olan Emily, Charlotte Brontë'nin küçük kız kardeşi idi. 1820'de aile Haworth'a taşındı. Çocukluk yıllarında, annelerinin ölümünün ardından, üç kız kardeş (Charlotte, Emily ve Anne) ve erkek kardeşleri Branwell Brontë hayalî yerler düşlemişlerdir ki bunların isimlerine hikâyelerinde rastlanmaktadır. Emily'nin o dönemde kaleme aldığı çalışmalarından çok azı bugüne ulaşabilmiştir. Emily 1838'de Halifax yakınlarındaki Mis Patchett'in Kızlar Akademisinde (Miss Patchett's Ladies Academy) çalıştı. Daha sonra kardeşi Charlotte ile birlikte Brüksel'deki özel bir okula devam etmiştir.

Emily'nin şiirdeki yeteneğinin ailesi tarafından keşfedilmesiyle, kız kardeşleri Charlotte ve Anne ile birlikte, 1846'da ortak bir şiir kitabı yayımlamışlardır. Eseri, dönemin kadın yazarlara karşı önyargılı tavrından sıyrılabilmek amacıyla, hem erkek hem de kadın ismi olarak kullanılan mahlaslarla basmışlardır. Kullandıkları mahlaslar gerçek isimlerinin baş harfleriyle aynı baş harfe sahipti: Charlotte için Currer Bell, Emily icin Ellis Bell ve Anne için Acton Bell.

1847'de tek romanı olan Uğultulu Tepeler'i yayımlamıştır ki bu roman üç ciltlik bir setin ilk iki cildini oluşturmaktaydı. Son cilt kız kardeşi Anne tarafından yazılan Agnes Grey isimli romandır. Romanın yenilikçi yapısı eleştirmenleri bir anlamda şaşırtmıştır. Her ne kadar ilk çıktığında hem iyi hem de kötü yorumlar alsa da, roman zamanla bir İngiliz edebiyatı klasiği haline gelmiştir. 1850'de Charlotte romanı yayına hazırlayıp, düzenlemiş ve Emily'nin gerçek ismiyle, tek başına bir eser olarak Uğultulu Tepeler ismiyle yayımlamıştır.

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kutuphane_Okunmasi_Gereken_Kitaplar_ve_Kitap_Oze_f24/Ugultulu_Tepeler_Wuthering_Heights_Emily_Bronte_t74259.html']Uğultulu Tepeler - Wuthering Heights | Emily Brontë'nin İlk Kez 1847 Yılında Ellis Bell Mahlası İle Yayımlanmış Olan Tek Romanı - Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman...' target='_blank'>Uğultulu' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kutuphane_Okunmasi_Gereken_Kitaplar_ve_Kitap_Oze_f24/Ugultulu_Tepeler_Wuthering_Heights_Emily_Bronte_t74259.html']Uğultulu Tepeler - Wuthering Heights | Emily Brontë'nin İlk Kez 1847 Yılında Ellis Bell Mahlası İle Yayımlanmış Olan Tek Romanı - Bugün İngiliz edebiyatının klasiklerinden sayılan roman...

Kız kardeşleri gibi Emily'nin sağlığı da evde ve okuldaki zor şartlar sebebiyle zayıflamış, kötüleşmiştir. Erkek kardeşinin Eylül'deki cenazesi sırasında soğuk algınlığı kapmış, ve her türlü tıbbî müdahaleyi reddettikten sonra 19 Aralık 1848'de tüberküloz sebebiyle vefat etmiştir. Haworth, West Yorkshire ("Batı Yorkshire"), İngiltere'de defnedilmiştir.

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Charlotte_Bronte_d_21_Nisan_1816_ingiltere_ve_t75743.html']Charlotte Bronte (d. 21 Nisan, 1816, İngiltere – ö. 31 Mart, 1855, İngiltere) | İngiliz Yazar' target='_blank'>Charlotte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Charlotte_Bronte_d_21_Nisan_1816_ingiltere_ve_t75743.html']Charlotte Bronte (d. 21 Nisan, 1816, İngiltere – ö. 31 Mart, 1855, İngiltere) | İngiliz Yazar

http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Anne_Bronte_d_17_Ocak_1820_o_28_Mayis_1849_i_t77883.html']Anne Bronte | İngiliz Edebiyatı’nın Klasikleri Arasına Yerleşmiş Eserleriyle Tanınan Üç Kardeşin En Küçüğü ' target='_blank'>Anne' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yabanci_Edebi_Kisilikler_Biyografileri_f100/Anne_Bronte_d_17_Ocak_1820_o_28_Mayis_1849_i_t77883.html']Anne Bronte | İngiliz Edebiyatı’nın Klasikleri Arasına Yerleşmiş Eserleriyle Tanınan Üç Kardeşin En Küçüğü

Konu Hale tarafından 19 Ocak 2016 Salı - 21:08 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı