İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Jacopo Peri (d. 20 Ağustos 1561, Roma - ö. 12 Ağustos 1633, Floransa) | İlk Opera Eserini Hazırlayan İtalyan Besteci Ve Şarkıcı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Jacopo PeriJacopo Peri (d. 20 Ağustos 1561, Roma, İtalya - ö. 12 Ağustos 1633, Floransa, İtalya) İtalyan besteci ve şarkıcı. İlk opera eserini hazırlayan bestecidir. Hayatında, çok gür, kızıla kaçan sarı saçlı olduğu icin "il zazzerino" lakabıyla da anılmıştır.


Resmi ekleyenJacopo Peri

Operası "Euridice" için Orpheus kostümüyle (1600)Yaşamı

Peri Roma da doğdu ama eğitimini Floransa'da yaptı. Önce Floransa'da bir kilisede müzikcilik, yani Org çalgıcılığı ve ayin şarkıcılığı, yaptı. Sonra 1599de Floransa'nın Toskana Dükü payesiyle yöneticisi olan Medici sülalesinden I. Ferdinand Medici ve onun ölümüyle II. Ferdinand Medici özel sarayında müzikçilik yaptı. Sarayda yapımlanan ve temsil edilen tiyatro oyunları ve madrigal konserleri için müzik besteledi ve müzik enstrümanlar çalgıcılığı yaptı. Bu arada (sonradan opera janrinin ilk müjdeleyici olarak kabul edilen) La Pellegrina adini verdiği bir intermedi eseri hazırlamıştır.

1590li yıllarda Peri Floransa'da en önemli müzik destekleyici patronlardan olan Jacopo Corsi ile çalıştı. Bu kişinin etrafında toplanan sanatkarlar o zamanda meydana çıkarılan sanatların, yani müzik, tiyatro, resim vb., 2000 yıl önceki antik klasik Yunanistan ve antik klasik Roma dönemlerinde yaratılan sanatın çok daha alt düzeyinde kaldığına inanmaktaydılar ve sanatların Klasik görüşlere göre yeniden canlandırılması (Rönesans) gerektiğinde hemfikirdiler. Örneğin tiyatro sanatında Klasik Grek yazarlarının şekillerinde ve uslubunda trajediler ve komediler yazılıp halka açık olarak temsil edilmesini istemekteydiler. Müzik şarkıcılığı alanında bir önceki on yılda Floransa Camerata şarkıcılarının geliştirdiği "monodoni" adı verilen bir "basso kontinuo" çalgılar refakatinde solo şarkılardan oluşan şarkı eserleri bestelemeye başlanmıştı. Fakat sadece bir sıra "monodoni"'den oluşan konserlerin can sikici olabileceği hem anlaşıldı ve (bir hikâyenin söylenebileceği) resitatifler ve şarkıcıların hislerini şarkıyla açıklayabilecekleri aryalar geliştirildi. Bununla yetinmeyen Peri ve Corsi sair "Ottavio Rinuccini"'ye birbirine bağlı tek bir hikâyeyi anlatan bir seri şarkılar metini hazırlatıp bir sıra monodoni eserinin birbirini bir hikâyeyi ve temayı işleyen şairin metinine göre takip edecek yeni bir şarkı janri ortaya çıkardılar ve bu prensiplere uyarak Dafne adli bir eseri besteleyip, yapımlayıp, temsil ettiler. Bu yeni sanat janrina opera adi verildi ve Dafne ilk opera eseri oldu. Ne yazık ki bu eserin çoğu zamanımıza ancak bazı ufak parçalar halinde gelebilmiştir.


6 Ekim 1600da Floransa'da Medici sarayinda Euridice adlı ilk opera eseri temsil edildi; bu eserin metnini Rinuccini yazmıştı ve müziği ise Jacopo Peri tarafından bestelenmişti. Bu eser "monodoni" (veya İtalyanca "stile rappresentatio") stili şarkılarla bir pastoral dram oyunundan oluşmakta ve eserin bütünü şarkı halinde sunulmaktaydı. Şarkıcılar "Vittoria Archilei" ve "Jacopo Peri" ile bazı kısımlarda resitatifleri sunan "Guilo Caccini" idi. Bu eser günümüze kadar gelmiştir ama bir tarihsel eser olarak hiç sahnelenmemektedir.

Bakınız, Euridice - Erudice - Eurydice


1600 tarihi müzik tarihçileri için çok önemli bir tarih olmaktadır. Bu zamanda ilk opera bestelenmiştir ve müzikte Barok dönemi bu tarihte başladığı kabul edilmektedir.

Peri Euridiece'den sonra, diğer bestecilerle birlikte, bir kaç opera daha hazırladı ve diğer saray eğlentilerine müzik katkıları oldu. Fakat olduğu dönemde Peri'nin opera stili, Claudia Monteverdi ve diğer genç bestecilerin opera eserlerine nazaran, çok eski moda görünüşe geçmişti. Fakat her ne olursa oldun Peri'nin ilk operası kendinden sonra gelen opera bestecilere çok büyük bir etkisi olmuş olduğu kabul edilmektedir.


Opera eserleri


• La Pellegrina (1589)
• Euridice (1600)


Resmi ekleyenProlog• Tetide (1608)
• Adone (1611)
• La liberazione de Tirreno e d'Arnea
• La Sposalizio di Medoro e Angelica
• La Flora

(Son üç opera eseri Da Gagliano ile ortaklaşa hazırlanmıştır).
Bakınız, Senfoni Nedir? | Senfoninin Gelişmesi - Orkestra Nedir?
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı